خطوط تولید صنایع بسته بندی مواد غذایی

فواید بسته بندی در صنعت مواد غذایی

صنایع بسته بندی مواد غذایی  باعث می شود تا مواد غذایی در برابر دستکاری های فیزیکی ، شیمیایی یا بیولوژیکی محفوظ و مقاوم باقی بماند . ممکن است دارای برچسب مشخصات تغذیه ای و سایر اطلاعات مربوط به غذایی که برای فروش ارائه می شود باشد.

علم ، هنر و فن آوری ‌بسته بندی مواد غذایی به معنای  محصور کردن یا محافظت از محصولات جهت توزیع ، ذخیره سازی ، فروش و استفاده می باشد. بسته بندی همچنین به روند طراحی ، ارزیابی و تولید بسته ها اشاره دارد .

به تعریفی دیگر، بسته بندی شامل ، محافظت ، نگهداری ، حمل و نقل ، اطلاع رسانی و فروش است.

صنایع بسته بندی مواد غذایی


“مقالات مرتبط”

تولید و بسته بندی خرما

تولید و بسته بندی کشمش

پراکسیدین صنایع بسته بندی مواد غذایی

آشنایی با کارخانجات صنایع غذایی


تاریخچه بسته بندی :

داستان از 3500 سال پیش در مصر با بسته بندیِ شیشه ای آغاز شد و با ظروف پوست درخت توت در چین و فشار ناپلئون برای تهیه غذای کنسروی ادامه یافت. طراحی و مارک تجاری در دهه 1890 وقتی (نابیسکو) اولین بسته مصرف کننده مارک دار را ایجاد کرد ، وارد داستان شد.

اولین جعبه چاپ شده در تاریخ بسته بندی فلزی در سال 1866 در ایالات متحده آمریکا ساخته شد، که تا سال 1910 به صورت تجاری در فروشگاه ها موجود بود و طراحی جعبه فویل آلومینیوم در اوایل سال 1950 توسعه یافت. اولین کنسرو آلومینیوم در سال 1959 به بازار عرضه شد . بعداً بسته بندی با درب های قابل جدا شدن ساخته شد.

بسته بندی محصول در بیشترین سطح خود ، از محصول داخل محافظت می کند. بسته بندی باید در حین حمل و نقل بین تاسیسات تولیدی و خرده فروشی محصول را ایمن نگه دارد و باید از آسیب دیدن محصول در قفسه جلوگیری کند.

انتخاب ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی تجاری برای خطوط تولید

اگر شرکتی مواد غذایی را تولید، فروش و حمل می کند، بسته بندی مواد غذایی یکی از مهمترین جنبه هایی است که باید در پایان فرآیند تولید، مورد توجه قرار گیرد. حمل و نقل مواد غذایی با بسته بندی آسیب دیده می تواند منجر به خراب شدن هزینه های سلامتی برای مصرف کنندگان شود.

تجهیزات بسته بندی مورد استفاده در تاسیسات همچنین کیفیت محصول را به همراه یکپارچگی بسته بندی تحت تأثیر قرار می دهد. انواع مختلفی از ماشین آلات بسته بندی وجود دارد که شما باید در برنامه های بسته بندی مواد غذایی خود استفاده کنید که از جمله آن ها می توان به مجموعه ای از مواد پرکننده و مهر و موم کننده با کیفیت بالا اشاره نمود.

صنایع بسته بندی مواد غذایی

برخی از رایج ترین انواع ماشین آلات بسته بندی که در سیستم های بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود:

 • ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی VFFS

ماشین های آب بندی پر کننده فرم عمودی (VFFS)، اجازه می دهند محصول قبل از آب بندی در یک نوع بسته بندی خاص، تا سطح از پیش تعیین شده، تغذیه شود. تقریباً هر برنامه ای می تواند از این ماشین ها استفاده کند، با تنظیمات متعدد و قطعات قابل تغییر که امکان شخصی سازی آنها را برای طیف گسترده ای از محصولات فراهم می کند.

 • تجهیزات HFFS برای بسته بندی مواد غذایی

دستگاه های مهر و موم فرم افقی (HFFS) اغلب برای انواع مختلفی از کاربردها مورد استفاده قرار می گیرند، اما به طور خاص، برای موارد مهر و موم شده افقی در صنایع غذایی استفاده می شوند. این محصولات نیاز به محلول های حرارتی دارند که باعث ایجاد حرارت پلاستیک برای ایجاد شکل لازم برای محصولات می شود.

این تجهیزات همچنین اغلب برای ایجاد بسته بندی مناسب برای برخی مواد خاص در سینی های یکبار مصرف استفاده می شود.

انواع دیگر تجهیزات بسته بندی مواد غذایی

علاوه بر ماشین آلات VFFS و HFFS ، سیستم های بسته بندی  از چندین نوع دستگاه بسته بندی  دیگر برای تکمیل فرآیند تولید استفاده می کنند. این ماشین ها می توانند شامل نوار نقاله هایی باشند که محصول را با تنظیمات مختلف سرعت، به پایین خط تولید منتقل می کنند . ماشین آلات بازرسی مانند آشکارسازهای فلزی و تست کننده های مهر و موم ، برچسب های سفارشی را روی بسته بندی ها اعمال می کنند. استفاده از ترکیبی از این ماشین آلات می تواند در به حداکثر رساندن بازده و بهره وری سیستم های بسته بندی مواد غذایی کمک کند.

روش های صنایع بسته بندی مواد غذایی

تجهیزات بسته بندی مواد غذایی در حوزه ی تجاری

براساس نیازهای خاص، قادر خواهید بود دستگاه VFFS یا HFFS استفاده شده جدید و قابل اطمینان را برای پاسخگویی به آنها پیدا کنید. دستگاه های بسته بندی مواد غذایی استفاده شده می توانند ضمن افزایش سودآوری، به صرفه جویی در هزینه نیز کمک کنند. ماشین آلات دست دوم که تحت بازسازی قرار گرفته اند برای تضمین کیفیت، بازرسی می شوند.

شرکت هایی مانند High Performance Packaging نیز برنامه های نگهداری و خدمات دیگری را برای اطمینان از بهره مندی بیشتر از تجهیزات خود ارائه می دهند. فیدرهای ارتعاشی، سطل آسانسور، چاپگرهای کددار ، مقیاس های ترازوی توزین و بسیاری از ماشین آلات دیگر نیز در سیستم های بسته بندی مواد غذایی ادغام شده اند تا آنها را به طور مداوم تولید و مقرون به صرفه نگه دارند.

انواع مختلف بسته بندی مواد غذایی

بسته به نوع و ماهیت مواد غذایی، بسته بندی به کار رفته برای آن ها متفاوت  می باشد. در ادامه به انواع مختلف بسته بندی مواد غذایی اشاره خواهیم نمود.

 1. محصولات گوشتی:

محصولات گوشت بسته به محصول خاص به طیف گسترده ای از سیستم های بسته بندی مواد غذایی نیاز دارند. محصولات ممکن است به دستگاه های VFFS یا HFFS نیاز داشته باشند و بسیاری از محصولات مانند انگشتان مرغ به تونل های فریزر نیاز دارند که از خراب شدن محصول جلوگیری می کنند.

محصولاتی مانند همبرگر و سایر محصولاتی که به ترموفرمینگ نیاز دارند از دستگاه های HFFS بهره مند می شوند، در حالی که گوشت های خشک مانند گوشت تند معمولاً با استفاده از تجهیزات VFFS پر می شوند.

 1. محصولات لبنی :

طیف گسترده ای از محصولات لبنی وجود دارد که به انواع خاصی از ماشین آلات بسته بندی لبنیات نیاز دارند. برخی از محصولات مانند پنیرهای خرد شده اغلب با استفاده از دستگاه های VFFS در کیسه های عمودی بسته بندی می شوند، در حالی که محصولات دیگری مانند چرخ پنیر به بسته بندی حرارتی از طریق دستگاه های HFFS نیاز دارند.

 1. میوه و سبزیجات منجمد :

این محصولات معمولاً به ماشین آلات HFFS یا VFFS برای بسته بندی احتیاج دارند، در حالی که برای حفظ آنها می توان از تونل های یخ زده در انتهای خط بسته بندی استفاده کرد.

 1. تنقلات و چیپس :

محصولات و چیپس های میان وعده اغلب از دستگاه های VFFS برای پر کردن کیسه های عمودی ، همراه با نوار نقاله های فله استفاده می کنند.

 1. نوشیدنی ها :

ماشین آلات VFFS معمولاً برای پر کردن بسته بندی عمودی آب میوه ها و انواع دیگر نوشیدنی ها در بسته بندی عمودی در تمام مراحل بسته بندی استفاده می شود.

 1. آب نبات و آجیل :

برخی از محصولات آب نبات و آجیل نیاز به استفاده از ماشین آلات VFFS یا HFFS برای بسته بندی با کیفیت بالا دارند.

 1. قهوه و چای :

محصولات چای و قهوه به طور معمول به صورت عمودی در قوطی ها یا کیسه ها پر می شوند، و این نیاز به استفاده از دستگاه های VFFS دارد.

 1. محصولات نانوایی :

بسته به نوع سیستم بسته بندی مورد نیاز محصولات نانوایی شما، می خواهید از VFFS برای بسته بندی عمودی عمومی کوکی ها یا سایر محصولاتی که به طور عمده بسته بندی می شوند استفاده کنید. با این حال، کلوچه ها، شیرینی های بزرگتر، و سایر محصولات که به بسته بندی مخصوص آنها نیاز دارند، باید از دستگاه های HFFS استفاده کنند.

صنایع بسته بندی مواد غذایی

راه حل های غذایی و صنایع بسته بندی مواد غذایی

رقابت سخت بین محصولاتِ تولید کنندگان مواد غذایی، غذاهای نیمه لوکس، نوشیدنی ها، داروسازی و لوازم آرایشی، ماندگار هستند. این رقابت بین محصولات به طور افزاینده چرخه های زندگی، تغییرات سریع در خواسته های مصرف کننده وجود دارد، پیروی از مِگا گرایشهای قابل تشخیص در سراسر جهان که الگوهای مصرف را شکل دهد.

قوانین به طور مداوم در حال اجرا هستند. به دلیل افزایش جمعیت تقریباً هر صنعتی تغییر می کند. در هر لحظه جمعیت بیشتر و بیشتر می شوند، زندگی در شهرها و به دلیل افزایش خانوارهای کوچکتر سخت تر می شود. تعداد افراد مسن نیز در حال افزایش است. این منجر به تقاضای بیشتر برای بسته های با حجم کمتر و وعده های غذایی که می توانند سریع آماده شود، نسبت به غذاهای منجمد و وعده های غذایی آماده در سوپرمارکت ها قفسه ها در حال افزایش است.

با وجود همه این سهولت، مصرف کنندگان در سراسر جهان اکثراً به دنبال محصولاتی هستند که دارای سلامتی بیشتر، بسته بندی بهداشتی تر هستند و بطور ماوم خواستار بالاترین حد ممکن استانداردهای کیفیت هستند. به علت شفافیت اطلاعات و رقابتی شدن بازارها، آگاهی از برندهای مختلف نیز در حال افزایش است. با این وجود فقط مارک های قوی با کیفیت مناسب می توانند این اعتماد را در بین مصرف کنندگان ایجاد کنید و در بازار موفق شوند.

نکات مهم برای مقوله بسته بندی در صنایع بسته بندی مواد غذایی:

رعایت کردن مجموعه ای از راه حل های اتوماسیون خلاقانه که از طریق ارتقای سرعت و انعطاف پذیری به افزایش حاشیه سود اقتصادی محصولات می انجامد می تواند نقش موثری داشته باشند. در این راستا می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تغییر جمعیت
 • بسته های کوچکتر
 • محصولات راحتی
 • افزایش سلامت شعور اجتماعی
 • افزایش آگاهی از برند
 • بسته بندی حاوی توابع اضافی
 • تفکر سبز
 • به حداقل رساندن ضایعات در تمام مراحل

چالش های شرکت های بسته بندی

شرکت های بزرگ برای رقابت با یک دیگر و بهتر عمل کردن در زمینه بسته بندی مواد غذایی باید در موارد زیر بسیار دقیق عمل بکنند ؛

 1. کیفیت:

سعی کنند تا دقیقاً مانند تولیدات داخلی ، غذا و بسته بندی صنایع ، بالاترین خواسته های ممکن را از نظر کیفیت و قابلیت اطمینان تمام اجزا و ماشین آلات صنایع غذایی و بسته بندی طرفداران و شواهد مستند ارائه دهند

 1. سادگی:

این عمل باعث می شود تا با سهولت در استفاده، کوتاه کردن زمان آموزش و قابلیت نگهداری طولانی مدت، مدیریت روزانه را ساده کند. سادگیِ این ماشین آلات بدان معنی است که اپراتورِ کمتر می تواند از ماشین آلات بیشتر مراقبت کند.

 1. بهره وری:

بیشتر تولید کنندگان به لطف ادغام انعطاف پذیر ماشین ها و ماژول ها به عنوان خطوط تولید ایمنی مجاز در سیستم، در حال دستیابی به کوتاهترین زمانهای ممکن چرخه ی تولید، همراه با کیفیتِ بهتر محصول اطمینان هستند. در این حالت، در صورت بروز خطا، تولید می تواند با همان سرعت قبلی دوباره شروع شود.

 1. بازده انرژی:

بازده انرژی یعنی حداقل سطح بهره وری با مصرف انرژی کمتر؛ توسط استفاده از درایو بهینه سازی. راه حل هایی برای گرهِ بسته ی هوشمند کنترل و ترمیم ترمز انرژی وجود دارد. تولید کنندگان ماشین آلات اکنون می تواند به طور قابل توجهی بهره وری انرژی را بهبود بخشند. صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی می تواند با بهینه سازی حاصل شود.

 1. بهداشت:

مشخصات دقیق بهداشت ملی و بین المللی و استانداردها، چارچوبی مشخص ارائه می دهند. الزامات فرآیند با تمیز کردن فشرده چرخه فقط می تواند با مواد و ساخت اجزای اتوماسیون و ماشین آلات مطابق با این موارد طراحی شوند. مشخصات و استانداردهای بهداشتی، به طور دائم انجام می شود.

 1. هزینه کل مالکیت:

با در دسترس بودن هزینه کل واقعی، حتی به اندازه ی یک دسته کوچک، به دلیل تغییر سریع قالب ها، بهره وری انرژی و شرایط نگهداری بیشترین هزینه های کل چرخه زندگی یک ماشین یا سیستم نسبت  به خود اختصاص دهد.

 1. مشارکت جهانی:

در سراسر جهان تولید کنندگان عامل در صنایع بسته بندی مواد غذایی به دنبال شرکای اتوماسیون هستند که از آنها در هر مکان در جهان حمایت می کنند و بنابراین مزایای جهانی بودن را بدست آورند.

بهبود توان مصرفی در فرآیندهای بسته بندی مواد غذایی:

مصرف کنندگان در مورد محصولات غذایی به طور افزاینده ای تقاضا می کنند. آنها انتظار دارند كه گزینه های گسترده تری برای تقریباً هر نوع محصول غذایی وجود داشته باشد. اکنون محصولات غذایی طیف گسترده ای از گزینه های سالم یا پایدار مانند ارگانیک ، گیاهخواران، وگان یا با مواد اولیه جایگزین، مانند منابع پروتئینی که شامل موادی مانند کنف یا بادام هستند ، ساخته می شوند. مصرف کنندگان همچنین خواستار بسته بندی مواد غذایی نه تنها برای ایمنی ، بلکه همچنین برای راحتی بیشتر هستند. زیرا تولیدکنندگان مواد غذایی انواع مختلف سرویس سرو غذا، تهیه فله برای فروشگاه های مواد غذایی کامل یا تحویل غذا را به صورت آماده به مصرف کنندگان ارایه میدهد.

این تنوع گزینه های غذایی همچنین در شرایطی اتفاق می افتد که مواد غذایی در حال تحکیم هستند، با خرده فروشی هایی مانند والمارت(Walmart) ، کاستکو(Costco) و سایت آمازون (Amazon) که سهم بازار را افزایش می دهند. این ادغام ناگزیر منجر به افزایش فشار قیمت می شود.

طبق سایت فوود دایو(Food Dive) “تولید کنندگان محصولات بیشتری اضافه می کنند و به کار در کارخانه های فرآوری و بسته بندی اضافه می کنند. از هر پنج مورد، چهار مورد با بیش از 100 SKU محصول سروکار دارند. اکثر آنها پیش بینی می کنند که این تعداد همچنان افزایش یابد، بنابراین خطوط باید بیشتر تغییر کنند وکارخانه ها شلوغ تر می شوند.

با 77 درصد ارزش کل محصولات، از 12 درصد کارخانه های فرآوری و بسته بندی کشور که 100 کارمند یا بیشتر دارند، تولیدکنندگان مواد غذایی با اتوماسیون پاسخ می دهند، و یک نظرسنجی اخیر نشان می دهد که 94٪ عملیات بسته بندی از خطوط رباتیک استفاده می کند.

خطوط بسته بندی  به طور مداوم یکی از چالش های تولید کنندگان مواد غذایی است. اگرچه اتوماسیون پتانسیل افزایش توان خط بسته بندی مواد غذایی را دارد، اما همیشه به بسیاری از خطوط به طور مداوم از یک محصول به محصول دیگر تغییر می کند. حتی اتوماسیون نیز می تواند کارهای زیادی را برای افزایش توان خط بسته بندی انجام دهد.

تولید کنندگان مواد غذایی باهوش برای به حداکثر رساندن ارزش سرمایه گذاری خود در خطوط بسته بندی خود ، سیستم های اندازه گیری OEE را اجرا می کنند. OEE کیفیت محصول تولید شده، کارایی (سرعت) فرایند تولید و در دسترس بودن ماشین آلات تولید برنامه ریزی شده را در نظر می گیرد. اندازه گیری OEE یک روش عالی برای تولید کنندگان مواد غذایی برای بهینه سازی توان عملیاتی بسته بندی مواد غذایی خود است و Worximity TileBoard روش ایده آل برای کسب دید در فرآیند بسته بندی OEE است.

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • میتونیم توی سایت شما مطلب بنویسیم؟

  پاسخ
 • سمیه خنکداری از اصفهان
  10 اردیبهشت 1400 11:46 ق.ظ

  بسیار عالی ، همیشه کنجکاو بودم که این بسته بندی های غذایی در صنایع مختلف با چه دستگاه هایی انحام میشه ، چقدر خوب همه رو یکجا و مختصر و مفید توضیح دادید بسیار عالی خیلی خوشحالم که با شرکت آرال شیمی آشنا شدم.

  پاسخ
  • سرکارخانم خنکداری سپاسگزاریم از حسن توجه شما. اگر به این موضوعات علاقه مند هستید علاوه بر معرفی خطوط بسته بندی مواد غذایی، مقالات دیگری نیز در سایت داریم که به معرفی خطوط تولید سایر کارخانجات پرداخته است. موفق باشید.

   پاسخ
 • سمانه شوکتی از صومعه سرا
  29 دی 1400 11:33 ق.ظ

  درود بر شما ، اینکه چگونگی و انواع تجهیزات بسته بندی را کامل شرح دادید واقعا عالیه.سپاس

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست