ضرورت شستشو و ضدعفونی استخر

استخر شنا برخلاف هر چیز دیگری که در مالکیت شما است دارای اهمیت می باشد. اگر خانه خود را تمیز نکنید، می توانید در آن زندگی کنید. اما اگر استخر خود را تمیز نکنید، نمی توانید در آن شنا کنید. شستشوی استخر و برخورداری از یک ضدعفونی کننده استخر، یکی از ارکان اساسی در راستای حفظ سلامت و ایمنی استفاده کننده گان آن است. از طرفی، عوامل بیماری زا و انگل های نامرئی وجود دارند که می توانند ایمنی شناکردن در استخر را کاهش دهند و سلامت شما را به خطر بیاندازند. از اینرو، شستشوی استخر و ضدعفونی مداوم آن، یکی از ملزومات نگهداری از استخر می باشد. در این مقاله، ما قصد داریم مواد شستشوی استخر را معرفی کنیم. سپس محصول اسپاسیب رو بعنوان یک محلول گندزدای قوی و ارگانیک برای ضدعفونی استخر و محصول فراکلین را برای جرم گیری کاشی استخر، پیشنهاد می دهیم.

شستشوی استخر و ضدعفونی استخر

 چگونه استخر خود را تمیز نگه دارید؟

پاسخ بسیار ساده است: برای اینکه استخر خود را برای شنا کردن آماده نگه دارید، باید حداقل از مواد شست و شوی استخر استفاده کنید. چه خوب است که با کمی وقت گذاشتن بیشتر، بتوانیم گزینه ای مناسب ضدعفونی کننده استخر، شستشوی استخر و جکوزی خود پیدا کنیم. یادمان باشد که آب استخر، مستقیماً با پوست بدن ما در ارتباط است. در بسیاری از موارد، ما ناخواسته آب استخر را نیز، استشمام می کنیم. ترکیبات عمده ی اغلب مواد ضدعفونی کننده، شیمیایی می باشد. ترکیبات شیمیایی هم در بلندمدت، دارای عوارض جانبی زیادی هستند. پس توصیه می کنیم، این مطلب را تا انتها مطالعه و مناسب ترین روش ضدعفونی استخر را با استفاده از مواد ارگانیک و فودگرید که هیچ گونه باقیمانده مضری از خود به جا نمی گذارند، انتخاب کنید.


بیشتر بدانید:

عفونت های جکوزی و راه های ضدعفونی آن

ضدعفونی استخرهای پرورش ماهی و میگو


محلول گندزدای استخر چیست؟

گندزدا و ضدعفونی کننده استخر، آب استخر را تمیز و عاری از باکتری می کند. همچنین باعث می شود که شنا کردن برای شما در یک محیط بهداشتی و سالم، لذت بخش باشد. این فرآیند با از بین بردن پاتوژن ها و عوامل بیماری زا انجام می شود. کلر، محبوب ترین ضدعفونی کننده استخر است. اما می توانید از سایر روش های نظافت و شستشوی استخر خود استفاده کنید.

1. ضدعفونی کردن آب استخر با کلر

حتی اگر کلر استخر به طور معمول از نظر شیمیایی، کلر خالص و واقعی نیست. کلر استخر، بعنوان محبوب ترین ضدعفونی کننده و مایع شستشوی استخر به کار می رود. کلر استخر به عنوان اسید هیپوکلروز نیز شناخته می شود. این ماده عوامل بیماری زا مانند E. coli را از بین می برد. علاوه بر این، مواد شیمیایی متصاعد از شناگران و محیط زیست را نیز از بین می برد تا آب برای شنا امن تر شود. کلر مانند سایر ضدعفونی کننده ها، برای دور نگه داشتن جلبک ها از استخر شما نیز عالی است.

اشکال مختلف کلر برای ضدعفونی استخر

شستشوی استخر و ضدعفونی استخر-قرص کلرالف) قرص کلر استخر

قرص کلر، ضدعفونی کننده استخر است. این قرص در آب استخر شما حل می شود و در اندازه های مختلف (معمولاً 3 و 1) موجود است. قرص ها در سبد مخصوص قرار می گیرند یا با یک دستگاه پخش کننده کلر شناور پخش می شوند. اگر یک کلرور اتوماتیک نصب کرده اید، برای حل کردن قرص ها از آن می توانید استفاده کنید.

ب) پودر کلر استخر (کلر گرانول)

پودر کلر با توجه به حجم استخر شما به طور مستقیم به آب استخر به عنوان ضدعفونی کننده استخر اضافه می شود. این امر بستگی به نتایج آزمایشات شیمیایی شما دارد. کلر گرانول سریعتر از قرص ها کار می کند زیرا قرص ها می توانند به سرعت حل شوند اما گرانول در طول زمان در آب حل می شود.

ج) مایع کلر استخر

مایع کلر استخر مستقیماً به آب استخر اضافه می شود. این ماده سریع عمل می کند و روشی سریعتر برای آب بندی استخر شما ارائه می دهد. کلر مایع در قفسه کمد شما دوام چندانی نخواهد داشت، بنابراین باید بلافاصله پس از خرید از آن استفاده کنید. گرانول و قرص کلر به طور کلی ماندگاری بیشتری دارند، که یکی از دلایل محبوبیت آنهاست.

د) گاز کلر استخر

این تنها شکل واقعی کلر خالص است. این گاز برای ضدعفونی کردن استخرها استفاده می شود. از آنجا که در صورت استفاده نادرست می تواند خطرناک باشد، فقط سازمان ها و افراد واجد شرایط مجاز به استفاده از گاز کلر برای استخرها هستند. همچنین رایج ترین روش بهداشتی برای استخرهای مسکونی یا شستشوی استخر باغ نیست، اگرچه بسیار موثر است.

کلرورهای آب شور

کلرناتورهای نمکی، نمک را با استفاده از یک ژنراتور تخصصی به کلر تبدیل می کنند. برای تبدیل نمک به کلر، تمام کاری که شما به عنوان صاحب استخر باید انجام دهید این است که مقدار لازم نمک را درون استخر خود بریزید (مگر اینکه سیستم مخزن آب نمکی داشته باشید) و بگذارید ژنراتور کار خودش را انجام دهد. نکته قابل ذکر این است که این نوع سیستم ها با استخرهای بوش وینیل که دارای دیوارهای فلزی هستند، خیلی خوب عمل نمی کنند. نمک باعث فرسایش فلز شده و با گذشت زمان باعث ایجاد مشکلات عمده در ساختار استخر می شود. نمک همچنین می تواند برای گچ در استخرهای بتونی ساینده باشد، و باعث می شود سریعتر از بین برود. از طرف دیگر استخرهای فایبرگلاس با سیستم های نمکی عالی عمل می کنند و اگر می خواهید از مولد کلر نمک استفاده کنید ممکن است انتخاب بهتری باشد.

مزایا و معایب استفاده از کلر برای ضدعفونی استخر

برای خلاصه کردن مزایا و اشکالات استفاده از کلر در استخر شما، در اینجا جوانب مثبت و منفی آن را بصورت لیستی معرفی می کنیم:

جنبه های مثبت

برخی از مزایای استفاده از کلر برای استخر به شرح زیر است:

 •  به راحتی در دسترس است.
 • به طور موثری عوامل بیماری زا و جلبک را می کشد یا غیرفعال می کند.
 • گزینه های چندگانه استفاده (قرص، گرانول، مایع، گاز و غیره).
 • مواد موجود در آب را اکسید می کند و آلودگی ها را از بین می برد.
 • در استخرهای داخلی و خارجی کار می کند.
 • با هر سه نوع استخر (به استثنای سیستم نمکی) کار می کند.
 • غلظت باقیمانده در آب را حفظ می کند.

جنبه های منفی

و اما در کنار مزایا، استفاده از کلر برای شستشوی استخر، معایب زیر را نیز دارد:

 • می تواند بوی قوی از خود بر جای بگذارد.
 • ممکن است باعث سوزش چشم یا پوست شود.
 • سیستم های کلر نمکی می توانند استخرهای وینیل و استخرهای بتونی را از بین ببرند.
 • در صورت تماس طولانی مدت می توانید آسترهای وینیل را سفید کنند (گرانول در انتهای استخر و غیره)
 • محصولات کلر گاهی حاوی مواد دیگری هستند که میزان کلر موجود را رقیق می کنند.

2. ضدعفونی کردن آب استخر با برم

برم بسیار شبیه کلر کار می کند و مانند کلر برای شستشوی استخر شنا به کار می رود. اما استفاده از آن به عنوان ضدعفونی کننده استخر بسیار گران تر است. برم، در عین رفع بوی بد استخر، نسبت به کلر بوی کمتری دارد و کمتر چشم را تحریک کند. از برم بیشتر برای ضدعفونی کردن وان های گرم و استخرها استفاده می شود، زیرا نسبت به کلر موجود در آب گرم پایدارتر است. اما به طور قطعی می توان از آن در استخرهای معمولی نیز استفاده کرد. برم مایع در حالت اولیه خود است، اما به طور معمول در قرص یا گرانول ارائه می شود. اگر به دلیل آلرژی به کلر به دنبال گزینه های دیگر سرویس بهداشتی استخر هستید، برم جایگزین مناسبی نیست، زیرا حاوی کلر است.

جوانب مثبت و منفی برم استخر

جنبه های مثبت

استفاده از برم، مزایای زیر را داراست:

 • بوی قوی نمی دهد.
 • اثر سوزش کمتر بر روی چشم در مقایسه با کلر
 • ضدعفونی کننده و الکلیسایز مؤثر
 • بسیار مناسب برای ضدعفونی اسپا ها و وان های گرم است.
 • با هر سه نوع استخر کار می کند.

جنبه های منفی

و اما، معایب استفاده از برم برای ضدعفونی استخر، به شرح زیر است:

 • گرانتر از کلر است.
 • قدرت اکسیداسیون کمتری نسبت به کلر دارد.
 • برای کسانی که آلرژی به کلر ندارند، مناسب نیست.
 • در معرض نور آفتاب کار نمی کند (معمولاً در استخرهای سرپوشیده بهتر کار می کند)

3. ضدعفونی و شستشوی استخر با سیستم UV (فرابنفش)

می توان گفت، سیستم های بهداشتی استخر UV روشی تقریباً بدون استفاده از مواد شیمیایی برای موضوع ضدعفونی کننده استخر  و شستشوی استخر هستند. چراغ اشعه ماوراء بنفش به عنوان یک میکروب کش برای از بین بردن میکروارگانیسم های مضر موجود در آب استخر با عبور از سیستم تصفیه کار می کند. این بدان معنا نیست که شما به طور مستقیم در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارید و لازم نیست نگران خطرات مرتبط با آن باشید.

شستشوی استخر و ضدعفونی استخر- دستگاه Uv

در حالی که سیستم های UV در از بین بردن پاتوژن ها مؤثر هستند، اشکالاتی نیز دارند. برای شروع، 100٪ عاری از مواد شیمیایی نیست. از آنجا که نور UV فقط با عبور از سیستم تصفیه آب، آب را ضدعفونی می کند. استخر شما به مواد شیمیایی اضافی نیز نیاز دارد تا قبل و بعد از پاک شدن آن توسط نور UV، تمیز شود.

جوانب مثبت و منفی سیستم UV استخر

جنبه های مثبت

برخی از نکات مثبت برای استفاده از سیستم فرابنفش یا UV برای ضدعفونی استخر، به شرح زیر است:

 • مصرف شیمیایی را کاهش می دهد.
 •  در غیر فعال کردن انگل ها و سایر عوامل بیماری زا موثر است.
 • اثربخشی ضدعفونی آب استخر برای شناگران.
 • هزینه تعمیر و نگهداری کم.
 • تولید در محل (بدون پر کردن مجدد یا سفرهای مکرر به فروشگاه).
 • لامپ های ماوراء بنفش می توانند مدت زمان طولانی (از 4000-9000 ساعت) دوام داشته باشند.

جنبه های منفی

نکات منفی استفاده از اشعه فرابنفش برای ضدعفونی استخر به شرح زیر است:

 • به خودی خود مؤثر نیست (نیاز به استفاده از مواد شیمیایی بعنوان مکمل دارد).
 • فقط به عنوان یک اکسید کننده و ضدعفونی کننده مکمل عمل می کند.
 • نور ماوراء بنفش به مرور زمان موثرتر می شود و نیاز به تعویض دارد.

دستگاه ازون

4. ضدعفونی کردن آب استخر با ازن

ازن استخر گاز (همان ماده ای است که ما را از آفتاب محافظت می کند) و از طریق تولید کننده اوزوناتور یا ازن در محل تولید می شود. ژنراتور ازن مولکول های اکسیژن را جدا و مجدداً تشکیل می دهد تا از راههای مختلفی ازن تشکیل شود. در حال حاضر، این کار با یکی از دو روش زیر انجام می شود:

الف) تخلیه تاج یا نور ماوراء بنفش.

سیستم های تخلیه ازن Corona غلظت بالاتری از ازن را تولید می کنند، اما به همان نسبت نیز می توانند گران تر باشند. با این حال، در بلندمدت، آنها گزینه ی مقرون به صرفه تری هستند زیرا هزینه هر گرم ازن تولید شده نسبت به مولد ازن اشعه ماوراء بنفش کمتر است. ژنراتور به سیستم گردش استخر متصل می شود و از طریق تصفیه آب، آب را عاری از باکتری می کند. ازن باکتری ها، ویروس ها و انگل های درون سیستم را از بین می برد و غیرفعال می کند، اما پس از بازگشت آب به استخر، ازن فقط با غلظت بسیار کم و بی خطر موجود است. به دلیل همین غلظت کم، به طور معمول به مواد ضدعفونی کننده دیگری (معمولاً کلر) نیز نیاز است تا از سلامت کامل استخر اطمینان حاصل شود.

جوانب مثبت و منفی سیستم ازن استخر

جنبه های مثبت

استفاده از ازن برای شستشو و ضدعفونی استخر، مزایای زیر را دارد:

 • یک روش بهداشتی برای داشتن یک استخر سالم
 • ازن در محل تولید می شود.
 • در غیر فعال کردن انگل ها و سایر عوامل بیماری زا موثر است.
 • اکسید کننده مؤثر.
 • قابل استفاده در استخرهای سرپوشیده و فضای باز است.

جنبه های منفی

برخی از نکات منفی در مورد ازن در شستشوی استخر به شرح زیر است:

 • فقط بعنوان یک اکسید کننده و ضدعفونی کننده مکمل در نظر گرفته شده است.
 • به ضدعفونی کننده باقیمانده نیاز دارد.

5. یونیز کننده یا Ionizer استخر

یونیزه کننده استخر از جمله موارد ضدعفونی کننده استخر می باشد. یون های فلزی سنگین مانند مس و نقره را در آب استخر آزاد می کند تا باکتری ها و جلبک ها را از بین ببرد. این روند آهسته عمل می کند. این روش به عنوان ضدعفونی کننده مستقل کافی نیست. اگر از یونیزر استفاده می کنید، همچنان به مواد شیمیایی مانند کلر نیاز دارید تا استخر خود را به طور مرتب شستشو دهید.

مزایا و معایب استفاده از Ionizer استخر

جنبه های مثبت

برخی از مزایای استفاده از Ionizer برای گندزدایی استخر به شرح زیر است:

 •  مصرف شیمیایی را کاهش می دهد.
 • در از بین بردن پاتوژن ها از آب موثر است.
 • جلبک ها را در حالت خلیج نگه می دارد.
 • هم با استخرهای سربسته و هم با استخرهای در فضای باز سازگاری دارد.

جنبه های منفی

نکات منفی استفاده از Ionizer برای تمیز کردن استخر عبارتند از:

 • هرچه استخر بزرگتر باشد، کار طولانی تر می شود.
 • به عنوان ضدعفونی کننده مکمل (هنوز هم برای شوک زدن منظم به مواد شیمیایی احتیاج دارد)
 • می تواند استخر شما را لکه دار کند.
 • اکسید کننده بی اثر.

رسوب زدایی استخر

شستشوی دیوار استخر و پاک کردن لجن کف استخر و رسوب زدایی نیز باید به طور دوره ای انجام شود. با استفاده از محلول اسیدی رسوب زدای قوی، می توان کلیه رسوبات آهکی ایجاد شده بر اثر آب گرم را در استخر و جکوزی از بین برد. دلایل انجام اسیدشویی استخر، از بین بردن رسوبات و پیشگیری از تشکیل بیوفیلم ناشی از رسوب است.  عملیات شستشوی سطوح کف اطراف استخر ها، می تواند در زمان تخلیه استخر صورت پذیرد. این کار را می توان بصورت دستی یا با استفاده از کارواش انجام داد. مراحل شستشوی استخر با کارواش دستی بسیار ساده است. نحوه اسیدشویی استخر به این ترتیب است که نخست، محلول را با آب رقیق سازی کرده و بر دیواره ها و کف کاشی های استخر می پاشیم. پس از بیست دقیقه تا نیم ساعت، آن را کاملا شستشو می دهیم. نتیجه کار، از بین رفتن کلیه رسوبات است.

کلام آخر

 برای ضدعفونی و شستشوی استخر، باید از ماده ای استفاده کنید که کمترین ضرر را داشته باشد. محلول ضدعفونی کننده استخر اسپاسیب که توسط آرال شیمی تولید می شود، در دسته ضدعفونی کننده های ارگانیک و جایگزین کلر در استخر، قرار می گیرد. اسپاسیب از طریق حذف عوامل بیماری زا، رسوب، جلبک، بیوفیلم و همچنین افزایش شفافیت آب در بهداشت استخر و ضدعفونی جکوزی و عفونت به شما کمک می کند. بنابراین از این محصول می توان بعنوان مایع شستشوی استخر، از بین برنده لجن و بایوفیلم نیز استفاده نمود. این محلول بدون ایجاد حساسیت پوستی و تنفسی همه باکتری ها، ویروس ها و انواع دیگر پاتوژن ها را از بین می برد. همچنین می توان از جرم گیر صنعتی فراکلین، برای از بین بردن رسوبات و جرم گیری کاشی استخر استفاده کرد.

 بروزرسانی شده در بهمن 1402

14 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سحر حقانی از سبزوار
  7 اردیبهشت 1400 8:41 ق.ظ

  چقدر خوبه یه ماده ارگانیک جایگزین کلر هست، کلر واقعا بو میده و مخصوصا باعث سوزش چشم و پوست میشه من هردفعه استخر میرم همچین مشکلی دارم. کاش همه ی استخر دارها با این ماده آشنا بشن و ماهم خیالمون راحت بشه

  پاسخ
  • درود بر شما
   ما تمام تلاشمون رو میکنیم که این ماده (اسپاسیب) جایگزین کلر و سایر مواد مضر برای بدن انسان بشه. مناسب ترین گزینه برای ضدعفونی استخر و جکوزی است که در عین اثرگذاری بر طیف وسیعی از پاتوژن های بیماری زا، بسیار به صرفه است.

   پاسخ
 • با سلام
  میخواستم بدونم برای هر متر مکعب چه مقدار از این محصول رو باید به آب اضافه کرد؟

  پاسخ
  • درود بر شما
   بسته به میزان آلودگی آب استخر شما، تعداد دفعات استفاده و تعداد دفعات تعویض آب، میزان مصرفی تفاوت دارد. لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا بیشتر شما را راهنمایی کنند.
   با تشکر

   پاسخ
 • سلام با وایتکس چهار لیتری 90هزار لیتر آب ضد عفونی میشه. اصلا وایتکس ضد عفونی میکنه

  پاسخ
 • احسان داودی
  19 تیر 1401 11:42 ق.ظ

  درود، محصول واقعا عالی بود، آب استخر بدون فیلتر و تصفیه فقط با نظافت اولیه و افزودن محصول شما یک هفته با کیفیت اولیه موند😄 واقعا فکم افتاد
  با فیلتر و تصفیه ۲۰ روزه آب تکون نخورده👍👍
  غلیظ و به صرفه‌س و باتوجه به اینکه کودک از استخر استفاده میکنه هیچ حساسیتی ایجاد نکرده، واسه اولین باره که از یک محصول ایرانی کاملا کاملا راضی هستم
  مشخصاتم رو هم دلتون خواست اضافه کنید تا به بقیه مشتری‌ها کمک کنم بی منت🙏

  پاسخ
 • کرمک هایی دراستخربوجودمیاداین محلول اینهارانابودمیکنه یانه

  پاسخ
  • درود بر شما دوست عزیز، در رابطه با کرم هایی که اشاره کردید فکر نمی کنم تاثیری داشته باشه در زمان قبل از تبدیل شدن به کرم جهت ضدعفونی آب استخر امکان مصرف وجود دارد تا از ایجاد باکتری و لجن در آن جلوگیری گردد. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • حمید زنگیان
  24 شهریور 1402 8:53 ق.ظ

  با سلام….در استخرهایی که اجاره ای هستند و ما از تمیزی استخر به صورت چشمی اطمینان نداریم چون خانواده های قبلی وارد آن میشوند!آیا میشود قبل از ورود به این استخرهای اجاره ای،باخود مواد ضدعفونی کننده برد و چند دقیقه قبل از ورود به آب،آن مواد ضدعفونی کننده را به آب اضافه کرد و اگر میشود بفرمایید که چه موادی قبل از شنا باید خریداری بکنیم و چه مقدار باید آن را به آب اضافه بکنیم تا خیال خود و خانواده خودمان راحت باشد

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   شما برای ضدعفونی استخر می توانید از محلول ضدعفونی کننده اسپاسیب استفاده کنید. محلول رو با دوز مناسب به آب استخر اضافه می کنید. بعد از دو ساعت به راحتی قابل استفاده خواهد بود. برای آگاهی از میزان دقیق مصرف، لطفا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • یک حوض کوچک در محوطه باغچه خود دارم که مایلم مرتبا آب اون رو ضد عفونی کنم، شاید بچه ها فصل گرم بخوان واردش بشن، کدوم نوع از ضدعفونی کننده‌هاتون رو توصیه میکنین و اینکه آیا با آب این حوض میشه درختهای باغچه رو‌هم آبیاری کرد؟

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   برای ضدعفونی آب استخر می تونید از محلول اسپاسیب استفاده کنید. این محلول بر پایه پراستیک اسید هستش که یک محلول ارگانیکه و پس از مصرف به آب و دی اکسید کربن استفاده می شه. بله، از آب خروجی استخرتون می تونید برای آبیاری استفاده کنید چون هیچ باقیمانده مضری برای گیاهان نداره. حتی به علت وجود اکسیژن آزاد، میتونه برای گیاهان خاصیت تقویتی داشته باشه. جهت مشاوره بیشتر میتونید با کارشناسان بخش کشاورزی ما در ارتباط باشید.
   سپاس از توچه شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید