۱۰ شهریور, ۱۳۹۹

کاشت توتون و تنباکو (اطلاعات مورد نیاز)

کاشت توتون و تنباکو

کشت دخانیات مخصوصا کاشت توتون و تنباکو، معمولاً سالانه صورت می گیرد.

تنباکو در قالب های سرد یا مکان های گرم جوانه زده می شود. سپس تا زمان بلوغ به مزرعه پیوند می یابد. در آب و هوای گرم درکنار خاک غنی  رشد می کند. در سال ۲۰۰۰ حدود ۲/۴ میلیون هکتار از تنباکو در سراسر جهان تحت کشت بوده است. که این مقدار بیش از هفت میلیون تن دخانیات به همراه داشته است.

کاشت توتون و تنباکو و رشد آن ها

دانه های تنباکو روی سطح خاک پراکنده می شوند، زیرا جوانه زنی آنها توسط نور فعال می شود. در ویرجینیا، بسترهای بذر با خاکستر چوب یا کود حیوانی (اغلب کود دامی پودر شده) بارور می شوند. سپس بذرهای درختی با شاخه هایی پوشانده می شوند. اینکار باعث می شود تا گیاهان جوان را از آسیب سرما محافظت کنند. گیاهان تا حدود آوریل محصولی ندارند.

در قرن نوزدهم، گیاهان جوان از سوی بعضی از انواع سوسکهای کک مورد حمله قرار گرفتند. که نیمی از محصولات توتون و تنباکو آمریکا را در سال ۱۸۷۶ تا سال  ۱۸۸۰، از بین برد.

پرورش دهندگان دریافتند که جایگزینی شاخه ها با یک قاب پوشیده از پارچه نازک به طور موثری گیاهان را از سوسک محافظت می کند. این عمل گسترش یافت و در دهه ۱۸۹۰ همه گیر شد.

در آسیا، اقیانوسیه و شبه قاره هند، کرم توتون و تنباکو  (Spodoptera litura) یک آفت بزرگ برای گیاه توتون به وجود آمد. عادت شدید خوردن كاترپیلارها می تواند ۲۳ تا ۵۰٪ ضرر و زیان را در پی داشته باشد و منجر به فشار اقتصادی كشور شود.

همچنین شناخته شده است که از بین بردن کلم باعث ایجاد خسارت به گیاهان توتون و تنباکو در کارولینای شمالی شده است. این مشکل به وجود آمده نگران کننده بود. زیرا کشاورزان فاقد یک روش مناسب برای کنترل کاترپیلارها بودند.

برداشت بعد از کاشت توتون و تنباکو

برداشت توتون از مزارعتوتون و تنباکو را می توان از چندین طریق برداشت کرد. که قدیمی ترین روش این است که، کل گیاه با قطع کردن ساقه برداشت می شد. در قرن نوزدهم، با کشیدن برگها از ساقه در زمان رسیدن، تنباکوها برداشت شد. با رشد گیاهان، آنها معمولاً به مکیدن نیاز دارند.

“تاپ” روش برداشت گلهای توتون و تنباکو است. در حالی که “مکیدن”روش هرس کردن برگها است، که در غیر این صورت برداشت بی ثمر خواهد بود. در هر دو روش اطمینان حاصل می شود که هرچه بیشتر انرژی گیاه روی تولید برگهای بزرگی که برداشت و فروش می شوند تمرکز دارد. “برداشت”، “کشیدن” و  Priming” ” اصطلاحاتی برای از بین بردن برگهای بالغ گیاهان تنباکو است. برگها به محض رسیدن، از پایین تا بالای ساقه برش داده می شوند.

اولین محصول برگ در ایالات جنوبی آمریکا به عنوان “قالی ماسه ای” نامیده می شود. به آنها “قالی ماسه ای” گفته می شود زیرا این برگها نزدیک به زمین هستند و در هنگام بارانهای شدید به خاک، لکه های ماسه و خاک رس پاشیده می شوند.

با نزدیک شدن انقلاب صنعتی به آمریکا، واگن های برداشت شده که برگ ها را منتقل می کردند به دستگاه های برقی  مجهز شده بودند. دستگاهی که از ریسمان برای اتصال برگهای خود به قطبین استفاده می کرد. در دوران مدرن، مزارع بزرگ توسط یک قطعه تجهیزات کشاورزی برداشت می شوند. اگرچه در بعضی موارد چیدن برگهای نابالغ هنوز با دست انجام می شود.

مشکلات کاشت توتون و تنباکو

اقتصاد 

درصد زیادی از سود حاصل از کاشت توتون و تنباکو به جای تولید کنندگان محلی توتون و تنباکو به شرکت های بزرگ دخانیات می رود. همچنین بسیاری از کشورها یارانه دولتی برای کاشت توتون و تنباکو دارند. شرکت های عمده دخانیات تولید جهانی دخانیات را تشویق کرده اند.

این تشویق به همراه یارانه های دولت باعث شده است تا بازار توتون و تنباکو کمرنگ شود. این مازاد منجر به پایین آمدن قیمت ها شده است که از نظر اقتصادی نیز ویران کننده است.

کشاورزان توتون و تنباکو طبق گزارش بانک جهانی، بین سالهای ۱۹۸۵ و ۲۰۰۰، قیمت تنباکو با تنظیم تورم ۳۷ درصد کاهش یافته است.

محیط کاشت توتون و تنباکو

کاشت توتون و تنباکو نیاز به استفاده از مقدار زیادی سموم دفع آفات دارد. شرکت های دخانیات در دوره بین کاشت بذر در گلخانه ها و پیوند گیاهان جوان به این مزرعه توصیه های مختلفی می دهند. حداکثر ۱۶ کاربرد جداگانه از سموم دفع آفات را توصیه می کنند.

به دلیل کاهش ارزش بازار توتون و تنباکو، استفاده از سموم دفع آفات به دلیل تمایل به تولید محصولات بزرگتر در زمان کمتر بدتر شده است. سموم دفع آفات اغلب به کشاورزان توتون و تنباکو آسیب می رسانند. زیرا از اثرات بهداشتی و پروتکل ایمنی مناسب برای کار با سموم دفع آفات آگاهی ندارند. این سموم دفع آفات و همچنین کودها به خاک ختم می شوند. آبراه و زنجیره غذایی، سموم دفع آفات یک خطر بزرگتر است. قرار گرفتن در معرض زودهنگام سموم دفع آفات ممکن است خطر ابتلا به سرطان مادام العمر کودک را افزایش داده و به سیستم عصبی و سیستم ایمنی بدن آسیب برساند.

باروری توتون و تنباکو :

تنباکو غالباً به شدت بارور می شود. برخی از آپاتیتهای معدنی در فلوریدا که برای تولید فسفات برای محصولات توتون و تنباکو آمریکایی مورد استفاده قرار می گیرد دارای مواد معدنی است. که حاوی اورانیوم، رادیوم، سرب-۲۱۰ و پولونیوم ۲۱۰ و رادون است. دود رادیواکتیو ناشی از تنباکو که از این طریق بارور می شود در ریه ها جذب می شود. حتی اگر سیگاری از این چرخه خارج شود، همچنان اشعه را منتشر می کند.

ترکیبی از اشعه سرطان زا در اندام حساس مانند ریه ها خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. اگر سیگاری نیز در الیاف آزبست که معمولاً در محیط های شهری و صنعتی رخ می دهد تولید شود مشکلاتی به همراه دارد. از جمله خطر ابتلا به سرطان تا حد زیادی افزایش می یابد.

روندهای کاشت توتون و تنباکو

تولید برگ توتون و تنباکو در سال ۱۹۷۱ ۴۰٪ افزایش یافت که در طی آن ۴.۲ میلیون تن برگ تولید شد. طبق گفته سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل، تولید برگ توتون و تنباکو تا سال ۲۰۱۰ به ۷.۱ میلیون تن خواهد رسید.

این عدد کمی پایین تر از رکورد تولید سال ۱۹۹۲ است که در طی آن ۷.۵ میلیون تن برگ تولید شده است. رشد تولید تقریباً کاملاً ناشی از افزایش بهره وری توسط کشورهای در حال توسعه است. که در آن تولید ۱۲۸ درصد افزایش یافته است.

در همان دوره زمانی مشابه، تولید در کشورهای توسعه یافته در واقع کاهش یافته است. افزایش کاشت توتون و تنباکو در چین تنها بزرگترین عامل افزایش تولید جهانی بود. سهم چین در بازار جهانی از ۱۷ درصد در سال ۱۹۷۱ به ۴۷ درصد در سال ۱۹۹۷ افزایش یافته است.

این رشد را تا حدی می توان با وجود تعرفه بالای واردات در دخانیات خارجی وارد چین توضیح داد. در حالی که این تعرفه از ۶۴٪ در سال ۱۹۹۹ به ۱۰٪ در سال ۲۰۰۴ کاهش یافته است. که هنوز هم منجر به این شده است که سیگارهای چینی به دلیل ارزانتر بودن آنها نسبت به سیگارهای خارجی ترجیح داده شوند.

همه ساله ۶.۷ میلیون تن تنباکو در سراسر جهان تولید می شود. تولیدکنندگان برتر دخانیات عبارتند از چین (۳۹.۶٪) ، هند (۸.۳٪) ، برزیل (۷.۰٪) و ایالات متحده (۴.۶٪).

تولید کنندگان عمده توتون  وتنباکو

کاشت توتون و تنباکو در ایالات متحده 

در ایالات متحده، از سال ۲۰۱۴ کارولینای شمالی بزرگترین تولید کننده تنباکو بود. با حدود ۱۸۰۰ مزارع کاشت توتون و تنباکو با استخدام ۳۰،۰۰۰ کارگر در ۴۰۰ میلیون پوند محصول سالانه این کار را انجام می داد.

در ایالات متحده به دلیل عواملی اقتصاد کشاورزی دخانیات را از سال ۲۰۱۵ به چالش کشیده شد:

  • کاهش تعداد افراد سیگاری
  • پایان برنامه پرداخت انتقالی دخانیات در سال ۲۰۱۴
  • رقابت از تولیدکنندگان در سایر کشورها

کاشت توتون و تنباکو در چین

در اوج تولید جهانی توتون و تنباکو، ۲۰ میلیون خانوار روستایی چینی در ۲.۱ میلیون هکتار زمین توتون و تنباکو تولید می کردند. در حالی که این محصول ضروری اقتصادی میلیون ها کشاورز چینی است. رشد تنباکو به اندازه پنبه یا نیشکر سودآور نیست. دلیل این امر این است که دولت چین قیمت بازار را تعیین می کند.

در حالی که این قیمت تضمین شده است، به دلیل عدم ریسک در بازار پایین تر از قیمت بازار طبیعی است. برای کنترل بیشتر دخانیات در مرزهای خود، چین در سال ۱۹۸۲ دولت، شرکت انحصاری دخانیات (STMA) را تأسیس کرد. STMA تولید دخانیات، بازاریابی، واردات و صادرات را کنترل می کند.

کاشت توتون و تنباکو در برزیل

در برزیل حدود ۱۳۵۰۰۰ کشاورز خانواده تولید دخانیات را اصلی ترین فعالیت اقتصادی خود ذکر می کنند. تنباکو از ۰.۷٪ از کل سطح زیر کشت کشور فراتر رفته است. در مناطق جنوبی برزیل، ویرجینیا و توتون و تنباکو دفع شده از دودکش ها و همچنین تنباکوهای Burley و Dark (Galpão Comum) تولید می شوند.

از این نوع تنباکو برای سیگار استفاده می شود. در شمال شرقی تنباکو های تیره، هوا و ضد آفتاب رشد می کند. این نوع دخانیات برای سیگار، پیچ و تاب و سیگارهای تیره استفاده می شود. دولت برزیل تلاش کرده است تا تولید دخانیات را کاهش دهد، اما یک ابتکار عمل مؤثر در امر مبارزه با دخانیات نداشته است.

با این وجود، دولت برزیل از طریق برنامه Programa Nacional de Fortalecimento da Farmura Familiar (PRONAF)وام های اندکی را فراهم می کند. که این وام ها برای مزارع خانوادگی، از جمله آنهایی که تولید تنباکو می کنند قرار می گرفت.

کاشت توتون و تنباکو در هند

هندوستان ۹۶،۸۶۵ کارگر دخانیات ثبت نام شده و تعداد بسیار بیشتری از آنها را دارد. حدود ۰.۲۵٪ از اراضی زیر کشت هند برای تولید دخانیات استفاده می شود. از سال ۱۹۴۷، دولت هند از رشد در صنعت دخانیات حمایت کرده است. هند هفت مرکز تحقیقات دخانیات دارد که در Jeelugumilli ، A.P. ، Kandukuru ، A.P. ، Guntur ، A. واقع شده است.

هیئت دولت دخانیات، Guntur را تأسیس کرده است که برای افزایش صادرات دخانیات هندی کار می کند. Guntur همچنین مکانی شناخته شده برای مزارع دخانیات است.

موسسه مرکزی تحقیقات توتون و تنباکو تحت نظارت شورای تحقیقات کشاورزی هند فعالیت می کند. محصول توتون و تنباکو در مساحتی معادل ۴۵/۰ میلی متر در هکتار (۰.۲۷ ) درصد از سطح زیر کشت خالص تولید می شود. که تولید ۷۵۰ کیلوگرم برگ تنباکو است. هند پس از چین و برزیل به ترتیب دومین تولید کننده و صادر کننده بزرگ (از نظر کمیت) است.

موسسات مرتبط با کاشت توتون و تنباکو در هند :

کاشت توتون و تنباکو های دودکش ویرجینیا  (FCV) حدود ۳۰۰ میلیون کیلوگرم از مساحت ۰.۲۰ میلی متر هکتار است. در حالی که ۴۵۰ کیلوگرم تنباکو غیر FCV از مساحتی ۰.۲۵ میلی متر Mha در هکتار تولید می شود. در سناریوی جهانی، دخانیات هند ۱۰٪ از منطقه و ۹٪ از کل تولید را تشکیل می دهد. با توجه به نقش غالب این محصول تجاری،کمیته مرکزی توتون و تنباکو هند (ICTC) مؤسسه تحقیقات توتون و تنباکو ( CTRI) را در (Andhra Pradesh)  تأسیس کرد.

ICAR به عنوان مخزن اطلاعات عمل می کند. هم چنین مشاوره ای در زمینه کشاورزی، باغداری، مدیریت منابع، علوم دامی، مهندسی کشاورزی، شیلات، پسوند کشاورزی، آموزش کشاورزی، علوم خانه و ارتباطات کشاورزی ارائه می دهد. این شرکت وظیفه دارد که ترتیب برنامه های تحقیق و توسعه کشاورزی و ایجاد پیوندها در سطح ملی و بین المللی با سازمانهای مربوط را انجام دهد. که این عملیات به منظور ارتقاء کیفیت زندگی جامعه کشاورزی ارائه دهد.

برای اطلاعات شاخص و فنی تر میتوانید به هریک از مقالات زیر در سایت آرال شیمی مراجعه کنید :

منابع :

https://www.wikihow.com/Grow-Tobacco

https://dengarden.com/gardening/Tobacco-Growing-and-Curing-at-Home

http://www.victoryseeds.com/tobacco/backer_cultivation.html

اکسیدین- اگروسیب

۵۸,۰۰۰ تومان۱,۰۴۰,۰۰۰ تومان

پراکسیدین

۵۰,۰۰۰ تومان۹۶۰,۰۰۰ تومان

,

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابزارک متن
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای
سبدخرید