نحوه صحیح شستشوی مخزن هیدروکربنی و تمیز کردن تانکر نفتی

آلاینده های مکانیکی، سنگ ریزه، گل، ترکیبات فلزات سنگین، هیدروکربن ها، قطران و سایر اجزای نفت سنگین موجود در فرآورده نفتی به دلیل اختلاف وزن مخصوص به طور طبیعی در طول فرآیند ذخیره سازی طولانی مخزن نفت ته نشین می شوند. این عناصر در پایه مخزن نفت انباشته می شوند و یک لایه مواد ژلاتینی سیاه و ضخیم را تشکیل می دهند که لجن مخزن ذخیره سازی است. لجن با افزایش دائمی زمان حمل و نقل و ذخیره سازی نفت انباشته می شود و بر حمل و نقل و ذخیره سازی مخزن در طول دوره تأثیر می گذارد. بنابراین، تمیز کردن تانکر نفتی به طور منظم، همانطور که توسط استانداردهای ایمنی بین المللی لازم است، حیاتی است. شستشوی مخزن هیدروکربنی با تانکرجنت و حلال 040، عمر مخازن سوخت را افزایش دهد.

شستشوی مخزن هیدروکربنی


همچنین بخوانید:

پاکسازی مخازن نفتی، شستشوی تانکر سوخت و فرآورده های روغنی

رسوبزدایی از چاه نفت و گاز | لزوم حذف رسوب از خطوط لوله های صنعتی


لزوم تمیز کردن تانکر نفتی

حجم عظیمی از انباشته شدن نفت در مخازنی که نفت خام یا فرآورده های آن را ذخیره می کنند، در حال تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ برای صنعت نفت است. انواع مختلفی از مخازن، ظروف و چاله ها در صنعت نفت برای ذخیره سیالاتی که شامل نفت است، استفاده می شود. یکی از آنها، مخزن ذخیره سازی نفت خام است. تمیز کردن تانکر نفتی، کانتینرها و گودال‌هایی که ذخایر سوخت را ذخیره می‌کنند، یک چرخه اجتناب‌ناپذیر است که کسب‌وکارها باید از عهده آن برآیند. دلیل اصلی تمیز کردن تانکرها، حذف تجمعات ناشی از ته نشین شدن اجزای سنگین در نفت است که پس از مدتی در مخازن به وجود می آید. این انباشته‌ها، فضای زیادی را در مخازن اشغال می‌کنند و کارایی آن‌ها را کاهش می‌دهند. لذا شستشوی مخزن هیدروکربنی از اهمیت بالایی برخوردار است.

اهداف شستشو و تمیز کردن تانکرها و مخازن

برخی از اهداف یک پاکسازی موفق، شامل کاهش تعداد کارکنانی است که به یک منطقه ممنوعه دسترسی پیدا می کنند. زیرا قرار گرفتن در معرض شرایط خطرناک، خطرات مختلفی را به همراه دارد. علاوه بر این، تمایل به کاهش هزینه‌های نظافت و در عین حال بهبود سلامت، منجر به تمرکز بر روی رویکردهای خودکارتر شده است که تلاش کمتری را شامل می‌شوند. هدف اصلی دیگر، بازیابی نفتی است که در مقادیر زیاد در لجن های ته مخزن ذخیره شده است. علاوه بر این، با سخت‌تر شدن مقررات زیست‌محیطی، حمل و نقل ایمن و ظرفیت لجن و سایر زباله‌های پاک‌کننده از مخزن به یک مکان خاص و سپس به کارخانه‌های تصفیه زباله، جزء حیاتی یک استراتژی پاک‌سازی پایدار است.

تمیز کردن تانکر نفتی و شستشوی مخزن هیدروکربنی

انواع ترکیبات هیدروکربن ها در مخازن نفتی

قبل از شستشوی مخزن هیدروکربنی، توجه به جنس رسوبات بسیار مهم است. بسته به علامت تخمینی در مخزن، مواد طبیعی، آب و آلاینده‌های مکانیکی در مقادیر متفاوتی در دهانه مخزن وجود دارد. لجن در پایین، به سه سطح مجزا جدا می شود. چندین هیدروکربن وجود دارد که سبک تر از آب در لایه بالایی هستند. آب، بیشتر در لایه میانی یافت می شود؛ در حالی که رسوبات قابل توجهی در لایه پایینی به چشم می خورد. علاوه بر این، سنتز لجن باید مورد بررسی قرار گیرد، زیرا این یک عامل کلیدی در انتخاب حلال‌ها یا استخراج‌کننده‌ها خواهد بود. همچنین، چرخه‌های حاصل از لجن برای بازیافت نفت، تصفیه فاضلاب، و رسوبات قدرتمند موجود در داخل همگی نیاز به دانش ترکیب لجن دارند.

شناسایی هیدروکربن جهت تمیز کردن تانکر نفتی

1. نفت خام

نفت تصفیه نشده ذخیره در مخازن دارای ساختار سیال و چند ویژگی متمایز است، مانند سایه تیره کم، بوی غیر معمول (بی سولفیت)، قوام بالا، قابلیت احتراق بالا و ضخامت نازک تر از آب. همچنین، نفت خام علاوه بر زنجیره‌های پیچیده هیدروکربن‌های سنگین، ممکن است شامل هیدروکربن‌های سبک و سایر اجزا در غلظت‌های کمتر نیز باشد.

در زیر انواع اصلی هیدروکربن هایی که نفت خام را تشکیل می دهند، آمده است:

  • پارافین ها (هیدروکربن های اشباع-آلکان)
  • الفین ها (هیدروکربن های غیراشباع-آلکن ها)
  • نفتن‌ها یا سیکلو پارافین‌ها (هیدروکربن‌های اشباع-سیکلوآلکان‌ها)
  • هیدروکربن های معطر

نفت تصفیه نشده در طول فرآیند استخراج به بالاترین حد خود می رسد و قبل از انتقال به مخازن ظرفیت، از چندین مرحله جابجایی بر اساس کیفیت خود عبور می کند. از آنجایی که تاسیسات فرآوری به نفت تصفیه نشده با محتوای گوگرد کم نیاز دارند، اساسی ترین و معمول ترین فعل و انفعالات متعاقب استخراج، تخلیه آب و گازها از طریق جداکننده های سه سطحی و چرخه گوگردزدایی است.


همچنین بخوانید:

گوگردزدایی فرآورده های نفتی در صنعت پتروشیمی

سولفورزدایی هیدروژنی (HDS) از ترکیبات نفتی و میعانات گازی چگونه انجام می شود؟


2. لجن نفتی (اسلاج نفتی)

یکی از مشهورترین پسماندهای تولیدی توسط صنعت نفت، لجن نفتی است. لجن به هر ماده ای در مخزن ظرفیتی گمی گویند که به دلیل گرانش به نقطه کششی جریان نمی یابد. این توسط حمل و نقل نفت تصفیه نشده شکل می گیرد و در مخازن، کشتی ها، خطوط لوله و سخت افزارها مانند شیرها، مبدل های حرارتی، سپراتورها و غیره سرعت می بخشد و نمایش آنها را کاهش می دهد. لحن، یک ژل تیره و چسبناک است که از روغن، آب و مواد جامد تشکیل شده است. تخلیه مستقیم لجن بنزین به محیط زیست ممنوع است و قبل از هر گونه اقدام پاکسازی، تصفیه مشخصی لازم است.

لجن نفتی

اکثر لجن های نفتی از هیدروکربن ها، آسفالتین ها، پارافین، آب و ذرات معدنی تشکیل می شوند. پیشرفت شرایط بیرونی (دما، فشار و رطوبت)، سرد شدن زیر نقطه خنک‌کننده، ناپدید شدن پوشش‌های سبک، ترکیب شدن با مواد ناسازگار، و تماس آب با امولسیون‌های ساختاری، همگی از علل رایج تشکیل تراوش نفت هستند. 

تمیز کردن تانکر نفتی به روش شیمیایی

تمیز کردن شیمیایی، یکی از موثرترین و رایج ترین روش های تمیز کردن تانکر نفت است. در تمیز کردن شیمیایی، ابتدا هیدروکربن از مخزن تخلیه و مخزن به اندازه کافی تهویه می شود. سپس، مخزن نفت اندازه گیری می شود تا غلظت نفت و گاز طبیعی در سطح ایمن باقی بماند. کارگرانی که مخازن نفت را تمیز می کنند، وارد مخزن می شوند تا روغن، گل و لای و سایر زباله ها را پاک کنند.

مراحل شستشوی مخزن هیدروکربنی به روش شیمیایی

روش شیمیایی در عین راحتی و سرعت بالا، نکات ایمنی بسیار مهمی دارد که باید در نظر گرفت. نکات ایمنی از یک جهت، و رعایت اصول مهم در تمیزکاری و پیشگیری از خوردگی تانکر و مخزن بسیار مهم است. مراحل پاکسازی مخزن به طور مختصر به شرح زیر است:

  • مهمترین بخش فرآیند استفاده از مواد شیمیایی زنگ زدایی و ترشی است که تمام ناخالصی ها مانند ترکیبات معدنی، رسوبات، لکه ها و زنگ زدگی را از سطح مخزن نفتی پاک می کند. این فرآیند معمولاً حدود 2 ساعت طول می کشد، اما زمان دقیق تمیز کردن تانکر خاص، به شرایط آن و سایر عوامل بستگی دارد. پس از این فرآیند محلول اسیدی به طور کامل از مخزن خارج شده و با آب شسته می شود. شستشو حدود 30 دقیقه انجام می شود و از خروج اسید به طور کامل از مخزن، اطمینان حاصل می شود.
  • پس از حذف تمام ضایعات، عملیات غیرفعال سازی در مخزن نفت به مدت 2 تا 3 بار بسته به شرایط انجام می شود. در عملیات غیر فعال سازی از محلول اسیدی استفاده می شود تا آهن آزاد از سطح مخزن حذف شود که از زنگ زدگی سطح مخزن جلوگیری می کند.

تمیز کردن تانکر نفتی به روش شیمیایی

کلام آخر:

تمیز کردن تانکر نفت به روش شیمیایی یک کار خطرناک است که تعیین کمیت آن بسیار دشوار است. به عنوان یک قانون کلی ایمنی، کارگران باید زمان کمتری را در داخل یک مخزن بگذرانند. استفاده از دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک و استفاده از مواد مناسب که اشتعال پایین تری و کارایی بالاتر دارند، باید مدنظر قرار گیرد. با استفاده از حلال 040 و محصول تانکرجنت تولیدی آرال شیمی، می توانید شستشوی مخزن هیدروکربنی را به سرعت و با ایمنی بالاتر انجان دهید. این حلال های قلیایی، می توانند به طور موثر لجن های سنگین، رسوبات و اسلاج های نفتی و باقیمانده نفت را از داخل مخازن و روی تجهیزات جدا سازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید