هتل ها از چه مواد شوینده ای استفاده می کنند؟

بهداشت هتل ها و ضدعفونی مکان های توریستی و گردشگری، همواره یکی از دغدغه های هتل داران و فعالان حوزه صنعت گردشگری بوده است. این روزها، باتوجه به شیوع بیماری کرونا، اهمیت این موضوع دوچندان شده است. صنایع متعددی وجود دارند که به صنعت گردشگری و هتل ها وابسته هستند. بعنوان مثال، هتل ها هر روز کوهی از لباس را رختشویی می کنند و این یک بخش جداناشدنی از تجارت آنها است. حوله ها، ملافه ها و پرده ها باید تمیز باشند و آماده استفاده توسط مهمانان هتل باشند. بنابراین، واضح است که در راستای بهداشت هتل ها، یکی از نیازهای هتل ها، استفاده از مواد شوینده صنعتی و ضدعفونی کننده مناسب و البته، بصرفه از لحاظ اقتصادی می باشد.

مواد شوینده مورد استفاده هتل ها جهت بهداشت هتل ها

نحوه ی تامین مواد شوینده مورد نیاز هتل ها

هتل ها، متل ها و استراحتگاه های بین راهی، مواد پاک کننده لباسشویی خود را به صورت عمده از شرکت های تأمین کننده شوینده و ضدعفونی کننده یا در برخی موارد مستقیماً از تولیدکننده مواد شوینده تهیه می کنند.

برای اطلاع از لیست شرکت های تولیدکننده مواد شوینده به مطلب “20 شرکت تولیدکننده مواد شوینده و ضدعفونی کننده” مراجعه کنید.

در این مقاله، ما در مورد پاک کننده های مختلف لباسشویی برای هتل ها، متناسب با نیازهای متعدد و ویژه آن ها، صحبت خواهیم کرد. هتل ها از محصولات رختشویی صنعتی یا تجاری استفاده می کنند که عموماً کاراتر و مؤثرتر از مواد شوینده لباسشویی هستند که در فروشگاه ها برای مصارف مصرفی معمولی و خانگی فروخته می شوند.

علاوه بر این، بسیاری از شوینده های صنایع حاوی فسفات هستند. فسفات یک ماده شیمیایی معدنی می باشد که سالها جزء اصلی مواد شوینده دستی و ماشین های ظرفشویی و رختشویی بوده است. فسفات ها در حالی که در تمیز کردن موثر بودند، از نظر محیط زیست آسیب رسان، محسوب می شدند. استدلالی که برای مضر بودن آن ها برای محیط زیست بکار می رود این است که، وقتی فسفات ها از طریق آبراه ها و کانال های فاضلاب و پسماند وارد محیط می شوند، تبدیل به منبعی برای تغذیه باکتری ها می گردد. این باکتری ها مصرف کننده اکسیژن داخل اقیانوس ها هستند و در کمبود اکسیژن در اقیانوس ها نقش دارند. به همین دلیل، فسفات ها از ترکیبات بسیاری از شوینده های لباسشویی مسکونی حذف شده اند.با این حال ، آنها هنوز هم به طور گسترده در مصارف تجاری استفاده می شوند. در این مقاله تلاش می کنیم به روشن تر شدن این موضوع بیشتر بپردازیم. بنابراین همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد فسفات موجود در پاک کننده ها کسب کنید.یکی دیگر از موضوعاتی که هتل داران در زمینه بهداشت هتل ها با آن سروکار دارند، از بین بردن لکه ها و آلودگی های ناشی از مواد آرایشی مصرفی مسافران هتل ها می باشد. همه ی ما به نوعی، در زمان های خاصی، در هتل ها اقامت داشتیم. ممکن است برای ما هم پیش آمده باشد که در حین استفاده از مواد آرایشی، لکه هایی بر روی میز، ملافه یا حتی موکت کف اتاق ایجاد شده باشد. آرایش مهمانان هتل، سخت ترین لکه های لباسشویی هتل را ایجاد می کند. در این زمان ها، بهترین استراتژی در وهله ی اول استفاده از دستمال مربوط است. به همین منظور طبق دستورالعمل نظافت اغلب هتل ها در سراسر کشور، در هر اتاق چند دستمال مرطوب آرایش رایگان در اختیار مهمانان قرار می گیرد.

دستمال مرطوب آرایشی

غالباً در همه ی هتل ها، دستمال مرطوب در کنار روشویی به همراه امکانات معمولی مثل صابون و مایع دستشویی قرار می گیرند. دستمال مرطوب ها برای از بین بردن آرایش و لکه های آرایشی بهتر از صابون و آب عمل می کنند.

در سراسر جهان برند Janitor محصولات متنوعی از مواد شوینده لباسشویی است که به طور گسترده در هتل ها مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه برخی از محبوب ترین محصولات شوینده صنعتی و تجاری ذکر شده است.

مواد پاک کننده سنگین

مواد پاک کننده سنگین HTD

هنگامی که هر روز صدها تن پودر لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرد، هتل ها به یک شوینده لباسشویی نیاز دارند که با قدرت بی سابقه ای با لکه ها مبارزه می کند و با یکبار استفاده، آن ها را از بین ببرد. به همین دلیل بسیاری از هتل ها استفاده از مواد پاک کننده سنگین HTD را انتخاب می کنند. این فرمول قدرتمند، که حاوی فسفات است، با سخت ترین لکه ها به سرعت و به راحتی مبارزه می کند. HTD  حتی از بهترین مواد شوینده، قلیایی تر است. این ماده به صورت پودر غلیظ است و قابل استفاده در هر دو رنگ سفید و پارچه های رنگی است.

شوینده های با ترکیبات سودهای کم

این مواد شوینده غلیظ، یکی دیگر از گزینه های محبوب برای تمیز کردن لباس های تجاری در هتل ها است. ترکیبات Low Suds با داشتن قدرت مبارزه با طیف گسترده ای از لکه های سخت در انواع مختلف پارچه، گزینه مناسبی برای هتل ها و متل ها است. سودهای کم برای استفاده در پارچه های سفید و پارچه های رنگی بی خطر است. این مواد شوینده بیشترین درصد فسفات ها را از بین همه مواد شوینده دارد و فاقد کلر است.

این مقاله را از دست ندهید: ⇐ سه تا از رایج ترین ضدعفونی کننده ها

شوینده های با ترکیبات سودهای کم برای تمیزی لباس ها

مایع  لباسشویی مرغوب

این تمیزکننده های مرغوب، برای تمیز کردن انواع مختلف لکه ها ایده آل است و می توان از آن برای تمیز کردن، به همراه آب گرم یا سرد برای پارچه های سفید و رنگی استفاده کرد. برخلاف برخی دیگر از مواد شوینده، مایعات Laundersol فاقد لکه وکلر و حاوی فسفات است.

مایع لباسشویی مرغوب

سفید کننده اکسیژن

سفید کننده اکسیژن یک ماده تمیز کننده مؤثر که بدون مواد نگهدارنده و فسفات است. بهتر است در از بین بردن لکه های ارگانیک مانند خون ، چمن یا مواد غذایی (به جای لکه های معدنی مانند جوهر یا روغن) استفاده شود. بنابراین ممکن است برای انواع نیازهای تمیز کننده ایده آل نباشد. با این وجود، قدرت تمیز کنندگی، آن را به یک انتخاب محبوب تبدیل کرده است. سفیدکننده اکسیژن، حاوی کلر نیست، بنابراین از نظر رنگی مناسب است.علیرغم اینکه کلمه “سفید کننده” در این نام قرار دارد. سفیدکننده اکسیژن برای پارچه های رنگی بی خطر است. معمولاً به همراه مواد شوینده معمولی به چرخه شستشو اضافه می شود.

سفید کننده کلر

سفید کننده کلر

هنگام شستن پارچه سفید، هیچ چیز مانند سفید کننده کلر نیست. شاید با سفیدکننده کلر مایع آشنا باشید، اما سفید کردن با کلر خشک نیز یک گزینه محبوب است، به خصوص برای هتل هایی که از حوله های سفید و ملحفه استفاده می کنند. فواید اصلی این جایگزین خشک ماندگاری طولانی تر از مایع است. سفیدکننده کلر حاوی فسفات نیست.

با رعایت نکات زیر، می توانید هتل خود را به یک هتل جذاب و تمیز تبدیل کنید:

 •  سطوح، شیشه ها و آینه ها را با لکه برهای مرغوب تمیز نمایید:

وجود پنجره ها، آینه ها و سطوح شیشه ای باعث القای حس گستردگی فضای داخلی هتل ها و مدرن بنظر رسیدن آن ها می شود. با این وجود، تمیز نگهداشتن این سطوح بسیار سخت است و به راحتی توسط اثر انگشت و گرد و غبار آلوده می شوند. بنابراین استفاده از پاک کننده های مرغوب شیشه ها، آیینه ها و سطوح برای تمیز نگهداشتن آن ها لازم است.

سطوح، شیشه ها و آینه ها را با لکه برهای مرغوب تمیز نمایید

 • مبلمان و کفپوش های مرمریت و سرامیک خود را درخشان نگه دارید:

مجسمه های نفیس، تزیینات هنری و دکوراسیون در لابی و کفپوش های سنگی مرمر و میزهای روتختی، به مراقبت ویژه ایی برای ماندگاری نیاز دارند.البته برای تمیز نگهداشتن این موارد، نیاز است از تمیز کننده گیاهی و ارگانیک که به بافت اصلی آن ها آسیب نرساند استفاده شود. ترکیباتی مانند روغن های اساسی و ترکیبات گیاهی، به پاک و صیقل نگهداشتن آن ها کمک می کند.

بمنظور رعایت بهداشت هتل ها مبلمان و کفپوش های مرمریت و سرامیک خود را درخشان نگه دارید

 • تمیز کردن حمام ها را با مواد تمیز کننده توپی و رایحه دار:

یک تجربه حمام آرامش بخش در یک هتل به یاد ماندنی است. حمام ها به اندازه تختخواب هتل برای مسافران از دارای اهمیت هستند. در برخی موارد حتی مهمترین دغدغه مهمانان، تمیزی حمام و سرویس بهداشتی است. برخی از تمیزکننده های شیرآلات و توالت از ترکیبات گیاهی ساخته شده اند. بگونه ای که از پوسته پوسته شدن روکش آن ها جلوگیری می کنند. این تمیزکننده ها دارای رایحه ای خوشبو هستند و مرکب از روغن های اساسی و ترکیبات گیاهی می باشند. با استفاده از این موارد، می توانید حمام های هتل خود را به فضای مورد علاقه مهمانان تبدیل کنید!

بهداشت هتل ها: تمیز کردن حمام ها با مواد تمیز کننده توپی و رایحه دار

 • حمام ها را با تمیز کننده کاسه توالت بدون کلر تمیز نگه دارید:

لکه های کاسه توالت ممکن است به سختی پاک شوند. یک روش نسبتاً معمول و ارزان برای از بین بردن آنها استفاده از کلر است. با این حال، خطرات سلامتی مربوط به استفاده از سفید کننده کلر روزانه وجود دارد. قرار گرفتن در معرض سفید کننده کلر باعث سوزش چشم ها، دهان، ریه ها و پوست می شود. افراد مبتلا به آسم و سایر مشکلات تنفسی در معرض چنین تحریکاتی هستند. هنگامی که به طور تصادفی در ترکیب با محصولات حاوی آمونیاک مخلوط شده و مورد استفاده قرار می گیرند، می تواند دودهای سمی تولید کند که آسیب جدی به سلامتی انسان وارد می کند. هتل ها می توانند با تهیه محصولات تمیز کننده که حاوی سفید کننده کلر و آمونیاک نیستند از قرار گرفتن در معرض خطرات ناشی از این مواد شیمیایی در امان باشند.
توصیه می شود از پاک کننده کاسه توالتی که حاوی هیچگونه سفید کننده و رنگ کلر نیستند و از نظر سپتیک بی خطر هستند استفاده شود. با استفاده از این نوع پاک کننده ها، همراه با تمیزی، رایحه ای خوش را به مهمانان خود هدیه می دهید.

برای بهداشت هتل ها حمام ها را با تمیز کننده کاسه توالت بدون کلر تمیز نگه دارید

 • به مهمانان خود اجازه دهید تا تفاوت تمیزی با مواد شوینده ارگانیک و مواد صنعتی را احساس کنند

  بسیاری از هتل ها با تشویق میهمانان برای استفاده مجدد از حوله های خود در اقامت های چند شبه، اقداماتی را برای کمک به حفظ محیط زیست انجام می دهند. با این حال، یک نظرسنجی TRSA در سال 2015 نشان داد که6 نفر از 10 نفر پاسخ دهندگان نظرسنجی ابراز ناراحتی خود را از این طریق اعلام کردند و ترجیح می دهند هتل ها به روشی دوستانه تر برای شستشو بپردازند. تقریباً 80٪ از پاسخ دهندگان احساس می كنند كه دلیل اصلی چنین ابتكاری این است كه هتل ها می توانند در هزینه های آب و برق و لباسشویی صرفه جویی كنند. شما باید میهمانان خود اطمینان خاطر بدهید که حامی منافع آن ها هستید نه منافع خودتان. در هتل های بین المللی در سایر کشورها، اصولا از گروهی از پاک کننده ها به نام مواد پاک کننده مایع حرفه ای نسل هفتم Sevenh Generation استفاده می کنند. فرمول هایپوآلرژنیک این گروه محصولات باعث می شود که برای همه میهمانان ، حتی برای افرادی که پوست حساس دارند ، مناسب باشد. این محصولات مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا EPA می باشند. به گفته تولیدکنندگان این محصولات، این گروهه محصول معیارهای دقیق مربوط به عملکرد، بسته بندی، pH و VOC را رعایت می کند. این ماده همچنین حاوی 0٪ رنگ ها، رایحه ها و درخشنده های مصنوعی است و فرمول آن نیز تخریب پذیر است. بنابراین باقی مانده مضری برای محیط زیست از خود بجا نمی گذارد. این مواد برای ماشین های استاندارد طراحی شده است و در هر دمای آب کار می کند.

 • اطمینان از تمیزبودن ظروف آشپزخانه:

از لحاظ متدهای نوین مدیریت هتل و همچنین بهداشت هتل ها، تمیز بودن آشپزخانه هتل به اندازه کیفیت غذای ارائه شده دارای اهمیت می باشد. کارکنان شاغل در آشپزخانه هتل باید نسبت به تمیز بودن ظروفی که به مشتریان داده می شوند، توجه کنند، زیرا حتی کوچکترین لکه نیز می تواند تاثیر منفی در نگرش مشتریان به کیفیت خدمات هتل داشته باشد.

اطمینان از تمیزبودن ظروف آشپزخانه تمیزبودن ظروف آشپزخانه هتل ها

کلام آخر:

نداشتن روش مناسب پاکسازی و نظافت در راستای بهداشت هتل ها همواره می تواند باعث ایجاد هزینه بالا برای متصدیان و مدیران این دسته از مشاغل گردد. بیش تر این نواقص بهداشتی برای مدیران واضح نیست ولی به مرور زمان باعث پراکندگی مهمانان و پایین آمدن کیفیت می گردد. عدم اعمال پروتوکل های بهداشتی در بهداشت هتل ها و نظافت مناسب می تواند باعث کاهش استقبال مشتریان، سود کمتر و در نهایت عدم موفقیت و شکست مالی گردد. با یک برنامه پاکسازی مناسب و خوب که شامل یک متد بهداشتی پیشرفته در همه ابزار و وسایل و امکانات باشد،فارغ از بحث بهداشت فردی کارکنان، می توان موضوع بهداشت محیط را، که همواره یکی از موضوعاتی است که دغدغه اصلی نهادهای ناظر بر این حوزه می­ باشد مدیریت نمود. صنایع آرال شیمی به­ عنوان تولید کننده تخصصی محلول­ های ضدعفونی­ کننده غیر الکلی سطح بالا بر پایه پراستیک اسید، و شوینده های صنعتی (شوینده های قلیایی واسیدی ) وظیفه خود می­ داند که نکاتی را در اختیار فعالان در زمینه بهداشت هتل ها قرار دهد:

 1. به منظور ضدعفونی هوای محیط، در سالن­ های غذاخوری، سلف سرویس­ ها، لابی هتل­ ها و راهروهای پرتردد پیشنهاد می­ شود از دستگاه ­های مه­ پاش و بخور استفاده شود. محلول ­های تولیدشده در آرال شیمی، استاندارد استفاده در دستگاه ­های بخور و مه­ پاش را داشته و میزان اثرگذاری قبلی خود را حفظ می­ کنند.
 2. برای سطوحی که در تماس مستقیم با مواد غذایی و در ارتباط با پوست انسان هستند، باید از محلول ­های ضدعفونی کننده ارگانیک و فودگرید استفاده شود. خوشبختانه آرال شیمی در این زمینه به­ صورت تخصصی اقدام به تولید محصولی به نام فوداسیب نموده است که می­ توانید جهت دریافت اطلاعات فنی بیشتر به فوداسیب مراجعه فرمایید.
 3. برای از بین بردن چربی های رسوب شده در وسایل پخت و پز آشپزخانه ها استفاده از شوینده قلیایی می تواند اثرگذاری بی نظیری داشته باشد.
 4. آرال شیمی محصولاتی در زمینه ضدعفونی کردن دست ،سطح و حتی ضدعفونی میوه و سبزیجات در دسترس این افراد قرار داده تا به خوبی مراحل ضدعفونی کردن را انجام داده و ضمناً این محصولات فودگرید هستند و باقی مانده آنها مضر نبوده و در نهایت تبدیل به آب می شود و برای محیط زیست هیچگونه خطری نخواهد داشت.

  در زیر می توانید محصولات آرال شیمی را مشاهده نمایید:

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مقاله مفید و جامعی بود مرسی

  پاسخ
 • مرتضوی از گیلان
  20 دی 1400 4:00 ب.ظ

  بسیارعالی، نکات ریز و خوبی رو بیان کردید که واقعا هتل دارها باید بدونن. امیدوارم که در دستور کار خودشون قرار بدن

  پاسخ
  • سلام، رعایت بهداشت هتل ها و پیروی از پروتکل های نظافتی به خصوص در شرایط کرونا از جمله مسائل مهم و کاربردی است، و ما هم امیدواریم که همه ی هتل داران عزیز به این نکات توجه لازم داشته باشند. ممنون از لطف و توجه شما دوست عزیز.

   پاسخ
 • سلام. برای بخش لاندری هتل هم محصولی دارید؟

  پاسخ
  • با سلام به شما دوست عزیز، در لاندری هتل ها جهت ضدعفونی و شستشو بهتر است از ماده ای فودگرید و ارگانیک که باقی مانده مضر نداشته باشد استفاده نمایید که به همین منظور می تونید محصول فوداسیب را جهت ضدعفونی در بخش لاندری هتل مصرف نمایید. سپاس از توجه شما.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید