نگهداری از حیوانات خانگی چه تاثیری روی انسان دارد؟

حیوانات خانگیحیوانات خانگی و نگهداری از آن ها یکی از موضوعات چالش برانگیز جامعه امروز می باشد. حیواناتی مانند سگ، گربه، همستر، مرغ عشق و … به عنوان حیوان خانگی معرفی می شوند. مسائل مربوط به رعایت بهداشت حیوانات خانگی و ضدعفونی حیوانات از جمله مواردی هستند که باید حتما به آن توجه شود. به صورت غیر رسمی گزارش شده است که طی 10 سال گذشته نگهداری حیوانات خانگی در ایران حدود 300 درصد افزایش یافته است.

نگهداری حیوانات خانگی و سلامت انسان از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج حاصل از این مساله ضد و نقیض می باشد. ارتباط عاطفی که بین انسان و حیوان بوجود می آید نشان دهنده آثار مفید روان شناسی است. از طرف دیگر از دست دادن حیوان سبب ایجاد مشکلات روحی در انسان می شود. نگهداری از حیوانات خانگی باعث افزایش روابط اجتماعی و درنتیجه افزایش سلامت فرد می شود. بهداشت حیوانات خانگی شامل موارد زیادی می شود. ضدعفونی حیوانات خانگی و همچنین ضدعفونی سطوح در تماس با این حیوانات جزو این موارد است که باید حتما مورد بررسی قرار گیرد.


 مقالات مرتبط:

بهداشت دام و دامداری

♣ آشنایی با انواع بیماری های دام


بهداشت حیوانات خانگی: تمیز کردن یا ضدعفونی کردن حیوانات خانگی؟!

با نگاهی به بیمارستان ها، دامپزشکی ها، کلینیک ها و سایر اماکن مرتبط با بهداشت عمومی انسان و حیوان، متوجه می شویم که افراد خاصی دائماً در حال تمیز کردن محیط هستند. غافل از این که تمیز کردن با ضدعفونی کردن بسیار متفاوت است. اگرچه تمیزکردن مداوم محیط بسیار ضروری است، اما لزوماً تمام عوامل بیماری زا را که غالباً باعث نگرانی ما می شوند، از بین نمی برند. طبق استانداردهای یکپارچه بهداشت عمومی جهانی، لازم است برای سالم سازی و ضدعفونی سطوح و محیط، از یک پروتکل 3 مرحله ای به شرح زیر استفاده کنیم:

بهداشت حیوانات خانگیاولین قدم، حذف فیزیکی مواد آلی شامل مدفوع، ادرار، خون، ترشحات دهانی و سایر لکه های چربی و آلودگی می باشد. در قدم دوم، سطح و یا محیط مورد نظر، کاملاً با صابون یا یک پاک کننده عمومی شستشو داده شود و سپس خشک شود. در نهایت، می توانید از محلول ضدعفونی کننده مناسب برای از بین بردن میکروب ها، باکتری ها، پاتوژن ها و سایر آلاینده های احتمالی جهت پاکسازی محیط استفاده کنید.

در مورد بهداشت حیوانات خانگی، مسئله ضدعفونی حیوانات خانگی و مکان نگهداری آن ها نیز امر بسیار مهمی است. به این منظور توصیه می شود از محلول های ضدعفونی کننده ارگانیک و سازگار با محیط زیست استفاده کنید. ضدعفونی کننده های شیمیایی و الکلی، عموماً باقیمانده های مضر از خود بجا گذاشته و برای موجودات زنده که در معرض تماس با این سطوح هستند اثرات مخربی دارند.

ترکیبات آمونیوم چهارتایی(quaternary ammonium)، یکی از ضدعفونی های رایج برای ضدعفونی حیوانات خانگی و محیط و سطوح می باشد. از این محلول در بسیاری از بیمارستان ها و کلینیک ها و دامپزشکی ها استفاده می شود. این نوع از ضدعفونی کننده ها، برای از بین بردن پاتوژن ها بسیار مؤثر می باشند. اما باید به این نکته توجه داشت که در مقابل ویروس های مقاوم تراز جمله پاروو(parvo)، ویروس کالسی(calici virus)، آدنوویروس(adenovirus) و عفونت های قارچی(ringworm) کارایی کمی دارند. از طرفی نیز، وجود باقی مانده های مضر و یا حتی انتشار گاز یا بوی سمی ناشی از محلول، منجر به ایجاد تبعات منفی برای حیوانات و حتی افراد مستقر در محیط می شود. لذا ضروری می باشد که در انتخاب ضدعفونی کننده مناسب حیوانات، بسیار دقت نمایید.

آیا حیوانات خانگی باعث انتقال بیماری می شوند؟

نگهداری حیوانات خانگی علاوه بر تاثیرات بر روحیه انسان، از لحاظ دامپزشکی نیز بررسی می شود. اگر بهداشت حیوانات خانگی به درستی رعایت نشود، عامل انتقال بیماری می شوند.

حیواناتی مانند سگ ها، گربه ها، خزندگان و پرندگان ناقل بیماری هایی مانند انگل ها، عفونت های قارچی، آلودگی باکتریایی، مسائل آلرژیک و ویروسی هستند. پیشگیری از انتقال بیماری توسط رعایت بهداشت و ضدعفونی حیوانات خانگی، محیط و چکاب آن ها انجام می شود.

راه های انتقال بیماری های ویروسی و باکتریایی حیوانات، پوست زخم شده و یا مخاط انسان می باشد. عوامل بیماری هایی مانند هاری، عفونت پوست و عضلات، عفونت سیستم عصبی و بیماری هایی از این قبیل پاستورلا مولتوسیدا، بارتونلا هنسله، کاپنوسیتوفاژ، تولارمی هستند.

به این نوع بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات، بیماری های زئونوز گفته می شود. برای شناخت جامع این بیماری ها، حتماً مقاله ” بیماری های مشترک انسان و حیوان” را مطالعه نمایید.

در زیر تعداد دیگری از بیماری هایی که از حیوانات به انسان منتقل می شوند را مشاهده می کنید:

  • ای. کولای
  • سالمونلا
  • ژیاردیا
  • توکسوپاسما
  • تب مالت
  • سالک
  • تب کریمه
  • بارتونلا
  • کرم حلقه ای
  • کرم نواری و …

همانطور که مشاهده می کنید عوامل بیماری که بین انسان و حیوان منتقل می شود زیاد هستند. ضدعفونی حیوانات خانگی و همچنین محیط اطراف آن ها در پیشگیری از انتقال این بیماری ها ضروری است. ضدعفونی کننده ای که در این راستا مورد استفاده قرار می گیرد باید سطح بالا باشد. استفاده از ضدعفونی کننده سطح بالا سبب از بین بردن همه عوامل بیماری زا می باشد.

آیا حیوانات خانگی نیز، به کرونا مبتلا می شوند؟

در شرایط کنونی، که در بحبوحه ی بیماری کرونا قرار داریم، نگرانی های زیادی در رابطه با احتمال انتقال بیماری از انسان به حیوان و یا بالعکس وجود دارد. شائبه ی ابتلای حیوانات خانگی به کروناویروس، به اول مارچ 2020 برمی گردد. یک سگ پشمالوی نژاد پومرانیایی( Pomeranian) در هنگ کنگ برای تست ابتلا به SARS-CoV-2 مورد آزمایش قرار گرفت و نتیجه آن مثبت بود. در واقع، این اتفاق هشداری بود که نشان می داد حیوانات خانگی می توانند بخشی از زنجیره انتقال سندرم حاد تنفسی کروناویروس یا کوید 19 باشند. اگرچه ابتلا به ویروس SARS-CoV-2 دلیلی بر ابتلا به کویید 19 نمی باشد. با این وجود، سازمان AFCD هنگ کنگ، در بیانیه ای اعلام کرد که تست مربوط به سگ پومرانیایی حاکی از احتمال ضعیف ابتلا به RNA ویروسی در نمونه های بینی و دهان می باشد.

کروناویروس در حیواناتاین سازمان افزود که سگ مورد نظر، از لحاظ میزان آلودگی بسیار سطح پایین است. به احتمال زیاد ای مورد انتقال از انسان به حیوان است. لذا اکیداً توصیه می کنیم حیوانات اهلی پستاندار نظیر سگ و گربه در خانواده های مبتلا به کرونا، قرنطینه گردند. بدین شکل، احتمال ابتلای خودشان، سایر حیوانات و افراد دیگر به حداقل خواهد رسید.

شلی رانکین( Shelley Rankin) میکروبیولوژیست دانشگاه پنسیلوانیا در مورد ریسک ناشی  ابتلای حیوانات اهلی به کوید 19 معتقد است که برای اثبات آن، نیاز به آزمایشات بیشتری می باشد.

مناسب ترین ضدعفونی کننده برای بدن و محیط حیوانات

ضدعفونی قفس حیوانات، ظروف غذا و آب آشامیدنی حیوانات و هر چیزی که ممکن است حیوانات خانگی شما با آن ها تماس داشته باشند، کاملاً ضروری است. نیازی به ذکر این نکته نیست که حیوانات می توانند آلودگی های محیط بیرون را به خود جذب کرده و منبعی برای انتقال آن آلودگی ها به محیط داخل منزل باشند. لذا همواره، یکی از دغدغه های صاحبان حیوانات خانگی خزدار از جمله سگ، گربه، خرگوش و … مسئله ضدعفونی کردن آن ها می باشد.

سوالی که برای اغلب ما بوجود می آید این است که آیا می توان از محلول ضدعفونی کننده برای خود حیوانات نیز استفاده نمود؟

پراکسیدین و ضدعفونی حیوانات خانگی!!

با توجه به اهمیت این موضوع صنایع آرال شیمی نسبت به تولید ضدعفونی کننده ارگانیک سازگار با حیوانات اقدام نموده است. محلول داموسیب از این دست محلول ها می باشد. این محلول پایه خوراکی داشته و طبق تست های صورت گرفته بر گونه های متعددی از حیوانات، عوارضی در پی نداشته است. با درنظر گرفتن مسائل و عوارض احتمالی پوستی جانبی ناشی از مصرف مواد ضدعفونی کننده در تماس با حیوانات، توصیه می شود قبل از استفاده از هرگونه محلول ضدعفونی کننده برای حیوانات خانگی، با دکتر دامپزشک ضدعفونی حیوانات خانگیمشورت نمایید. توجه شود که در هنگام استفاده، طبق دستورالعمل مصرفی عمل نموده و مطابق دوزهای توصیه شده اقدام به استفاده نمایید.

پراکسیدین- سرفوسیب نیز، به عنوان یک محلول ضدعفونی کننده سطح بالا بر پایه پراستیک اسید، یکی دیگر از محصولات آرال شیمی است که محلول ضدعفونی کننده مناسبی برای محیط می باشد. سرفوسیب، هم پاک کننده و هم ضدعفونی کننده بسیار مؤثری می باشد. با توجه به ارگانیک بودن این محلول، بدون نگرانی می توانید از آن برای سطوح حساس نیز استفاده کنید. از آنجایی که استفاده از این محلول به صورت رقیق شده می باشد، فاقد هرگونه بوی بد یا گاز سمی می باشد. البته باید به این نکته توجه شود که استفاده از این محلول، باید مطابق با دستورالعمل مصرفی همراه آن، صورت پذیرد.

کارشناسان آرال شیمی جهت مشاوره و فروش پاسخ گوی شما هستند.

https://www.sciencemag.org/

https://worldpets.ir

http://newspaper.hamshahrionline.ir

https://www.healthlinkbc.ca

https://parstoday.com

فهرست