انرژی های تجدیدپذیر، حقایق پاک

انواع انرژی های تجدیدپذیر در حال رونق هستند، زیرا نوآوری هزینه ها را کاهش می دهد و شروع به تحقق وعده آینده انرژی پاک می کند. این بدان معناست که انرژی‌های نو به طور فزاینده‌ای جایگزین سوخت های فسیلی «کثیف» می‌شوند و از انتشار کمتر کربن و سایر انواع آلودگی بهره می‌برند. اما همه منابع انرژی که به عنوان «تجدیدپذیر» به بازار عرضه می شوند برای محیط زیست مفید نیستند. زیست توده و سدهای بزرگ برق آبی هنگام در نظر گرفتن تأثیرات بر حیات وحش، تغییرات آب و هوا و سایر مسائل، معاوضه های دشواری ایجاد می کنند. در این مقاله آنچه باید در مورد انواع مختلف منابع انرژی های جایگزین بدانید، آورده شده است.

منبع انرژی های نو چیست؟

انرژی تجدیدپذیر، انرژی است که از منابع طبیعی زمین که متناهی یا تمام نشدنی نیستند، به دست می آید. انواع انرژی های تجدیدپذیر جایگزینی برای انرژی های سنتی هستند که متکی به سوخت های فسیلی بوده و آسیب کمتری برای محیط زیست دارد. وقتی اصطلاح “انرژی جایگزین” را می شنوید، معمولا به منابع انرژی تجدید پذیر نیز اشاره می کند. این به معنای منابع انرژی است که جایگزین رایج ترین منابع غیرپایدار هستند.

انواع انرژی های تجدیدپذیر

محبوب ترین منابع انرژی های تجدید پذیر در حال حاضر عبارتند از:
♦ انرژی خورشیدی
♦ انرژی باد
♦ انرژی آبی
♦ انرژی جزر و مد
♦ انرژی زمین گرمایی
♦ انرژی زیست توده
♦ هیدروژن


قبل از ادامه ی مقاله پیشنهاد می کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه بفرمایید:

رنگ زدایی فاضلاب نساجی با استفاده از پراکسیدین

تصفیه فاضلاب صنایع و کارخانجات

شیرین سازی مشتقات نفت و گاز

گوگردزدایی از مازوت

رسوب زدایی از تجهیزات صنعتی


1) انرژی خورشیدی:

نور خورشید یکی از فراوان ترین و آزادترین منابع انرژی سیاره ما است. اگرچه به نظر می رسد یک منبع انرژی تجدیدپذیر عالی باشد، اما مقدار انرژی خورشیدی که ما می توانیم استفاده کنیم بسته به زمان روز و فصل سال و همچنین موقعیت جغرافیایی متفاوت است. یکی از انواع انرژی های تجدیدپذیر است که با جذب انرژی تابشی از نور خورشید و تبدیل آن به گرما، برق یا آب گرم به وجود می آورد. سیستم های فتوولتائیک (PV) می توانند نور مستقیم خورشید را با استفاده از سلول های خورشیدی به برق تبدیل کنند.

انرژی تجدیدپذیر خورشیدی- انرژی های نو- سوخت های فسیلی

2) انرژی باد:

یکی دیگر از انرژی های نو است که منبع فراوانی از انرژی پاک است. مزارع بادی انرژی جریان باد را با استفاده از توربین ها و تبدیل آن به برق جذب می کنند. انواع مختلفی از سیستم ها برای تبدیل انرژی باد مورد استفاده قرار می گیرند و هر کدام متفاوت هستند. سیستم‌های تولید انرژی بادی درجه تجاری می‌توانند انرژی بسیاری از سازمان‌های مختلف را تامین کنند. از نظر فنی، انرژی باد شکلی از انرژی خورشیدی است. پدیده ای که ما آن را “باد” می نامیم ناشی از تفاوت دما در جو همراه با چرخش زمین و جغرافیای سیاره است.

انرژی تجدیدپذیر باد- انرژی های نو- سوخت های فسیلی

3) انرژی آبی:

به عنوان یکی از انواع انرژی های تجدیدپذیر، برق آبی یکی از توسعه یافته ترین هاست. با ساختن یک سد می توان از یک مخزن بزرگ برای ایجاد جریان کنترل شده آب استفاده کرد که توربین را به حرکت درآورد و برق تولید کند. این منبع انرژی اغلب می تواند قابل اعتمادتر از انرژی خورشیدی یا بادی باشد (به خصوص اگر جزر و مدی به جای رودخانه باشد) و همچنین اجازه می دهد تا برق برای استفاده در زمانی که تقاضا به اوج می رسد ذخیره شود. مانند انرژی بادی، در شرایط خاص، انرژی آبی می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی تجاری مفیدتر باشد.

انرژی تجدیدپذیر برق آبی- سوخت های فسیلی- انرژی های نو

4) انرژی جزر و مد یا انرژی اقیانوسی:

اقیانوس می تواند دو نوع انرژی تولید کند: حرارتی و مکانیکی. انرژی حرارتی اقیانوس به دمای سطح آب گرم برای تولید انرژی از طریق سیستم‌های مختلف متکی است. انرژی مکانیکی اقیانوس از جزر و مد جزر و مد برای به حرکت درآوردن ژنراتورهای توربین و تولید انرژی استفاده می کند. اگرچه جریان جزر و مدی برخلاف سایر منابع انرژی آبی ثابت نیست، اما بسیار قابل پیش بینی است و بنابراین می تواند دوره هایی را که جریان جزر و مد کم است جبران کند.

انرژی های نو مثل جزرومد- سوخت های فسیلی

5) انرژی زمین گرمایی:

نوعی از انرژی های نو است که از گرمای بوجود آمده از تشکیل زمین در 4.5 میلیارد سال پیش در اثر فروپاشی رادیواکتیو در زیر پوسته زمین به دام افتاده است. گاهی اوقات مقادیر زیادی از این گرما به طور طبیعی، خارج می شود که منجر به فوران های آتشفشانی و آبفشان ها می شود. این گرما را می توان با استفاده از بخار حاصل از پمپاژ آب گرم شده در زیر سطح، جذب و برای تولید انرژی زمین گرمایی استفاده کرد، که سپس به بالا می رود و می تواند برای راه اندازی یک توربین استفاده شود. با مهار گرمای طبیعی زیر سطح زمین، می توان از انرژی زمین گرمایی برای گرم کردن مستقیم خانه ها یا تولید برق استفاده کرد.

انرژی های نو زمین گرمایی- سوخت های فسیلی

6) انرژی زیست توده:

زیست توده یا بیومس، مواد آلی است که از گیاهان و حیوانات به دست می آید و شامل محصولات زراعی، ضایعات چوب و درختان است. هنگامی که زیست توده سوزانده می شود، انرژی شیمیایی به صورت گرما آزاد می شود و می تواند با یک توربین بخار برق تولید کند. زیست توده به عنوان یک سوخت پاک و تجدیدپذیر و جایگزینی سبزتر برای زغال سنگ و سایر سوخت های فسیلی برای تولید برق توصیف می شود. با این حال، برخی از اشکال انرژی زیست توده می تواند به عنوان یک گزینه کم کربن تحت شرایط مناسب عمل کند. به عنوان مثال، خاک اره و تراشه های کارخانه های چوب بری که در غیر این صورت به سرعت تجزیه و کربن آزاد می شوند، می توانند به عنوان سوخت های فسیلی منبع انرژی کم کربن باشند.

انرژی تجدیدپذیر زیست توده- سوخت های فسیلی- انرژی های نو

7) هیدروژن:

هیدروژن باید با عناصر دیگر مانند اکسیژن ترکیب شود تا آب بسازد زیرا به خودی خود به صورت گاز وجود ندارد. هنگامی که هیدروژن از عنصر دیگری جدا می شود، می توان از آن برای سوخت و برق استفاده کرد. از هیدروژن می توان به عنوان سوخت پاکیزه استفاده کرد که منجر به آلودگی کمتر و محیطی تمیزتر می شود. همچنین می‌توان از آن برای سلول‌های سوختی که شبیه باتری‌ها هستند و برای تامین انرژی موتور الکتریکی استفاده کرد.

انرژی تجدیدپذیر هیدروژن- انرژی های نو- سوخت های فسیلی

کلام آخر:

سهم شما در انرژی های تجدیدپذیر چیست؟ به‌عنوان یک مصرف‌کننده، فرصت‌های متعددی برای تأثیرگذاری بر بهبود محیط زیست از طریق انتخاب انرژی های نو و انتخاب سبزتر دارید. یکی از این راهکارها، استفاده از محصولات ضدعفونی سبز یا دوستدار محیط زیست است. آرال شیمی با ارائه انواع محصولات ضدعفونی کننده اکولوژیک با برند پراکسیدین، به بهبود استاندارد زندگی شما با انتخاب انرژی ایمن تر و سازگارتر با محیط زیست کمک می کند. بدون نیاز به استفاده از سوخت های فسیلی، پس از استفاده مستقیم به آب و دی اکسیدکربن تبدیل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید