راهبردهای عملیاتی رفع بوی نفت و مشتقات نفتی

این که بوی بنزین یا نفت در داخل خانه، دستانتان یا حتی در ماشینتان باشد، می تواند آزاردهنده باشد. گاز ناشی از نفت و بنزین همچنین می تواند منجر به مسائل دیگری مانند خوردگی و آسیب به هر دو ماده حاوی بنزین و سطح آلوده، شود. برای رفع بوی نفت و یا خلاص شدن از بوی بنزین و گازوییل، باید روش های خاصی را دنبال کرد. در این مقاله، چندین روش خانگی و ساده برای رفع بوی بنزین ارائه می شود. همچنین، موادی ارگانیک و یا شیمیایی به عنوان از بین برنده بوی نفت از سطوح آلوده به آن ها، معرفی خواهند شد.

لزوم از بین بردن بوی بنزین

بوی قوی بنزین از هیدروکربن ها می آید. این ترکیبات آلی، در اقلام معمولی خانگی مانند چسب، رنگ و محلول های تمیزکننده نیز یافت می شود. در حالی که هیدروکربن ها تا حدودی مفید هستند، اما اگر به درستی از آنها مراقبت نشود، می توانند برای سلامتی انسان مضر باشند. به عنوان یک ماده سمی، خطرات متعددی برای سلامتی ناشی از استنشاق یا تماس فیزیکی با بنزین وجود دارد. مسمومیت با آن می تواند اندام های اصلی بدن را تحت تأثیر قرار دهد و لذا از بین بردن بوی بنزین برای سلامتی بسیار مهم است.


جهت مطالعه بیشتر:

انواع حلال های پاک کننده نفتی

معرفی روش های بازیافت و دفع لجن های نفتی


روش های خانگی برای از بین بردن بوی نفت و بنزین

شیوه های خانگی زیادی برای رفع بوی بنزین وجود دارد. بهترین روش های سریع از بین بردن بوی رنگ، نفت و بنزین یا از بین بردن بوی تینر شامل ترکیبی از موارد زیر است:

 • سرکه سفید
 • وانیل
 • آب لیمو
 • جوش شیرین
 • نمک
 • مالیدن الکل
 • پراکسید هیدروژن

واقعیت این است که در حالی که این روش ها، ممکن است بوی بنزین را کاهش دهند، اما نمی توان برای همیشه از شر بوی آن خلاص شد. برای خنثی کردن کامل و از بین بردن بوی بنزین، رویکرد دقیق تری لازم است.

چگونگی رفع بوی بنزین از سطوح مختلف

الف) کف سیمانی: اگر روی سطح سیمانی مانند کف گاراژ، بنزین جاری شود، با خاک بستر گربه می توان آن را پوشاند. دانه های رسی بستر مایع را جذب می کنند و بوی آن را کاهش می دهد.

استفاده از خاک گربه به عنوان از بین برنده بوی نفت، رفع بوی بنزین

ب) اثاث یا لوازم داخلی خودرو: اگر روی اثاث یا لوازم داخلی، مانند صندلی ماشین یا صندوق عقب آن بریزد، ساده ترین روش ها برای از بین بردن بوی بنزین در خودرو، ترکیب جوش شیرین و سرکه است.

رفع بوی بنزین در خودرو با جوش شیرین، از بین برنده بوی نفت

ج) لباس: برای از بین بردن بوی نفت از لباس، مقداری سرکه سفید می تواند کارگشا باشد. هوا دادن لباس به مدت 24 ساعت در بیرون توصیه می شود. اگر بوی آن بسیار قوی است، می توان لباس را به مدت یک ساعت در سرکه خیس کرد و سپس به مدت یک روز کامل در بیرون آویزان کرد.

د) ظرف پلاستیکی: برای از بین بردن بوی بنزین از ظرف پلاستیکی، باید از دترجنت ها و مواد شوینده قلیایی استفاده شود.

چند راهکار برای از بین بردن بوی نفت

برای نابودکردن بوی نفت و بنزین، ناگزیر از استفاده از مواد شیمیایی هستیم. رفع بوی نفت نیز همچون بنزین، به شکل خانگی وجود دارد. اما عملکرد بالایی از خود نشان نمی دهد. در زیر به برخی از روش های رفع بوی نفت اشاره شده است:

الف) آمونیاک بوی بنزین و نفت را خنثی می کند. هرگز نباید سفید کننده کلر یا مواد شوینده حاوی کلر را با آمونیاک ترکیب کرد. این مخلوط می تواند گاز کلر خطرناکی بسازد که بخارات سمی تولید می کند.

ب) برای از بین بردن بوی مشتقات نفتی می توان از ترکیبات قلیایی قوی حاوی سورفکتانت ها استفاده کرد. شوینده های قلیایی، برای از بین بردن بوی فرآورده های نفتی در سطوح مختلف استفاده می شوند. تانکرجنت ها نیز می تواند به عنوان از بین برنده بوی مشتقات نفتی استفاده شوند.

ج) یک روش از بین بردن بوی نفت، استفاده از سولفوریک اسید است. هرچند که  استفاده از سولفوریک اسید برای بی بو کردن نفت، مشکلات محیط زیستی را به همراه دارد و استفاده از آن توصیه نمی شود.

د) یکی از بهترین ترفند‌های از بین بردن بوی نفت، استفاده از نوشابه است. این کار همچنین هر گونه چربی، روغن یا لکه قیر را از مواردی مانند روغن موتور و لکه های چربی روی لباس ها، را پاک می کند.

استفاده از نوشابه و جوش شیرین برای رفع بوی نفت از لباس،رفع بوی بنزین

روش از بین بردن بوی گازوئیل

یکی از روش های سنتی رفع بوی گازوئیل، استفاده از جوش شیرین و الکل است. گزارش شده است که آتش نشان ها از لیسترین برای از بین بردن بوی دود از لباس های خود استفاده می کنند. همچنین، دهانشویه لیسترین می تواند به شما کمک کند بوی دیزل از لباس خارج شود. یکی دیگر از مواد از بین برنده بوی گازوئیل، استفاده از شوینده های قوی و حلال ها است. این شوینده بر پایه مواد قلیایی قدرتمند فرمول بندی شده اند که هم بوی گازوییل و هم لکه آن را از روی سطوح مختلف بزدایند. عموما برای شستشو و از بین بردن بوی گازوئیل از تانکر، از این دترجنت های قوی همچون تانکرجنت استفاده می شود.

کلام آخر:

ریختن موادی مانند بنزین و نفت و سایر مشتقات آن ها، نه تنها از نظر اشتعال زایی خطرناک است، بلکه بوی آزاردهنده ای دارد. رفع بوی نفت، به علت سنگینی و غلظت آن، عموما به سختی انجام می شود. پیشتر، محصول تانکرجنت، برای شستشوی تانک ها و رفع بوی بد آن ها، معرفی شد. در سایر موارد، می توان از درمان های ساده و خانگی به عنوان از بین برنده بوی نفت بهره جست. برای رفع بوی بنزین و یا سایر مواد نفتی از سطوح و وسایل، نیز می توان از روش های پیشنهادی در این نوشتار، استفاده کرد.

23 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • روش هاى جالبى بود، مرسى از مقاله خوبتون.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز راه های کاربردی برای از بین بردن بوی نفت و مشتقات نفتی وجود دارد که ما به برخی از آن ها اشاره کردیم. امیدواریم که مفید واقع شود. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • ببخشید ماده ای برای حل کردن و پاک کردن قیر هم دارید؟

  پاسخ
 • سلام خواقوت. واقعا مطالب خوب و کاربردی بود. کارم راه افتاد ممنون🙏🙏

  پاسخ
 • علی ابادی
  22 مهر 1402 10:49 ب.ظ

  سلام برای از بین بردن بوی فرمالین روی لباس و خشک و وسایل منزل راه کاری هست؟

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   برای از بین بردن بوی فرمالین از روی البسه، می تونید به شکل طبیعی از هوادهی، سرکه یا جوش شیرین استفاده کنید. چنانچه جواب نگرفتید میتونید از زغال فعال استفاده کنید. محصولات تجاری از بین برنده ی بو هم در بازار موجود هستند که می تونید از اونها استفاده کنید. و اما برای حذف بوی فرمالین از روی مبلمان، بغیر از موارد گفته شده، میتونید از پودر قهوه و یا درزگیرهای مخصوص بوگیر مبلمان استفاده کنید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام توى چاه محلول سوسك كش قهرمان ريختم و بوى نفت زندگى رو برداشته و داريم خفه ميشيم چه راهى وجود داره براى نجات؟

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   بوی نفت به این زودی ها از بین نمی ره متاسفانه. برای از بین بردن بوی نفت به شما توصیه می کنیم از محلول تانکرجنت استفاده کنید. این محلول پایه قلیایی داره و می تونه چربی های نفت رو حل کنه و بعد از حل شدن، بوی نفت از بین میره. بازم اگر سوالی داشتید، با کازشناسان ما تماس بگیرید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • محمدحسین توکلی
  27 دی 1402 12:28 ق.ظ

  سلام من چجوری میتونم یک منبع گازوییل رو طوری بشورم که بشه بعنوان منبع آب ازش استفاده کنم؟

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   با توجه به اینکه گازوئیل چربه، منبع رو باید با یک حلال قلیایی بشورید. به این منظور ما دو محلول تانکرجنت و تانکرجنت 101 رو به شما پیشنهاد میدیم. با شستشوی دو مرحله ای با این دو محلول، میتونید یک تانکر تمیز و بی بو داشته باشید و ازش برای نگاهداری آب استفاده کنید. برای نحوه استفاده و میزان مصرف، با کارشناسان ما تماس بگیرید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام داخل چاه نفت ریخته شده می‌خوام کارکنم اما بو نمی‌ذاره راهکار چی هست؟؟

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   درست متوجه سوالتون نشدم. داخل چاه آب منظورتون هستش؟ (که نفت ریخته شده). چاه خالی هستش یا پر؟ موادی حلال های پاک کننده نفتی ما، میتونه به کارتون بیاد. فقط اینکه باید قبلش با 09120387614 تماس بگیرید و مشکلتون رو دقیق بفرمایید که بتونن راهنمایی درستی براتون داشته باشن.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام
  از زیر شیروانی خانه که محل نگهداری نفت مان بود ،نفت از نفتدان نشت کرده و قسمتی از سقف خانه کاملا نفتی شده و رنگ آن قسمت سقف مشخص است که عوض شده.
  باید چه کنیم؟ بوی شدید نفت فضای خانه را گرفته

  با تشکر

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   برای از بین بردن لکه و بوی تفت از سقف، می تونید از گریدهای محتلف محلول تانکرجنت، استفاده کنید. این محلول پایه قلیایی داره و می تونه چربی نفت و بوی تندش رو از سطوج پاک کنه. برای دریافت نحوه و میزان مصرف، با شماره 09120387614 تماس بگیرید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام روز بخیر بسیار ممنون از راهنمایی های شما.
  یه سوال دارم، برای از بین بردن بوی نفت از خاک چکار کنم؟ ممنونم

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   از چند روش میتونید بوی نفت رو از حاک پاک کنید: اول اینکه: می تونید از موادی مانند سنگ گچ، زغال فعال، یا خاک رس بافته‌ای استفاده کنید تا بوی نفت را جذب کنند. این مواد را روی نقطه‌هایی که بوی نفت حس می‌شود بپاشید و بگذارید تا بوی نفت رو جذب کنه. دوم اینکه: بیکربنات سدیم یا سودا بافته، بوهای نامطبوع را جذب می‌کنه. می‌تونید روی زمین بریزید و با آب مخلوط کنید تا بوی نفت رو از بین ببرید. محلول هایی که بوی تند دارند مثل اسید استیک و پراستیک اسید، می تونن وهای نامطبوع را مهار کند. (تو این مورد شما میتونید از محلول اگوسیب، بر پایه پراستیک اسید).
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام توی چاه خونمون کمی نفت ریخته ولی حتی وقتی همه چاه رو خالی از آب هم کردیم دوباره بوی نفتش ازارمون میده وکمی نفت همش روی آب باقی میمونه ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   شما باید زمانی که چاه رو خالی کردید با آب داغ و محلول حلال و شوینده قلیایی شسته بشه تا اثرات نفت از بین بره. بعدش دومرتبه چاه رو پر کنید. محلولی که ما پیشنهاد میدیم، محصول حلال 040 هستش. شما برای اخذ راهنمایی مصرف میتونید با شماره 09120387614 تماس بگیرید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید