کاربرد اسپور کش، باکتری کش و قارچ کش در صنایع دام وطیور

رعایت بهداشت و امنیت زیستی در مزارع پرورش مرغ و گوشت از اهمیت بالایی برخوردار است. امنیت زیستی یعنی هر کاری که برای کاهش احتمال انتقال یک بیماری عفونی به مزرعه توسط افراد، حیوانات، تجهیزات یا وسایل نقلیه باید انجام گیرد. برای جلوگیری از ابتلای دام ها و پرندگان، سالن ها، مکان نگهداری، دستگاه ها، تجهیزات آبخوری و غذاخوری و غیره باید عاری از هر گونه آلودگی باشد. محصولات ضدعفونی کننده با ماهیت اسپورکش، باکتری کش و قارچ کش در صنایع دام و طیور برای حذف انواع میکروارگانیزم ها ضروری است. در این مقاله به معرفی محصولات ضدعفونی کننده سطح بالای شرکت آرال شیمی برای کاربردهای دام و طیور پرداخته می شود.

اهمیت استفاده از باکتری کش ها در جلوگیری از رشد میکروارگانیسم های بیماری زا

در سال های اخیر با بهبود مستمر در تشدید دامپروری و پرورش طیور، تراکم حیوانات افزایش یافته است. علاوه بر این، شیوع بیماری‌های عفونی دامی در حال افزایش بوده و اپیدمی‌های حیوانات مختلف پدیدار شده است. بنابراین، ضدعفونی خانه های حیوانات و استفاده از ترکیب باکتری کش و قارچ کش ها در صنایع دام و طیور، به یک اقدام مهم برای پیشگیری و کنترل بیماری ها تبدیل شده است.

استفاده از باکتری کش و قارچ کش ها در صنایع دام و طیور

اسپورکش جهت قارچها و باكتریها

اسپور کش ها ترکیبات شیمیایی اند که قادر به از بین بردن انواع موجودات از جمله هاگ باکتری ها هستند. از آنجایی که هاگ های باکتری نسبت به سلول های رویشی مقاوم تر هستند، یک عامل اسپور کش معمولا یک ماده عقیم کننده قارچ و باکتری در نظر گرفته می شود. ضدعفونی کننده ها علیه باکتری و اسپور در دامداری و فارم طیور به کار می روند.


پیشنهاد می کنیم مقالات مرتبط با این موضوع را مطالعه بفرمایید:

اهمیت ضدعفونی کردن سالن های مرغداری

نقش و کاربرد فنل ها در مزارع دام و طیور

کاربرد پراستیک اسید در صنایع دام و طیور

شستشو و ضدعفونی دستگاه شیردوشی


راههای پیشگیری و كنترل بیماری با قارچ کش ها

تولیدکنندگان دام و طیور در کمک به کاهش توسعه و گسترش مقاومت آنتی بیوتیکی نقش کلیدی دارند. حیوانات نیز مانند انسان ها، میکروب هایی (از جمله میکروب های مقاوم به آنتی بیوتیک) را در روده خود حمل می کنند. میکروب های مقاوم در طیور و دام و غذایی که آنها تولید می کنند در سراسر جهان شناسایی شده است. برای جلوگیری از رشد قارچ در واحدهای پرورش طیور و دام و همچنین پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها، استفاده از سم باکتری کش و قارچ کش در اماکن زیر الزامی است:

  • تمیز کردن و ضدعفونی کردن ساختمان های مزرعه، به ویژه بین گله های حیوانات و همچنین ضد عفونی کردن استخرها و تجهیزات در پرورش ماهی.
  • ایجاد موانع در برابر باکتری ها، مانند ضدعفونی از طریق حوضچه های ورودی، و ضد عفونی وسایل نقلیه و مواد در هنگام شیوع بیماری های عفونی.
  • جلوگیری از عفونت از طریق استفاده مستقیم روی پوست حیوانات، به عنوان مثال تمیز کردن پستان حیواناتی که برای تولید شیر استفاده می شوند.
  • نگهداری از محصولات خاص مانند تخم مرغ

نحوه استفاده از قارچ کش و اسپور کش در فارم های دام و طیور

طریقه استفاده از قارچ کش ها در فارم های دام و طیور بسیار مهم است. در صورتی که شدت آلودگی پایین باشد، جهت رفع بیوفیلم در دامداری ها می توان از باکتری کش طبیعی برای این منظور استفاده کرد. معمولا اکثر مواد اسپورکش و قارچکش را باید نخست با آب رقیق سازی کرده و با سمپاش یا مه پاش، بر روی کلیه سطوح در تماس با دام پاشید. برای شستشو و ضدعفوني لوازم و تجهيزات مرغداری با باکتری کش (مانند آبخوری ها، دانخوری ها و غذاخوری ها) باید به فودگرید بودن محلول دقت کرد. در صورت فودگرید نبودن، باید ظروف را به خوبی پس از استفاده شستشو داد. برای رفع آلودگی با اسپورکش در بسترهای مدفوع دام و طیور، نخست باید مدفوع را از مکان خارج کرد و سپس عمل اسپورکشی را انجام داد. یک برنامه منظم و مداوم ضدعفونی، به جلوگیری از رشد قارچ با قارچ کش ها در واحدهای پرورش طیور کمک می کند.

شستشوي و ضدعفوني لوازم و تجهيزات مرغداری با باکتری کش

درمان بیماری های دام و طیور با قارچ کش و باکتری کش

جهت اثربخشی موثر قارچ کش در صنایع دام و طیور، زمان استفاده از باکتری کش، مقدار مصرف سموم قارچ کش و ضد باکتری و همچنین نحوه مصرف باکتری کش و قارچ کش در دامداری ها و فارم های طیور بسیار مهم است. به عنوان مثال نظافت هچری ها پس از هر دوره جوجه کشی، ضدعفونی پستان های گاو با تیت گارد پس از هر وعده شیردوشی، شستشو و ضدعفونی سالن ها و اماکن دام و طیور بسته به میزان بایوفیلم و آلودگی به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و غیره انجام می شود. خواص باکتری کش و قارچ کش ها در دامداری و مرغداری ها شایان ذکر است. در صورت استفاده به موقع از قارچ کش ها، نه تنها از ابتلا به بیماری ها جلوگیری می شود، بلکه برای درمان برخی بیماری ها همچون ورم پستان در گاو، انواع بیماری های ویروسی و تنفسی در طیور، کنه مرغی و غیره موثر است.

مکانیسم اثر باکتری کش و قارچ کش در صنایع دام و طیور

انتخاب و نحوه استفاده از اسپورکش و قارچ کش در دامداری و فارم طیور بسیار مهم است. اغلب مواد ضدعفونی کننده سطح بالا، باکتری کش، قارج کش و اسپورکش های قوی هستند که پس از تماس بین 10 تا 20 دقیقه با سطوح آلوده، می توانند کلیه میکروارگانیزم های بیماری زا را از بین ببرد.

استفاده از اسپورکش و قارچ کش در دامداری

کلام آخر:

حفظ سرمایه در صنعت دام و طیور، به بقای عمر حیوانات وابسته است و دوام عمر این حیوانات، به رعایت بهداشت و نظافت در مزارع پرورش آن ها بستگی دارد. در تمامی مراحل پرورش دام و طیور، هم بهداشت خود حیوان و هم بهداشت محیط زندگی، امری لازم و ضروری است. محیط زندگی حیوانات به دلیل وجود مدفوع آن ها در محل، مملو از انواع میکروارگانیزم هاست. شرکت آرال شیمی با تولید سبد کالایی متنوع ضدعفونی کننده اسپورکش، باکتری کش و قارچ کش در صنایع دام و طیور، اعم از باکتری کش و قارچ کش ارگانیک و شیمیایی، به کاهش مرگ و میر حیوانات در فارم های پرورش کمک کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست