دستورالعمل مخصوص ضدعفونی در فرودگاه

این دستورالعمل به منظور ارائه اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از سرایت بیماری در میان کارکنان شاغل در فرودگاه ها و همچنین معرفی اقدامات کنترلی شامل اجرای برنامه های پاکسازی و ضدعفونی مکان های عمومی فرودگاه در هنگام شیوع کوید-19 طراحی شده است.


جهت اطلاعات بیشتر مطالعه شود:

کرونا و روش های پیشگیری

آشنایی با انواع ضدعفونی کننده های سطوح

آشنایی با انواع ضدعفونی کننده، کاربردها و مزایا و معایب


 • بررسی و کنترل دمای بدن مسافران

کارکنان فرودگاه باید به دماسنج مادون قرمز مجهز شوند و بدون تماس با افراد، مسافرانی که دچار تب هستند را تشخیص دهند. اطلاعات این افراد ثبت و به بخش اورژانس فرودگاه اطلاع داده می شود.

 • اقدامات کنترلی برای کارکنان فرودگاه

 اقدامات روتین

کارکنان فرودگاه در استان های مشکوک باید ماسک جراحی و ماسک محافظ پزشکی (یا ماسک 95N) داشته باشند. کارکنان باید بهداشت دست ها را رعایت کرده و در صورت لزوم دستکش بپوشند.

 •  اقدامات کنترلی جهت هدایت مسافرانی که تب دارند

لباس های مخصوص کرونا در ضدعفونی فرودگاه

کارکنان باید از کلاه های پزشکی یکبار مصرف، ماسک های جراحی، دستکش و روپوش­های یکبار مصرف استفاده کنند. مخصوصا زمانیکه با مایعات بدن (مانند ترشحات تنفسی، استفراغ، خون، اسهال) یا اشیاء و سطوح آلوده برخورد می کنند باید از ابزار مناسب استفاده کنند. پوشیدن یا درآوردن PPE به ترتیب صحیح بسیارحائز اهمیت است و  تا حدود زیادی می تواند به کاهش سرعت انتقال آلودگی کمک کند. لازم است در هنگام پوشیدن یا درآوردن PPE  احتیاط لازم بعمل آید تا از آثار مضاعف انتقال عفونت جلوگیری شود. PPEهای مستعمل، به عنوان زباله های عفونی در کیسه های زباله پزشکی قرار گیرد. عینک قابل استفاده مجدد پس از هر بار استفاده باید ضدعفونی و خشک شود. عینک های با شیشه های مه شکن را نباید با مواد ضدعفونی کننده پاک کرد بلکه باید آن ها را با آب تمیز کرد و سپس حداقل 30 دقیقه در معرض نور ماوراء بنفش قرار داد.

 • تهویه محیط فرودگاه

سیستم های تهویه هوای مطبوع و تهویه طبیعی در اماکن عمومی مانند ترمینال ها و سالن­ های انتظار فرودگاه باید ارتقا یابد. با توجه به ساختار ترمینال، چیدمان و شرایط آب و هوایی محیط، گردش هوا باید بصورت مداوم صورت گیرد. هواپیماهای حامل مسافر بیمار باید در یک کانال مخصوص یا یک ایستگاه با فاصله از ترمینال پارک شوند.

 • الزامات بهداشتی برای مأموران امنیتی

اقدامات کنترل عفونت برای پرسنل امنیتی

پرسنل امنیتی باید ماسک های جراحی و لباس کار سرهمی داشته باشند و در صورت لزوم به کلاه های پزشکی یکبار مصرف، عینک، لباس محافظ و دستکش پزشکی مجهز شوند. PPE باید به ترتیب زیر پوشیده شود: ابتدا  کلاه پزشکی، سپس ماسک جراحی، لباس سرهمی، عینک و در نهایت دستکش پزشکی پوشیده شود. پس از انجام وظیفه، برای درآوردن تجهیزات محافظتی باید به ترتیب زیر عمل کرد: ابتدا دستکش­ها را درآورده، سپس ضدعفونی کننده دست را زده، عینک، لباس محافظ  را درآورده و مجدداً ضدعفونی کننده دست را زده و در نهایت، ماسک و کلاه برداشته شوند.

لطفاً به نکات زیر دقت کنید:

♦ ضدعفونی دست قبل از پوشیدن تجهیزات ضروری است.

♦ هر 4 ساعت، ماسک جراحی را تعویض کنید.

♦ موهای خود را بطور کامل با کلاه بپوشانید و لبه کلاه را تا نزدیک گوشهایتان بکشید.

♦ هنگام تماس با خون، استفراغ و سایر آلاینده های آلوده به عفونت، تجهیزات محافظ را فوراً تعویض کنید.

♦ عینک های قابل استفاده مجدد را به موقع بعد از هر بار استفاده ضدعفونی و خشک کنید.

♦ مراقب باشید هنگام درآوردن تجهیزات محافظی، با دستهایتان صورتتان را لمس نکنید.

♦ وسایل محافظت شده یکبار مصرف استفاده شده را درون کیسه زباله های پزشکی قرار دهید.

اقدامات پیشرفته

♦ مأموران کنترل مدارک و بازرسین مسافرین مسافران باید مجهز به کلاه و دستکش­ پزشکی، ماسک های جراحی (یا ماسک های 95N) و عینک یا صفحه محافظ پزشکی باشند. توصیه می شود در پیشخوان کنترل مدارک، نرده هایی برای جداسازی مسافران نصب کنند.

♦ در زمان­های استراحت، لباس کار باید به مدت 20 الی 40 دقیقه با بخار درجه حرارت بالا یا به مدت یک الی 2 ساعت در روز درمعرض تابش لامپ ماوراء بنفش ضدعفونی شود.

 • الزامات بهداشتی برای محدوده بازرسی امنیتی

به منظور ضدعفونی فرودگاه و همچنین تمیز نگه داشتن هوا، سیستم تهویه هوا را باید در محدوده بازرسی امنیتی تقویت کرد. مناطق کلیدی (به عنوان مثال، پیشخوان­های کنترل و بررسی اسناد مسافران، میز بازرسی چمدان و سبد های چمدان) باید به طور مرتب تمیز و ضدعفونی شوند. ضدعفونی کننده­ های دست در کانال­های بازرسی امنیتی موجود باشد. پس از انجام عملیات روزانه، محدوده و مکان­های بازرسی (برای مثال سطل های زباله) باید کاملاً شستشو و ضدعفونی شوند.

 • دفع مواد زاید

طبقه بندی زباله ها، جمع آوری ماسک های استفاده شده و حذف به موقع آن ها از دیگر موارد ضرور در ضدعفونی فرودگاه است.

 • ضدعفونی مکان­ های عمومی فرودگاه

ضدعفونی مکان­ های عمومی فرودگاه باید مطابق با دستورالعمل های محافظت از سلامت در برابر عفونت جدید کروناویروس در اماکن عمومی و همراستا با مشخصات فنی ضدعفونی مکان­ های عمومی صادر شده توسط NHC انجام شود.

 • اقدامات مربوط به ضدعفونی پیشگیرانه و پاکسازی­ های معمول

باید هر روز نظافت و ضدعفونی مکان های عمومی فرودگاه انجام شود. وضعیت ضدعفونی را در مکان ­های مختلف باید ثبت شود.

 •  ضد عفونی هوا

زمان­ های خاصی را به استفاده از تهویه طبیعی اختصاص دهید و سیستم تهویه مطبوع را تقویت کنید. فن هواکش را تمیز و ضدعفونی کنید. هوای محیط را با اسپری کردن حجم فوق العاده کم هیدروژن پراکسید در مناطق کلیدی ضدعفونی کنید.

ضدعفونی پیشخوان فرودگاه

 • ضدعفونی سطوح

ضدعفونی سطوح مانند پیشخوان­های خود کنترلی، کانترهای کنترل ورود، پیشخوان های تأیید اعتبار، دکمه های آسانسور، نرده های دستی و غیره ضروری است.

 •  ضدعفونی فرودگاه

به منظور ضدعفونی مکان های عمومی فرودگاه از روش های زیر استفاده می شود:

با استفاده از دستگاه و توسط ضدعفونی کننده هیدروژن پراکسید، هوا و محیط را بطور یکپارچه ضدعفونی كنید. هوا را با اسپری آئروسل به میزان 20 میلی لیتر در متر مکعب با استفاده از پر استیک اسید 0/5 درصد یا هیدروژن پراکسید 3درصد یا 500 میلی گرم در لیتر دی اکسید کلر ضدعفونی کنید. درها و پنجره ها را قبل از ضدعفونی ببندید، سطح و فضا را به طور یکنواخت از بالا به پایین و از چپ به راست اسپری کنید و بعد از 60 دقیقه پنجره ها را برای تهویه باز کنید.

با خرید ضدعفونی کننده های استاندارد و ارگانیک آرال شیمی، سلامت خود و دیگران را در محیط کار و منزل تامین کنید.

فهرست