عوامل بیماری زای ورم پستان گاو

ورم پستان گاوی التهاب پستان است که در نتیجه عفونت یا ضربه ایجاد می شود و یک بیماری تکرار شونده و پرهزینه برای تولید کنندگان لبنیات است. گونه‌های باکتریایی اصلی که باعث ورم پستان در گاوهای شیری می‌شوند، استرپتوکوک اوبریس، استافیلوکوکوس اورئوس و اشریشیا کلی (E.coli) هستند، اگرچه بیش از 200 ارگانیسم به عنوان پاتوژن‌های ایجاد کننده ماستیت شناسایی شده‌اند که به ویژه در هنگام شیردوشی بسیار قابل انتقال است. با شناسایی به موقع عفونت های باکتریایی ورم پستان، می توان از شیوع و انتقال آن جلوگیری کرد. در این مقاله، محصول های شرکت آرال شیمی به عنوان از بین برنده استافیلوکوکوس و استرپتوکوک، برای جلوگیری از عوامل بیماری زای ورم پستان و عفونت های باکتریایی ورم پستان معرفی خواهد شد.

نحوه انتقال عوامل بیماری زای ورم پستان به گاوها

باکتری های عامل بیماری را پاتوژن می نامند. شایع‌ترین عفونت های باکتریایی ورم پستان، ناشی از پاتوژن‌هایی است که در بافت‌های پستان یافت می‌شوند. این پاتوژن ها از گاو به گاو (پاتوژن‌های مسری) یا در محیط اطراف گله (پاتوژن‌های محیطی) مانند مواد بستر، کود و خاک پخش می‌شوند. عوامل بیماری زای ورم پستان می توانند گاوها را هم در دوره خشکی و هم در زمان شیردهی آلوده کنند و شناسایی منبع این عفونت ها بسیار مهم است. زیرا رویکردهای کنترل، پیشگیری و درمان اثرات پاتوژن می تواند بسته به اینکه عفونت در دوران خشکی گاو رخ می دهد یا در دوران شیردهی، متفاوت باشد.

عوامل بیماری زای ورم پستان به گاوها- استافیلوکوکوس

باکتری استرپتوکوک اوبریس

باکتری استرپتوکوک اوبریس به طور کلی یک پاتوژن است که باعث ورم پستان محیطی می شود. در بسیاری از محیط‌های گاو یافت شده و به‌ویژه در بسترها و حیاط‌های کاهگلی رایج است. در مقابل، سیستم‌های بستر مبتنی بر شن و ماسه محیطی غیرقابل حمایت برای این باکتری هستند. اگرچه به طور کلی به عنوان یک پاتوژن محیطی تعیین می شود، برخی از سویه های عفونت استرپتوكوك، دارای ویژگی های مسری بیماری هستند. این باکتری را می توان در تعداد قابل توجهی در خود گاو یافت در حالی که ممکن است در مدفوع وجود نداشته باشد.

باکتری استرپتوکوک اوبریس و استافیلوکوکوس عوامل بیماری زای ورم پستان


پیشنهاد می کنیم جهت اطلاعات بیشتر مقالات زیر را مطالعه بفرمایید:

بررسی جامع چرخه بهداشت دام و دامداری

آشنایی با انواع بیماری های دام، پیشگیری و درمان

شرایط شیردوشی دام

اسپور کش، باکتری کش و قارچ کش در صنایع دام و طیور

لزوم استفاده از تیت گارد در سلامت پستان گاو


نشانه های بیماری استرپتوکوک

ورم پستان یا ماستیت ناشی از عفونت استرپتوكوك، بسیار حاد و با شروع ناگهانی است، اما به طور معمول به طیف وسیعی از آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان ورم پستان پاسخ می دهد. بسیاری از عفونت‌های استافیلوکوکوس اوبریس می‌توانند در طول دوره خشکی رخ دهند و تنها به عنوان علائم بالینی در طول شیردهی آشکار می‌شوند.

راه های تشخیص استرپتوکوک

تشخیص ماستیت ناشی از عفونت استرپتوكوك، بر اساس موارد زیر صورت می پذیرد:

  • علائم بالینی
  • تست فنجان نواری
  • صفات شاخص – شمارش سلول های سوماتیک، تست ورم پستان کالیفرنیا، و تست انعقاد مایه پنیر

تست انعقاد مایه پنیر برای تشخیص استرپتوکوک و استافیلوکوکوس عوامل بیماری زای ورم پستان

کنترل و پیشگیری از بیماری استرپتوکوک

تغذیه خوب، بهداشت صحیح شیردوشی و معدوم سازی گاوهای مبتلا به بیماری مزمن برای پیشگیری از ورم پستان ناشی از استرپتوکوک مفید است.
♦ گاوهایی با بستر تمیز و خشک خطر عفونت و انتقال را کاهش می دهند. کارگران لبنیات باید هنگام شیردوشی از دستکش لاستیکی استفاده کنند و ماشین آلات باید به طور مرتب تمیز شوند تا از بروز انتقال کاهش یابد.
♦ یک روال شیردوشی خوب بسیار ضروری است. این شامل استفاده از غوطه وری یا اسپری سرپستانک قبل از شیردوشی، مانند اسپری ید، و خشک کردن پستانک ها قبل از شیردوشی است. سپس دستگاه شیردوشی اعمال می شود. پس از دوشیدن شیر، می توان دوباره پستانک ها را تمیز کرد تا هر گونه محیط رشد باکتری را از بین ببرد.
♦ یک محصول پس از شیردوشی مانند دیپ ید-پروپیلن گلیکول ممکن است به عنوان یک ضدعفونی کننده موثر و مانعی بین پستانک باز و باکتری های موجود در هوا استفاده شود. ورم پستان ممکن است بعد از شیردوشی ایجاد شود زیرا منافذ سوراخ های پستانک پس از 15 دقیقه بسته می شود و اگر حیوان در مکانی کثیف با مدفوع و ادرار بنشیند موجب آلودگی می شود.
♦ واکسیناسیون برای ورم پستان: توسعه واکسن های بالقوه برای پیشگیری یا کنترل ورم پستان همچنان یک هدف مهم و به همان اندازه یک چالش بزرگ است. با ساخت واکسن های گرم منفی جهش یافته، پیشرفت هایی در جهت کنترل ماستیت کلیفرم حاصل شده است.

باکتری استافیلوکوکوس اورئوس

درمان باکتری استافیلوکوکوس اورئوس با آنتی بیوتیک ها بسیار دشوار است، زیرا این توانایی را دارد که در بافت های فیبری و درون ساختارهای سلولی به دام بیفتد. مناطقی که آنتی بیوتیک ها نمی توانند با اثربخشی زیاد به آنها دسترسی پیدا کنند. ویژگی خاص آن در موارد مزمن، تشکیل توده های فیبری روی پستان است که در آن عفونت به طور موثر غیر قابل درمان شده است و منجر به حملات مکرر ورم پستان می شود.

باکتری استافیلوکوکوس اورئوس در عوامل بیماری زای ورم پستان گاو

♦ این باکتری یک پاتوژن مسری ورم پستان است. نقش باکتری استافیلوکوکوس اورئوس در ورم پستان گاو، توانایی خوب آن برای چسبیدن به پستان و پوست پستان است و اینکه می تواند به کانال پستانک کلون شود. از این رو، ضدعفونی پستانک پس از شیردوشی روش مهمی برای کنترل باکتری است و نقش مهمی در کنترل سطوح عفونت و گسترش بیماری دارد.

تست های تشخیصی استافیلوکوکوس اورئوس

کشت شیر درون مخزن بالک روشی آسان، مقرون به صرفه و کمک مهمی در نظارت بر تعداد باکتری ها در شیر است. کشت مخازن حجیم را می توان برای نظارت بر وضعیت درون گله استفاده کرد. برای مثال، در گله‌ای بدون سابقه ورم پستان مسری، کشت مثبت یا مجموعه‌ای از کشت‌ها به تولیدکننده هشدار می‌دهد که گاوها را بررسی کند. هنگام عیب یابی گله ای با مشکل SCC بالا، کشت همه گاوهای با SCC بالا (بیش از 400000 سلول در میلی لیتر) توصیه می شود. اگر بیش از 20 درصد گله را شامل می شود، بهتر است 20 تا 30 گاو با بالاترین SCC را کشت دهید.
♦ از طرف دیگر، تولیدکننده می‌تواند از تست ورم پستان کالیفرنیا (CMT) روی گاوهایی با DHI SCC بالا استفاده کند تا تعیین کند کدام یک از محله‌ها ممکن است آلوده باشند و به‌طور انتخابی قسمت‌های مثبت را کشت دهند. گله‌هایی که آزمایش نمی‌شوند نیز می‌توانند به طور دوره‌ای از CMT برای همه گاوها برای شناسایی محل‌های کشت استفاده کنند. این یک نقطه شروع عالی برای شناسایی گاوهای مثبت و انتقال آنها به یک گروه جداگانه است. شناسایی زودهنگام عفونت ها برای جلوگیری از سرایت به سایر حیوانات و افزایش شانس درمان موفقیت آمیز بسیار مهم است.

علائم و درمان عفونت استافیلوکوکوس

الف) علائم

در برخی موارد شدید، این باکتری می تواند باعث ورم پستان حاد گانگرونی بسیار ناخوش سمومی تولید می کند که غشای سلولی را از بین می برد و می تواند مستقیما به بافت تولید کننده شیر آسیب برساند. گلبول های سفید خون (لکوسیت ها) به ناحیه التهابی جذب می شوند که در آن تلاش می کنند با عفونت مبارزه کنند.

ب) درمان

مؤثرترین راه‌ها برای از بین بردن باکتری استافیلوکوکس از بین بردن شرایطی است که انتهای پستانک را در معرض باکتری قرار می‌دهد و احتمال انتشار از گاو به گاو را کاهش می‌دهد. روش های زیر از موثرترین درمان‌های کاهش عفونت با باکتری استافیلوکوکوس اورئوس هستند:

  • رویه های بهداشتی
  • شیر گاوهای آلوده به استافیلوکوکوس اورئوس جداگرد
  • تجهیزات شیردوشی
  • درمان آنتی بیوتیکی گاو استافیلوکوکوس اورئوس
  • گاو درمانی خشک
  • تلیسه های آبستن

کلام آخر:

استرپتوکوک، یکی از پاتوژن های اصلی ایجاد ورم پستان در سراسر جهان است. شناسایی سویه‌های استافیلوکوکوس که به درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها پاسخ نمی‌دهند، برای تصمیم‌گیری بهتر و انتخاب درمان ضروری است. جهت پیشگیری از این عوامل بیماری زای ورم پستان، رعایت بهداشت محیط، بهداشت دستگاه شیردوش و بهداشت دام اصول ضروری محسوب می شوند. استفاده از مواد ضدعفونی کننده مناسب، می تواند تا حد بسیار زیادی بیماری ورم پستان را در گاوها کاهش هد. شرکت آرال شیمی با ارائه محصولات ضدعفونی کننده داموسیب، آرال گلوتار وآرال بنزال ضدعفونی صد در صدی بستر و محیط زندگی دام را به عهده دارند. از سوی دیگر محصولات شوینده قلیایی بدون کف AL-01 ، شوینده دستگاه شیردوش قلیایی AL-02، شوینده اسیدی بدون کف AC-02 و شوینده دستگاه شیردوش اسیدی AC-03 برای شستشوی cip دستگاه های شیردوش به کار می روند. همچنین برای ضدعفونی پستان گاو و مقابله با انواع بیماری های ورم پستان گاو نیز از محصول سیف تیت گارد  بر پایه ید یا کلروهگزیدین استفاده می شود.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید