کاربرد پراکسیدین در صنایع لبنی و غذایی:

کارخانجات صنایع غذایی اعم از فراورده هاي پروتئينی مانند گوشت قرمز، مرغ و تخم مـرغ، ماهی، سوسیس و کالباس، كنسرو، شير و فراورده های لبنی، سس و انواع رب، نوشابه، دوغ و آب معدنی، قند و شكر، كيك، كلوچه و بيسـكويت، ميـوه و سبزيجات، مربا و عسل، آبميوه، كنسـتانتره و كمپـوت، ماكـارونی وتوليـدات نشاسـته ای، آرد و نـان، چيپس و اسنك، آجيل و خشكبار، چای و قهوه و … با مواد غذایی در ارتباط هستند. سلامت و پاکیزگی محصولات این کارخانجات با سلامت انسان رابطه مستقیم دارد. به همین دلیل انتخاب یک ضدعفونی کننده مانند پراکسیدین لبنی برای ضدعفونی تجهیزات و دستگاه هایی که در این کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرند مهم و ضروری است.

بخش های مختلفی (خط تولید، سردخانه، کف و دیوارها، ماشین های حمل و نقل، سالن های انبار مواد اولیه و … ) در کارخانه های صنایع غذایی وجود دارد که شاهد انتقال آلودگی از طریق آن ها هستیم. یکی از مهم ترین بخش هایی که باید به ضدعفونی آن توجه شود، خط تولید است. کارخانجات پس از تولید، بخش های COP و CIP را شستشو و ضدعفونی می کنند.

پراکسیدین لبنی و صنایع غذایی یک ضدعفونی کننده

وجود بیوفیلم و همچنین انباشت مواد غذایی در سیستم CIP باعث ایجاد آلودگی های باکتریایی و قارچی می شود. ضدعفونی کنندههای صنایع غذایی، بیوفیلم موجود در سیستم CIP را از بین می برد. این محلول با از بین بردن بیوفیلم و همچنین اسپور باکتری و قارچ، سلامت تولیدات بعدی را تضمین می کند.

موادی که به عنوان ضدعفونی کننده صنایع غذایی و لبنی مورد استفاده قرار می گیرند متنوع هستند. خواص مورد نظر برای این مواد در زیر نام برده می شود:

 1. دردسترس بودن
 2. قابلیت استفاده در سطوح در تماس با مواد غذایی و بدون ایجاد باقی مانده مضر
 3. از بین بردن انواع باکتری، قارچ، ویروس و اسپور آن ها

آرال شیمی انواع ضدعفونی کننده های سطح بالا را تولید می کند. ضدعفونی کننده صنایع غذایی یکی از محصولات این شرکت می باشد. پراکسیدین ضدعفونی کننده صنایع غذایی را می توان در CIP و COP همه کارخانه های تولید کننده مواد غذایی و سطوح در تماس با مواد غذایی مورد استفاده قرار داد. این محلول پس از استفاده به آب و دی اکسید کربن تبدیل می شود و باقی مانده مضر ندارد.

در زیر موارد استفاده از ضدعفونی کننده صنایع غذایی و لبنی نام برده شده است:

  •  ضدعفونی مخازن نگهداری آب فرایند و مخازن حمل و نگهداری
  • ضدعفونی انواع رزینهای مورد مصرف در صنایع غذایی
  • ضدعفونی سیستم COP(سطوح خارجی تجهیزات)
  • ضدعفونی سیستم CIP(سطوح داخلی تجهیزات)
  • ضدعفونی سطوح میزهای کار در تماس با مواد غذایی
  • ضدعفونی سطوح و هوای انبارها و سردخانه ها به صورت اسفنج کشی و اسپری (مه پاش گرم و سرد)
  • ضدعفونی ظروف بسته بندی محصول نهایی