ادوات و تجهیزات باغبانی و فضای سبز

پروژه های باغبانی و محوطه سازی فضای سبز به ابزارهای مناسب و متناسب با کار مورد نظر برای اطمینان از کارایی نیاز دارند. هنگام انتخاب ابزار، باید عواملی مانند چیدمان باغ، نوع خاک، طراحی ارگونومیک، دوام و تطبیق پذیری را به دقت در نظر بگیرید و ارزیابی کنید. شما می توانید از طریق تجزیه و تحلیل جامع از این معیارهای کلیدی، تجهیزاتی را تهیه کنید که کارایی، پایداری و سهولت استفاده را به حداکثر می رساند. چقدر با دنیای باغبانی آشنا هستید؟ اگر به باغبانی علاقه دارید حتماً دوست دارید در مورد مهمترین تجهیزات و ادوات باغبانی و روش های ضدعفونی کردن آن ها نیز اطلاعات کافی داشته باشید.

ادوات و تجهیزات باغبانی


همچنین بخوانید:

ماشین آلات، ادوات و تجهیزات کشاورزی

♣ ضدعفونی خاک چگونه انجام می شود؟


ادوات، لوازم، ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده در باغبانی

ادوات باغبانی بسیار گسترده هستند، برخی برای باغ های بزرگ بوده که به عنوان ماشین آلات باغبانی از آنها یاد می شود و برخی دیگر برای باغ های کوچک خانگی استفاده می شود. یکی از جنبه های کلیدی باغبانی موفق، درک آب و هوای محلی و شرایط خاک است. چه در مورد کشت سبزیجات، گل ها، گیاهان یا میوه ها باشد، برنامه ریزی، طراحی و راهنمایی مناسب می تواند یک تکه زمین ساده را به منظره ای همیشه سبز تبدیل کند. با این حال، داشتن ابزار باغبانی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. ماله، قیچی هرس، چنگال باغ، بیل باغ، قوطی های آبیاری، چرخ دستی و دستکش برخی از ابزارهای ضروری باغبانی هستند که امکان کار دقیق و کارآمد را فراهم می کنند.

قصد داریم انواع تجهیزات باغبانی را در این بخش معرفی کنیم:

شن کش

یکی از ابزارهایی که بسیاری از شما با آن آشنایی دارید، شن کش است. شن کش ها برای تمیز کردن خاک و همینطور پاکسازی آن استفاده می شود. در بین انواع تجهیزات باغبانی، شن کش ها گزینه خوبی برای جداسازی سنگ های درشت و نخاله ها هستند. این وسیله هم در ابعاد بزرگ و کوچک استفاده می شود و هم از آن می توان برای باغ و باغچه و خاک گلدان استفاده کرد. شن کش ها دارای یک سری چنگک های خاص هستند.  این وسیله به صورتی است که کمک می کند به علف های هرز از بین بروند اما به گیاهان آسیب وارد نشود و خاک تمیز و یکدست شود.

شن کش بعنوان یکی از ادوات و تجهیزات باغبانی

دستگاه برگ جمع کن

این دستگاه در لیست ماشین آلات باغبانی قرار دارد و به نوبه خود دارای مکانیزم مکنده است. در واقع این دستگاه برای جمع آوری برگ ها استفاده می شود و به زبانی ساده، دارای مکانیزمی مانند جاروبرقی است. دستگاه مکنده برگ جمع کن قابلیت تنظیم دارد و می تواند به سرعت برگ ها را از روی زمین جمع کند و دارای موقعیت هوای فشرده است.

برگ جمع کن بعنوان یکی از تجهیزات باغبانی

تیلر باغبانی

شخم زدن و زیر و رو کردن یک باغ مانند زمین های کشاورزی نیاز به تیلر دارد. اگر در لیست تجهیزات کشاورزی نیز دقت کرده باشید تیلرها گزینه ای پر کاربرد هستند. در واقع تیلر باغبانی دستگاهی است که علف های هرز را می کند و سبب می شود که خاک یک دست شود. تیلرهای باغبانی در مدل های کوچک و بزرگ طراحی شده اند و گزینه خوبی محسوب می شوند.

تیلر دستی بعنوان ابزارآلات و تجهیزات باغبانی

بیل باغبانی

بیل باغبانی که همه ما می شناسیم و از بهترین و پرکاربردترین ادوات باغبانی محسوب می شود. این وسیله باغبانی برای زیر و رو کردن خاک باغچه استفاده می شود. دقت کنید که بین بیل های باغبانی و ساختمانی تفاوت وجود دارد و باید در این زمینه دقت لازم صورت بگیرد. مثلاً نوک بیل های باغبانی به نسبت ساختمانی نازک تر هستند. بیل های باغبانی در مدل های دوار و کج بیل هستند.

بیلچه بعنوان تجهیزات باغبانی

الک باغبانی

الک باغبانی یکی از مهمترین تجهیزات باغبانی محسوب می شود که سبب یکدست شدن خاک باغچه یا گلدان ها می شود و ذرات را به درستی از هم جداسازی می کند. در واقع اندازه های مختلفی از الک وجود دارد که می تواند برای شما مناسب باشد.

تجهیزات باغبانی در منزل

 

سمپاش باغبانی

سمپاش ها هم برای تجهیزات کشاورزی مناسب هستند و هم بخش مهمی از تجهیزات باغبانی محسوب می شود. مدل های سمپاشی که برای باغ ها استفاده می شوند، در انواع دستی، شارژی، فرغونی و پشت تراکتوری طراحی شده است. در واقع سمپاش ها به واسطه محلول و یا گرد پاشی می توانند سموم موجود در خاک را از بین ببرند.

آبپاش بعنوان یکی از تجهیزات باغبانی

برای اینکه فرایند کود پاشی در باغ ها آسان تر صورت بگیرد نیاز به کودپاش است. این وسیله به طور کلی در مدل های دستی و گاه شارژی عرضه می شود.  از دیگر ادوات باغبانی که میتوان در مورد آن صحبت کرد، مه پاش است. نام دیگر مه پاش ها فوگر است و برای خنک سازی و تنظیم رطوبت فضای کشت استفاده می شود. این محصول مکانیزم های خاصی دارد و سبب می شود که آب با فشار بسیار زیاد در زمان خروج با هوا مخلوط شود و پاشش به صورت مه صورت بگیرد.

آب پاش:

آب پاش ها از مهمترین تجهیزات کشاورزی و باغبانی محسوب می شود و برای آبیاری گیاهان یک دستگاه بسیار ارزشمند هستند. مدل های دستی و اتوماتیک برای این دستگاه دیده می شود که باغات و زمین های زراعی و باغچه های بزرگ گزینه بسیار خوبی محسوب می شوند.

سایر تجهیزات باغبانی:

از آنجایی که ادوات باغبانی بسیار زیاد هستند در این بخش می خواهیم به صورت خلاصه در مورد برخی دیگر از ابزارهای مورد نیاز برای باغبانی صحبت کنیم:

  • یکی از موارد بیلچه است. بیلچه ها برای باغبانی و گل کاری در منزل بسیار ابزار کاربردی محسوب می شود و سبب می شود که کاشتن گل ها، عوض کردن گلدان و یا جابجا کردم گل ها به سادگی صورت بگیرد.
  • قیچی باغبانی از دیگر لوازم باغبانی محسوب می شود که در اندازه های مختلف عرضه می شود و برای هرس و قلمه زنی و بریدن شاخه های مزاحم گزینه خوبی است. این قیچی ها به طور کلی در مدل های سرشاخه زن و شمشادزن به فروش می رسند. فروش قیچی باغبانی بسیار زیاد است.
  • چاقوی باغبانی پیوند یک نوع چاقوی خاص است که با چاقوهای دیگر فرق دارد. این چاقو از وسایل لازم برای باغبانی محسوب می شود و در انواع مختلف وجود دارد. این چاقو برای پیوند زدن گیاهان و همینطور قلمه زنی و بر ساقه ها بسیار مناسب است.
  • برای اینکه بتوانید پروسه باغبانی را به خوبی طی کنید نیاز به چرخ دستی دارید که از لوازم جانبی باغبانی محسوب می شود. این وسیله برای حمل بوته ها و خاک و کود و سایر وسایل و فضای باغ استفاده می شود. چرخ دستی به طور کلی سایزبندی دارد و بخش مهمی از فروش تجهیزات باغبانی را به خود اختصاص داده است.

ضدعفونی ادوات و تجهیزات باغبانی

لزوم ضدعفونی تجهیزات باغبانی

چرا باید تجهیزات باغبانی را ضدعفونی کنیم؟ سلامتی گیاهان بسیار اهمیت دارد و در واقع احتمال انتقال بیماری از یک گیاه به گیاه دیگر بسیار زیاد است. فرض کنید که در حال هرس کردن یک شاخه زائد از درخت هلو هستید و این درخت به نوعی آفت مبتلا است. حال، با همان ابزار به سراغ هرس درخت چناری می روید که شاخه های سالم دارد و کمتر از چند روز متوجه می شوید که برگ های درختان دچار سوراخ شده اند. در چنین شرایطی باید مراقب باشید تا از سرایت بیماری از یک گیاه به گیاه دیگر جلوگیری شود. رعایت بهداشت و ضدعفونی کردن تجهیزات باغبانی بسیار مهم است. اگر ضدعفونی کردن ادوات باغبانی در دوره های کوتاه مدت صورت بگیرد، اثرگذاری بهتری خواهد داشت. ابزارهای کوچک باغبانی باید زودتر ضدعفونی شوند؛ چون به نسبت سایر ابزارها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و در معرض بیماری های گیاهان هستند.

روش های ضدعفونی ادوات و تجهیزات باغبانی

برای اینکه ابزار ها و تجهیزات باغبانی را ضد عفونی نمایید بهتر است یک زیر انداز بزرگ پهن کنید و همه وسایل را روی آن بگذارید. در ابتدا نیاز است که وسایل با آب شسته شوند تا کثیفی های سطحی از آنها پاک شود. سپس اجازه دهید که ابزارها خشک شوند. بهتر است برای ضدعفونی کردن تجهیزات باغبانی، یک سری وسایل اعم از دستمال، روغن ماشین، قطعات یدکی و همینطور کابل های افزایش طول، دم دست خود داشته باشید.

روش سنتی ضدعفونی تجهیزات باغبانی:

یکی از روش های ضدعفونی کردن تجهیزات باغبانی استفاده از محلول سفید آب و کلر با غلظت 10 درصد است. این محلول به صورتی عمل می کند که در زمان هرس کاری در باغ و باغچه سبب می شود که اگر آفت یا بیماری در درخت وجود داشته باشد، به واسطه محلول نابود شود. می توانید از محلول را در منزل تهیه کنید. برای این کار نیاز به یک مخزن کوچک اسپری پلاستیکی دارید و باید ماده کلرین یا کلر سفید و مقداری آب را با هم ترکیب کنید. دقت کنید که کلر سفید رنگ بسیار تند و سوزآور بوده و نباید درصد زیادی از آن استفاده شود. سایر مواد ضدعفونی کننده سنتی شامل ضدعفونی ابزار با سرکه رقیق است.

تمیز کردن و ضدعفونی تجهیزات باغبانی

روش مدرن ضدعفونی ادوات و تجهیزات باغبانی:

در روش مدرن، برای تمیز کردن ابزارها، تعدادی مواد شوینده و گندزدا وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. هر ابزاری که تمیز می کنید، سریعاً تیز کنید. برای تیز کردن نیاز به یک سری ابزارهای تیز کننده مخصوص است. تیغه ها به ساگی تیز می شوند. همینطور می توانید به واسطه سوهان نیز بخشی از کثیفی های تجهیزات باغبانی را از بین ببرید. روغن کاری بخش مهمی از ضدعفونی کردن تجهیزات باغبانی محسوب می شود و بهتر است که برای تجهیزات هرس به صورت مرتبه و دوره ای روغن کاری صورت بگیرد. در صورتی که در تجهیزات باغبانی مواردی وجود دارد که دارای دسته های چوبی است. باید مواظب باشید که دسته ها ترک نخورد و نشکند. ابزارهایی که دسته چوبی دارند بهتر است در فضای سرپوشیده نگهداری شوند.

کلام آخر:

آرال شیمی با تکیه بر مواد اولیه ارگانیک و فودگرید، در این زمینه محصولاتی دارد که می تواند برای کشاورزان و باغبانان عزیز، مفید باشد. ضدعفونی کننده سطح بالای پراکسیدین، سازگار با محیط زیست است.این شرکت فروشنده تجهیزات باغبانی و کشاورزی نیست منتها در راستای مسئولیت اجتماعی خود در اطلاع رسانی به هموطنان عزیز، تلاش می کند با ارائه مقالات مرتبط، نکات مهم را به کشاورزان زحمتکش و باغداران عزیز عرضه کند. پراکسیدین پاتوژن ها و سایر عوامل بیماری زای موجود بر سطح تجهیزات و ادوات را از بین می برد. محلول ارگانیک دیگر، اگروسیب است که برای ضدعفونی تجهیزات و ادوات باغبانی، ضدعفونی بذر ضدعفونی کود و غیره استفاده می شود. بر انواع قارچ ها، باکتری ها و ویروس ها تاثیرگذار است. در نتیجه مانع از انتقال بیماری بین گیاهان می شود. درنهایت به ارتقای کیفیت محصول زراعی کمک می کند.

 بروزرسانی شده در تیر 1403

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید