گوگرد زدایی از مازوت و معرفی روش های سولفور زدایی

مازوت با دنیای عجیب و غریب خود این روزها، تیتر اول بسیاری از خبرگزاری ها شده است. گوگرد زدایی از مازوت، سبب می شود تا ماده ای سبک و تمیز ایجاد شود که عملکرد مطلوبی خواهد داشت. این ماده در هوای سرد اثربخشی بسیار خوبی دارد. گوگردزدایی از مازوت باعث می شود تا محصولی کاملاً پایدار ایجاد شود که شرایط احتراق دارد اما غیر انفجاری است. در این مقاله در ابتدا مازوت را معرفی می کنیم، مزایا و معایب آن را توضیح خواهیم دارد و روش های گوگرد زدایی از مازوت و همینطور تکنولوژی سولفور زدایی را بررسی می کنیم.

سولفور زدایی و گوگرد زدایی از مازوت


همچنین بخوانید:

 گوگردزدایی از فرآورده های نفتی

سولفورزدایی از گاز و نفت


تعریف مازوت

مازوت نام دیگر نفت کوره است و در لیست هیدروکربن های نفتی قرار دارد. این محصول پس از پالایش نفت خام و همینطور بنزین به دست می آید. مازوت به واسطه رنگ سیاه خود، مشهور به نفت سیاه است. نفت کوره یا مازوت به سوخت مایعی گفته می شود که در کوره ها به عنوان تولید کننده گرما استفاده می شود. این محصول در موتورها نیز نقش تولیدکننده نیرو را به عهده می گیرد. نفت کوره یا مازوت در لیست نفت سنگین قرار دارد که به آن نفت دریایی نیز گفته می شود. این سوخت در واقع برشی از برج تقطیر نفت خام محسوب می شود. مازوت ها سوخت مایعی هستند که در کوره ها استفاده می شوند که استفاده از آنها در موتورها نیز بیشتر از قبل است. مولکول های کوچکتر مازوت برای خودروها استفاده می شود.

تاریخچه و معرفی کامل مازوت

نفت کوره یا مازوت در لیست نفت سنگین قرار دارد که به آن نفت دریایی نیز گفته می شود. این سوخت در واقع برشی از برج تقطیر نفت خام محسوب می شود. مازوت ها سوخت مایعی هستند که در کوره ها استفاده می شوند که استفاده از آنها در موتورها نیز بیشتر از قبل است. مولکول های کوچکتر مازوت برای خودروها استفاده می شود.

کاربردهای مازوت

برخی از کاربردهای مازوت عبارتند از:

 • این ماده برای گرمایش خانه و همینطور مراکز تجاری استفاده می شود.
 • برای سوخت کامیون ها و کشتی ها مناسب است.
 • مازوت ها در بویلرها برای گرم کردن استفاده می شود.
 •  استفاده از مازوت در نیروگاه ها گسترده تر از قبل شده است.

مزایا و معایب مازوت

مازوت ها در نوع سنگین و گوگرد دار دردسرساز هستند. اما روش های سولفور زدایی از مازوت سبب می شود تا ماده نهایی سبک تر باشد و از نظر کیفیت شرایط بهتری داشته باشد. گوگرد زدایی از مازوت روش های مختلفی دارد که پژوهش ها در راستای گسترده روش ها بسیار مشخص دنبال شده است. این محصولات بر اساس نوع کاربرد شامل یک سری مزایا و معایب هستند. مازوت ها اگر فاقد گوگرد باشند ماده ای اثربخش و پر کاربرد هستند اما نوع سنگین و حاوی گوگرد آن معایب خاص خود را دارد.

سولفور زدایی و گوگردزدایی از مازوت

مزایای مازوت

اصراری به استفاده از مازوت وجود ندارد اما این ماده کاربرد زیادی در دنیای امروز دارد و این موضوع سبب شده تا اصول گوگرد زدایی از مازوت به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. برخی از مزایای آن به شرح زیر است:

 • امروزه از مازوت ها در خانه و همینطور برخی مشاغل استفاده می شود. مازوت ها سبب گرم شدن خانه ها و همینطور کامیون های سوخت رسان شده و سبب می شود که بخار مورد نیاز برای مصارف صنعتی تولید شود.
 • از سوی دیگر در تولید انرژی الکتریکی نیز از مازوت استفاده می شود. این ماده در تامین انرژی مورد نیاز برای انواع موتورها و لامپ ها و همینطور فانوس ها نیز استفاده می شود و در تجهیزات گرمایشی گزینه خوبی است.
 • از مازوت در محیط های تجاری و صنعتی و کشاورزی و ماشین آلات و همینطور وسایل نقلیه نیز استفاده می شود.

گوگرد زدایی از مازوت و سولفور زدایی

معایب مازوت

مازوت یک نوع سوخت فسیلی حاوی گوگرد است که سوزاندن آن برای سلامتی انسان خطرناک است و به این ترتیب گوگرد زدایی از مازوت اهمیت زیادی دارد. زمانی که مازوت می سوزد ترکیب sox از آن انتشار می یابد. اثرات منفی آن به شرح زیر است:

 • این گاز وزن بیشتری به نسبت هوا دارد و همینطور بوی بدی از خود تولید می کند که شاید در سطح بالا کشنده باشد.
 • مشکلاتی اعم از درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی و قرمزی چشم بر بدن و در نهایت اثر مخربی بر سلامتی می گذارند.
 • تشکیل سولفات ها و نیترات ها: که به صورت ذرات بسیار ریز معلق در هوا هستند و سبب می شود که غلظت آلودگی هوا بیشتر شود و مشکلات قلبی گسترده تر شود.
 • ایجاد باران های اسیدی: بر روی خاک اثر می گذارند و پوشش گیاهی را تخریب می کنند.

بیشتر بدانیم:

مشتقات نفتی و کاربردهای آن

شیرین سازی مشتقات نفت و گاز


لزوم گوگردزدایی از مازوت

گوگرد زدایی از مازوت موضوعی است که باید با نگرش دقیق تر دنبال شود. گوگرد زدایی از مازوت، سبب می شود تا ماده ای سبک و تمیز ایجاد شود که عملکرد مطلوبی خواهد داشت. این ماده در هوای سرد اثربخشی بسیار خوبی دارد. گوگرد زدایی از مازوت سبب می شود تا محصولی کاملاً پایدار ایجاد شود که شرایط احتراق دارد، اما غیر انفجاری است.

روش های سولفور زدایی و گوگرد زدایی از مازوت

روش های گوگرد زدایی از مازوت و همینطور سولفور زدایی مربوط به نفتی می شود که مقدار گوگرد آن بیش از 0.5 درصد است. ناخالصی های گوگردی می بایست پیش از پالایش نفت از آن جداسازی شوند. این روند سبب می شود که محصول نهایی سبک تر باشد و مرغوبیت بیشتری داشته باشد. سولفید هیدروژن از مواد ناخالصی موجود در نفت خام و گاز محسوب می شود. پیش از اینکه انتقال گاز یا پالایش نفت خام صورت می گیرد نیاز به سولفور زدایی است. گوگردزدایی روش های مختلفی دارد که در زیر فقط به دو مورد از آن اشاره شده است:

 • گوگرد زدايی الكتروشيميايی
 • گوگرد زدایی از مازوت به روش اکسیداسیون

گوگردزدایی از مازوت و سولفور زدایی

الف) گوگرد زدايی الكتروشيميايی

یکی از روش های گوگرد زدایی از مازوت، روش جدید الکتروشیمیایی است که در این روش به صورت همزمان از یون پرفرات fe VI استفاده می شود که در واقع اکسی کننده بسیار قوی هستند. البته وضعیت پایداری آنها محدود است. به زبانی ساده گوگرد زدایی از مازوت به روش الکتروشیمیایی به این صورت است که از پارافین مایع در مدل آزمایشگاهی استفاده می شود و نقش حلال را ایفا می کند. همینطور برای اینکه عملکرد حذف گوگرد از مازوت سنجیده شود از ترکیب گوگرددار استفاده استفاده می شود مثلاً از دی بنزوتیوفن یکی از موارد مورد آزمایش است.

ب) گوگرد زدایی از مازوت به روش اکسیداسیون

گوگرد زدایی از مازوت به روش اکسیداسیون با استفاده از پراکسید هیدروژن صورت می گیرد که نقش اکسنده را ایفا می کند. کاتالیست ها، هتروپلی اکسو هستند و همین طور استونیتریل ها نیز نقش حلال را دارند. در این روش نسبت مولی پراکسید هیدروژن، زمان واکنش و مقدار کاتالیست بسیار مهم است. مقدار گوگرد موجود در میعانات نیز در این راستا اهمیت زیادی دارد.

کلام آخر

ترکیبات گوگرد، یکی از رایج ترین ناخالصی های موجود در نفت خام است. گوگرد موجود در روغن سوخت مایع، به طور مستقیم منجر به انتشار SO2 و ذرات سولفات(SPM) می شود که سلامتی عمومی و دارایی جامعه را به خطر می اندازد. محصول سولفورین شرکت آرال شیمی، یک کاتالیست مایع قوی برای روش سولفورزدایی به روش اکسیداسیون است. این محصول در شرایط عملیاتی آرام، با مصرف پایین انرژی، قادر به حذف ترکیبات گوگردی از مازوت و سایر مشتقات نفتی است. مضافا بر اینکه دوستدار محیط زیست است و هیچگونه لجن اسیدی تولید نمی کند.

 بروزرسانی شده در اردیبهشت 1403

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • عالی بود. سپاسگزارم

  پاسخ
 • دورد، آیا با چنین روشهایی امکان سولفورزدایی 5 تا 20 هزار بشکه در روز از مازوت می باشد؟ سپاس

  پاسخ
 • باسلام
  آیا برای گوگردزدایی از مازوت برای 4میلیون لیتر در روز ،شما چه روشی را پیشنهاد میکنید که هم کارایی اقتصادی و عملی داشته باشد؟
  09039405204

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   سولفورزدایی از مازوت پیچیدگی های خاص خودش رو داره مخصوصا توی این حجم خوراک بالا، قطعا به پیش تیمارها یا pretreatments زیادی نیاز دارید. برای مشاوره با کارشناسان بخش نفت و گاز با ما در ارتباط باشید تا بتونبد راهنمایی های لازم در این خصوص رو دریافت بفرمایید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید