پراکسیدین PEROXCIDINE

پراکسیدین (اکسیدین)، ضدعفونی کننده و استریل کننده بسیار قوی بر پایه پراستیک اسید می باشد. این محلول با بالاترین استاندارد ها و کیفیت در صنایع شیمیایی آرال شیمی تولید می شود. اکسیدین به منظور از بین بردن کلیه ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها و کپک و مخمر و دیگر عوامل میکروبی مورد استفاده قرار می گیرد.

پراستیک اسید از معدود موادی است که در فهرست ضدعفونی کننده های قوی (high level) و استریل کننده های FDA قرار دارد. این ماده مورد تایید WHO و EPA نیز هست. اکسیدین بر حسب فرمولاسیون و رقت مصرف، توانایی از بین بردن کلیه میکروارگانیسم ها شامل ویروس های بدون انولوپ، باکتری های گرم منفی، گرم مثبت، اسپودار کپک ها، مخمرها و انگل ها را دارد.

باقی مانده پراکسیدین چیست؟

مواد حاصل از واکنش محلول اکسیدین اکسیژن و استیک اسید است. این مواد نیز در نهایت به آب و کربن دی اکسید تبدیل می شوند. این ماده طبق نظر EPA، هیچ گونه باقیمانده سمی در محیط برجا نمی گذارد و بنابراین پس از ضدعفونی با این ماده محصول نیازی به شستشو ندارد.

محلول بی رنگ اکسیدین دام و طیور در غلظت های بالا دارای بوی تند سرکه است. در غلظت های پایین این ماده بدون بو و یا با بوی بسیار خفیف می باشد. اکسیدین دام و طیور در دمای پایین و همچنین در حضور مواد آلی فعالیت خود را از دست نمی دهد.


پیشنهاد میکنیم قبل از ادامه مطلب، مقالات مرتبط زیر را مطالعه نمایید:

اسیدی فایرها در تغذیه دام و طیور

نقش اسیدهای آلی در خوراک دام و طیور

پراکسیدین دامداری ها

♠ بررسی جامع چرخه بهداشت دام و دامداری

اهمیت ضدعفونی کردن سالن های مرغداری


پراکسیدین در برابر باکتری ها چگونه عمل می کند؟

پراستیک اسید با توجه به طیف وسیع فعالیت شیمیایی خود، توانایی از بین بردن کلیه اشکال میکروبی را دارد. این ماده به دلیل واکنش به 40 صورت مختلف دچار مقاومت باکتریایی نمی شود.

برخی از این واکنش های شیمیایی شامل پاره کردن باندهای سولفور (S-S) و سولفیدریل (-SH) در مولکول پروتئین ها و آنزیم ها می باشد. بنابراین ترکیبات مهمی در سلول ها و غشاها بوسیله اکسیداسیون، شکسته می شوند. پراستیک اسید با مولکول های حاوی باندهای دوگانه واکنش می دهد. این ماده می تواند فعالیت اسمزی لیپو پروتئین غشا سیتوپلاسمی را پاره کند. درنتیجه با ایجاد تغییر ساختاری در ساختمان آن، دیواره سلولی از بین برود  و فعالیت سلول را مختل سازد.

پراکسیدین دام و طیور می تواند آنزیم های ضروری سلول را اکسید کرده و راه های حیاتی بیوشیمیایی آن و انتقال فعال از طریق غشاها را مختل کند. بنابراین سطح مواد بین سلولی را کاهش می دهد. آنزیم کاتالاز که برخی میکروارگانیسم ها با کمک آن هیدروژن پراکساید را غیرفعال می کنند، برروی پراستیک اسید تاثیری ندارد. دانشمندان نشان داده اند که پراستیک اسید فعالیت آنزیم بتا-د-گالاکتوزید را کاهش می دهد.

میکروارگانیسم های بی هوازی نیز به خاطر عدم فعالیت کاتالاز و سوپراکسید دسموتاز، نسبت به پراستیک اسید حساس هستند. همچنین پراستیک اسید یک دناتوره کننده پروتئین بوده و به ساختار اسید نوکلئیک سلول نیز اثرگذار است.

پراکسیدین در صنایع دام و طیور

هدف از ضدعفونی کردن در یک دامداری یا مرغداری، از بین بردن همه میکروارگانیسم های بیماری زا در سالن ها، محوطه، ابزار و غیره می باشد. این هدف در عمل امکان پذیر نمی باشد، بنابراین هدف اصلی به کاهش عوامل بیماری زا و جلوگیری از افزایش آن ها تا حد بیماری تغییر کرده است. پراکسیدین دام و طیور از طریق از بین بردن عوامل بیماری زا بدون ایجاد مقاومت میکروبی می تواند به مرغداران و دامداران کمک کند.

این محلول را می نوان جایگزین مناسبی برای فرمالین و پرکلرین دانست.

پراکسیدین در صنعت طیور در موارد زیر کاربرد دارد:

 • ضدعفونی اولیه سالن قبل از ورود جوجه که بایستی بطور دقیق انجام شود.
 • ضدعفونی لوازم و ابزار مرغداری که بایستی بطور مرتب انجام شود.
 • اکسیدین در مرغداریضدعفونی کامل سالن.
 • ضدعفونی کردن حوضچه های ورود به سالن.
 • ضدعفونی سیستم جوجه کشی از جمله اطاق نگهداری و پذیرش تخم مرغ، ستر، کندلینگ، هچر و جداسازی.
 • ضدعفونی کلیه سطوح زنده.
 • ضدعفونی لاشه در کشتارگاه.
 • گندزدایی خوراک طیور با رقت مشخص
 • گند زدایی سیستم های شیردوشی بدون نیاز به شستشو با آب

مزایای استفاده از اکسیدین دام و طیور

 • مقاومت باکتریایی ایجاد نمی کند و دارای طیف اثربخشی گسترده است.
 • در موارد رقیق شده برای پوست خطری ایجاد نمی کند.
 • در طعم و بوی مواد غذایی تغییری ایجاد نمی کند.
 • استفاده از آن احتیاجی به آبکشی ثانویه یا خنثی سازی پس از استفاده ندارد.
 • در موارد رقیق شده ورود این محصول به آب و فاضلاب و محیط زیست به هر میزان بدون خطر است.
 • به هر میزان در آب قابل حل است

علاوه بر مزیتهایی که در بالا به آنها اشاره شد، این محلول ضمن ضدعفونی موثر، از مزایای اسیدی فایر مناسب و بی خطر نیز برخوردار خواهد بود. اکسیدین علاوه بر خواص عالی ضدعفونی کنندگی خود، اشتهای طیور به دان خوری را نیز افزایش می دهد.

به منظور کسب اطلاعات و خرید اکسیدن می توانید با صنایع آرال شیمی تماس حاصل نمایید.

محصولات آرال شیمی را مشاهده کنید.

فهرست