۱۳ بهمن, ۱۳۹۷

پراستیک اسید در صنایع دام و طیور

اکسیدین OXCIDINE

اکسیدین، ضدعفونی کننده و استریل کننده بسیار قوی بر پایه پراستیک اسید می باشد که با بالاترین استاندارد ها و کیفیت در صنایع شیمیایی آرال شیمی تولید می شود. این ماده به منظور از بین بردن کلیه ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها و کپک و مخمر و دیگر عوامل میکروبی مورد استفاده قرار می گیرد.

پراستیک اسید از معدود موادی است که در فهرست ضدعفونی کننده های قوی (high level) و استریل کننده های FDA قرار دارد و مورد تایید WHO و EPA نیز هست. اکسیدین بر حسب فرمولاسیون و رقت مصرف، توانایی از بین بردن کلیه میکروارگانیسم ها شامل ویروس های بدون انولوپ، باکتری های گرم منفی، گرم مثبت، اسپودار کپک ها، مخمرها و انگل ها را دارد.

باقی مانده اکسیدین چیست؟

مواد حاصل از واکنش محلول اکسیدین اکسیژن و استیک اسید است که این مواد نیز در نهایت به آب و کربن دی اکسید تبدیل می شوند. این ماده طبق نظر EPA، هیچ گونه باقیمانده سمی در محیط برجا نمی گذارد و بنابراین پس از ضدعفونی با این ماده محصول نیازی به شستشو ندارد.

محلول بی رنگ اکسیدین- گرید دام و طیور در غلظت های بالا دارای بوی تند سرکه است. در غلظت های پایین این ماده بدون بو و یا با بوی بسیار خفیف می باشد. این ضدعفونی کننده در دمای پایین و همچنین در حضور مواد آلی فعالیت خود را از دست نمی دهد.

اکسیدین در برابر باکتری ها چگونه عمل می کند؟

پراستیک اسید با توجه به طیف وسیع فعالیت شیمیایی خود توانایی از بین بردن کلیه اشکال میکروبی را دارد. دانشمندان دلیل عدم ایجاد مقاومت میکروبی در مقابل پراستیک اسید را انجام بیش از ۴۰ نوع واکنش شیمیایی توسط این ترکیب در میکروارگانیسم ها می دانند.

برخی از این واکنش های شیمیایی که مورد تایید قرار گرفته است، شامل پاره کردن باندهای سولفور (S-S) و سولفیدریل (-SH) در مولکول پروتئین ها و آنزیم ها می باشد. بنابراین ترکیبات مهمی در سلول ها و غشاها بوسیله گسیختگی اکسیداتیو، شکسته می شوند و عملکرد خود را از دست می دهند و پراستیک اسید با مولکول های حاوی باندهای دوگانه واکنش داده و می توانند فعالیت اسمزی لیپو پروتئین غشا سیتوپلاسمی را از طریق پاره کردن و ایجاد تغییر ساختاری در ساختمان دیواره سلولی از بین ببرد و فعالیت سلول را مختل سازد.

همچنین مشخص شده است که پراستیک اسید (اکسیدین دام و طیور) می تواند آنزیم های ضروری سلول را اکسید کرده و راه های حیاتی بیوشیمیایی سلول و انتقال فعال از طریق غشاها را مختل کند و سطح مواد بین سلولی را کاهش دهد. آنزیم کاتالاز که برخی میکروارگانیسم ها با کمک آن هیدروژن پراکساید را غیرفعال می کنند، برروی پراستیک اسید تاثیری ندارد و دانشمندان نشان داده اند که پراستیک اسید فعالیت آنزیم بتا-د-گالاکتوزید را کاهش می دهد.

میکروارگانیسم های بی هوازی نیز به خاطر عدم فعالیت کاتالاز و سوپراکسید دسموتاز، نسبت به پراستیک اسید حساس هستند. همچنین پراستیک اسید یک دناتوره کننده پروتئین بوده و به ساختار اسید نوکلئیک سلول نیز اثرگذار است.

اکسیدین در صنایع دام و طیور

هدف از ضدعفونی کردن در یک دامداری یا مرغداری، از بین بردن همه میکروارگانیسم های بیماری زا در سالن ها، محوطه، ابزار و غیره می باشد. این هدف در عمل امکان پذیر نمی باشد، بنابراین هدف اصلی به کاهش عوامل بیماری زا و جلوگیری از افزایش آن ها تا حد بیماری تغییر کرده است. اکسیدین از طریق از بین بردن عوامل بیماری زا بدون ایجاد مقاومت میکروبی می تواند به مرغداران و دامداران کمک کند.

اکسیدین در صنعت طیور در موارد زیر کاربرد دارد:

 • ضدعفونی اولیه سالن قبل از ورود جوجه که بایستی بطور دقیق انجام شود.
 • ضدعفونی لوازم و ابزار مرغداری که بایستی بطور مرتب انجام شود.
 • اکسیدین در مرغداریضدعفونی کامل سالن.
 • ضدعفونی کردن حوضچه های ورود به سالن.
 • ضدعفونی سیستم جوجه کشی از جمله اطاق نگهداری و پذیرش تخم مرغ، ستر، کندلینگ، هچر و جداسازی.
 • ضدعفونی کلیه سطوح زنده.
 • ضدعفونی لاشه در کشتارگاه.
 • گندزدایی خوراک طیور با رقت مشخص
 • گند زدایی سیستم های شیردوشی بدون نیاز به شستشو با آب

مزایای استفاده از اکسیدین در صنایع دام و طیور

 • مقاومت باکتریایی ایجاد نمی کند و دارای طیف اثربخشی گسترده است.
 • در موارد رقیق شده برای پوست خطری ایجاد نمی کند.
 • در طعم و بوی مواد غذایی تغییری ایجاد نمی کند.
 • استفاده از آن احتیاجی به آبکشی ثانویه یا خنثی سازی پس از استفاده ندارد.
 • در موارد رقیق شده ورود این محصول به آب و فاضلاب و محیط زیست به هر میزان بدون خطر است.
 • به هر میزان در آب قابل حل است

علاوه بر مزیتهایی که در بالا به آنها اشاره شد، این محلول ضمن ضدعفونی موثر، از مزایای اسیدی فایر مناسب و بی خطر نیز برخوردار خواهد بود. اکسیدین  علاوه بر خواص عالی ضدعفونی کنندگی خود، اشتهای طیور به دان خوری را نیز افزایش می دهد.

برای آشنایی بیشتر و تهیه اکسیدین، با صنایع آرال شیمی گلستان تماس حاصل نمایید.

ابزارک متن
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای
سبدخرید