بررسی میکروبیولوژیکی و لزوم ضدعفونی کارخانه های خط تولید ماکارونی

ماکارونی، غذایی است که همه مردم از آن لذت می برند و تقریبا در هر کشوری نوعی نودل سرو می شود. کیفیت پروسه تولید غذا و یا صنایعی که در ارتباط با غذا و سلامت انسان هستند، امری ضروری است. نظافت کارخانجات ماکارونی برای حصول یک فرآورده نهایی سالم باید در دستور کار قرار گیرد. بنابراین ضدعفونی خط تولید ماکارونی برای پیشگیری از انواع آلودگی ها الزامی است. در این نوشتار با محصول فوداسیب، به منظور گندزدایی کارخانه ماکارونی آشنا خواهیم شد.

اهمیت نظافت کارخانجات ماکارونی

محصولات کارخانجات صنایع غذایی که ارتباط مستقیم با سلامت انسان دارد. بررسی های آزمایشگاهی حین فرآیند تولید ماکارونی در یک کارخانه، نمونه های شاخصی از آلودگی میکروبیولوژیکی را نشان می دهند. نتایج شمارش بار میکروبی در انواع مختلف ماکارونی به شرح زیر می باشد:

بار میکروبی ماکارونی و نظافت کارخانجات ماکارونی

 از این رو، ضدعفونی تجهیزات و دستگاه هایی که در این کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرند مهم و ضروری است. وجود بیوفیلم و هم چنین انباشت مواد غذایی در سیستم CIP باعث ایجاد آلودگی های باکتریایی و قارچی می شود. ضدعفونی و گندزدایی کارخانه تولید ماکارونی و پاستا، موجب کاهش بار میکروبی در خطوط تولید و نهایتا محصول نهایی می شود.

گندزدایی کارخانه ماکارونی

 


جهت اطلاعات بیشتر:

ضدعفونی کننده در صنایع غذایی

در کارخانه های ماکارونی چه دستگاه هایی استفاده می شوند؟


بهداشت کارخانه و ضدعفونی خط تولید ماکارونی

فرآیند ضدعفونی در صنایع غذایی مرسوم می باشد. مطابق با سازمان بهداشت جهانی، اثرات خطرات میکروبیولوژیکی مانند سالمونلا، کامپیلوباکتر ژژونی و اشرشیاکلی در مورد ایمنی مواد غذایی بسیار مهم است و یک نگرانی بزرگ برای بهداشت عمومی در سراسر دنیا می باشد. آلودگی های میکروبیولوژیکی علاوه برای انسان، برای محیط زیست هم خطرناک هستند. لذا باید ضدعفونی خط تولید کارخانه های ماکارونی به درستی انجام شود.

گندزدایی کارخانه ماکارونی در دو مرحله صورت می پذیرد:

 1. شستشوی دستگاه ها، کلیه سطوح و دیواره ها با استفاده از شوینده های اسیدی و قلیایی برای حذف جرم و رسوب نشاسته ای از خطوط تولید و سطوح
 2. ضدعفونی خط تولید ماکارونی با استفاده از محلول های ضدعفونی کننده معتبر و مورد تایید FDA انجام می گردد.

گندزدایی کارخانه ماکارونی در چه بخش هایی صورت می گیرد؟

هر چند برای تولید یک محصول سالم و عاری از آلودگی، کلیه بخش های کارخانه باید ضدعفونی شوند، اما برخی از قسمت ها از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. نظافت کارخانجات ماکارونی در بخش های مهم  عبارتند از:

 • ضدعفونی خط تولید و بسته بندی ماکارونی و رشته
 • ضدعفونی بخش های مختلفی از قبیل سردخانه، کف و دیوارها، ماشین های حمل و نقل، سالن های انبار مواد اولیه که شاهد انتقال آلودگی از طریق آن ها هستیم.
 • رعایت بهداشت توسط کارگران خط تولید و بخش بسته بندی و انبار ماکارونی
 • نظافت قسمتهای مختلف انبار ماکارونی (نگهداری و انبار کردن محصول)

ضدعفونی کننده مناسب برای گندزدایی کارخانه ماکارونی

محلول ضدعفونی کننده فودگرید ویژه صنایع غذایی، بیوفیلم موجود در این سیستم را ازبین می برد. این محلول با از بین بردن بیوفیلم و هم چنین اسپور باکتری و قارچ سلامت تولیدات بعدی را تضمین می کند. از جمله خواص این ضدعفونی کننده به منظور ضدعفونی خط تولید ماکارونی به شرح زیر است:

 • در دسترس بودن
 • قابلیت استفاده در سطوح در تماس با مواد غذایی بدون ایجاد باقی مانده مضر
 • از بین بردن انواع باکتری، قارچ، ویروس و اسپور آن ها
 • اثربخشی فراوان در مدت زمان تماس کم و رقت کافی
 • مقرون بصرفه بودن

کلام آخر

نظافت کارخانجات ماکارونی همچون سایر صنایع غذایی مورد توجه است. خطرات بالقوه ایمنی مواد غذایی میکروبیولوژیکی مرتبط با محصولات ماکارونی خشک شامل سالمونلا انتریکا و اشریشیا کلی بیماری زا است. از این رو در صورت عدم گندزدایی کارخانه ماکارونی، این پاتوژن های می توانند صدمات شدیدی بر سلامت انسان داشته باشند. فوداسیب تولیدی آرال شیمی، تمامی شرایط یک محصول ضدعفونی کننده مناسب ذکر شده را داراست. این محلول در ضدعفونی خطوط CIP و COP کارخانه های ماکارونی مورد استفاده قرار می گیرد. قبل از ضدعفونی خط تولید ماکارونی با فوداسیب، می توان انواع اسیدی و قلیایی شوینده صنعتی در صنایع و کارخانجات تولید ماکارونی، برای حذف انواع رسوبات از خط تولید بهره جست.

 بروزرسانی شده در بهمن 1402

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • نازنین سوادکوهی
  8 اسفند 1400 1:58 ب.ظ

  با سلام خدمت شما، چقدر خوبه که محصول فوداسیب شما درجه خوراکی داره و در صنایع مختلف مخصوصا صنایع غذایی کاربرد داره و این ویژگی بسیار خوبیه و با خیال راحت میشه ازش استفاده کرد.

  پاسخ
  • با سلام خدمت شما، بله دقیقا محصول فوداسیب ضدعفونی کننده ای سطح بالاست که کاملا فودگرید و ارگانیک بوده و باقی مانده مضری ندارد در نهایت نیز به آب و اکسیژن تبدیل می شود. سپاس از لطف و توجه شما.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید