روش های کاهش پی اچ گیاه با پاشش برگی

کود برگی یک محصول کودی است که به گونه ای طراحی شده است که مستقیما روی برگ های یک گیاه استفاده شود. برخی از شرکت ها طیف وسیعی از کودهای برگی را تولید می کنند، از محصولات ارگانیک ایمن برای استفاده در محصولات غذایی گرفته تا کودهای شیمیایی تهاجمی تر برای گیاهان زینتی. برخی از مزایای استفاده از کودهای برگی، استفاده از این کودها را برای کاربردهای باغبانی محبوب می کند. کود برگی کاهنده پی اچ، یک کود برگی قوی برای کاهش پی اچ گیاه است. در این مقاله پس از بررسی ضرورت سطوح درست پی اچ گیاه، محلول کاهنده pH آرال شیمی، معرفی خواهد شد.

فواید کوددهی برگی

همانطور که مشخص است با تغذیه برگی، مواد غذایی مستقیما از طریق برگ های گیاه جذب می شوند. آنها به سمت پایین ریشه حرکت می کنند، اما فعالیت در برگ ها را نیز تحریک می کنند، که به نوبه خود رشد ریشه را تحریک می کند، زیرا گیاه شروع به تقاضای آب بیشتری می کند. استفاده از کود برگی می تواند با تشویق گیاهان به جذب آب بیشتر، جذب مواد مغذی از خاک را افزایش دهد، علاوه بر این، فواید سریعی برای گیاهی که ممکن است از کمبود عناصر رنج می برد، داشته باشد. کوددهی برگی به عنوان جایگزینی برای کود خاک و تهویه خاک طراحی نشده است، بلکه به عنوان مکملی برای افزایش کارایی و بهبود سلامت گیاه طراحی شده است. جذب مواد مغذی از خاک می تواند بسیار ناکارآمد باشد و ممکن است چندین روز طول بکشد تا اثرات قابل توجهی رخ دهد. کودهای برگی سریعتر و به مراتب کارآمدتر عمل می کنند، زیرا بیشتر کود به جای خاک، به گیاه ختم می شود.

کوددهی برگی

نکات استفاده از کوددهی برگی

برخی از اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید هنگام کوددهی برگی رعایت شود. برای جلوگیری از سوختن کود باید قبل از استفاده رقیق شود و همچنین زمانی که گیاهان به احتمال زیاد سود می برند باید از آن استفاده شود.

 • بهترین زمان برای انجام این کار زمانی است که دما خنک است و مقداری شبنم روی برگ ها وجود دارد، مانند عصر و صبح زود، زیرا روزنه روی برگ ها باز شده و قادر به جذب مواد مغذی خواهد بود.
 • استفاده در گرمای روز ناکارآمد است و در واقع می تواند به گیاه آسیب برساند.
 • هنگام انتخاب کود برگی، مهم است که به نیازهای غذایی گیاه فکر کنید. همه گیاهان شبیه هم نیستند و کودی که برای یک گونه فرموله شده است ممکن است برای گونه دیگر مناسب نباشد.

جهت مطالعه بیشتر پیشنهاد می کنیم مقالات مرتبط زیر را مطالعه بفرمایید:

انواع سموم و کودهای کشاورزی را بشناسید

خاک کشت مناسب برای کشاورزی

معرفی انواع خاک و خواص آن ها

روش های تنظیم پی اچ خاک


دلایل اهمیت سطح pH در محلول های اسپری برگی

از کارایی محصول گرفته تا سهولت کاربرد، این نکته مهم است که سطح pH خود را به درستی تعیین کنید. با افزایش آگاهی در مورد شیوه های زراعی، پرورش دهندگان به طور فزاینده ای از مزایای دانستن و مدیریت سطوح pH در خاک آگاه می شوند. با این حال، مهم است که فراموش نکنید که سطح pH آبی که استفاده می کنید می تواند تأثیر قابل توجهی در سمپاش داشته باشد.

تعیین پی اچ کود برای پاشش برگی، محلول کاهنده ph

1) pH بر پایداری و عملکرد حشره کش ها تأثیر می گذارد.

اگر آبی که استفاده می کنید قلیایی باشد، عملکرد آفت کش ها (به ویژه حشره کش ها) می تواند به شدت تحت تأثیر قرار گیرد. این می تواند منجر به هیدرولیز قلیایی شود که باعث می شود آفت کش به شکل غیرفعال تجزیه شود و در نتیجه کنترل ضعیف حشرات را در پی دارد. تجزیه را می توان با استفاده از یک محلول محصول اسیدی کاهش پی اچ گیاه برای رسیدن به سطح پی اچ 6 یا کمتر، کند یا از آن جلوگیری کرد. اسپری های آفت کش اسیدی شده یا کود برگی کاهنده پی اچ، اغلب کنترل اولیه آفات را بهبود می بخشد و کنترل باقی مانده طولانی تری را ارائه می دهد.

2) pH بر حلالیت و جذب مواد مغذی تأثیر می گذارد.

برای جذب موثر گیاه، مواد مغذی باید به شکل محلول در آب وجود داشته باشند. کودها و محصولات غذایی که دارای PH خنثی و حلالیت کم در آب هستند، جذب فوری مواد مغذی را برای گیاهان دشوار می کند. اسیدی کردن آب با کاهش پی اچ گیاه، تا حد ایمن حلالیت مواد مغذی را در مخزن اسپری افزایش می دهد و آنها را برای جذب گیاه به راحتی در دسترس قرار می دهد. در جاهایی که واکنش سریع مورد نظر است، مانند محصولات با رشد سریع یا جاهایی که اصلاح کمبود فوریت دارد، این تأثیر به ویژه مهم است.

3) محلول پاشی برای جذب مناسب نیاز به PH اسیدی دارد.

جذب برگی به pH بستگی دارد. سطح pH پدیده های دافعه و جاذبه الکترواستاتیک پیچیده را در کوتیکول گیاه تنظیم می کند. به عنوان مثال، اعتقاد بر این است که سطح pH بهینه برای جذب و استفاده از فسفات بین 3 تا 3.7 است. شواهدی وجود دارد که کاهش پی اچ گیاه در محدوده بین 4.1 تا 4.9 بهترین جذب روی را دارد. در حالی که تحقیقات زیادی باید انجام شود، واضح است که سطوح pH مطلوب بسته به هر ماده مغذی و حامل آن متفاوت است.

4) عدم تعادل شدید pH می تواند سطح گیاه را بسوزاند.

گیاهان معمولا در برابر اسپری هایی با دامنه وسیعی از PH مقاوم هستند. به طور طبیعی، از افراط در هر دو انتهای مقیاس pH باید اجتناب شود. سمیت گیاهی، نگرانی اصلی است. محلول اسپری با عدم تعادل pH قابل توجه می تواند گیاه را بسوزاند و منجر به مرگ بافت نرم، رشد کوتاهی، زنگ زدگی، لکه بینی برگ، نوک برگ های مرده، مناطق مرده بین برگ ها و اعوجاج برگ ها و اندام های تولید مثلی شود.

باید از سطوح شدید pH در محلول اسپری اجتناب کرد. محلول های اسپری در صورتی که حاوی آهک، گوگرد آهک یا محصولات مس ثابت باشند (مس ممکن است در اثر اسیدیته حل شود و منجر به آسیب احتمالی گیاه شود)، نباید اسیدی شوند.

خواص محلول کاهنده pH

به عنوان یک روش کلی، محلول های اسپری در محلول های اسیدی (پی اچ بین 4 تا 6) بهترین کار را دارند.

استفاده از کود برگی کاهنده پی اچ جهت کنترل آفات، محلول کاهنده ph

 • آفت کش ها در پی اچ 6 یا کمتر، موثرتر عمل می کنند. بنابراین استفاده از کود برگی کاهنده پی اچ، برای کنترل آفات توصیه می شود.
 • فسفات در پی اچ کمی کمتر از 4 به بهترین شکل جذب می شود. بنابراین محلول کاهنده pH جذب فسفات را در گیاه بهبود می بخشد.
 • اکثر محصولات پاششی با کاهش پی اچ گیاه محلول تر می شوند.
 • محلول های اسپری اسیدی یا کود برگی کاهنده پی اچ به کنترل برخی از قارچ ها کمک می کند و ممکن است عاملی در حفظ جمعیت برخی از حشرات مفید باشد.

کلام آخر:

با افزایش آگاهی در مورد شیوه های زراعی، پرورش دهندگان به طور فزاینده ای از مزایای دانستن و مدیریت سطوح pH در گیاه آگاه می شوند. با این حال، سطح pH آبی که استفاده می کنید می تواند تأثیر قابل توجهی در سمپاش داشته باشد. آرال شیمی با ایجاد محلول کاهنده pH یک محلول ایمن و ارگانیک برای کاهش پی اچ گیاه، آب آبیاری و برگ های چمن است. کود برگی کاهنده پی اچ برای اصلاح موقعیت های pH بالا استفاده می کند. زیرا pH پایین تر برای گیاهان، حیوانات و میکروب های خاک بسیار ایمن تر از محصولات جایگزین حاوی اسیدهای معدنی مانند اسید کلریدریک یا سولفوریک است.

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • باسلام،
  تشکر از مطالب مفیدتون. من یک سوال از خدمتتون داشتم. بهترین زمان برای اسپری کردن این ماده به روی برگ چه زمانی هست؟و آیا نیاز به رقیق سازی دارد یا خیر؟من برای برگ درختچه ی فیکوس خانگیم می خواستم.
  ممنون از شما

  پاسخ
 • سلام به شما دوست عزیز جهت دریافت محصول و مشاوره با کارشناسان ما، لطفا با شماره های درج شده در وب سایت تماس حاصل نمایید. سپاس از توجه شما.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید