صفر تا صد پرورش قارچ

در این مقاله تلاش می کنیم به بررسی نکات فنی درباره اصول پرورش قارچ، شناخت روش های پرورش قارچ، آشنایی با خاک بستر پرورش، میزان مواد باکتریایی کمپوست و… بپردازیم. بنابراین اگر قصد ورود به بازار پرورش قارچ را دارید و یا هم اکنون در حال فعالیت در پرورش قارچ هستید، این مقاله خیلی از سوالات شما را پاسخ می دهد.

توجه: 

اگر می خواهید صفر تا صد راه اندازی کسب و کار پرورش قارچ، شامل بودجه مورد نیاز، تجهیزات و ابزارآلات لازم، زمان بازگشت سرمایه و سایر اطلاعات مالی مربوط به چند و چون شروع شغل پرورش قارچ را بدانید؛ ابتدا مقاله صفر تا صد پرورش قارچ در سال 1400 را مطالعه نمایید.

روش های قدیمی و نوین پرورش قارچ

قدیمی ترین شکل کشت و پرورش قارچ احتمالاً فرهنگ (سیستم در فضای باز) است. از این روش در چین استفاده شده است. امروزه، این روش عمدتاً با داشتن كیفیت مؤثرتر در کاشت و پرورش قارچ، جایگزین “الوارهای مصنوعی” شده است.

خاک اره توسط میسلیوم مانند چسب در کنار هم جمع می شود و از هم جدا نمی شود. بسیار شبیه به الوارهای مصنوعی ستونی هستند که از کیسه های پلاستیکی بلند تشکیل و از سقف آویزان شده اند. وقتی میسلیوم وارد این کیسه ها شد، سوراخ ها به داخل پلاستیک نفوذ میکنند تا به عمل آیند.

در پرورش قارچ، کشت Pleurotus ostreatus  منجر به حدود 50٪ دی اکسید کربن ، 20٪ آب، 10٪ قارچ و 20٪ کمپوست باقیمانده می شود. در واقع، نسبت 2:1 پسماند خاک خشک یک قاعده کلی در کشت و پرورش قارچ است.

با این حال ترکیب بستر نقش زیادی در جذب و بهره وری حاصل از میوه ایفا خواهد کرد. به عنوان مثال، جذب Pleurotus florida منجر به کاهش وزن خشک نخود و کاه برنج به ترتیب 20 و 12 درصد می شود.

A. bisporus یک تجزیه کننده ثانویه محسوب می شود. با این حال، (تایل) نشان داد که A. bisporus را می توان در بسترهای غیر کمپوست مانند خاک اره اتوکلاو کشت کرد. در حقیقت، قارچ های دکمه ای را می توان روی بسترهای خود مانند ذرت-خرچنگ، ​​درخت پریماوا و چمن پانگولا تولید کرد.

ساختار بستر قارچ:

قارچ های تجاری، بر روی لیگنوسلولوز مانند خاک اره و چیپس چوبی تولید می شوند. به همین ترتیب، قارچ ها پسماندهای کم کیفیت را به مواد غذایی باکیفیت تبدیل می کنند. بستر قارچ معمولاً یک زباله محسوب می شود.

تولید و پروش قارچ در بسترهای کمپوست

بستر پس مانده قارچ می تواند کاربرد های فراوانی داشته باشد. مانند:

 • به عنوان بستر سایر قارچ ها
 • به عنوان خوراک حیوانات
 • برای ارتقاء سلامتی حیوانات
 • برای تولید بسته بندی و مواد ساختمانی
 • سوخت های زیستی
 • آنزیم ها

این طیف وسیعی از کاربردها، می تواند تولید کشاورزی را پایدارتر و کارآمدتر کند. بخصوص اگر CO2 و گرمای حاصل از کشت و پرورش قارچ، قابل استفاده برای رشد گیاهان در گلخانه باشد.

تجزیه کننده های بستر پروش قارچ

قارچ های خوراکی کشت شده، حاصلخیز با سبک زندگی ساکروبی هستند. پایه های بنیادی را می توان به تجزیه کننده های اولیه، فرعی و ثانویه تقسیم کرد. تجزیه کننده های اصلی مانند قارچ صدف، سلولز سلول، لینگین و سایر مؤلفه های مواد گیاهی تشکیل شده اند. بر خلاف تجزیه کننده های ثانویه، عملکرد آنها به ارگان های دیگر و متابولیت های آنها بستگی ندارند. تجزیه کننده های ثانویه مانند قارچ دکمه ای معمولاً مواد کمپوست را جذب می کنند، در حالی که تجزیه کننده های سوم مانند   Agrocybe spp  عموماً در خاک یافت می شوند.

این سه دسته از تجزیه كننده ها نشان دهنده يك زنجيره در انتقال متابوليك از لينگوسلولوزيك و ساير مواد آلي به خاك است. در واقع، می توان زباله های کشاورزی را بطور کامل از طریق کشت پی در پی قارچ ها از مراحل مختلف در این زنجیره جمع کرد. اگرچه، استفاده از آن در تولید قارچ با مقیاس بزرگ به سختی امکان پذیر است.

بسیاری از قارچ های تشکیل دهنده گیاه قارچی متعلق به کلاس های تجزیه کننده های اولیه را می توان در طیف وسیعی از مواد لیگنو سلولزی کاشت. از این جمله می توان به انواع کاه، پوسته بذر پنبه، کاسه ذرت، صدف بادام زمینی و پنبه حاصل از صنعت نساجی و خمیر قهوه  اشاره نمود.

اطلاعات بیشتر در مورد بسترهای پرورش قارچ

بالاترین سطح تولید در بستر دوم با راندمان بیولوژیکی (BE) 52٪ و بازدهی 7.6 کیلوگرم در متر مربع است. که پس از استفاده از مکمل، بازده را می توان به 26 کیلوگرم متر مربع افزایش داد. این یک BE تا حدود 176٪ را نشان می دهد و از نظر تجاری مناسب است. هنوز هم تاکنون قارچ های دکمه ای روی کمپوست تولید شده اند بازدهی دو برابری داشته اند.

فرآیند تخمیر فازی بدین گونه است که با لایه ای از پوشش ذغال سنگ نارس پوشش یافته و  دسترسی به آب را بهبود می بخشد. فعالیت باکتریایی به احتمال زیاد مایعات A. bisporus را از بین می برد. اجزای سازنده کمپوست از ساختار پیچیده و مواد تجزیه (نی) تشکیل شده است.

ساختار های کمپوست

مواد فعال کننده کمپوست (به عنوان مثال اوره، سبوس سویا، پنبه دانه) و تهویه های معدنی (گچ و آهک) مبنای فرمولاسیون بستر، بستگی به در دسترس بودن محل بسترها دارد. اما اغلب از کود استفاده می شود.

مرحله اول کمپوست سازی 3-6 روز طول می کشد که در طی آن درجه حرارت به دلیل فعالیت میکروبی به 80 درجه سانتی گراد افزایش می یابد. فعالیت متابولیک میکرو فلورا (ترموفیلیک) به ایجاد یک بستر بهتر برای A. bisporus کمک می کند. درجه حرارت کمپوست در مرحله دو در ابتدا 50 درجه سانتیگراد است، به دنبال آن یک دوره 2 روزه در 60 درجه سانتیگراد و دوره 3 روزه در دمای 45 درجه سانتیگراد می گذراند. این رژیم دما روی ترکیب میکرو فلورا تأثیر می گذارد و منجر به کاهش سطح آمونیوم در بستر می شود.

تبدیل بستر وابسته به کود اسب در طی کمپوست و رشد رویشی A. bisporus به طور مفصل مورد مطالعه قرار گرفته است . جرم خشک بستر 8٪ در مرحله اول کمپوست سازی، و 15٪ دیگر در فاز دو کاهش می یابد و درنهایت منجر به از بین رفتن 31٪ پس از 16 روز رشد رویشی A. bisporus  می شود.

مرحله سوم، میزان خاکستر به ترتیب از اواخر فاز دو و فاز سه از حدود 21٪ (وزنی بر براساس جرم خشک) به 29% و 30٪ می رسد. مقدار نیتروژن در فاز یک از 1.3 به 1.4 درصد افزایش می یابد. و در پایان مرحله دو و فاز سه به ترتیب بیشتر به 2.1 و 2.2 درصد می رسد.

تغییرات مواد معدنی خاک در پرورش قارچ

مقدار نیتروژن ثابت شده در پروتئین طی پرورش قارچ بطور قابل توجهی بالا می رود. (یعنی از 0.8٪ (مرحله فاز اول) به 1.6٪ (فاز پایان 2) به 2.1٪ (پایان فازسه ) می رسد) مقدار کربوهیدرات در مرحله اول به سختی تحت تأثیر قرار می گیرد. و در مرحله دوم از 44 به 26٪ کاهش می یابد.

این کاهش با از بین رفتن 50-60٪ زایلان و سلولز همراه است. در فاز سه پرورش قارچ، 50٪ از لیگنین با تجزیه اضافی، 15٪ از زایلان و 10٪ سلولز تجزیه می شود. شواهد تجربی نشان می دهد که الف ) bisporus به طور غیرمستقیم از لیگنوسلولوز تغذیه می کند. پیشنهاد شده است که محصولات تجزیه و تحلیل ناشی از آنزیم های لیگنو سلولزولای A. bisporus توسط باکتری ها برای حمایت از رشد آنها استفاده می شوند، و پس از آن A. bisporus از زیست توده باکتری تغذیه می کند. این استراتژی می تواند کمبود A را کاهش دهد.

bisporus برای تولید مولکول هایی مانند ویتامین ها موثر است. میسلیوم رویشی پس از جذب لایه پوشش، به A. bisporus  میوه می دهد. کود حاصل از فصل حصول با فواصل 7 تا 8 روزه و عملکرد معمولی 30 کیلوگرم مترمربع  و تراکم فله 85-95 کیلوگرم متر مربع جمع آوری می شود. در کل 44، 29 و 8 درصد سلولز، زایلان و لیگنین در فرآیند جذب پوشش بدن و تشکیل میوه حاصلخیز در مقایسه با پایان مرحله سه تخریب می شوند. بر اساس این داده ها، حدود 20٪ پلی ساکاریدها که در اصل در بستر وجود دارند (یعنی قبل از کمپوست) مصرف نمی شوند.

تولید پروش قارچ در بسترهای کمپوست

ضدعفونی کردن سالن های پرورش قارچ:

حفظ اصولی بهداشت در سالن های پرورش قارچ یکی از اولین و اساسی ترین استراتژی های بکار گرفته شده به منظور حفظ و افزایش راندمان محصول نهایی در فارم های پرورش قارچ است و به این منظور، استفاده از یک ماده ضدعفونی کننده بی خطر و فاقد هرگونه باقی ماده سمی و خطرناک ،بخش ضروری این فرایند را شامل می شود. جهت کسب اطلاعات بیش تر در زمینه راه کارهای ضدعفونی سالن های پرورش قارچ، میتوانید به مقاله پراکسیدین پرورش قارچ مراجعه نمایید.

تولید پروش قارچ و ضدعفونی بستر کمپوست

منابع:

https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Fungiculture

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • رحمان علیمردانی
  23 مهر 1401 10:30 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر. در سالن های پرورش قارچ ما بیماری مایکوگن خیلی شایع و خسارت زیادی به ما میزنه آیا محصول معرفی شده شما اگروسیب واسه ازبین بردن این بیماری موثره؟

  پاسخ
  • سلام به شما دوست عزیز، در رابطه با بیماری مایکوگن اگر امکانش هست 3 روز قبل از کشت از محلول ضدعفونی کننده اگروسیب جهت ضدعفونی خاک پوششی و کمپوست استفاده کنید اگر در حین کشت با این مشکل رو به رو شدید باید به صورت مه پاشی روی خاک انجام شود. باز هم در صورت مشاوره بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • سلام چه خوب كه بامواد ارگانيك بشه ضدعفونى سالن هاى قارچ رو انجام داد چون مواد سرطان زا واقعا خطرناك هستن.

  پاسخ
  • سلام به شما دوست عزیز، ضدعفونی در سالن های پرورش قارچ از اهمیت بالایی برخوردار هست و چه خوبه که تولیدکننده های عزیزمون بتونن از مواد ارگانیک و بی خطر در مقابل آلودگی ها استفاده کنن که هم خودشون و هم دیگران در ایمنی باشند. سپاس از توجه شما.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست