آفت و بیماری ها در کاهو

کشت انواع کاهو نسبتاً آسان است. با این حال ، اکثر انواع آن ها، حساس به آفات حشره ای هستند که به کاهو  حمله می کنند و یا آن را کاملا از بین می برند. یا اینکه صدمات جبران ناپذیری به آن وارد می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آفات و بیماری های کاهو و اطلاع از زمان مناسب برای کنترل حشره کش کاهو، به مطالعه مطالب زیر ادامه دهید.

آفات و بیماری های کاهوکاهو، یک گیاه علفی یک ساله و دو ساله در خانواده Asteraceae است. برگهای آن رشد کرده و به عنوان سبزی سالاد استفاده می شود. گیاه کاهو می تواند از نظر اندازه ، شکل و نوع برگ بسیار متفاوت باشد. اما به طور کلی، برگ های گیاه یک سر متراکم یا گل رز شل را تشکیل می دهند. ساقه گیاه کوتاه است، با برگ های بزرگتر در پایین چیده شده و به تدریج در قسمت بالاتر از ساقه کوچکتر می شوند. برگ ها می توانند صاف یا فرفری باشند و معمولاً به رنگ سبز یا قرمز هستند. بوته کاهو می تواند به ارتفاع 30 تا100 سانتی متر ارتفاع رشد کند و به طور معمول به صورت یک ساله رشد می کند و فقط پس از یک فصل رشد برداشت می شود.

ممکن است از کاهو به عنوان کاهو باغی یاد شود. اعتقاد بر این است که منزلگاه آن، از آسیای صغیر و خاور میانه سرچشمه می گیرد.

شرایط آب و هوایی مورد نیاز کاهو، فصل خنک است که به طور بهینه در دمای روز 15–20 درجه سانتی گراد رشد خواهد کرد. گیاه را می توان در طیف گسترده ای از خاک ها پرورش داد تا زمانی که حاصلخیز و حفظ رطوبت به دلیل سیستم ریشه کوچک گیاه است.

نهال کاهو را می توان در 4.4 درجه سانتی گراد در هر زمین یا باغ حاصل خیز کاشت اما در دماهای پایین امکان رشدش به حداقل میرسد در حدی که تقریبا نمی توان برداشتی انجام داد.


مقالات زیر جهت مطالعه ی بیشتر است:

انواع سم آفت کش و کاربردهای آن

معرفی پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی 

انواع سموم و کودهای کشاورزی را بشناسید

ضدعفونی خاک چگونه انجام می شود؟


رایج ترین آفات و بیماری های کاهو

تعدادی از آفات وجود دارند که به  کاهو حمله می کنند. برخی از رایج ترین آفات کاهو عبارتند از:

 • شته ها
 • کرم های ارتش
 • کرم گوش ذرت
 • جیرجیرک
 • سوسک های تاریک
 • سوسک های کک
 • سمفیلان باغ
 • ملخ ها
 • معدنچیان برگ
 • نماتدها
 • شپشک های گیاهی
 • مگس های سفید
 • حلزون و الاغ
 • تریپس

بسته به آب و هوا و منطقه خود، ممکن است هر یک یا همه این آفات را در میان گیاهان کاهو پیدا کنید .

آفات و بیماری های کاهو
در اینجا نکاتی در مورد کنترل برخی از آفات حشرات کاهو که نام برده شد آورده شده است:

شته ها

یکی از انواع آفات و بیماری های کاهو، شته ها هستند. شته ها تهدیدی چهار برابر دارند. ابتدا آب و مواد مغذی موجود در بافت گیاه را می مکند و در نتیجه باعث پیچ خوردگی برگها و از بین رفتن گیاهان جوان می شود. ثانیاً، آنها اغلب انگلی می شوند و شته های مرده برگ ها را آبکشی نمی کنند. شته ها به عنوان بردارهای ویروسی عمل می کنند که اغلب در معرفی بیماری هایی مانند موزاییک کاهو کمک می کنند. سرانجام، شته ها مقدار قابل توجهی از عسل را روی برگ ها رسوب می دهند که باعث رشد قالب دوده می شود.

یکی از روش های کنترل شته ها معرفی یا تشویق شکارچیان طبیعی مانند سوسک های بانو، بند بند، ساس های دختران، طوطی های مگس گل، زنبورهای انگلی و پرندگان است. صابون باغبانی یا روغن چریش نیز ممکن است برای کنترل جمعیت شته ها استفاده شود. هیچ حشره کش سیستمی برای کنترل شته وجود ندارد.

کاترپیلار

آسیب رسان ترین گروه آفات حشره ای که به کاهو حمله می کنند، گروه هایی از خانواده Lepidoptera  هستند که شامل انواع مختلفی از کرم بریده ، کرم ارتش ، کرم گوش ذرت و حلقه کلم است. هر نوع عادت تغذیه ای متفاوتی با چرخه های زندگی مختلف دارد که در مناطق مختلف کاهو جستجو می کند.

اما نتیجه یکسان است: شاخ و برگ سوراخ دار ، منگوله شده – حتی به طور کامل خورده می شود. برخی از لپیدوپترا ها شکارچیان طبیعی دارند که می توان آنها را تشویق کرد. در غیر این صورت ، یافتن یک حشره کش موثر می تواند پاسخ باشد.

تریپس

تریپس ممکن است در تمام مراحل رشد روی کل گیاه کاهو تأثیر بگذارد و در نهایت باعث بدشکلی برگ شود. آنها همچنین ناقل برخی بیماریهای کاهو هستند.

معدنچیان برگ

معدنچیان برگ در سطح بالایی برگ تخم وارد می کنند ، که به نوبه خود تبدیل به کرم می شوند. استفاده از حشره کش spinosad در کشاورزی تجاری شاهد کاهش آلودگی بوده است ، اگرچه با همه موارد ، برخی شواهد اکنون به مقاومت آنها در برابر آن اشاره دارد.

سوسک ها

انواع سوسک ها بیشتر حشرات آلوده به خاک هستند. لارو آنها در خاک جوجه ریزی می شود و اغلب از ریشه گیاهان کاهو تغذیه می کنند.

حلزون ها

حلزون ها کاهوی جوان و لطیف را ترجیح می دهند و می توانند تقریباً بلافاصله بعد از کاشت نهال، هر گونه حلزون را مشاهده کرد. آنها در طول روز در میان علفهای هرز ، بقایای گیاهان ، سنگها ، تخته ها ، سطح زمین و هر چیز نزدیک به زمین پنهان می شوند. از این رو ،مهم است که یک منطقه تمیز در اطراف شاخه های کاهو نگهداری شود تا از آنها جلوگیری شود. همچنین ، از آبیاری قطره ای برای کاهش رطوبت و مناطق مرطوب محل تجمع این مخلوط ها استفاده کنید. از برخی از انواع گیاهان مانند ناستورتیوم ، بگونیا ، فوشیا ، گل شمعدانی ، اسطوخودوس ، رزماری و مریم گلی توسط حلزون ها و حلزون ها جلوگیری می شود. بنابراین قرار دادن این گیاهان در میان یا در مجاورت ردیف های کاهو باید کمک کند.

تله ها ، طعمه های آلی و قرار دادن مانع ها همه از ابزارهای مفید در از بین بردن حلزون ها و الاغ ها هستند. برای ترغیب الاغها و حلزون ها به بیرون آمدن و طعمه زدن بعد از ظهر یا اوایل شب منطقه را کمی آبیاری کنید.

یک روش نسبتاً خوب برای برداشتن این است که حشرات را از مناطق قابل سکونت دو ساعت پس از تاریکی با کمک چراغ قوه جدا کنید.

آفات رایج کاهوحشره کش های کاهو یا کنترل شیمیایی

آزادیراشتین ، که یک ترکیب طبیعی مشتق شده از درخت چریش است ، در برابر کاترپیلارها و شته ها موثر است. Bacillus thuringiensis یک باکتری طبیعی در خاک است ، که می تواند به ریشه کن کردن کاترپیلارها کمک کند.

Spinosad برای كنترل لاروها و استخراج كنندگان برگ Lepidopteran استفاده می شود. استفاده از آن در طول سال با این حال ، در برخی از گونه های حشرات منجر به مقاومت شده است. از ترکیبات حاوی متوکسیفنوزید برای کنترل هجوم کاترپیلارها نیز استفاده می شود.

اجتناب

اجتناب، یک اصل از کنترل بیماری های گیاهی است که در آن گیاهان در زمان ها و یا مکان هایی که در آن بیماری زا غیر فعال است یا وجود ندارد رشد می کنند. به عبارت دیگر، اجتناب از بیماری با رشد یک محصول که در آن هیچ بیماری زا وجود دارد، و یا که در آن شرایط به نفع توسعه بیماری نیست.

برای بیماری های خاکبرد، مانند پژمردگی فوساریوم، پژمردگی ورتیکیلیوم، افت کاهو، و دی بک کاهو، این اجتناب مستلزم رشد محصول در مزارع بدون سابقه بیماری است. دومین نوع اجتناب نیز شامل نگه داشتن بیماری زا از معرفی شدن به یک میدان در خاک آلوده یا آوار گیاهی است.

برای بیماری ای که نیاز به شرایط خاصی برای توسعه بیماری دارد، اجتناب از مناطقی که آن شرایط در آن ها رخ می دهد نیز به طور مؤثری این بیماری را مدیریت خواهد کرد. هر دو ریشه کورکی و کاهو dieback نیاز به شرایط خاک مرطوب برای عفونت دارند. کنترل گردش هوای مزارع نیز می تواند به مدیریت بیماری هایی مانند افت کاهو، قالب خاکستری، و نقطه لاک که نیاز به رطوبت بالا دارند کمک کند.

استفاده از دانه ها و پیوندهای بدون بیماری نیز  ازجمله روش های اجتناب هستند، چرا که منظور از آن ها نیز جلوگیری از تثبیت بیماری زا در کاشت است. قارچ هایی هم که باعث پژمردگی فوساریوم و هم پژمردگی ورتیکیلیوم می شوند را می توان بذربرد کرد و بر روی دانه کاهو آلوده وارد خاک کرد.

برخی از بیماری های شاخ و برگ، از جمله لکه برگ باکتریایی و موزاییک کاهو نیز دانه دار هستند، و استفاده از دانه آزاد بیماری زا می تواند جزء مهمی از مدیریت کننده های بیماری است.

بیشتر دانه کاهو برای حضور ویروس موزاییک کاهو  آزمایش می شود، و تنها لات های دانه ای که هیچ ویروسی در نمونه های ۳۰٬۰۰۰ دانه تشخیص داده نشده اند، به عنوان دانه های  فاقد بیماری زایی گواهی می شوند.

جلوگیری از عفونت و گسترش

برخی از روش های مدیریت بیماری با کاهش میزان عفونت یا با کند کردن گسترش بیماری کار می کنند. کاهش تراکم کاشت اجازه می دهد تا برای گردش هوای بهتر و کاهش سطح رطوبت در سایبان, ایجاد کمترین شرایط مطلوب برای توسعه بیماری هایی مانند خفیف downy, به حداقل رساندن آسیب به پیوندها و اجتناب از استفاده ی پیوندهای بیش از حد رشد کرده به کاهش عفونت توسط قارچ قالب خاکستری کمک می کند، در حالی که جلوگیری از آسیب ریشه از کشت می تواند عفونت ریشه ها توسط ویروس هایی که باعث مرگ کاهو می شوند را کاهش دهد.

مقاومت در برابر بیماری

استفاده از انواع مقاوم به بیماری، یکی از موثرترین روش ها برای مدیریت برخی آفات و بیماری های کاهو است، مکانیزم عمل این روش، بدین شکل است که با کاهش (یا جلوگیری از) عفونت گیاه، به گسترش و رشد گیاه کمک می کند.

سطوح بالای مقاومت اساساً می تواند گیاهان را در شرایط عادی در برابر یک بیماری مصون کند.

با اشکال جزئی مقاومت (یا مقاومت متوسط) گیاهان هنوز هم می توانند آلوده شوند و علائم بیماری را نشان دهند، اما شدت بیماری و تلفات عملکرد ناشی از آن کمتر از گیاهانی است که با انواع کاملاً مستعد دیده می شوند.

انواع کاهو با سطوح بالایی از مقاومت در برابر خفیف downy در دسترس هستند، و مقاومت می تواند در مدیریت بیماری بسیار موثر باشد. مقاومت در برابر پژمردگی فوساریوم بیشتر در انواع برگ دار و رومین کاهو در دسترس است.

کنترل شیمیایی بعنوان راه کاری برای مبارزه با آفات و بیماری های کاهو:

قارچ ها را می توان برای مدیریت برخی از بیماری های شاخ و برگ کاهو استفاده نمود. از جمله خفیف داونی، افت کاهو، و قالب خاکستری.4،5.

برای افت کاهو ناشی از اسکلروتینیا مینور، برنامه های کاربردی باید بلافاصله پس از نازک شدن مرحله برگ آغاز شود.

مقاومت قارچ کش در برخی از جمعیت های قارچ با قالب خاکستری گشترش یافته است. بنابراین لازم است به ترکیب و یا جایگزین های استفاده از قارچ کش های  مختلف توجه نمود.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام شته يكى از مشكلات جدى و عموى ما كشاورزان براى زمين هاى كاهو هست، كه اگر بتونيم جلوى اين مشكل رو بگيريم بدون استفاده از مواد مضر و سموم واقعا عاليه. مرسى از اطلاعات خوبتون.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست