کارخانه های تولید ماکارونی

در مقاله در کارخانه های ماکارونی چه دستگاه هایی استفاده می شوند؟ در رابطه با  خط تولید و کارخانه ماکارونی صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم شما را با آلودگی های میکروبیولوژیکی در این صنایع و ضدعفونی خط تولید ماکارونی آشنا کنیم.

کیفیت پروسه تولید صنایع، اعم از صنایع غذایی و صنایعی که در ارتباط با غذا و سلامت انسان هستند امری ضروری و مهم می باشد.

بنابراین لزوم وجود آزمایشگاه کنترل کیفی میکروبیولوژیکی، در هر یک از این کارخانه های نام برده بسیار ضروری می باشد.

این آزمایش ها با هدف رعایت الزامات استاندارد، نیاز مشتریان و مراجع قانونی یا سازمان هایی که به آزمایشگاه رسمیت می بخشند، انجام می شود. آزمایشگاه های کنترل کیفی میکروبیولوژیکی، دارای نیروی انسانی متخصص در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد هستند. که در کنار این نیروی انسانی، تجهیزات آزمایشگاهی حضور دارند که در ذیل به برخی از آن ها اشاره شده است.

تجهیزات آزمایشگاهیخط تولید کارخانه ماکارونیاز جمله وظایف این آزمایشگاه ها، کنترل مواد اولیه، کنترل مواد غذایی فرآوری شده، کنترل مواد غذایی نهایی، کنترل نحوه پلمپ شدن ظرف ها، کنترل نحوه بسته بندی می باشد. که علاوه براین ها متخصصان می بایست نمونه های وارداتی و نمونه های سمپل خارجی را بر اساس استاندارد های وزرات بهداشت و مابقی استاندارد ها بررسی کنند.

در بررسی های انجام شده در یک کارخانه تولید ماکارونی و اسپاگتی نمونه های شاخصی از آلودگی های میکروبیولوژیکی یافت شد. به علت به خطر افتادن سلامت مصرف کنندگان این پروسه می بایست در دست بررسی قرار می گرفت. در نهایت با کمک نیروهای صنایع غذایی و آزمایشگاهی این آلودگی های میکروبیولوژیکی شناسایی شدند. درتحقیقات بعدی علاوه بر کارخانه ها، آلودگی فروشگاه های ماکارونی و حتی رستوران هایی که در آن ها ماکارونی سرو می شدند در دست تحقیق قرارگرفتند.


جهت اطلاعات بیشتر:

ضدعفونی کننده در صنایع غذایی

سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA)

ضدعفونی کننده صنایع غذایی

کاربرد پراکسیدین در صنایع غذایی و لبنی


نمونه از رستورانی که ماکارونی را همراه با سبزی مخصوص آن سرو می کردند انتخاب شد. و در طی آنالیز آن 6 نوع کلی فرم و 3 نوع.

سالمونلا در آن مشخص شد، که نمونه های میکروبیولوژیکی شاخص آن در جدول زیرگزارش شده است.

کارخانه های ماکارونیتعداد مزوفیلهای هوازی (AMC)، کلی فرم ها (CC) و تعداد کپک و مخمرها (MYC) تخمین زده شدند. اشکال نمونه های کلی فرم های مختلف برای ماکارونی (خام ، محلی- وارداتی ، آزمایشگاهی)، و سالادهای سبزیجات، مشخص شدند.

ماکارونی خام هم از نوع محلی و هم از نوع وارداتی به ترتیب دارای باکتری های هوازی  ومخمر بودند. اما کلی فرمی درآن یافت نشد.

در نتیجه های به دست آمده مشخص شد پخت و پز نمونه های خام ماکارونی، در کاهش آلودگی میکروبیولوژیکی آن موثراست. به طوری که باتوجه به ارقام جدول مقدار آن به CFU/mg 2 کاهش پیداکرد. اگرچه حرارت برای کاهش آلودگی میکروبیولوژیکی ماکارونی کافی است. اما سبزیجات و دورچین های معمول ظرف های غذا باعث آلودگی متقابل در حین سرو غذا و در نتیجه بدتر شدن کیفیت میکروبی می شود.

خط تولید ماکارونیپس فرآیند بهداشت مواد غذایی، در وهله اول نیاز به آموزش فروشندگان در مراحل ساده و پیشگیری از آلودگی های میکروبیولوژیک وجود دارد. از طرفی غذاهای خیابانی (غذاهای فست فود) یک بخش مهم و پایدار از صنایع غذایی در کشورها را تشکیل می دهد. آنها به راحتی در دسترس، ارزان، متعادل از نظر تغذیه ای و همچنین منبعی را برای درآمد فروشندگان فراهم می کند. علی رغم این مزایا، نگرانی هایی در مورد ایمنی و کیفیت آنها مطرح شده است.

به این دلیل که بیشتر موارد فروشندگان فاقد آموزش ایمنی مواد غذایی اساسی هستند. شیوه های مربوط به کسب مواد اولیه، آماده سازی مواد غذایی، ذخیره سازی، انتقال و نهایتا تحویل به مصرف کننده را نمی دانند.

مطالعات نشان می دهد که در غذاهای خیابانی باکتری های پاتوژن وجود دارد که ناشی از انتخاب مواد اولیه و تهیه نامناسب مواد غذایی وغیره می باشد.

بررسی در نمونه های ماکارونی خیابانی و سس های مخصوص آن به صورت زیر بودند:

بررسی میکروبیولوژیکی

رعایت بهداشت و ضدعفونی خط تولید ماکارونی

در مقاله قبل خط تولید کارخانه های ماکارونی مورد بررسی قرار گرفت. در این مقاله نیز درمورد آلودگی های میکروبیولوژیکی ماکارونی توضیح داده شد.

ضدعفونی خط تولید ماکارونی به منظور کاهش بار آلودگی این محصول ضروری است. استفاده از ضدعفونی کننده ها در کارخانجات صنایع غذایی مرسوم می باشد.

مطابق با سازمان بهداشت جهانی، اثرات خطرات میکروبیولوژیکی مانند سالمونلا (Salmonella)، کامپیلوباکتر ژژونی (Campylobacter jejuni) و اشرشیاکلی (e.coli) در مورد ایمنی مواد غذایی بسیار مهم است. و یک نگرانی بزرگ برای بهداشت عمومی در سراسر دنیا می باشد (WHO ، 2002).

نتایج شمارش بار میکروبی در انواع مختلف ماکارونی به شرح زیر می باشد:

بار میکروبی ماکارونیعلاوه بر خطازا بودن این آلودگی های میکروبیولوژیکی برای انسان، برای محیط زیست هم خطرناک هستند. لذا باید ضدعفونی خط تولید کارخانه های ماکارونی و سایر کارخانه های صنایع غذای به درستی انجام شود.

طبق استاندارد های سازمان بهداشت جهانی (WHO) و استانداردهای بین المللی مانند آژانس حفاظت از محیط زیست جهانی (EPA) و سازمان غذا و دارو (FDA) ، سازمان خواروبار جهانی (FAO) قوانین و مقرراتی در زمینه ضدعفونی کنندگی تعیین شده است.

کارخانه های صنایع غذایی و ضدعفونی کننده ها

کارخانجات صنایع غذایی اعم از فراورده های پروتئينی مانند گوشت قرمز، مرغ و تخم مـرغ، ماهي، سوسیس و کالباس، كنسرو، شير و فراورده هاي لبني، سس و انواع رب، نوشابه، دوغ و آب معدني، قند و شكر، كيك، كلوچه و بيسـكويت، ميـوه و سبزيجات، مربا و عسل، آبميوه، و … با مواد غذایی در ارتباط هستند.

سلامت و پاکیزگی محصولات این کارخانجات با سلامت انسان رابطه مستقیم دارد. به همین دلیل ضدعفونی تجهیزات و دستگاه هایی که در این کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرند مهم و ضروری است. بخش های مختلفی (خط تولید، سردخانه، کف و دیوارها، ماشین های حمل و نقل، سالن های انبار مواد اولیه و … ) در کارخانه های صنایع غذایی وجود دارد که شاهد انتقال آلودگی از طریق آن ها هستیم.

یکی از مهم ترین بخش هایی که باید به ضدعفونی آن توجه شود، خط تولید است. کارخانجات پس از تولید، بخش را شستشو و ضدعفونی می کنند. ضدعفونی خط تولید ماکارونی نیز در این دسته قرار می گیرد.

وجود بیوفیلم و هم چنین انباشت مواد غذایی در سیستم CIP باعث ایجاد آلودگی های باکتریایی و قارچی می شود. ضدعفونی کننده صنایع غذایی، بیوفیلم موجود در این سیستم را ازبین می برد. این محلول با از بین بردن بیوفیلم و هم چنین اسپور باکتری و قارچ سلامت تولیدات بعدی را تضمین می کند.

از جمله خواص این ضدعفونی کننده ها:

 • در دسترس بودن
 • قابلیت استفاده در سطوح در تماس با مواد غذایی بدون ایجاد باقی مانده مضر
 • از بین بردن انواع باکتری، قارچ، ویروس و اسپور آن ها

حضور آرال شیمی در کارخانه های ماکارونی

آرال شیمی انواع ضدعفونی کننده های سطح بالا را تولید می کند. ضدعفونی کننده صنایع غذایی یکی از محصولات این شرکت می باشد. پراکسیدین ضدعفونی کننده صنایع غذایی را می توان در CIP و COP همه کارخانه های تولید کننده مواد غذایی و سطوح در تماس با مواد غذایی مورد استفاده قرار داد. این محلول پس از استفاده به آب و اکسیژن تبدیل می شود و باقی مانده مضر ندارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به برچسب های این مقاله مراجعه کنید.

http:// https://arakmu.ac.ir/

http:// https://www.d-chemi.com/

http://Microbiological studies.. A. Adu-Gyamfi & J. Nketia-Tabiri…..GJS vol. 47.pmd

file:///C:/Users/NCC/Downloads/15915-Article%20Text-14025-1-10-20081111.pdf

https://www.agriculturejournals.cz/

http://fins.uns.ac.rs/

https://www.researchgate.net/publication

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • نازنین سوادکوهی
  8 اسفند 1400 1:58 ب.ظ

  با سلام خدمت شما، چقدر خوبه که محصول فوداسیب شما درجه خوراکی داره و در صنایع مختلف مخصوصا صنایع غذایی کاربرد داره و این ویژگی بسیار خوبیه و با خیال راحت میشه ازش استفاده کرد.

  پاسخ
  • با سلام خدمت شما، بله دقیقا محصول فوداسیب ضدعفونی کننده ای سطح بالاست که کاملا فودگرید و ارگانیک بوده و باقی مانده مضری ندارد در نهایت نیز به آب و اکسیژن تبدیل می شود. سپاس از لطف و توجه شما.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست