کنترل بیماری کپک سبز مرکبات: مطالعه موردی پرتقال

پرتقال یکی از محبوب ترین مرکبات است. بیماری کپک سبز مرکبات و کپک آبی مرکبات، در رأس بیماری های مرکبات قرار دارند. در این مقاله پژوهشی، به منظور بررسی تاثیر اسید پراستیک بر گسترش بیماری­ های پس از برداشت پرتقال، یک مطالعه تجربی در قالب دو آزمایش مستقل انجام شده است. در آزمایش نخست، زنده ­مانی اسپورهای P. digitatum در شرایط درون­شیشه ­ای تحت­ تاثیر غلظت­ های مختلف اسید پراستیک، زمان و دما و در آزمایش دوم، تاثیر شرایط مذکور بر ایجاد پوسیدگی پرتقال­ های ناول بررسی گردید. نتایج آزمایش نشان داد که با افزایش عوامل مورد بررسی جوانه­ زنی اسپور و ایجاد پوسیدگی به طور قابل­ توجهی تحت­ تاثیر قرار می­گیرد. برای جلوگیری از جوانه ­زنی عامل بیماری و کنترل پوسیدگی غلظت اسید پراستیک 480 میلی­گرم/ لیتر، زمان 480 ثانیه و دمای بهینه 45 درجه­ سلسیوس محاسبه گردید. با توجه به تجزیه­ پذیری اسید پراستیک و نتایج این بررسی پتانسیل این ترکیب برای استفاده در مدیریت تلفیقی کپک سبز مرکبات پیشنهاد می­شود.


مقالات مرتبط:

♣ جوانه زنی بذر و عوامل موثر بر آن

♣ “انواع بیماری های مرکبات

♣ “سمپاشی مرکبات، ضرورت؛ روش ها و زمان مناسب انجام آن”

♣ انواع سم قارچ کش مناسب برای کشاورزی

نماتدکش

♣ آفت کشی مرکبات

بیماری های گندم و آفات آن


مقدمه

مركبات از ميوه‌هاي مناطق گرمسيري هستند كه در حال حاضر مقدار توليد آن­ها در سطح جهاني در سال 2017 معادل 49/28 ميليون تن مي‌باشد [4]. ایران در سال 1394 از 246938/9 هکتار باغ بارور پرتقال، 4345246/7 تن محصول پرتقال تولید کرده است كه اين ميزان توليد بالاترين ميزان را در بين محصولات درختي به خود اختصاص داده است [1].

کپک سبز پنی­سیلیومی مرکبات

هدر رفت بالای پرتقال طی مرحله ی برداشت و پس از برداشت، یکی از مشکلات اصلی تولیدکنندگان پرتقال و تجار فعال در این زمینه می­باشد. کپک سبز پنی­سیلیومی مرکبات یکی از بیماری­های شایع در شرایط انباری  است که موجب فساد انواع مرکبات می­شود [10]. این بیماری­ توسط گونه ­های پنیسیلیوم شامل Penicillium digitatum (Pers.) Sacc. و Penicillium italicum Wehmer  ایجاد می­شود که به ترتیب مسئول کپک ­های سبز و آبی مرکبات می­باشند [6 و 29]. گونه­ های پنی­سیلیوم همه جا زی می­باشند و اسپورهای فراوان آن­ها در هوا پخش می­شوند. این بیمارگر می­تواند از طریق زخم­هایی که در باغ، هنگام برداشت، بسته­ بندی و در بازار ایجاد می­شود، میوه را آلوده نماید [20 و 21]. کپک ­های سبز و آبی مرکبات قدرت نفوذ به بافت سالم میوه را ندارند، از این رو برای ایجاد بیماری­ به آسیب بر روی پوست میوه نیاز دارند. ترکیبات فرّاری که از بافت پوست زخم شده­ در انواع مختلف مرکبات خارج می­گردد دارای تاثیر محرک روی جوانه ­زنی اسپور و طویل شدن لوله ­ی تندش در P. digitatum و P. italicum می­باشد [7]. این بیمارگرها از راه زخم ­هایی که توسط خار درخت، وسایل برداشت، وسایل حمل­ ونقل، دست­ ورزی­های بعد از برداشت و حمل­ ونقل ­های نامناسب در خطوط بسته ­بندی ایجاد شده ­اند، به درون میوه نفوذ می ­یابند و در انبار به میوه خسارت می­زنند [32]. میزان خسارت وارده بر میوه­ ها در مزرعه، انبار و تا مصرف ، به­ دلیل فقدان امکانات انبارداری مناسب در کشورهای توسعه ­یافته تا 25% و در کشورهای در حال توسعه تا 50% نیز می­رسد [16]. از آن­جایی که میوه ­ها به ­دلیل داشتن ویتامین­ ها، مواد معدنی و ترکیبات آنتی­ اکسیدان بخش مهمی از رژیم غذایی انسان را تشکیل می­ دهند و سلامتی انسان با نوع رژیم غذایی رابطه دارد، غذایی عاری از میکروارگانیسم­ های مضر و زهرابه­ های تولید شده ، از اهمیت خاصی برخوردار است [18].

امروزه به ­دلیل توجه ویژه به سلامتی انسان و محیط زیست، هم­چنین مقاوم شدن برخی از جدایه ­های عوامل بیماری­زای پس از برداشت به سموم، انگیزه­ ها برای یافتن روش­های جایگزین برای سموم بسیار بیشتر شده است. در این بین استفاده از ترکیبات ضدعفونی­ کننده­ به ­دلیل خاصیت تجزیه ­پذیری در طبیعت، سمیت پایین آن­ها برای انسان و سایر پستانداران، به ویژه اثرات مخرب کمتر آن­ها بر محیط ­زیست، به­ تنهایی و یا در تلفیق با سایر روش­های کنترل بیماری، آینده­ امیدوارکننده ­ای از خود نشان داده است [3 و30].

اسید پراستیک (با نام تجارتی پراُکسیدین) ترکیبی ضدعفونی­ کننده شامل اسید استیک و هیدروژن پراکسید و یک پایدار کننده مناسب  می­باشد که توان از بین بردن بسیاری از میکروارگانیسم ­ها را با توجه به غلظت مصرفی و شرایط محیطی دارد [2 و 8]. این ترکیب برای اولین بار در سال 1985 توسط سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا به عنوان یک ماده­ ی ضدمیکروبی سرد جهت مصارف متعدد از جمله سترون کردن تجهیزات پزشکی مورد تایید قرار گرفت [28]. اسید پراستیک قادر به تخریب انواع ماکرومولکول­ ها شامل کربوهیدرات ­ها، اسیدهای نوکلئیک، چربی ­ها و اسیدهای آمینه است و باعث مرگ میکروارگانیسم ­ها می­شود [ 5، 11 و 15]. این محصول بر اساس تاییدیه ­­های بین­ المللی دارای حد مجاز خوراکی است و قابلیت استفاده در غذا و صنایع غذایی را دارد و به عنوان موثرترین اکسیدکننده پس از اُزون در صنعت معرفی شده است [9]. از اسید پراستیک برای ضدعفونی کردن آزمایشگاه­ ها، بیمارستان­ ها، ضدعفونی تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، سیستم­های آب­رسانی و فاضلاب، ضدعفونی کردن استخرها، حمام ­ها، محل نگه­داری حیوانات، ضدعفونی کردن پستان گاوها و اجساد مرده ­ی مرغ و ماهی و ضدعفونی سبزیجات پیشنهاد شده است [31].

نقش اسید پراستیک در کنترل بیماری ­های پس از برداشت

تاثیر اسید پراستیک در کنترل بیماری ­های پس از برداشت میوه ­ها و سبزی­ ها توسط محققان مختلف گزارش شده است [19، 13، 24، 25 و 27]. کانتیس و همکاران [14] ضدعفونی­ کننده های بر پایه ­ی اسید پراستیک را برای کنترل اسپورهای P. digitatum بررسی کردند. نتایج آن­ها نشان داد که غلظت­ های بالای اسید پراستیک و مدت طولانی برای از بین بردن اسپورهای بیمارگر لازم است. اسمیلانیک و همکاران [22 و 23] تاثیر دما را بر بهبود قارچ­کش­ های مورد استفاده برای کنترل پوسیدگی میوه­ ی مرکبات پیشنهاد نمودند. در این رابطه، تاثیر دما بر بهبود کارایی ترکیبات ضدعفونی­ کننده از جمله اسید پراستیک نیز مد نظر محققان قرار گرفت. سیس­کوئلا و همکاران [19] تاثیر غلظت 100 میلی­گرم/ ­لیتر را در دمای 40 درجه­ی سلسیوس بر اسپورهای Monilia fructicola (G.WinterHoney . مطالعه کرد و متوجه شد که به مدت 40 ثانیه به طور قابل¬توجهی بالاتر از دمای اتاق (20 درجه ی سلسیوس) بوده است تاورنر و کانینگهام [26] نیز تاثیر محلول اسید پراستیک را در دمای 35 درجه ­ی سلسیوس نسبت به دمای 20 درجه ­ی سلسیوس بر اسپورهای P. digitatum نشان دادند.

بهینه ­سازی فرایندهای پاسخ از طریق به کارگیری روش­ های آماری چندمتغیره صورت می­گیرد که رایج­ ترین روش چندمتغیری برای این منظور روش سطح­پاسخ می­باشد. تجزیه­ وتحلیل سطح ­پاسخ اثرات مابین متغیرهای مستقل را به تنهایی یا در ترکیب با سایرین تعریف می­ نماید. به علاوه این روش می­ تواند مدلی رگرسیونی که دقیقا کل فرایند را توصیف می­کند ایجاد نماید. با توجه به تاثیرگذاری غلظت­ های مختلف اسید پراستیک، زمان و دما، بهینه ­سازی شرایط برای تاثیرگذاری این ترکیب برای ممانعت از جوانه ­زنی اسپورهای P. digitatum و ایجاد پوسیدگی پنی­سیلیومی میوه­ ی پرتقال مورد بررسی قرار گرفت.

ماده­ ضدعفونی ­کننده مؤثر بر کبک سبز مرکبات : اگروسیب کشاورزی

محلول اسید پراستیک مورد استفاده در این بررسی محلول پراُکسیدین 15% (شامل 15 درصد اسید پراستیک و 25-23 درصد هیدروژن پراکسید)  و اسید استیک و یک پایدار کننده مناسب تولیدی شرکت آرال شیمی گرگان (گرگان، ایران) بوده است.

عامل بیماری کپک سبز میوه ­های پرتقال

 

قارچ P. digitatum از میوه­ های آلوده ­ی تامسون ناول از گرگان جدا و خالص­ سازی شد. این جدایه روی محیط کشت سیب ­زمینی دکستروز آگار (Potato dextrose Agar= PDA) در دمای 4 درجه سلسیوس نگه­داری گردید. به­ منظور تهیه مایه تلقیح بیمارگر، سوسپانسیون اسپور P. expansum از کشت 10- 7 روزه روی محیط PDA در 10 میلی­لیتر آب مقطر استریل تهیه شد. از سوسپانسیون حاصل با استفاده از لام هماسیتومتر و افزودن آب مقطر استریل غلظت مورد نیاز (105×1 اسپور/ میلی­لیتر) به­ دست آمد. پرتقال­ های تامسون ناول مورد استفاده در این بررسی، میوه ­های سالم با اندازه­ ی تقریبا یکسان، بدون هر گونه زخم، لهیدگی و یا سوراخ بوده است.

زنده ­مانی اسپورهای P. digitatum

 

به منظور بررسی تاثیر اسید پراستیک بر زنده ­مانی اسپورهای P. digitatum، یک میلی­لیتر از محلول اسپور به نه میلی­لیتر محلول اسید پراستیک رقیق ­شده با آب مقطر استریل در دماهای 20، 30 و 45 درجه ­ی سلسیوس اضافه گردید به طوری که رقّت­های مورد نظر (0، 80، 110 و 220 میلی­گرم/ لیتر) تهیه گردید. پس از گذشت زمان­های مورد بررسی (30، 60، 120 و 480 ثانیه)، 0/5 میلی­لیتر از محلول بر روی سطح محیط سیب ­زمینی دکستروز آگار پخش گردید. تشتک ­های مورد نظر در دمای 1± 25 درجه­ ی سانتی­گراد و تاریکی نگه­داری شدند. 24 ساعت پس از مایه­ زنی، برای توقف رشد یک میلی­لیتر لاکتوفنل حاوی آبی پنبه (0/5 درصد) به هر تشتک اضافه شد. درصد جوانه­ زنی با شمارش 100 میلی­لیتر از هر تشتک محاسبه شد.

تاثیر پراکسیدین (Peroxidine) بر کنترل کپک سبز مرکبات

 

 

روی پوست هر میوه، چاهکی با میخ استریل به قطر 2/5 میلی­متر و به عمق 3 میلی­متر زده شد. پس از گذشت یک ساعت و خشک شدن زخم­ها، چاهک­ها با 20 میکرولیتر از سوسپانسیون اسپور قارچ مایه ­زنی شدند. میوه ­ها پس از شست­ وشو با آب، به­ مدت یک دقیقه در غلظت­های مختلف اُکسیدین (0، 80، 110، 220 و 720 میلی­ گرم/ میلی­ لیتر) با دماهای 20، 30 و 45 درجه ­ی سلسیوس قرار داده شدند. پس از گذشت زمان­های مورد بررسی (30، 60، 120 و 480 ثانیه) و رسیدن دمای میوه­ ها به دمای اتاق (20 درجه ­ی سلسیوس)، پرتقال­ ها به ­منظور حفظ رطوبت لازم، با پلاستیک پوشانده و به انبارهای مورد نظر با دمای مشخص (2± 5 درجه سلسیوس) انتقال داده شدند. زخم­های شاهد با آب استریل تیمار شدند. قطر لکه­ ها هر 5 روز یک­بار به­ مدت 20 روز اندازه­ گیری گردید. برای هر تیمار 4 تکرار در نظر گرفته شد. آزمایش به ­صورت طرح کاملا تصادفی انجام شد.

روی  پوست هر میوه، چاهکی با میخ استریل به قطر 2/5 میلی­متر و به عمق 3 میلی­متر زده شد. پس از گذشت یک ساعت و خشک شدن زخم­ها، چاهک­ها با 20 میکرولیتر از سوسپانسیون اسپور قارچ مایه ­زنی شدند. میوه ­ها پس از شست­ وشو با آب، به­ مدت یک دقیقه در غلظت­های مختلف اُکسیدین (0، 80، 110، 220 و 720 میلی­ گرم/ میلی­ لیتر) با دماهای 20، 30 و 45 درجه ­ی سلسیوس قرار داده شدند. پس از گذشت زمان­های مورد بررسی (30، 60، 120 و 480 ثانیه) و رسیدن دمای میوه­ ها به دمای اتاق (20 درجه ­ی سلسیوس)، پرتقال­ ها به ­منظور حفظ رطوبت لازم، با پلاستیک پوشانده و به انبارهای مورد نظر با دمای مشخص (2± 5 درجه سلسیوس) انتقال داده شدند. زخم­های شاهد با آب استریل تیمار شدند. قطر لکه­ ها هر 5 روز یک­بار به­ مدت 20 روز اندازه­ گیری گردید. برای هر تیمار 4 تکرار در نظر گرفته شد. آزمایش به ­صورت طرح کاملا تصادفی انجام شد.

تجزیه­ وتحلیل داده ­های مربوط به بیماری کپک سبز مرکبات

 

مطالعه در چهار تکرار به­ صورت فاکتوریل در قالب طرح کاملا تصادفی انجام شد و نتایج به­دست آمده با روش آنالیز واریانس (ANOVA) مورد تجزیه­ وتحلیل قرار گرفت و مقایسه ­ی میانگین­ ها با استفاده از آزمون LSD در سطح احتمال p≤0.01 انجام شد. تجزیه ­وتحلیل آماری  داده هابا استفاده از نرم  ­افزار R 3.3.1 صورت گرفت و شکل­ ها توسط نرم ­افزار Excell 2007 ترسیم شدند.

نتایج و بحث مربوط به کنترل کبک سبز مرکبات با تاکید بر نقش پراستیک اسید

 

اثرات غلظت­های اسید پراستیک، دما و زمان بر زنده­ مانی اسپورهای P. digitatum با استفاده از مدل  سطح پاسخ در جدول 1 آمده است. در این رابطه، مدل زیر برای پیش­ بینی اثر غلظت ­های اسید پراستیک (PAA)، دما (TMP) و زمان (Time) به دست آمد:

TMP-PPA

آزمون آماری مدل به دست آمده نشان داد که مقدار P مدل پایین (0/0003) می ­باشد. هم­چنین معنی ­دار شدن آزمون فقدان برازش نیز نشان می­دهد که مدل به خوبی می­تواند بر داده­ های مورد بررسی برازش شود. مقدار بالای( R2 (96/0 نیز قدرت مدل برازش ­یافته را در توصیف تغییرات پاسخ به عنوان تابعی از متغیرهای مستقل را نشان می­دهد. نتایج تجزیه واریانس داده­ های مربوط به تاثیر اسید پراستیک بر ایجاد پوسیدگی نیز نشان داد که توسعه­ ی لکه تحت­ تاثیر زمان، غلظت ماده­ ی ضدعفونی ­کننده و برهمکنش زمان × غلظت عصاره است (جدول 2). در این رابطه، برای جلوگیری از جوانه زنی عامل بیماری و کنترل پوسیدگی غلظت اسید پراستیک 480 میلی­گرم/ لیتر، زمان 480 ثانیه و دمای بهینه 45 درجه ­ی سلسیوس محاسبه گردید.

غلظت پراستیک اسید

منحنی­ های سطح­ پاسخ و خطوط هم­ تراز برای اثرات غلظت ­های اسید پراستیک، دما و زمان بر زنده­ مانی اسپورهای Penicillium digitatum بر روی محیط کشت سیب­ زمینی دکستروز آگار

غلظت پراستیک اسید 2

غلظت های اسید پراستیک

امروزه به ­دلیل توجه ویژه به سلامتی انسان و محیط زیست، هم­چنین مقاوم شدن برخی از جدایه ­های عوامل بیماری­زای پس از برداشت به سموم، روش­های جایگزین سموم شیمیایی از جمله استفاده از آب گرم [12] و اسید پراستیک [17] برای کنترل پوسیدگی ­های پس از برداشت میوه مورد توجه قرار گرفته ­اند. کاربرد اسید پراستیک در غلظت ­های بالا به منظور کنترل کامل پوسیدگی پنی­سیلیومی لیموترش با آسیب به میوه همراه بوده است [21 و 22] بنابراین، برای بهبود تاثیر غلظت­ های پایین­ تر این ترکیب استفاده ­ی توام از آب گرم و اسید پراستیک [19] و کاربرد سموم شیمیایی ایمازالیل و پیریمتانیل با این ترکیب [27] پیشنهاد گردید. در این رابطه، بررسی ­های تاورنر و همکاران [27] نشان داد که دمای 30 درجه ­ی سلسیوس برای غلظت ­های 120 و 280 میلی­گرم/ لیتر اسید پراستیک در کاهش جوانه ­زنی اسپورهای P. digitatum موثر بوده است. نتایج این پژوهش نیز نشان داد که جلوگیری از جوانه ­زنی P. digitatum و کنترل پوسیدگی ناشی از آن بر روی پرتقال ناول به غلظت اسید پراستیک، زمان و دما بستگی دارد. با توجه به تجزیه ­پذیری اسید پراستیک و نتایج این بررسی پتانسیل این ترکیب برای استفاده در مدیریت تلفیقی کپک سبز مرکبات پیشنهاد می­شود.

قدردانی

از مدیر عامل شرکت آرال شیمی گلستان جناب آقای شهرام حق ­پرست و معاونت پژوهشی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به خاطر حمایت مالی و فراهم نمودن امکان اجزای این تحقیق قدردانی به عمل می ­آید.

این مقاله با همکاری موسسات زیر تنظیم شده است:

  • گروه گیاه­پزشکی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان شرکت آرال شیمی گلستان، گرگان

نویسندگان:

  • سید اسماعیل رضوی
  • سیدرضا ضیایی موسوی
  • الهه لطفعلی نژاد
  • حسین عالمی نژاد
  • سیدجواد صانعی

 

 

فهرست