لزوم نگهداری و تعمیرات اساسی و فرآیند اورهال تجهیزات صنعتی در صنایع

نگهداری و تعمیر تجهیزات، یک جنبه اساسی در هر کسب و کاری است. ماشین‌ آلات و ابزارها برای فعالیت‌ها در هر صنعت مورد نیاز است که نیاز به نظارت دقیق دارد. اورهال یا تعمیر و نگهداری و تعمیرات اساسی عملکرد بهینه و طول عمر ماشین آلات، تجهیزات و زیرساخت ها را در صنایع مختلف تضمین می کند. تعمیرات اساسی، موجب می شود که تجهیزات در بهترین شرایط کاری خود قرار بگیرند. در این مقاله، به بررسی مزیت های فرآیند اورهال تجهیزات صنعتی بخصوص در صنعت نفت و گاز، می پردازیم.

اورهال تجهیزات صنعتی و تعمیرات اساسی

اورهال چیست؟

هر کسب و کاری نیازمندی های نگهداری خود را دارد. اورهال یا overhaul با نام دیگر تعمیر و نگهداری یا maintenance معمولا شامل بازرسی تجهیزات، تمیز کردن، روغن کاری، تعمیر و تعویض قطعات در کارخانجات صنعتی است. بهره وری یک کسب و کار تولیدی به اجرای موثر استراتژی های تعمیر و نگهداری صنعتی آن بستگی دارد. اورهال پالایشگاه و شرکت نفت، اورهال خودرو و غیره در زمان های مشخصی، بسته به نیاز صنعت موردنظر، صورت می گیرد.


همچنین بخوانید:

♣ رسوب زدایی از تجهیزات صنعتی؛ معرفی، روش ها و انواع آن

♣ رسوبزدایی از چاه نفت و گاز | لزوم حذف رسوب از خطوط لوله های صنعتی


اهمیت تعمیرات اساسی و اورهال در صنایع تولیدی

تعمیر و نگهداری صنعتی برای کارآمد نگه داشتن ماشین آلات و جلوگیری از خرابی ضروری است.برخی از کارخانه های تولیدی به صورت شبانه روزی کار می کنند که باعث می شود تجهیزات صنعتی مستعد ساییدگی و پارگی شوند. خرابی می تواند منجر به خرابی شود. می تواند باعث تاخیر در تولید و ضرر مالی شود. طبق آمار سال 2023، دلایل اصلی از کار افتادن تجهیزات، قدیمی بودن تجهیزات (34٪)، خرابی مکانیکی (20٪)، خطای اپراتور (11٪)، کمبود زمان برای تعمیر و نگهداری (9٪)، و طراحی ضعیف تجهیزات (8٪) است.

تعمیر و نگهداری، تعمیرات اساسی و اورهال تجهیزات صنعتی

مزایای تعمیرات اساسی و اورهال

تأسیسات پتروشیمی با گنجاندن برنامه تعمیرات اساسی منظم در استراتژی تعمیر و نگهداری خود، از مزایای بسیاری بهره مند می شوند. تعمیرات اساسی در صنایع پتروشیمی فقط فعالیت های تعمیر و نگهداری نیست، بلکه سرمایه گذاری های استراتژیک است که ایمنی، قابلیت اطمینان، کارایی و سودآوری را ارتقا می دهد. چند مورد از مزایا به شرح زیر است:

1. افزایش ایمنی و اطمینان:

تعمیرات اساسی بازرسی های کامل را امکان پذیر می کند، مشکلات احتمالی مانند خوردگی، سایش و خستگی را قبل از اینکه منجر به خرابی های فاجعه بار شود، آشکار می کند. این رویکرد پیشگیرانه خطر تصادفات، صدمات و خرابی تجهیزات را که می تواند تولید را مختل کند و هزینه های قابل توجهی را متحمل شود، به حداقل می رساند.

2. بهبود بهره وری:

تعمیرات اساسی تضمین می کند که تجهیزات با راندمان مطلوب کار می کنند.قطعات فرسوده می تواند عملکرد را مختل کند و منجر به افزایش مصرف انرژی و کاهش بازده محصول شود.با تعویض یا تعمیر این قطعات، تعمیرات اساسی کارایی را بازیابی می کند، خروجی تولید را به حداکثر می رساند و هزینه های عملیاتی را کاهش می دهد.

اورهال تجهیزات صنعتی در پالایشگاه ها

3. افزایش طول عمر تجهیزات:

تعمیرات اساسی منظم به جلوگیری از خرابی زودرس تجهیزات کمک می کند و به طور قابل توجهی طول عمر آن را افزایش می دهد. این امر نیاز به تعویض های مکرر را کاهش می دهد که منجر به صرفه جویی قابل توجهی در هزینه در دراز مدت می شود.

4. کاهش زمان توقف:

 تعمیرات اساسی، خطر خرابی برنامه‌ریزی نشده تجهیزات را به حداقل می‌رساند. فرآیند اورهال به عملیات روان‌تر، برنامه‌ریزی بهتر تولید و در نهایت افزایش سودآوری منجر می شود.

5. بهبود کیفیت محصول:

تعمیرات اساسی تضمین می کند که تجهیزات در پارامترهای مورد نظر عمل می کنند و منجر به کیفیت محصول ثابت می شود. تجهیزات فرسوده می تواند باعث ایجاد ناهماهنگی در ویژگی های محصول شود.

اورهال تجهیزات صنعتی و تعمیرات اساسی

انواع اورهال صنعتی

تعمیرات اساسی در کارخانجات، پتروشیمی ها، نیروگاه ها و سایر صنایع تولیدی، عموما به چهار روش صورت می گیرد:

 1. تعمیر و نگهداری اصلاحی

به این روش، نگهداری واکنشی نیز می گویند. این نوع تعمیر و نگهداری صنعتی، بلافاصله پس از شناسایی برای رفع هر گونه نقص یا نقص در دستگاه انجام می شود. این استراتژی کوتاه مدت با هدف بازگرداندن تجهیزات به شرایط کار در سریع ترین زمان ممکن است.

 1. تعمیر و نگهداری پیش گویانه

تعمیر و نگهداری پیش گویانه، جهت پیش بینی زمان خراب شدن تجهیزات و برنامه ریزی اقدامات لازم برای تعمیر و نگهداری صنعتی توسط شرکت ها انجام می شود. این روش، هزینه های ناشی از خرابی های پیش بینی نشده (که باعث اختلال در عملیات می شود)، را محدود می کند. این نوع تعمیر و نگهداری، از داده ها و فناوری هایی مانند آنالیز ارتعاش، آنالیز روغن و سیال و ترموگرافی برای پیش بینی خرابی قریب الوقوع استفاده می کند. فعالیت‌های تعمیر و نگهداری از قبل برنامه‌ریزی می‌شوند تا ماشین قبل از خرابی تعمیر شود.

 1. نگهداری پیشگیرانه

آمارها نشان می دهد که 76 درصد از شرکت های تولیدی در سراسر جهان، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه را در اولویت قرار می دهند. این نوع تعمیر و نگهداری صنعتی برنامه ریزی شده و برنامه زمانی قبل از آن تنظیم می شود. همچنین تاریخچه خرابی های گذشته ماشین ها را در نظر می گیرد. برای شناسایی و رفع مشکلات احتمالی قبل از وقوع، از نرم افزار استفاده می کنند تا تجهیزات همیشه در شرایط کار خوب باشند.

 1. تعمیر و نگهداری مبتنی بر شرایط

این استراتژی، شامل عملیات ساده مانند تعمیر و نگهداری منظم ماشین آلات با استفاده از گریس مکانیکی است. جهت انجام این روش، آموزش خاصی موردلزوم نیست و کسانی که از ماشین آلات استفاده می کنند، می توانند تعمیر و نگهداری را انجام دهند. با این حال، اصول مکانیک صنعتی هنوز باید تسلط داشته باشد. تعمیر و نگهداری صنعتی شامل همه افراد در تأسیسات می شود که وظایف را بدون وابستگی به مکانیک یا مهندس انجام می دهند.

مراحل اورهال تجهیزات صنعتی به کمک مواد شیمیایی

تعمیرات اساسی تجهیزات صنعتی در کارخانجات رویه‌های پیچیده‌ای است که به تجهیزات خاص و مواد شیمیایی مورد استفاده در آن بستگی دارد. با این حال، مراحل کلی در تعمیرات اساسی با استفاده از یک فرآیند شیمیایی عبارتند از:

 1. آماده سازی و برنامه ریزی:

آماده سازی جهت تعمیر و نگهداری، نیاز به یک برنامه ریزی دقیق در زمان مشخص دارد. عملیات باید در سریع ترین زمان ممکن صورت گیرد تا خط تولید، بیش از حد از کار نیفتد. سه مرحله اصلی برنامه ریزی شامل سه مرحله اصلی است:

 • خاموش کردن تجهیزات: تجهیزات، نخست آفلاین و از فرآیند جدا می شوند. رویه های ایمنی در این خاموشی به شدت رعایت می شود.
 • تمیز کردن: تجهیزات به طور کامل تمیز می شوند تا مواد شیمیایی باقیمانده، آلاینده ها و زباله ها حذف شوند. فرآیند تمیز کردن ممکن است بسته به نوع مواد درگیر، می تواند شامل محلول های شیمیایی باشد.
 • بازرسی: تجهیزات برای شناسایی قطعات فرسوده، خوردگی، ترک ها یا هر آسیب دیگری به دقت بررسی می شوند.

فرآیند تعمیرات اساسی و اورهال تجهیزات صنعتی

 1. تعمیرات اساسی و اورهال با استفاده از فرآیندهای شیمیایی:

این فرآیند ها برای تمیز کردن چیلرها، بویلرها، کندانسورها، کولینگ تاورها، مبدل های حرارتی و غیره استفاده می شود. سرویس کردن و شستشوی تجهیزات، شامل عملیات زیر است:

 • رسوب زدایی: محلول های شیمیایی ممکن است برای حذف رسوب از سطوح داخلی لوله ها، مخازن نفتی یا مبدل های حرارتی استفاده شوند. این محلول ها بسته به نوع رسوب، از جنس اسیدی یا قلیایی هستند.
 • غیرفعال سازی: حمام های شیمیایی را می توان برای غیرفعال کردن سطوح فولادی ضد زنگ استفاده کرد. با این کار، یک لایه اکسید محافظ ایجاد می کند که مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می دهد.
 • خنثی سازی: اگر تجهیزات حاوی مواد شیمیایی اسیدی یا بازی باشد، ممکن است از شوینده های خنثی برای حذف آثار باقی مانده و اطمینان از محیط ایمن برای کار بیشتر استفاده شود.

همچنین بخوانید:

♣ رسوب زدایی تجهیزات حرارتی شناورهای دریایی

♣  رسوب زدایی اکسترودر و ماشین های قالب گیری تزریقی


اورهال تجهیزات صنعتی به روش رسوب زدایی

 1. تعمیر و تعویض:

تیم کنترل کیفی، قطعات فرسوده را بازرسی، تعمیر یا تعویض می کنند. قطعات جایگزین باید با مواد شیمیایی که تجهیزات با آنها کار می کند، سازگار باشد.

 1. مونتاژ مجدد و تست:

گارگران بخش عملیات، تجهیزات با قطعات جدید یا تعمیری را مجددا مونتاژ می کنند. تجهیزات تعمیری، تحت آزمایش‌های دقیق قرار می‌گیرند تا از وجود استانداردهای ایمنی و عملکرد قبل از استفاده مجدد، اطمینان حاصل شود.

بهترین زمان برای انجام فرآیند اورهال تجهیزات صنعتی

 “بهترین زمان” برای انجام فرآیند تعمیرات اساسی در یک تاسیسات پتروشیمی وجود ندارد، بلکه انتخاب زمان، به ترکیبی از عواملی بستگی دارد که برای برنامه ریزی بهینه باید در نظر گرفت. اکثر سازندگان تجهیزات، فواصل تعمیرات اساسی را بر اساس ساعات کار یا دوره های خاص تقویم، ارائه می کنند. این دستورالعمل ها نقطه شروع خوبی برای برنامه ریزی نگهداری پیشگیرانه هستند. بررسی‌های منظم برای لرزش، معیارهای عملکرد، تجزیه و تحلیل روان‌کننده و آزمایش‌های غیر مخرب (NDT) می‌تواند نشانه‌های سایش و پارگی را قبل از بروز مشکلات بزرگ نشان دهد. زمانی که این شاخص ها به آستانه های بحرانی نزدیک می شوند، تعمیرات اساسی می تواند برنامه ریزی شود. تعمیرات اساسی بیش از حد مکرر، می تواند هزینه های غیر ضروری را به همراه داشته باشد.

کلام آخر:

اجرای تعمیرات اساسی و اورهال صنعتی با روش های مناسب، می تواند مزایای متعددی برای یک کسب و کار به همراه داشته باشد. در کشور ایران، اغلب پالایشگاه ها و نیروگاه های صنعتی، زمان مشخصی را به اورهال صنعتی اختصاص می دهند. شرکت آرال شیمی، تامین کننده انواع پاک کننده، دیسکلر (رسوبزدا) و حلال های صنعتی جهت فرآیند های اورهال است. رسوب زداهای دسکالین، برای از بین بردن رسوب از بویلرها، برج های خنک کننده، چیلرها، مبدل های حرارتی و غیره استفاده می شوند. حلال های صنعتی نیز، برای تمیز کردن مخازن نفتی، دستگاه های آغشته به گریس خشک و پلیسه، به کار می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید