۴ مرداد, ۱۳۹۹

چگونه استخر خود را ضدعفونی کنیم ؟

ضدعفونی استخر

استخراستخر شنا برخلاف هر چیز دیگری که  به شما متعلق باشد دارای اهمیت می باشد.

اگر خانه خود را تمیز نکنید، می توانید در آن زندگی کنید. اگر ماشین خود را تمیز نکنید، هنوز می توانید رانندگی کنید. اما اگر استخر خود را تمیز نکنید، نمی توانید در آن شنا کنید.

تمیز کردن یک بخش اساسی برای حفظ استخر شماست. از طرفی عوامل بیماری زایی و انگل های نامرئی وجود دارند که می توانند شنا در استخر شما را ناامن کنند.

 چگونه استخر خود را نگه دارید؟

پاسخ بسیار ساده است: برای اینکه استخر خود را برای شنا کردن آماده نگه دارید، باید حداقل از یک روش ضدعفونی کننده استخر استفاده کنید.

در این مقاله، ما قصد داریم چند گزینه بهداشتی استخر را معرفی کنیم. بنابراین مختصراً نحوه کار آنها را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید تصمیم بگیرید.

ضدعفونی کننده استخر چیست؟

ضدعفونی کننده استخر، آب استخر را تمیز و ضد باکتری می کند. باعث می شود که شناکردن برای شما ایمن باشد. این کار را با از بین بردن عوامل بیماری زا انجام می شود.

همانطور که ممکن است از قبل بدانید کلر محبوب ترین ضدعفونی کننده استخر است. اما روش های بهداشتی دیگری نیز وجود دارد که می توانید از آنها برای تمیز نگه داشتن استخر خود استفاده کنید.

قبل از ورود به این روش های مختلف، اجازه دهید در مورد کلر استخر صحبت کنیم و توضیح دهیم که چرا برای تصفیه آب استخر محبوب و مؤثر است.

 کلر استخر

حتی اگر کلر استخر به طور معمول کلر واقعی نیست (از نظر شیمیایی)، به خاطر سادگی، ما به محصولات کلر صرفاً به عنوان کلر استخر اشاره می کنیم. که عنوان محبوب ترین ضدعفونی کننده استخر مورد استفاده است.

کلر استخر به عنوان اسید هیپوکلروز نیز شناخته می شود. این ماده عوامل بیماری زا مانند E. coli را از بین می برد. علاوه بر این، مواد شیمیایی متصاعد از شناگران و محیط زیست را نیز از بین می برد تا آب برای شنا امن تر شود. کلر مانند سایر ضدعفونی کننده ها، برای دور نگه داشتن جلبک ها از استخر شما نیز عالی است.

کلر استخر به چه اشکال مختلفی ارائه می شود؟

قرص کلرقرص کلر استخر

قرص کلر ضدعفونی کننده استخر است. این قرص در آب استخر شما حل می شود و در اندازه های مختلف (معمولاً ۳ و ۱) موجود است. قرص ها در سبد مخصوص قرار می گیرند یا با یک دستگاه پخش کننده کلر شناور پخش می شوند. اگر یک کلرور اتوماتیک نصب کرده اید، برای حل کردن قرص ها از آن می توانید استفاده کنید.

پودر کلر استخر (کلر گرانول)

پودر کلر با توجه به حجم استخر شما به طور مستقیم به آب استخر به عنوان ضدعفونی کننده استخر اضافه می شود. این امر بستگی به نتایج آزمایشات شیمیایی شما دارد. کلر گرانول سریعتر از قرص ها کار می کند زیرا قرص ها می توانند به سرعت حل شوند اما گرانول در طول زمان در آب حل می شود.

مایع کلر استخر

مایع کلر استخر مستقیماً به آب استخر اضافه می شود. این ماده سریع عمل می کند و روشی سریعتر برای آب بندی استخر شما ارائه می دهد. کلر مایع در قفسه کمد شما دوام چندانی نخواهد داشت، بنابراین باید بلافاصله پس از خرید از آن استفاده کنید. گرانول و قرص کلر به طور کلی ماندگاری بیشتری دارند ،که یکی از دلایل محبوبیت آنهاست.

گاز کلر استخر

این تنها شکل واقعی کلر خالص است. این گاز برای ضدعفونی کردن استخرها استفاده می شود. از آنجا که در صورت استفاده نادرست می تواند خطرناک باشد، فقط سازمان ها و افراد واجد شرایط مجاز به استفاده از کلر برای استخرها هستند. همچنین رایج ترین روش بهداشتی برای استخرهای مسکونی نیست، اگرچه بسیار موثر است.

کلرورهای آب شور

کلرناتورهای نمکی، نمک را با استفاده از یک ژنراتور تخصصی به کلر تبدیل می کنند. برای تبدیل نمک به کلر، تمام کاری که شما به عنوان صاحب استخر باید انجام دهید این است که مقدار لازم نمک را درون استخر خود بریزید (مگر اینکه سیستم مخزن آب نمکی داشته باشید) و بگذارید ژنراتور کار خودش را انجام دهد.

نکته قابل ذکر این است که این نوع سیستم ها با استخرهای بوش وینیل که دارای دیوارهای فلزی هستند، خیلی خوب عمل نمی کنند. نمک باعث فرسایش فلز شده و با گذشت زمان باعث ایجاد مشکلات عمده در ساختار استخر می شود.

نمک همچنین می تواند برای گچ در استخرهای بتونی ساینده باشد ، و باعث می شود سریعتر از بین برود. از طرف دیگر استخرهای فایبرگلاس با سیستم های نمکی عالی عمل می کنند و اگر می خواهید از مولد کلر نمک استفاده کنید ممکن است انتخاب بهتری باشد.

مزایای استفاده از کلر استخر

برای خلاصه کردن مزایا و اشکالات استفاده از کلر در استخر شما ، در اینجا لیست سریع جوانب مثبت و منفی آورده شده است:

جنبه مثبت

–         به راحتی در دسترس است.

–         به طور موثری عوامل بیماری زا و جلبک را می کشد یا غیرفعال می کند.

–         گزینه های چندگانه استفاده (قرص ، گرانول ، مایع ، گاز و غیره).

–         مواد موجود در آب را اکسید می کند (ترجمه: آلودگی ها را از بین می برد).

–         در استخرهای داخلی و خارجی کار می کند.

–         با هر سه نوع استخر (به استثنای سیستم نمکی) کار می کند.

–         غلظت باقیمانده در آب را حفظ می کند.

جنبه منفی

–         می تواند بوی قوی بگذارد.

–         ممکن است باعث سوزش چشم یا پوست شود.

–         سیستم های کلر نمکی می توانند استخرهای وینیل و استخرهای بتونی را از بین ببرند.

–         در صورت تماس طولانی مدت می توانید آسترهای وینیل را سفید کنند (گرانول در انتهای استخر و غیره)

محصولات کلر گاهی حاوی مواد دیگری هستند که میزان کلر موجود را رقیق می کنند.

برم استخر

برم بسیار شبیه کلر کار می کند (آنها به همان خانواده شیمیایی تعلق دارند) ، اما استفاده از آن به عنوان ضد عفونی کننده استخر بسیار گران تر است. ما فقط درمورد چند دلار بیشتر صحبت می کنیم ، اما این چند دلار اضافی می تواند صدها یا حتی هزاران دلار در طول عمر استخر شما بیافزاید.

تفاوت کلیدی بین برم و کلر در این است که برم به شدت بو نمی دهد و به نظر می رسد که کمتر چشم را تحریک کند. کلر همچنین یک اکسید کننده بهتر از برم است ، به این معنی که در تغییر ساختار شیمیایی آلاینده ها در آب بهتر است.

از برم بیشتر برای ضد عفونی کردن وانهای گرم و استخرها استفاده می شود زیرا نسبت به کلر موجود در آب گرم پایدارتر است اما به طور قطعی می توان از آن در استخرهای معمولی نیز استفاده کرد.

برم مایع در حالت اولیه خود است ، اما به طور معمول در قرص یا گرانول ارائه می شود. اگر به دلیل آلرژی به کلر به دنبال گزینه های دیگر سرویس بهداشتی استخر هستید ، برم جایگزین مناسبی نیست ، زیرا حاوی کلر است.

به خاطر داشته باشید که برم در برابر نور خورشید از پایداری کمتری برخوردار است که استخرهای سرپوشیده چنین کاری را انجام نمی دهد.

جوانب مثبت و منفی برم استخر

جنبه مثبت

–         بوی قوی نمی دهد

–         لطیف تر بر روی چشم از کلر

–         ­ضد عفونی کننده و الکلیسایز مؤثر

–         بسیار مناسب برای ضد عفونی اسپا ها و وان های گرم است

–         با هر سه نوع استخر کار می کند

جنبه منفی

–         گرانتر از کلر است

–         قدرت اکسیداسیون کمتری نسبت به کلر دارد

–         برای کسانی که آلرژی به کلر ندارند مناسب نیست

–         در معرض نور آفتاب همچنین کار نمی کند (معمولاً در استخرهای سرپوشیده بهتر کار می کند)

استخر دارای سیستم UV

دستگاه Uvسیستم های بهداشتی استخر UV روشی تقریباً بدون مواد شیمیایی برای موضوع  ضد عفونی کننده استخر شما است. چراغ اشعه ماوراء بنفش به عنوان یک میکروب کش برای از بین بردن میکروارگانیسم های مضر موجود در آب استخر با عبور از سیستم تصفیه کار می کند.

این بدان معنانیست که شما به طور مستقیم در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارید و لازم نیست نگران خطرات مرتبط با آن باشید.

در حالی که سیستم های UV در از بین بردن پاتوژن ها مؤثر هستند ، اشکالاتی نیز دارد. برای شروع ، ۱۰۰٪ عاری از مواد شیمیایی نیست. از آنجا که نور UV فقط با عبور از سیستم تصفیه آب ، آب را ضد عفونی می کند ، استخر شما به مواد شیمیایی اضافی نیز نیاز دارد تا قبل و بعد از پاک شدن آن توسط نور UV ، تمیز شود.

جوانب مثبت و منفی سیستم UV استخر

جنبه مثبت

–         مصرف شیمیایی را کاهش می دهد

–         در غیر فعال کردن انگل ها و سایر عوامل بیماری زا موثر است

–         با خیال راحت آب را از شناگران ضد عفونی می کند

–         تعمیر و نگهداری کم

–         تولید در محل (بدون پر کردن مجدد یا سفرهای مکرر به فروشگاه)

–         لامپهای ماوراء بنفش می توانند مدت زمان طولانی (از ۴۰۰۰-۹۰۰۰ ساعت) دوام داشته باشند

جنبه منفی

–         به خودی خود مؤثر نیست (نیاز به استفاده از مواد شیمیایی دارد)

–         فقط به عنوان یک اکسید کننده و ضدعفونی کننده مکمل عمل می کند

–         نور ماوراء بنفش به مرور زمان موثرتر می شود و نیاز به تعویض دارد

دستگاه ازونسیستم ازن استخر

ازن استخر گاز (همان ماده ای است که ما را از آفتاب محافظت می کند) و از طریق تولید کننده اوزوناتور یا ازن در محل تولید می شود. ژنراتور ازن مولکولهای اکسیژن را جدا و مجدداً تشکیل می دهد تا از راههای مختلفی ازن تشکیل شود. در حال حاضر، این کار با یکی از دو روش انجام می شود:

تخلیه تاج یا نور ماوراء بنفش.

سیستم های تخلیه ازن Corona غلظت بالاتری ازن را تولید می کنند، اما همچنین می توانند گران تر باشند. با این حال، در دراز مدت، آنها گزینه مقرون به صرفه تر هستند زیرا هزینه هر گرم ازن تولید شده نسبت به مولد ازن اشعه ماوراء بنفش کمتر است.

ژنراتور به سیستم گردش استخر متصل می شود و از طریق تصفیه آب ، آب را عاری از باکتری می کند. ازن باکتری ها ، ویروس ها و انگل های درون سیستم را از بین می برد و غیرفعال می کند ، اما پس از بازگشت آب به استخر ، ازن فقط با غلظت بسیار کم و بی خطر موجود است.

به دلیل همین غلظت کم ، به طور معمول به مواد ضد عفونی کننده دیگری (معمولاً کلر) نیز لازم است تا از سلامت کامل استخر اطمینان حاصل شود.

جوانب مثبت و منفی سیستم ازن استخر

جنبه مثبت

–         روش بهداشتی استخر ایمن

–         ازن در محل تولید می شود

–         در غیر فعال کردن انگل ها و سایر عوامل بیماری زا موثر است

–         اکسید کننده مؤثر

–         قابل استفاده در استخرهای سرپوشیده و فضای باز است

جنبه منفی

–         فقط یک اکسید کننده و ضد عفونی کننده مکمل در نظر گرفته شده است

–         به ضد عفونی کننده باقیمانده نیاز دارد

یونیز کننده استخر

یونیزه کننده استخر از جمله موارد ضدعفونی کننده استخر می باشد. یون های فلزی سنگین مانند مس و نقره را در آب استخر آزاد می کند تا باکتری ها و جلبک ها را از بین ببرد. این روند آهسته عمل می کند. این روش به عنوان ضدعفونی کننده مستقل کافی نیست. اگر از یونیزر استفاده می کنید، همچنان به مواد شیمیایی مانند کلر نیاز دارید تا استخر خود را به طور مرتب شوکه کنید.

مزایای استفاده از استخر Ionizer

جنبه مثبت

–         مصرف شیمیایی را کاهش می دهد

–         در از بین بردن پاتوژن ها از آب موثر است

–         جلبک ها را در حالت خلیج نگه می دارد

–         با استخرهای داخلی و خارجی کار می کند

جنبه منفی

–         هرچه استخر بزرگتر باشد، کار طولانی تر می شود

–         به عنوان ضدعفونی کننده مکمل (هنوز هم برای شوک زدن منظم به مواد شیمیایی احتیاج دارد)

–         ­می تواند استخر شما را لکه دار کند

–         اکسید کننده بی اثر

پیشنهاد آرال شیمی برای ضدعفونی استخر

همانطور که مطالعه کردید، روش و مواد مختلفی به عنوان ضدعفونی کننده استخر مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. ضدعفونی آب استخر به دلیل اینکه به طور مستقیم با پوست افراد در تماس است دارای محدودیت می باشد.

برخی از مواد شیمیایی برای پوست ایجاد حساسیت می کنند. از طرف دیگر گازهای متصاعد شده از آن ها ممکن است بیماری های تنفسی به دنبال داشته باشد.

بنابراین برای ضدعفونی استخر خود باید از ماده ای استفاده کنید که کمترین ضرر را داشته باشد. ضدعفونی کننده استخر که توسط آرل شیمی تولید می شود، در دسته ضدعفونی کننده های ارگانیک قرار می گیرد. اسپاسیب از طریق حذف عوامل بیماری زا، رسوب، جلبک، بیوفیلم و همچنین افزایش شفافیت آب در بهداشت استخر و ضدعفونی جکوزی و عفونت به شما کمک می کند. این محلول بدون ایجاد حساسیت پوستی و تنفسی همه باکتری ها، ویروس ها و انواع دیگر پاتوژن ها را از بین می برد.

از طریق لینک زیر با اسپاسیب بیشتر آشنا شوید.

ژل ضدعفونی کننده دست

۱۰,۰۰۰ تومان۳۵۰,۰۰۰ تومان

ضدعفونی کننده اکسیدین RTU

۱۹,۵۰۰ تومان۲۴۰,۰۰۰ تومان

, ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابزارک متن
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای
سبدخرید