بهداشت اماکن توریستی و گردشگری

هرگاه صحبت از ضدعفونی کردن و مواد ضدعفونی کننده باشد، تصویری از مکان های گردشگری، هتل، رستوران و … در ذهن نقش می بندد. عموم مردم از این مکان ها استفاده می کنند. بنابراین ضدعفونی سطوح مکانهای گردشگری، تضمین سلامت مردم را به دنبال دارد. توصیه میکینم حتما مقاله جامع  بهداشت هتل ها” را مطالعه کنید.

بهداشت فردی و محیط در مکان های گردشگری، هتل، رستوران و کترینگ

فارغ از بحث بهداشت فردی کارکنان هتل­ ها، رستوران­ ها و کافی شاپ­ ها، موضوع بهداشت محیط، همواره یکی از موضوعاتی است که دغدغه اصلی نهادهای ناظر بر این حوزه می­ باشد.

بهداشت فردی در این مکان ها به پاکیزگی و بهداشت لباس و ضدعفونی دست محدود می شود. درحالیکه بهداشت محیط شامل ضدعفونی سطوح مکان­های گردشگری و تجهیزات، هتل، رستوران، کافی ‎شاپ و کترینگ است.

سطوحی مانند کف و دیوار آشپزخانه و سالن هتل ها و رستوران ها، میز سرو غذا، کانترهای غذا، تخت گوشت، همه سطوحی که با مواد غذایی در تماس هستند، سرویس های بهداشتی و … نیاز به ضدعفونی دارند.


بیشتر بدانیم:

آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی سطوح

ضدعفونی هتل پارسیان اصفهان

ضدعفونی فرودگاه با پراکسیدین


کرونا ویروس چگونه برروی هتل ها و رستوران تاثیر گذاشت؟

مه پاشیبا توجه به شیوع  ویروس کرونا و همه­ گیر شدن آن در چند ماه اخیر در کشور عزیزمان، و به جهت حفظ سلامت هموطنان عزیز و قطع زنجیره شیوع کروناویروس، طبق دستور مقامات ذیصلاح و وزارت بهداشت، تمامی رستوران­ ها، سلف سرویس ­ها، کافی­ شاپ ها، چلوکبابی­ ها و هتل­ ها و سایر مناطق گردشگری پرتردد تا اطلاع ثانوی بسته شدند.

اما در روزهای اخیر خوشبختانه طبق گزارش­های وزارت بهداشت، به مرحله مهار این ویروس نزدیک شده­ ایم و برخی از مناطق در وضعیت سفید اعلام شده­ اند.

ضدعفونی سطوح مکان­های گردشگری و تجهیزات هتل، رستوران، کافی ‎شاپ و کترینگ به منظور جلوگیری از شیوع هر نوع بیماری به خصوص جهت پیشگیری از کرونا از اهمیت بسیاری برخوردار است. به دلیل بالا بودن تعداد مراجعه کننده و همچنین ارتباط مستقیم رعایت بهداشت در این اماکن و سلامت انسان ها، ضدعفونی کردن تجهیزات  و سطوح مکان های گردشگری نسبت به قبل از ضرورت بیشتری برخوردار هستند.

ایجاد محیط پاک و سالم در کنار محیط آرامش بخش هدف مدیران این اماکن گردشگری می باشد.

وظیفه آرال شیمی در پیشگیری از کرونا

ضدعفونی رستوران هابا درنظر گرفتن این­که به ­تدریج موسم گشایش رستوران­ ها، کافی شاپ­ ها و هتل ­ها فرا می­ رسد، صنایع آرال شیمی به­ عنوان تولید کننده تخصصی محلول­ های ضدعفونی­ کننده غیر الکلی سطح بالا بر پایه پراستیک اسید، وظیفه خود می­ داند که نکاتی را به اطلاع فعالان در این رسته برساند:

  • قبل از بازگشایی این اماکن، توصیه می ­شود کلیه سطوح و تجهیزات موجود به طور کامل توسط محلول­ های ضدعفونی کننده استاندارد و دارای پروانه ساخت معتبر ضدعفونی شوند. متاسفانه اخیراً تعداد محصولات تقلبی در بازار زیاد شده است. بنابراین لازم است حتماً از محلول هایی استفاده کنید که مجوز وزارت بهداشت و سازمان غذا دارو و سیب سلامت را داشته باشند.
  • جهت ضدعفونی سطوح مکانهای گردشگری و تجهیزات بسته به میزان و نوع آلودگی، باید از دوزهای مصرفی متناسب با آن سطوح استفاده شود. اصولاً شرکت­ ها بصورت دستورالعمل­ های مصرفی در اختیار مشتریان قرار می­ دهند.
  • تجهیزات موجود در آشپزخانه رستوران­ ها و سالن ­های غذاخوری نسبت به محلول­ های شیمیایی حساس بوده و اغلب دچار خوردگی می­ شوند. بنابراین حتماً در انتخاب محلول ضدعفونی­ کننده علاوه بر کیفیت حذف آلایندگی، به موارد منع مصرفی آن نیز توجه فرمایید. آرال شیمی با تکیه بر استانداردهای جهانی در تولید محصولات ضدعفونی­ کننده غیر الکلی و ارگانیک، اثرات جانبی ناشی از مصرف را به حداقل میزان ممکن، کاهش داده است.
  • به منظور ضدعفونی هوای محیط، پیشنهاد می­ شود در سالن­ های غذاخوری، سلف سرویس­ ها، لابی هتل­ ها و راهروهای پرتردد از دستگاه­ های مه­ پاش و بخور استفاده شود. محلول­های تولیدشده در آرال شیمی، استاندارد استفاده در دستگاه ­های بخور و مه­ پاش را داشته و میزان اثرگذاری قبلی خود را حفظ می­ کنند.
  • توجه شود که برای سطوحی که در تماس مستقیم با مواد غذایی و در ارتباط با پوست انسان هستند، باید از محلول ­های ضدعفونی کننده ارگانیک و فودگرید استفاده شود. خوشبختانه آرال شیمی در این زمینه به­ صورت تخصصی اقدام به تولید محصولی به نام پراکسیدین-فوداسیب نموده است که می­ توانید جهت دریافت اطلاعات فنی بیشتر به فوداسیب  مراجعه فرمایید.

محصولات آرال شیمی در ضدعفونی سطوح مکانهای گردشگری

ضدعفونی سطوح مکان های گردشگریآرال شیمی در زمینه ضدعفونی سطوح مکانهای گردشگری، تجهیزات هتل، رستوران، کافی شاپ و کترینگ دو محصول را در اختیار شما هموطنان عزیز قرار می­ دهد. پراکسیدین-فوداسیب به منظور ضدعفونی سطوح درتماس با مواد غذایی، هوا، دست و ضدعفونی سبزیجات برگی مورد استفاه قرار می گیرد. برای ضدعفونی سطوح در تماس با مواد غذایی می توان از این محلول بصورت اسپری و یا اسفنج کشی استفاده کرد. به این صورت که ابتدا باید چربی و پروتئین ها از روی سطوح برداشته شوند و سپس از فوداسیب استفاده کنید. پراکسیدین-سرفوسیب که به منظور ضدعفونی انواع سطوح قابل استفاده است.

همانطور که قبلا اشاره شد ضدعفونی سطوح مکانهای گردشگری و تجهیزات هتل، رستوران، کافی ‎شاپ و کترینگ توسط محلول های فوداسیب و سرفوسیب دارای مزایای زیادی است:

  1. فودگرید بودن محلول فوداسیب
  2. فوداسیب و سرفوسیب باقی مانده مضر ندارند و در نهایت به آب تبدیل می شوند.
  3. میزان مصرف پایین
  4. روش استفاده آسان
  5. تاثیر گذاری بر روی انواع پاتوژن ها

با خرید ضدعفونی کننده های استاندارد و ارگانیک آرال شیمی، سلامت خود و دیگران را در محیط کار و منزل تامین کنید.

فهرست