«گلخانه در زمستان»

گیاهان گلخانه در زمستان، در یکی از مرحله های حساس خود به سر می برد. در این زمان نیازمند یک سری از نگهداری ها و مراقبت های خاص خود هست.

اگر شما هم به فکر احداث یک گلخانه هستید اما نمی‌دانید برای فصول سرد سال به چه مراقبت‌هایی نیاز دارد، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله را مطالعه کنید.

هنگامی که شرایط مساعدی برای گیاهان گلخانه برقرار باشد، می‌توانید از آن جهت زنده ماندن گلخانه در زمستان استفاده کنید. بنابراین دیگر لازم نیست که در بهار از ابتدا شروع کنید.

بهتر است بدانید که برای آماده‌سازی مناسب و نگهداری گیاهان گلخانه در زمستان، انجام چند کار ساده لازم است. مطمئن باشید با رعایت این نکات فرصت پرورش طیف وسیعی از سبزیجات و گیاهان در طول فصل سرما برایتان فراهم خواهد شد.

روش های نگهداری گلخانه در زمستان
گلخانه در زمستان

تمیز و مرتب کردن داخل و خارج گلخانه

بعد از اتمام تابستان، شاید اولین کاری که باید بای گیاهان گلخانه انجام دهید، تمیز و مرتب کردن فضای داخلی و خارجی باشد. بهتر است که یک روز خشک را انتخاب کنید. گیاهانی را که دوره برداشت آن‌ها به پایان رسیده است و در پاییز و زمستان رشد نمی‌کنند را به خارج از گلخانه منتقل کنید. تا جایی برای محصولات جدید باز شود.

گیاهان گلخانه‌ مانند گوجه فرنگی مستعد ابتلا به بیماری هستند. بنابراین با خارج کردن بوته‌های گوجه فرنگی از فضای داخلی احتمال تاثیرات منفی آن‌ها بر رشد گیاهان گلخانه فصل بعدی را به حداقل برسانید.

علاوه براین باید گلدان‌ها، سینی‌ها و سایر وسایلی را که استفاده از آن‌ها تمام شده است، به خارج از گلخانه انتقال دهید و حتما قبل از ورود مجدد آن‌ها را کاملا تمیز کنید.

وقتی محیط کاملا خالی شد، با کمک یک سطل آب گرم و مقداری ماده ضدعفونی‌کننده تمامی سطوح باید کاملا ضدعفونی شوند. تمیز کردن شیشه‌ها را فراموش نکنید. رساندن نور به گیاهان گلخانه از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به آن توجه شود. لذا در انتخاب ماده تمیز­کننده دقت کنید. سعی کنید از انواع محصولات قابل تجزیه بیولوژیکی و فاقد مواد شیمیایی استفاده کنید تا به گیاهان گلخانه آسیبی وارد نشود.

شیشه‌های بخش بیرونی را با محصولات از بین برنده خزه و قارچ تمیز کنید. تا میزان نور و گرمایی که از طریق آن عبور می‌کند به حداکثر برسد. بعد از اتمام کار حتما پنجره‌ها و درها را برای مدتی باز نگه دارید تا فضای داخلی زمان کافی برای خشک شدن و تهویه را داشته باشد.

بررسی ساختار کلی نگهداری گیاهان گلخانه در زمستان

اطمینان از عملکرد درست تمام قسمت‌های گلخانه چه در داخل و چه در خارج اهمیت به­ سزایی دارد. دقت کنید تا تمامی ساختارها در شرایط عالی قرار داشته باشند تا گلخانه در فصول سرد حداکثر کارایی را داشته باشد.

حتما ساختار گلخانه را از نظر ترک‌های موجود بر دیواره بررسی کنید. وجود چنین ترک‌هایی در فصول سرد سال باعث ورود هوای سرد به بخش داخلی می‌شوند. و هزینه‌های اضافی را در پی خواهد داشت. تعمیر و نگهداری منظم سیستم گرمایشی در طول سال را فراموش نکنید تا با شروع دوره سرما دچار مشکل نشوید. با آماده کردن بیش از پیش هرکدام از شرایط، شرط رشد گیاهان گلخانه مطلوب را ایجاد کرده ایم.

آماده‌سازی خاک گلخانه در زمستان

تمام گیاهان فصلی را که ممکن است باعث بروز بیماری در گیاهان گلخانه در زمستان شوند را حذف کنید. فراموش نکنید که قرار دادن برخی از کرم‌ها در خاک گیاهان گلخانه زمین را برای کاشت مجدد در بهار حاصل­خیزتر می‌کند.

خاک را با مالچ جدید حاوی کمپوست یا تراشه‌های چوب بپوشانید. مالچ باعث حفاظت از خاک می‌شود. در بهار خاک مساعد و آماده کاشت خواهد بود.

توجه به سیستم عایق‌کاری

برای حفاظت و نگهداری گیاهان گلخانه در زمستان، عایق‌بندی آن جهت محافظت از یخ‌زدگی محصولات از اهمیت زیادی برخوردار است. توجه به عایق‌کاری مناسب و دقیق احتمال برداشت سبزیجات سالم را در زمستان تا حدود زیادی افزایش می‌دهد. در صورت امکان تامین برق، مخصوصاً برای مکان هایی که به گاز دسترسی ندارند، یکی از روش های مقرون به صرفه و با امنیت بالا، برای تامین گرمایش گلخانه و گرمایش فضاهای باز و بسته، استفاده از بخاری تابشی برقی کم مصرف با اشعه مادون قرمز می باشد. هیتر تابشی یا بخاری برقی، توسط هیتر مادون قرمز، پس از روشن شدن در کمتر از 2 ثانیه گرمایی قوی و باورنکردی در محیط منتشر کرده، بیشترین جذب گرما را در بدن انسان و جاندارن ایجاد نموده و در عین حال میزان انتقال گرمای آن به اشیا بسیار اندک می باشد. انرژی گرمایشی مادون قرمز مانند نور خورشید عمل نموده، اما فاقد اشعه فرابنفش می‌باشد، به همین دلیل برای بدن انسان و جاندارن بسیار مفید بوده و جنبه درمانی آن بسیار حائز اهمیت است.

تهویه مناسب

شاید کمی عجیب باشد اما در طول زمستان هراز­گاهی پنجره‌ها را باز کنید. از جمله کارهای مربوط به نگهداری گیاهان گلخانه در زمستان توجه به تهویه می­باشد، که امری ضروری است. به یاد داشته باشید هوای خیلی مرطوب داخل گلخانه روی گیاهان تاثیر منفی می‌گذارد. اختلاف دمای داخل و خارج باعث بروز مشکل در کنترل رطوبت شده و در نهایت محصولات را ضعیف و مستعد بیماری می‌کند. سعی کنید درها و پنجره‌ها را در روز‌های آفتابی هنگامی که درجه حرارت تا حدودی بالا است، حتما باز کنید تا هوای داخل به‌خوبی تهویه شود.

نصب پرده‌های انرژی

راهکارهای نگهداری گلخانه در زمستان
گلخانه در زمستان

پرده‌های گلخانه‌ای در فصل تابستان با ایجاد سایه مناسب بسیار کاربردی هستند. کاربرد این پرده‌ها برای نگهداری گیاهان گلخانه در زمستان قابل ملاحظه است. نصب آن‌ها باعث حفاظت محیط داخل از سرمای بیرون می‌شود و گرما را در داخل گلخانه به‌خوبی نگه می‌دارد.

عموما پرده‌ها در شب و هنگامی که نور قابل استفاده دیگر در دسترس نیست مورد استفاده قرار می‌گیرند. با نصب آن‌ها گرما در داخل گلخانه در طول شب‌های بسیار سرد زمستان حفظ می‌شود. پرده‌ها را حتما در طول روز باز کنید تا گیاهان گلخانه بتوانند از نور خورشید استفاده کنند.

اکثر صاحبان گلخانه‌ها برای ایجاد عایق ­بندی بهتر ترجیح می‌دهند یک پرده دو لایه نصب کنند. اگرچه در نگاه اول چنین کاری بسیار هزینه‌بر است، اما صرفه‌جویی در مصرف انرژی در طول زمستان کاملا به سود آن‌ها می‌باشد. در صورتی که سازه‌ها و تجهیزات گرمایشی در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشند، با صرفه‌جویی در انرژی مطمئن باشید یک فصل موفقیت آمیز خواهید داشت.

نور دریافتی مکمل

در فصول سرد سال طول روزها کوتاه‌تر و میزان نور طبیعی دریافتی کمتر می‌شود. بنابراین توجه به یک منبع نور مکمل در زمستان برای گیاهان گلخانه امری مهم و ضروری است. شدت و مدت نور مورد احتیاج به نوع محصول و دما بستگی دارد. بنابراین افزایش هزینه‌های مربوط به روشنایی در این فصول دور از انتظار نیست. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که آیا تولید زمستان سودآور خواهد بود یا خیر. البته مشاوره با متخصصان این زمینه می‌تواند باعث افزایش کارایی نور مصنوعی در گلخانه بدون پرداخت هزینه‌های گزاف شود.

گلخانه در زمستانانتخاب محصولات مناسب فصل زمستان

گیاهان مناسب فصل زمستان را بشناسید و آن‌ها را انتخاب کنید. سبزیجات گلخانه‌ای در طول دوره زمستان به گرمای مناسب و کنترل‌شده‌ای احتیاج دارند. اواخر پاییز، فرصت مناسبی برای کاشت سبزیجات مناسب فصل زمستان است. فراموش نکنید که قبل از شروع یخبندان گیاهان گلخانه را بکارید. در غیر این صورت خاک اجازه رشد مناسب به آن‌ها را نخواهد داد. از جمله تجهیزات مناسب برای کشت در زمستان می‌توان به پلاستیک‌های دوبل پلی‌اتیلن، صفحه‌های حرارتی و سیستم نور مصنوعی برای ایجاد گرمای بیشتر اشاره کرد. گلخانه‌های مجهز با تکنولوژی پیشرفته مسلما تولید محصولات فصول سرد را افزایش می‌دهند.

نتیجه گیری:

با ایجاد شرایط مناسب در گلخانه و تصمیم‌گیری‌های به موقع و درست شرایط رشد را برای گیاهان مدنظر خود در طول زمستان فراهم کنید. البته اگر بعد از گذشت ماه‌ها با وجود شرایط مساعد رشد مناسبی را از محصولات گلخانه‌ای مشاهده نکردید نگران نشوید؛ این موضوع کاملا طبیعی است. مطمئن باشید با طولانی شدن روز‌ها و افزایش نسبی دما رشد چشم­گیر محصولات دور از انتظار نخواهد بود.

مقالات مشابه و کاربردی : 

منابع :

  1. https://www.readersdigest.co.uk
  2. https://www.greenhousehunt.com
  3. https://ggs-greenhouse.com

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید