ضدعفونی و بهداشت در گلخانهبهداشت گلخانه

در یک واحد گلخانه ای، مهم ترین عامل برای کنترل موفقیت آمیز عوامل کاهنده تولید و کیفیت، رعایت کامل بهداشت محیط است. این امر مستلزم توجه دقیق به جزئیات قسمت های مختلف یک واحد تولیدی است. هدف اصلی همواره پیشگیری از توسعه و گسترش عوامل کاهنده تولید، از جمله آفات وبیماری ها می باشد.

پیشگیری نسبت به کنترل هزینه کمتری دارد. از طرفی استفاده از سموم شیمیایی در کنترل آفات و عوامل بیماریزا به جهت باقیمانده سموم در تولیدات با محدودیت مواجه است. لذا رعایت بهداشت گلخانه امری بسیار مهم است. بهداشت و ضدعفونی گلخانه باید از زمان طراحی واحد گلخانه ای مدنظر قرار گیرد و در طی دوره بهره برداری نیز رعایت شود.


برای مطالعه ی بیشتر بخوانید:

انواع بیماری های گلخانه

پراکسیدین برای بهداشت گلخانه

چهار مشکل رایج در باغبانی بدون خاک و راهکارهای حل آنها

گیاهان گلخانه ای و نکات مربوط به نگهداری گیاهان در زمستان


اصول جلوگیری از شیوع بیماری و کنترل عوامل بیماری زا

برای کنترل بیماری های گیاهی و پیشگیری از وقوع و شیوع آنها، عملیات سالم سازی محیط گلخانه بلافاصله پس از پایان هر دوره کشت شروع و تا پایان مرحله برداشت محصول و حتی در حین دوره ذخیره سازی محصول ادامه می یابد.
باید توجه داشت که هیچ عملیاتی بدون داشتن برنامه قابل اجرا نخواهد بود. پیش از شروع عملیات نیازمند ایجاد تفکر بهداشتی نزد مدیر واحد تولیدی و آموزش آن به تمام افراد مجموعه می باشد.

رعایت موارد زیر در جلوگیری و کنترل بیماری موثر است:

 • پاکسازی کامل گلخانه از بقایای کشت قبلی
 • رعایت تناوب بین کشت ها و محصولات
 • ضدعفونی بسترهای گلخانه، پوشش داخلی گلخانه،محیط پیرامون گلخانه و تمام سیستمهای موجود در آن قبل از مرحله کاشت
 • پاکیزه نگه داشتن ابزار و شستشوی آنها پس از هر بار استفاده با آب و سپس ضدعفونی آنها
 • اطمینان از پاکیزگی و ضدعفونی بودن دست ها و کفش ها قبل از ورود به محیط کار
 • اطمینان از عدم آلودگی گیاهان به عوامل بیماری زا طی بازدید های مستمر
 • ایجاد تهویه مناسب و خوب در اطراف ساقه و برگ های گیاهان
 • اجتناب از خیس کردن بوته به هنگام آبیاری (شاخ و برگ و ساقه خیس آمادگی بیشتری برای ابتلا به بیماری قارچی دارد)
 • آراستن و اصلاح کردن قسمت های شکسته و آسیب دیده گیاه با چاقو یا تیغ تیز و ضدعفونی شده
 • حذف تمامی گیاه بیمار و یا مرده و ازبین بردن قسمت های بیمارو آسیب دیده گیاه و ضدعفونی محل آن
 • ضدعفونی دائم آب آبیاری بمنظور جلوگیری از انتقال عوامل بیماریزا
 • استفاده از لباس کار مجزا برای هر واحد گلخانه
 • کنترل تردد کارگران و بازدید کنندگان
 • جلوگیری از ورود حشرات و جوندگان
 • کنترل درجه هوا، رطوبت و نور گلخانه
 • کنترل مواد مغذی خاک و تقویت آن
 • بازنگری و اصلاح روش های عملیاتی و برنامه های پیشگیرانه

و نهایتا استفاده از مواد ضد عفونی کننده یا گند زدای موثر و قابل اطمینان مانند اکسیدین تولیدی آرال شیمی گلستان توصیه می شود. این محلول ضدعفونی کننده سطح بالا در برابر انواع پاتوژن های گیاهی می باشد. اکسیدین هیچ باقیمانده مضر در آّب و خاک و محصولات گیاهی ندارد.

ویژگی های یک ضد عفونی کننده مناسب گلخانه

غالبا كاربرد مواد ضدعفونی کننده در بسترهای کاشت، يك تيمار پيشگيری کننده است. این عمل محصول را از آفات و بيماری ها حفاظت می کند. دركاربرد مواد ضدعفونی کننده، برخلاف استفاده از سموم باید نکاتی را در نظر داشته باشیم.

یک ضدعفونی کننده مناسب بایستی دارای خصوصیات زیر باشد :

 1. امكان هدف قراردادن يك منطقه خاص را داشته باشد.
 2. باقیمانده سمی در تولیدات گیاهی نداشته باشد.
 3. برروی همه میکروبها و عوامل بیماریزای گیاهی موثر باشد.
 4. قابل سنجش و پایش باشد.
 5. برای کاربر و محیط زیست ایمن باشد.
 6. در طیف وسیع درجه حرارت تاثیر گذار باشد.
 7. مقرون به صرفه باشد.
 8. مقاومت میکروبی ایجاد نکند.
 9. كاربرد سريع و آسان داشته باشد.
 10. نفوذ پذیری آن در سطح و منافذ مناسب باشد.
 11. همیشه در دسترس باشد.

در مقابل، كاربرد سموم مستلزم اين است كه آن ماده دارای خواص فيزيكی شيميايی خاصی باشد. بنابراين تعداد معدودی از مواد برای مصرف مناسب هستند. علاوه بر اين، كاربرد مواد به تكنيك خاص و زمانبندی مصرف نياز دارد.

رعایت ایمنی هنگام سمپاشی خطرات کار با سموم کشاورزی

کارگرانی که سموم آفت‌کش را مخلوط، حمل یا در مزرعه بکار می‌گیرند در معرض و تماس شدید آفت‌کش‌ها قرار دارند. اولین محل تماس سم در انسان پوست می باشد، اگر کارگران هنگام استفاده از سموم لباس مناسب نداشته باشند، جذب آفت‌کش‌ها از طریق پوست چشمگیر و قابل ملاحظه است.

اکثر سموم شیمیایی سرطانزا و تومورزا هستند و وجود انواع سرطانها درجوامع امروز زنگ خطری دراین زمینه است. این نوع مسمومیتها دراثر مصرف متوالی مقادیر جزئی باقیمانده سموم در مواد غذایی بوجود می آیند.

سموم شیمیایی مورد استفاده در ضدعفونی بسترهای گلخانه:

تا قبل از سال 1950 تولیدکنندگان محصولات گلخانه ای برای مبارزه با امراض خاکزی پس از یک یا چند دوره کشت اقدام به تعویض خاک بستر نموده که هزینه های آن زیاد، بسیار پر زحمت و وقت گیر بوده است. طی دهه 1950 روش های مختلف ضدعفونی خاک در گلخانه ها رایج وجایگزین تعویض خاک بسترشد.

در روش ضد عفونی خاک با مواد شیمیایی از ترکیبات شیمیایی تدخینی استفاده می شود که معمولا این ترکیبات در خاک بصورت گاز درمی آیند. این ترکیبات بسیار سمی بوده و از این رو برای استفاده از این مواد رعایت کامل موارد ایمنی و حضور کارشناس متخصص ضروری است.

این مواد شیمیایی دارای خاصیت حیات کشی بوده و بنابراین در حین ضدعفونی خاک توسط این مواد تمام ارگانیزم های موجود در خاک از بین رفته و خاک استریل می گردد. بنابراین اگر خاک پس از ضد عفونی با این مواد در معرض آلودگی مجدد قرار گیرد بدلیل فقدان موجودات مفید خاک عوامل بیمارگر به سرعت در خاک استقرار و گسترش می یابند.

5 مورد از مواد ضدعفونی کننده:

 • فرمالین (Formalin) : مصرف آن در اروپا و امریکا به لحاظ تاثیرات سرطان زایی ممنوع شده است  و بعد از کاربرد آن نيز براي انجام مرحله کاشت بايد دو تا سه هفته صبر کرد .
 • کلروپيکرين  (Chloropicrin)یا  گاز اشک آور : براي کاربرد اين ماده بعد از پاشيدن روي بستر بايد آن را محبوس کرد و سه روز نگه داشت و بعد از سه روز ، بايد ده روز صبر نمود تا خاک تهويه شود .
 • متيل برمايد(Methyl bromide) : ماده ای بی بو ، بسيار فرار و براي انسان بسيار سمی است و خطر عقيم شدگی را به همراه دارد. اين ماده قارچ ورتيسيليوم را از بين نمی برد . متیل برماید علاوه بر خطراتی که در استعمال دارد به دليل تخريب لايه ازن از سال 2003 استفاده از آن در بسياری از موارد منسوخ شده است .
 • واپام (Vapam) یا  متام سدیم (Metam Sodium): برای استفاده از اين ماده روی خاک بايد غلطک زده شود و پس از کاربرد سه تا 4 هفته زمان لازم است تا بستر کاملا آماده شود . تماس آن با پوست انسان نيز موجب ايجاد خارش می کند .
 • دازومت (Dazomet): شکل گرانول سم متام سدیم است که پس از استفاده می بایست مانند متیل بروماید و واپام روی بستر با پلاستیک پوشش داده شود .

سایر روش های ضدعفونی کردن خاک:

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، خيساندن مخلوط های خاک با قارچکش هايی مانند بنوميل (Benomyl)، ریدومیل(Ridomil)  و کاپتان (Captan)، موجب کنترل بعضی از قارچ ها می شود. به منظور کاهش خسارات ناشی از آفات و عوامل بیماری زا می توان از ضدعفونی کننده استفاده کرد.

تجمع مواد سمی در غذا، آب، زمین و هوا یکی از بحث‌های روز برای سلامتی محیط زیست و بشر است. براساس گزارشات آماری از سراسر جهان، تعداد مسمومیت با سموم کشاورزی بیشتر از پانصد هزارمورد در سال و بیش از بیست هزار مورد مرگ می‌رسد. با توجه به اینکه اثرات خطرناک زیستی سموم در دراز مدت در بدن جمع می شود، صدمات وارده بر فرد متناسب با تجمع مقدار سم دریافت شده در طول عمر می باشد.بنابراین خطرات ناشی از سموم نادیده گرفته می‌شود.

ضدعفونی گلخانه و مسمومیت سموم:

فاکتور مهم در مسمومیت مزمن سموم کشاورزی، تجمع طولانی مدت در بدن است. تجمع مواد سمی در بدن در تمامی افراد به واسطه تماس مستقیم و غیرمستقیم از طریق غذا، تنفس یا جذب پوستی به چشم می‌خورد.
امروزه هیچ کس به کارآیی سموم در حفاظت از محصولات زراعی شکی ندارد. اهمیتی که به افزایش عملکرد و سود تولید داده می شود، اگر به همان اندازه به سلامت خود وشهروندان ومحیط زیست اعمال گردد جلوی بسیاری از خطرات اجباری، ارادی و غیرارادی گرفته می‌شود.
واقعیت این است که تقریباً 90 درصد کلیه قارچ‌کش های مورد مصرف در کشاورزی برای حیوانات سرطانزا می‌باشند. بررسی یازده نوع از قارچ‌کش ها نشان داده است، اگرچه این مواد  10 درصد از مواد شیمیائی مورد استفاده به عنوان آفت کش را در سال تشکیل می دهند، ولی در کل عامل 60 درصد از سرطان های شایع دستگاه گوارش هستند.

آلودگی های بستر کاشت

خاک منبع آلودگی بسیاری از بیماریهاست. عوامل بیماری زایی که قادرند بدون حضور میزبان تا مدت زیادی در خاک زنده بمانند، عوامل خاکزاد نامیده می بستر کشتشوند (قارچ های فوزاریوم، پی تیوم، ریزدکتونیا از این گروه بشمار می روند).

عوامل بیماری زایی که بدون حضور میزبان فقط مدت کوتاهی در خاک زنده می مانند اصطلاحاً عوامل بیماریزای حمله ور به خاک نامیده می شوند(از این گروه می توان به تمام  نماتد های انگل، پاره ای از ویروس ها، بعضی باکتری های بیماری زا و بسیاری از قارچ ها مانند فوما اشاره نمود).
بعضی از باکتری های بیماریزا به علت وجود محیط مناسب(رطوبت و غذای کافی) در حال تکثیر هستند. به دلیل اینکه خسارت آنی ایجاد نمی کنند، به آنها اهمیت داده نمی شود. ولی وجود آنها به عنوان یک منبع بالقوه آلودگی باید مورد توجه قرار گیرد.

آلودگی های آب آبیاری

عوامل بیماری زای گیاهی (خصوصاً قارچ عامل مرگ گیاهچه پی تیوم)، می توانند از طریق آب آبیاری منتقل شوند. بنابراین بهداشت آب و ضدعفونی آن قبل از استفاده بسیار با اهمیت است. استفاده از آب سالم و ضدعفونی شده، از شیوع و انتشار بسیاری از بیماری ها جلوگیری بعمل می آورد.

آلودگی های  ابزار و لوازم کشاورزی وباغبانی

ضدعفونی ابزار کاشت گیاهیکی از راه های انتقال بیماری از گیاهان آلوده و بیمار به گیاهان سالم استفاده از ابزار و ادوات است. بعنوان مثال قیچی، چاقو و ابزار هرس می توانند عامل انتقال بسیاری از عوامل بیماریزا به بوته های سالم باشند.
ضد عفونی ابزار آلات کاشت، داشت و برداشت قبل و در هنگام استفاده از آنها می تواند از انتقال اینگونه آلودگی ها پیشگیری نماید.

کاربرد پراکسیدین در ضدعفونی گلخانه

پراکسیدین تولیدی صنایع شیمیایی آرال شیمی، توان از بین بردن کلیه میکروارگانیسم ها را با توجه به غلظت مصرفی و شرایط محیطی دارا است. براساس طبقه بندی EPA و FDA این ترکیب در خانواده ترکیبات پراکسی و قدرت اثر استریل کنندگی، باکتری کشی، ویروس کشی، قارچ کشی و اسپورکشی قرار دارد.
عدم تولید مواد مضر شیمیایی ثانویه در پروسه تولید و ناپایداری آن در محیط زیست، در مقایسه با بسیاری از ترکیبات، آن را به عنوان ترکیب کاملا بی خطر ضدمیکروارگانیسم های بیماریزا، ساخته است.

پراکسیدین به عنوان ضدعفونی کننده سطح بالا و بر پایه اتان پروکسوئیک اسید ، در تولید گل های شاخه بریده رز و گلایول و سایر گل ها به ویژه صادرات گل های شاخه بریده، می تواند کمک بسیار خوبی برای افزایش ماندگاری و تازگی شاخه های بریده باشد و کیفیت گل ها تا رسیدن به مشتری را تضمین کند. پراکسیدین با جلوگیری از رشد عوامل میکروبی عامل مسدود شدن آوندهای گل بریده سبب عدم تغذیه و آبکشی آوندها می شوند. همچنین از پژمردگی گل ها و عدم باز شدن غنچه ها ممانعت بعمل می آورد. وجود پراکسیدین (اکسیدین) تولیدی آرال شیمی، در آب گلدان های نگهداری گل های بریده ضمن حفظ کیفیت دراز مدت گل ها سبب عدم فساد آب و تولید بوی نامطبوع در آب گلدان ها می شود و به بهداشت گلخانه آسیب می زند.

کاربرد اکسیدین بعنوان موثر ترین ماده جایگزین قارچکش های مرسوم در باغبانی و کشاورزی به دلیل اثر برروی گیاه زنده و دریافت نتایج دلخواه، مستلزم استفاده از راهنماییهای تیم فنی آرال شیمی می باشد.

بهداشت گلخانه با پراکسیدین

استفاده از پراکسیدین که یک ضد عفونی کننده سطح بالای صنعتی کاملا ارگانیک و بهداشتی محسوب می گردد، یکی از بهترین انتخاب ها در مبارزه با سفیدک دروغی و حقیقی شایع در مزارع و گلخانه های پرورش توت فرنگی و انواع صیفی جات است. خطرات ناشی از کاربرد سموم شیمیایی مرسوم علیه این بیماری ها و باقیمانده مضر آن ها در میوه که به شدت سرطانزا هستند.
از دیگر مزیت های استفاده از این محلول افزایش اکسیژن خاک، افزایش رشد توده ریشه گیاه در خاک و حتی در کشتهای هیدروپونیک و نیمه هیدروپونیک می باشد. ضدعفونی بستر های کاشت گلخانه ای مثل کوکوپیت و پرلیت و پیت ماس فرموله شده، تا با کمترین هزینه بتوان به بستری با کمترین آلودگی به بیمارگرها دست یافت. ضمن اینکه با ترغیب رشد توده ریشه می توان نهالها و نشاءهایی با بنیه قوی تر و مقاومتر به بیمارگرها پرورش داد و از این راه عملکرد را در واحد سطح فزونی بخشید .

پراکسیدین یک ضد عفونی کننده قابل و کاملا بی خطر در کشاورزی است که شما را قادر می سازد بتوانید از بستر کاشت ( کوکوپیت ، پرلیت ، پیت ماس ) گران قیمت خود چند بار استفاده کنید. ضد عفونی موثرگلدان ها بی نیاز از ضدعفونی آنها با آب داغ یا بخارداغ که عملیات سخت و پرهزینه ای برای گلخانه دارها محسوب می شودنیز شما را قادر می سازد که با آسودگی فراوان و هزینه بسیار اندک،از گلدان ها برای چندین مرحله از رشد گیاهان گلخانه ای استفاده فرمایید .

مبارزه موثر با رشد جلبک ها بر روی جدار داخلی پلاستیک شفاف پوششی گلخانه ها نیز با استفاده از پراکسیدین ( با غلظت های متفاوت ) امکان پذیر است و مشکلات ناشی از رشد ناخواسته جلبک ها را به خوبی منتفی خواهد کرد و بهداشت گلخانه را به همراه خواهد داشت.

با خرید ضدعفونی کننده های قوی و استاندارد آرال شیمی، سلامت خود در محیط کار و منزل را تضمین کنید.

فهرست