فهرست مطالب

ضدعفونی خرما و خطوط تولید و بسته بندی خرما

ضدعفونی خرما؟!! مگر خرما هم ضدعفونی می شود؟!! این سوالی است که با دیدن عنوان این مقاله، ممکن است به ذهن شما خطور کند. در پاسخ باید بگیم بله. خرما هم نیاز به ضدعفونی دارد. در ادامه  به چند و چون آن و نکاتی در رابطه با تولید و بسته بندی خرما می پردازیم. میوه خرما نه تنها یک غذای مغذی است که می توان آن را در مسافت های طولانی، به ویژه در آب و هوای خشک به راحتی نگهداری، ذخیره و حمل کرد، بلکه نخل خرما با ایجاد سایه و محافظت در برابر بادهای بیابانی، مکان مناسبی برای استقرار عشایر نشین را فراهم می کند. نخل خرما یکی از قدیمی ترین گیاهانی است که توسط انسان کشت شده است و 6000 سال است که به عنوان غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

ضدعفونی خرما-میوه خرما یک غذای مغذی است که نیاز به ضدعفونی دارد.

این محصول به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک جهان مهم است و نقش مهمی در زندگی اقتصادی و سیاسی مردم این مناطق ایفا می کند. ایران، با تولید بیش از 900 هزار تن خرما در سال، دومین جایگاه تولید خرما در جهان را به خود اختصاص داده است. لذا یک محصول مهم و استراتژیک محسوب می شود. از این رو رعایت اصول بهداشتی و ضدعفونی خرما در کلیه مراحل خطوط تولید و بسته بندی خرما، یک ضرورت به حساب می آید.

مقاله مرتبط: ضدعفونی کشمش

زمان و شرایط کاشت و برداشت خرما

نخل های خرما می توانند تا 50 فوت و 30 فوت در اطراف رشد کنند، بنابراین به فضای زیادی برای کشت احتیاج دارند. درختان نر و ماده نیازی به کاشت در کنار هم ندارند، زیرا اگر فقط چند درخت وجود داشته باشد جوانه زنی با دست موفقیت آمیزتر انجام می شود. با این حال، ممکن است در واقع میوه هارا تا حدود شش تا هفت سال از زمان کاشت نهال مشاهده نکنید.
خرما، عاشق هوای گرم، خشک و آفتابی است. آنها در آب و هوای بسیار بارانی یا مرطوب خوب عمل نمی کنند. نهال ها باید یک جریان مداوم آب، مانند یک سیستم آبیاری، در پایه های خود دریافت کنند، جایی که ریشه ها می توانند مایع را جذب کنند.
وقتی درخت نر، گرده خود را تولید می کند (معمولاً در ماه بهمن)، پودر ریز را از غلاف آن جمع آوری کرده و هنگام شکوفه دادن آن را روی گلهای درخت ماده پاشیده می شود. آنها معمولاً در اردبیهشت یا خرداد شروع به باردهی می کنند و در اواخر مرداد و شهریور برای چیدن آماده هستند.
در طول بلوغ، خرما مراحل زیر را طی می کند: مرحله خارک (خرمای زرد یا قرمز بالغ از نظر فیزیولوژیکی بالغ با طعم شیرین وحاوی رطوبت 85-50) مرحله رطب (رنگ قهوه ای متوسط، رطوبت30-45) و مرحله خرما (رنگ قهوه ای تیره تا کهربایی، با 10 تا 25 درصد رطوبت).

انواع خرما و رقم های مختلف آن

ضدعفونی خرما، خطوط تولید و بسته بندی انواع خرما

خرما ارقام بیشماری دارد. متداول ترین رقم هایی که در خطوط تولید و بسته بندی خرما وجود دارد، به شرح زیر است:

 • خرمای برحی:

  خرمای نرم شربت دار، نرم ترین و شکننده ترین، میوه ای کوچک تا متوسط با گوشت و پوست سفت که در صورت پخت از کهربا به قهوه ای طلایی تبدیل می شود، دیر رس است.

 • خرمای دایری:

  خرمای نرم با طعم سنگین و شیرین، میوه های نرم و بلند گوشتی نرم و مستطیلی با پوست قرمز که به رنگ قهوه ای و سپس سیاه می رسد، در اواسط فصل رسیده می شود.

 • خرمای دگلت نور:

  خرما نیمه خشک با طعم ظریف شیرین؛ به خاطر طعم “واقعی” خرما معروف است. میوه ای متوسط تا بزرگ با پوستی که با رسیدن آن از کهربا به قهوه ای تیره تبدیل می شود. نام آن به معنی “تاریخ نور” است، دیر رس است.

 • خرمای حلاوی:

  خرما نرم با طعم عسل شیرین. حلاوی به معنی “شیرین” است. میوه ای کوچک تا متوسط با پوست قهوه ای طلایی روشن و گوشت لطیف است و در اواسط فصل رسیده می شود.

 • خرمای خدراوی:

  خرمای نرم غنی، نه چندان شیرین و طعم دار، میوه ای مستطیل متوسط تا بزرگ با پوست نارنجی-قهوه ای تا قهوه ای روشن و گوشتی سفت، در بین طعم و بافت بهترین ها برای خوردن تازه در نظر گرفته می شود. ماندگاری خوبی ندارد بنابراین بهتر است تازه خورده شود، در اواسط فصل رسیده می شود.

 • خرمای مدجول:

  خرمای نرم غنی و بسیار شیرین با بافت فیبری، میوه ای بزرگ تا بسیار بزرگ با پوست کهربا تا قهوه ای مایل به قرمز (در حین رسیدن)، برای خوردن تازه، بسیار مرطوب، عالی و زودرس است.

 • خرمای ثوری:

  خرمای خشک با طعم شیرین و طعم دار، به عنوان خرمای نان شناخته می شود زیرا برای پخت مناسب است. میوه ای مستطیل متوسط تا بزرگ با گوشت قهوه ای طلایی و دیر رس است.

 • خرمای زاهدی:

  خرمای نیمه خشک با طعم شیرین، میوه ای متوسط با پوست صاف و براق وگوشتی زرد طلایی و مملو از شربت، نگهداری خوب، مناسب برای پخت، زودرس است.

نشانه های فساد خرما چیست؟

میوه خرما نیز همانند هر میوه دیگری نیازمند الزاماتی است که برای جلوگیری از فساد آن و خراب شدن خرما باید به دقت رعایت گردد. در صورت رعایت نکردن شرایط لازم در هر یک از چرخه های برداشت، فرآوری و بسته بندی خرما، امکان فساد این میوه به شکل کپک خرما، ترشی خرما و .. وجود دارد. در زیر به تعدادی از نشانه های فساد خرما اشاره می کنیم:

ضدعفونی خرما- برای جلوگیری از کپک خرما

 • وجود کپک در خرما
 • تیرگی غیرعادی خرما
 • بوی آن از کمی شیرین به قوی و بد تغییر می یابد.
 • تغییر طعم آن: خرمای ترش شده
 • وجود کرم و حشره در داخل خرما

نکته ای که باید در مورد خرما به خاطر سپرد این است که قند آنها زیاد است و گاهی اوقات قند به بیرون می آید و به شکل شیره ای سفید رنگ ظاهر می شود. این سفیدی ناشی از حرکت سریع کریستال های قند به سطح هستند. این مشخصات با کپک اشتباه گرفته نشود. به این خرما خرمای شکرک زده می گویند.

مقاله مرتبط: بهترین روش برای حذف کپک سبز مرکبات

راه های جلوگیری از کپک خرما

سوالی که اینجا مطرح است این است که آیا کپک خرما خطرناک است؟ پوسیدگی یا قارچ های مولد کپک خرما شامل (Aspergillus ، Alternaria و Penicillium spp) ممکن است در خرما هایی با رطوبت بالا رشد کنند، به ویژه هنگامی که در پی باران یا دوره رطوبت زیاد برداشت می شوند. و یا زمانی اتفاق می افتد که در خطوط تولید و بسته بندی خرما، نکات بهداشتی به درستی رعایت نشده یا ضدعفونی خرما انجام نشده است. رشد Aspergillus flavus در خرما می تواند منجر به آلودگی آفلاتوکسین شود که باعث می شود آنها برای مصرف انسان ایمن نبوده و قابل فروش نباشند. شرایط نگهداری و انبارمانی خرما، تاثیر بسزایی بر کیفیت و سلامت خرما داشته و از فساد و کپک جلوگیری می کند. بنابراین علاوه بر ضدعفونی خرما، ضدعفونی انبار نگهداری خرما نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

مقالات مرتبط: ضدعفونی انبار سیب زمینی

بطور کلی خرما را به سه شکل در دمای محیط، در یخچال و در فریزر می توان نگهداری کرد. که در ادامه به شرح هر کدام می پردازیم:

الف) نگهداری خرما در دمای اتاق

اکثر انواع خرمای نیمه خشک را می توان حداقل یک یا دو ماه در دمای اتاق نگهداری کرد. خرما باید در ظرف یا شیشه ای محکم بسته شود تا طعم آن خوب شود و در جای خشک و خنک قرار گیرد. انبارهای خانگی و کابینت آشپزخانه تیره انتخاب های ایده آلی هستند فقط اطمینان حاصل شود که از منابع گرما دور نگه داشته شوند.

ب) نگهداری خرما در یخچال

اگر خرما به درستی در یخچال نگهداری شود، می تواند از شش ماه تا یک سال دوام بیاورد، زیرا دمای سردتر باعث می شود تا طعم ها تا حد ممکن حفظ شوند. دمای یخچال باید 4 درجه سانتیگراد یا کمتر از 40 درجه فارنهایت یا کمتر باشد و خرما در یک ظرف در بسته نگهداری شود تا در برابر بو و تراکم محافظت شود.

ج) نگهداری خرما در فریزر و به شکل منجمد

در صورت برنامه ریزی برای نگهداری خرما برای چند سال، انجماد توصیه می شود. اطمینان حاصل شود که از کیسه فریزر (ترجیحاً سازگار با محیط زیست) استفاده شود. قبل از آب بندی، تمام هوای داخل را به آرامی خارج گردیده و در فریزر قرار داده شود، جایی که درجه حرارت باید 0 درجه فارنهایت (18- درجه سانتی گراد) باشد. میوه ها به دلیل داشتن قند زیاد به خوبی منجمد می شوند. قبل از مصرف، خرما باید در دمای اتاق ذوب شود. تحقیقات ثابت می کند که دمای 18- درجه سانتی گراد (0 درجه فارنهایت) برای حفظ طولانی مدت خرما ایده آل است، اما رطوبت نیز عامل مهمی است . این به این دلیل است که میزان قند بالای خرما همراه با سطح رطوبت بالا اغلب باعث فساد سریعتر میوه می شود.

معرفی خطوط تولید و بسته بندی خرما

1. حمل و نقل به واحد بسته بندی

میوه برداشت شده به سطل های بزرگ پلاستیکی یا چوبی منتقل می شود تا به ایستگاه بسته بندی منتقل شود. هر ظرف حاوی 200-450 کیلوگرم میوه است و برای میوه های خشک مناسب است. از جعبه های بزرگ چوبی، پلاستیکی یا مقوایی با اندازه های مختلف و همچنین سبد، گونی (مخصوص میوه های خیلی خشک) و سینی ها استفاده می شود که بر ضرورت جلوگیری از صدمه به میوه (مخصوصاً میوه های نرم و حساس) تمرکز دارد. میوه ها باید در ساعات اولیه صبح با دقت حمل شوند تا از گرما جلوگیری شود و در حین حمل و نقل سرد توصیه می شود. آن گونه هایی که بر روی شاخه ها به بازار عرضه می شوند نباید در حین حمل تکان داده شوند تا از ریزش میوه از شاخه ها جلوگیری شود. حمل و نقل سریع همچنین از ابتلا به آفاتی که به میوه در دوران پس از برداشت حمله می کنند جلوگیری می کند.

2. تدخین (برای کنترل آفات)

خرما بلافاصله پس از برداشت به منظور از بین بردن انواع حشرات، دوددهی می شود. دوددهی به نوعی برای ضدعفونی خرما نیز به کار می رود. اتاقهای مخصوص ساخته شده برای این فرایند، باید تا حد ممکن خنک باشند. لایه نفوذ ناپذیر دیوارها، سقف و کف باید تا حد امکان نزدیک به سطح داخلی باشد تا از قرار گرفتن مواد متخلخل در معرض گاز بخور جلوگیری شود. امکانات گرمایش اتاقها باید برای استفاده در هوای سرد سال فراهم شود زیرا میوه باید در دمای 6 درجه سانتی گراد یا بالاتر تدخین شود. متیل بروماید متداول ترین گاز دودزا است. متیل بروماید یک گاز بسیار سمی و بی بو است و باید با احتیاط کامل از آن استفاده شود. هرچند براساس توصیه بهداشت جهانی دیگر نباید از آن استفاده شود. دی سولفید کربن، اسید هیدروسیانیک و اتیلن اکسید نیز برای تدخین استفاده می شوند. دمای 40 درجه فارنهایت (4 درجه سانتیگراد) یا کمتر از فعالیت حشرات جلوگیری می کند اما همه آن ها را از بین نمی برد. دماهای زیر 32 درجه فارنهایت (0 درجه سانتی گراد) برای ایجاد یک حذف کامل لازم است. کنه قارچ (Tyrophagus lintaeri Osborn) گاهی به خرما حمله می کند. اندازه کوچک و توانایی آن برای زنده ماندن در دوره های طولانی خشک شدن و نبود غذا کنترل کامل را دشوار می کند.

3. سورتینگ اولیه سریع

اولین عملیات جابجایی پس از برداشت شامل جدا کردن خرما از نارس یا آنهایی است که در حین برداشت توسط حشرات، پرندگان، جوندگان، حمل و نقل و غیره آسیب دیده است.

4. تمیز کردن

خرما که از مزرعه وارد می شود ممکن است آلوده به خاک، گرد و غبار و ذرات ماسه، بقایای گیاهی مزرعه و محصولات شیمیایی باشد و باید تمیز شود تا این ذرات که به پوست خرما می چسبند، حذف شوند. تمیز کردن را می توان با دمیدن هوا روی میوه ها و برس زدن نرم خرما برای جلوگیری از آسیب به پوست میوه یا شستن میوه ها با آب جاری به دست آورد. همچنین می توانید خرما را با عبور از حوله مرطوب یا با استفاده از شستشودهنده تمیز کنید. برای خرمای نرم به جای شستشودهنده می توان از جت های اسپری استفاده کرد. در این مرحله می توان عملیات ضدعفونی خرما را نیز با اضافه کردن محلول ضدعفونی کننده فودگرید به آب، انجام داد.

5. خشك كردن

خشک کردن با هوا طوری طراحی شده است که رطوبت آن 20 درصد یا کمتر باشد تا از رشد کپک ها و مخمرها جلوگیری شود. عموماً از دمای 55 تا 65 درجه سانتی گراد برای خشک کردن خرمای نرم استفاده می شود. برای رسیدن به محصولات یکنواخت، سرعت انتقال دهنده در تونل خشک شدن باید کنترل شود.

6. سورتینگ

خرما به گونه ای طبقه بندی می شود که نخست بهترین ها را جدا کرده و آنها را در اندازه های یکنواخت قرار دهند. سورتینگ را می توان به صورت دستی یا مکانیکی در جعبه ها یا بر روی تسمه نقاله های متحرک انجام داد. خرما را می توان بر اساس بلوغ، قوام گوشت، رنگ ، شکل و اندازه مرتب کرد. در گروه های مختلف، تاریخ ها بر اساس کیفیت جدا می شوند. میوه های دور ریخته شده شامل: خرما با نقص و ناهنجاری هایی مانند میوه های پارتنوکارپ (عقیم یا بدون گرده افشانی)، میوه های نارس یا رسیده، میوه هایی که هنگام برداشت آسیب مکانیکی دیده اند، میوه هایی که توسط پرندگان یا حشرات آسیب دیده اند و میوه هایی با اختلالات یا بیماری های فیزیولوژیکی.

7. اندازه گیری و درجه بندی

این عملیات به صورت دستی یا مکانیکی انجام می شود تا خرما ها بر اساس اندازه و وزن آنها جدا شوند. یکنواخت بودن اندازه در یک بسته یکی از معیارهای کیفیت خرما است. اندازه خرما بسته به رقم متفاوت است. در عملیات پس از برداشت تاریخ فرآیند مرتب سازی و درجه بندی می تواند بسته بندی و بازاریابی میوه ها را به تاخیر بیاندازد. دلیل آن این است که آنها فرایندهای تکراری، پرهزینه و وقت گیر هستند و توسط انسان به صورت دستی و با بازرسی بصری انجام می شود. رنگ، اندازه، عیوب سطحی و بافت، از ویژگی های خارجی مورد استفاده در مرتب سازی و درجه بندی در صنعت خرما هستند. رنگ عامل مهمی در تمایز بین میوه های قابل قبول خرما و خرمای آسیب دیده یا نارس است.

8. تشخیص فلزات

این فرآیند همزمان با درجه بندی یا سورتینگ انجام می شود. این کار به منظور شناسایی ذرات فلزی خارجی یا اقلامی است که می تواند با محصول برداشت شده باشد. توصیه می شود خرما از فلزیاب عبور کند زیرا فلزات در هنگام جویدن خرما بسیار مضر هستند.

9. واکس زدن یا پوشش های سطحی

این فرایند برای کاهش چسبندگی و یا بهبود ظاهر خرما انجام می شود. مواد متعددی برای این منظور توصیه شده است که شامل محلول 5 یا 6٪ نشاسته محلول به صورت غوطه وری، 3٪ متیل سلولز یا ترکیبی از 2٪ هیدروکسیانیزول بوتیله، 2٪ هیدروکسی تولوئن بوتیله، 6٪ روغن گیاهی، 90٪ آب و یک عامل خیس کننده پوششهای سطحی با موم یا مواد دیگر (مانند روغن گیاهی، شربت گلوکز، شربت ذرت، شربت خرما، سوربیتول یا گلیسرول) نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

10. بسته بندی

بسته بندی، خرما را در برابر آسیب های فیزیکی، جذب یا از دست دادن رطوبت و آلودگی مجدد حشرات در مراحل بعدی نگهداری و جابجایی محافظت می کند. بسته های خرما انواع و اندازه های مختلفی دارند.

مقالات مرتبط: خطوط تولید و بسته بندی مواد غذایی

انواع روش های تولید و بسته بندی خرما:

بسته بندی خرما بر اساس وزن، شکل و جنس بسته انجام می شود. سایر موارد به شکل زیر است:

 • بسته بندی ضد حشره یا ضد رطوبت
 • بسته بندی در نیتروژن یا خلاء
 • بسته بندی دستی
 • بسته بندی در سینی، سبد وکیسه
 • بسته بندی کوچک، آب بندی حرارتی و ترموفورمینگ

برخی از خرما در تخت های 15 پوندی از تخته فیبر یا چوب (حدود 6.8 کیلوگرم)، برخی دیگر در کارتن های 5 یا 10 پوندی (به ترتیب حدود 2.3 و 4.5 کیلوگرم) به بازار عرضه می شوند. کارتن های بزرگ تقویت شده برای بسته بندی خرمای خشک به ویژه برای صادرات استفاده می شود. بسته های مصرفی شامل کیسه های شفاف و سینی هایی هستند که با فیلم پوشانده شده اند. از قوطی های تخته فیبر گرد با قسمت بالا و پایین فلزی حاوی 0.5 تا 1 کیلوگرم نیز استفاده می شود. معمولاً از ظروف پلاستیکی سفت و محکم با ظرفیت 0.2-0.3 کیلوگرم استفاده می شود.

11. خنک کردن

برای حفظ کیفیت، خنک کردن دمای زیر 10 درجه سانتی گراد (ترجیحاً تا 0 درجه سانتیگراد) قبل از حمل و نقل یا نگهداری در دمای یکسان (0 تا 10 درجه سانتی گراد) و رطوبت نسبی 65 تا 75 درصد توصیه می شود. از هیدروکولینگ می توان برای خنک کردن استفاده کرد، اما نیاز به ضدعفونی موثر با آب و حذف رطوبت اضافی سطح از خرمای سرد قبل از بسته بندی در ظروف حمل و نقل دارد. استفاده از روکش پلاستیکی سوراخ دار در جعبه می تواند اتلاف آب را در حین حمل و نقل و بازاریابی کاهش دهد.
درجه حرارت و سرعت سرد شدن بر پدیده های فیزیولوژیکی مانند تبلور قند، ناشی از شکستن دیواره های سلولی یا پاره شدن پوست، تسهیل حرکت آب در داخل میوه یا خارج از آن تأثیر می گذارد. این واقعیت به میزان رطوبت میوه مرتبط است. بنابراین، هنگامی که میزان رطوبت از 20 درصد (در دمای پایین) افزایش می یابد، خطر افزایش می یابد.

ضدعفونی خرما، خطوط تولید و تجهیزات بسته بندی خرما

شستشوی مناسب و ضدعفونی کردن خرما باعث کاهش قابل توجه بار میکروبی روی سطح آنها می شود. برای اینکه انتقال بالقوه عوامل بیماری زا از آب به خرما، از خرمای آلوده به خرما سالم در یک قطعه واحد و با گذشت زمان از یک قسمت به قسمت دیگر آب، به حداقل برسد، آب تمیز و ضد عفونی لازم است. میکروارگانیسم منتقل شده از طریق آب، از جمله عوامل بیماری زای گیاه پس از برداشت و عوامل بیماری های انسانی، می تواند به سرعت به دست آمده و در سطوح خرما جذب شود. خطوط روی سطح خرما، دهانه های طبیعی، زخم های حین برداشت، و خراشیدن می تواند از نقاط ورود آلودگی باشد و همچنین محیطی امن برای میکروب ها باشد. در مکان های محافظت شده، میکروب ها تا حد زیادی تحت تأثیر دوزهای معمول یا مجاز تیمارهای ضدعفونی کننده آب پس از برداشت (مانند ترکیبات کلر، ازن، پراستیک اسید و پراکسید هیدروژن) قرار ندارند. استفاده از پراستیک اسید و یا پراکسید هیدروژن به عنوان ماده ضد عفونی کننده، مربوط به آلودگی باکتریایی است که معمولاً در ریز ازدیاد نخل خرما رخ می دهد. بنابراین ضروری است که غلظت ضد عفونی کننده مناسب در آب حفظ شود تا میکروب ها قبل از چسبیدن یا ورود به خرما از بین بروند. در بعضی از کشورها، استانداردهای کیفیت میکروبی با حداکثر بار میکروبی مجاز در هر یک از نمونه های آزمایش شده و در جدول زیر نمایش داده شده است:


                                         بار میکروبی مجاز(Cfu/g)                                                                  میکروب


                                                   1000                                                                             مخمرها(Yeasts)


                                                   10                                                                               اشرشیا کلای(E.Coli)


                                                  1000                                                                                 کپک(Molds)


 

روشهای عملیاتی استاندارد بهداشت (SSOP) روشهای خاصی است که به کارخانه فرآوری خرما امکان می دهد تا در عملیات روزانه خود کنترل فرآیند بهداشتی را بدست آورد. این روش ها شامل موارد زیر است:

1) ضدعفونی خطوط تمیز کردن و شستشوی خرما

دستگاه هایی برای شستشوی اولیه خرما به کار می روند شامل بخش های شستشو، با برس کشیدن است. شستشو با مواد ضدعفونی کننده برای از بین بردن خاک و زباله و ضدعفونی آب برای جلوگیری از آلودگی متقابل بین محصول تمیز و آلوده مهم است. اکثر محلول های ضدعفونی کننده (مانند پراستیک اسید) بلافاصله پس از شستشو در مقایسه با شستشو با آب، کاهش میکروبی بیشتری دارند. اما پس از ذخیره سازی، میکروارگانیسم های اپی فیتیک به سرعت رشد می کنند و به سطوح مشابه می رسند. با وجود این باور عمومی که از ضدعفونی کننده ها برای کاهش جمعیت میکروبی محصول استفاده می شود، تأثیر اصلی آنها در حفظ کیفیت میکروبی آب است.

واحد تمیز کردن شستشوی خرما

2) ضدعفونی واحد سورتینگ خرما

ضد عفونی بخش سورتینگ، شامل ضدعفونی نوار نقاله، سبد و سایر تجهیزات مانند شیکرها، سینی های درجه بندی و غیره است. پس از عبور مستمر خرما از روی این خطوط، شیره خرما به این سطوح می چسبند و امکان جذب گرد و خاک، حشرات و سایر آلودگی ها را فراهم می کند. ضدعفونی خطوط سورتینگ با ضدعفونی کننده های فودگرید، به علت تماس مستقیم با خرما، امری ضروری به نظر می رسد.

واحد درجه بندی تسمه نقاله های واحد سورتینگ

3) ضدعفونی ظروف و واحد بسته بندی خرما

ضدعفونی ظروف مختلفی، سینی ها، سبد ها، خطوط تسمه نقاله ماشین های بسته بندی و در صورت بسته بندی با دست، ضدعفونی دست، در این مرحله نیز باید با دقت انجام گیرد.

ضدعفونی خرما- ماشین بسته بندی خرما ظروف و واحد بسته بندی خرما

4) ضدعفونی دست و سایر وسایل چیدن خرما

قبل از چیدن خرما، باید از نظافت دست ها یا ابزار آلات دیگر اطمینان حاصل کرد. در اینجا باید از ضدعفونی کننده های دست برای پرسنل و ضدعفونی کننده های سطوح برای ابزارآلات و تجهیزات استفاده نمود.

5) ایمنی و خلوص آب مورد استفاده در تمام عملیات

بهتر است آبی که برای شستشوی خرما در مرحله تمیز کردن خرما استفاده می شود، با دوز مشخصی از ماده ضدعفونی کننده فوگرید فوداسیب ترکیب شود تا کارایی یهتری داشته باشد.

کلام آخر:

نخل های خرما درختان زیبایی هستند که حس گرمسیری به هر حیاط یا باغچه می دهند. میوه خرما با ارزش بالای غذایی، از یک سو از اقلام اساسی سبدهای خانگی است و از سوی دیگر جزء مهم ترین میوه های صادراتی کشور محسوب می شود. خرما، از مرحله چیدن با دست تا حمل و نقل و جابجایی به بخش های مختلف خطوط تولید و بسته بندی، در معرض آلودگی های مختلفی قرار دارد. استفاده از آب خالص، پاسخگوی ضدعفونی نیست و نهایتا گرد و غبار را پاکسازی کند. از سوی دیگر، به دلیل اینکه محصول خرما عمدتا به صورت تازه و خام مصرف می شود، نمی توان از مواد ضدعفونی کننده شیمیایی برای این منظور استفاده کرد. چرا که کوچکترین تغییر در طعم آن، می تواند اثرات سوء بر چرخه اقتصادی این صنعت داشته باشد. صنایع آرال شیمی با معرفی محصول فودگرید و ارگانیک فوداسیب، می تواند با اطمینان در تمام مراحل پس از برداشت و فرآوری خرما استفاده گردد. این محصول نه تنها عملیات ضدعفونی خرما و خطوط تولید و بسته بندی خرما را به طور کامل انجام می دهد، بلکه در افزایش ماندگاری و انبارمانی خرما تاثیر بسزایی دارد. با توجه به شیوع کرونا و لزوم ضدعفونی میوه و سبزیجات، برای ضدعفونی کردن خرما در منزل نیز می توانید به سادگی از این محصولات استفاده نمایید.

12 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مرتضی رحیمی
  6 آبان 1400 9:52 ق.ظ

  مرسی از شما اما اگه واقعا همه تولیدکننده ها این مسائل رو رعایت کنن بسیار عالی هست

  پاسخ
 • توضیحات عالیی👌

  پاسخ
 • تشکر از مقاله مفیدتون. آیا از این ماده میشه برای خط تولید شیره خرما هم استفاده کرد؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز در خصوص مصرف محلول های ضدعفونی کننده آرال شیمی مثل فوداسیب که بی خطر و فودگرید بوده جهت میکروب زدایی از هر سطوحی که نیاز به ضدعفونی و گندزدایی در صنایع غذایی داشته باشد قابل استفاده خواهد بود. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • سلام مرسى از مطالبتون اگر واقعا مرحله ضدعفونى انجام بشه خرماها موندگارى بهتر هم خواهند داشت.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز بله دقیقا همینطوره چون ضدعفونی در خطوط بسته بندی خرما و پاکیزه نگه داشتن محیط، دستگاه ها و حتی خرماها از هرگونه میکروب و آلودگی موجب داشتن محصولی بهتر و باکیفیت تر خواهد شد. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر. می شه توضیح بدید این محصول در چه مرحله ای به خرما زده می شه و توضیحات تکمیلی و فرم مشخصات ماده رو برام ارسال بفرمایید؟ ممنون

  پاسخ
  • سلام به شما دوست عزیز در رابطه با مصرف محصول فوداسیب برای ضدعفونی کردن خرما و خطوط بسته بندی آن با کارشناسان ما تماس گرفته تا اطلاعات مورد نیاز در اختیار شما قرار بگیرد. شما از این محصول هم جهت ضدعفونی خطوط بسته بندی و هم جهت ضدعفونی محصول استفاده نمایید چون این محصول فودگرید بوده و هیچ نوع باقی مانده مضری نخواهد داشت چون به آب و اکسیژن تبدیل می شود. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • یونس زمانی
  5 آبان 1402 9:13 ق.ظ

  سلام لطفا راههای جلوگیری از کرم زدن خرما و سموم لازم جهت جلوگیری از کرم زدن و همچنین موقع استفاده از سموم را توضیح دهید تشکر

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی؛
   متاسفانه اکثر سم ها، حاوی مواد شیمیایی مضر هستند که بهتره کمتر مصرف بشن. اما دو مورد از پر مصرف ترین سم هایی که برای مبارزه با کرم میوه خوار نخل خرما استفاده می شود، مالاتیون و هگزافلومورون هستند. معمولا بهتره اواخر تابستون یا اوایل پاییز، سمپاشی رو انجام بدید. تایم هایی از روز که هوا خنک تره، این کار رو انجام بدید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید