راهبردهای عملیاتی رفع بوی نفت و مشتقات نفتی

این که بوی بنزین یا نفت در داخل خانه، دستانتان یا حتی در ماشینتان باشد، می تواند آزاردهنده باشد. گاز ناشی از نفت و بنزین همچنین می تواند منجر به مسائل دیگری مانند خوردگی و آسیب به هر دو ماده حاوی بنزین و سطحی که روی آن ریخته شده باشد، شود. برای رفع بوی نفت، و یا خلاص شدن از بوی بنزین و گازوییل باید روش های خاصی را دنبال کرد. این مقاله چندین روش خانگی و ساده برای رفع بوی بنزین در اختیار شما قرار می دهد. همچنین موادی ارگانیک و یا شیمیایی به عنوان از بین برنده بوی نفت از سطوح آلوده به آن ها، معرفی خواهند شد.

لزوم از بین بردن بوی بنزین

بوی قوی بنزین از هیدروکربن ها می آید، این ترکیبات آلی در اقلام معمولی خانگی مانند چسب، رنگ و محلول های تمیزکننده نیز یافت می شود. در حالی که هیدروکربن ها تا حدودی مفید هستند، اما اگر به درستی از آنها مراقبت نشود، می توانند برای سلامتی انسان مضر باشند. به عنوان یک ماده سمی، خطرات متعددی برای سلامتی ناشی از استنشاق یا تماس فیزیکی با بنزین وجود دارد. مسمومیت با آن می تواند اندام های اصلی بدن را تحت تأثیر قرار دهد و لذا از بین بردن بوی بنزین برای سلامتی بسیار مهم است.


جهت مطالعه بیشتر:

انواع حلال های پاک کننده نفتی

معرفی روش های بازیافت و دفع لجن های نفتی

لزوم تصفیه و بازیافت روغن سوخته


روش های خانگی برای از بین بردن بوی نفت و بنزین

درمان های خانگی زیادی برای رفع بوی بنزین وجود دارد. بهترین روش های سریع از بین بردن بوی رنگ، نفت و بنزین یا از بین بردن بوی تینر شامل ترکیبی از موارد زیر است:

  • سرکه سفید
  • وانیل
  • آب لیمو
  • جوش شیرین
  • نمک
  • مالیدن الکل
  • پراکسید هیدروژن

واقعیت این است که در حالی که این روش ها، ممکن است بوی بنزین را کاهش دهند، اما نمی توان برای همیشه از شر بوی آن خلاص شد. برای خنثی کردن کامل و از بین بردن بوی بنزین، رویکرد دقیق تری لازم است.

چگونگی رفع بوی بنزین از سطوح مختلف

الف) کف سیمانی: اگر روی سطح سیمانی مانند کف گاراژ بنزین ریخته شد، با خاک بستر گربه می توان آن را پوشاند. دانه های رسی بستر مایع را جذب کرده و بوی آن را کاهش می دهد.

استفاده از خاک گربه به عنوان از بین برنده بوی نفت، رفع بوی بنزین

ب) اثاث یا لوازم داخلی خودرو: اگر روی اثاث یا لوازم داخلی، مانند صندلی ماشین یا صندوق عقب آن ریخته شد، ساده ترین روش ها برای از بین بردن بوی بنزین در خودرو، ترکیب جوش شیرین و سرکه است.

رفع بوی بنزین در خودرو با جوش شیرین، از بین برنده بوی نفت

ج) لباس: برای از بین بردن بوی نفت از لباس، مقداری سرکه سفید می تواند کارگشا باشد. هوا دادن لباس به مدت 24 ساعت در بیرون توصیه می شود. اگر بوی آن بسیار قوی است، می توان لباس را به مدت یک ساعت در سرکه خیس کرد و سپس به مدت یک روز کامل در بیرون آویزان کرد.

د) ظرف پلاستیکی: برای از بین بردن بوی بنزین از ظرف پلاستیکی، باید از دترجنت ها و مواد شوینده قلیایی استفاده شود.

چند راهکار برای از بین بردن بوی نفت

برای نابودکردن بوی نفت و بنزین، ناگزیر از استفاده از مواد شیمیایی هستیم. رفع بوی نفت نیز همچون بنزین، به شکل خانگی وجود دارد. اما عملکرد بالایی از خود نشان نمی دهد. در زیر به برخی از روش های رفع بوی نفت اشاره شده است:

الف) آمونیاک بوی بنزین و نفت را خنثی می کند. هرگز نباید سفید کننده کلر یا مواد شوینده حاوی کلر را با آمونیاک ترکیب کرد. این مخلوط می تواند گاز کلر خطرناکی بسازد که بخارات سمی تولید می کند.

ب) برای از بین بردن بوی مشتقات نفتی می توان از ترکیبات قلیایی قوی حاوی سورفکتانت ها استفاده کرد. شوینده های قلیایی، برای از بین بردن بوی فرآورده های نفتی در سطوح مختلف استفاده می شوند. تانکرجنت ها نیز می تواند به عنوان از بین برنده بوی مشتقات نفتی استفاده شوند.

ج) یک روش از بین بردن بوی نفت، استفاده از سولفوریک اسید است. هرچند که  استفاده از سولفوریک اسید برای بی بو کردن نفت، مشکلات محیط زیستی را به همراه دارد و استفاده از آن توصیه نمی شود.

د) یکی از بهترین ترفند‌های از بین بردن بوی نفت، استفاده از نوشابه است. این کار همچنین هر گونه چربی، روغن یا لکه قیر را از مواردی مانند روغن موتور و لکه های چربی روی لباس ها، را پاک می کند.

استفاده از نوشابه و جوش شیرین برای رفع بوی نفت از لباس،رفع بوی بنزین

روش از بین بردن بوی گازوئیل

یکی از روش های سنتی رفع بوی گازوئیل، استفاده از جوش شیرین و الکل است. گزارش شده است که آتش نشان ها از لیسترین برای از بین بردن بوی دود از لباس های خود استفاده می کنند. دهانشویه لیسترین همچنین می تواند به شما کمک کند بوی دیزل از لباس خارج شود.

یکی دیگر از مواد از بین برنده بوی گازوئیل، استفاده از شوینده های قوی و حلال ها است. این شوینده بر پایه مواد قلیایی قدرتمند فرمول بندی شده اند که هم بوی گازوییل و هم لکه آن را از روی سطوح مختلف بزادایند. عموما برای شستشو و از بین بردن بوی گازوئیل از تانکر، از این دترجنت های قوی همچون تانکرجنت استفاده می شود.

کلام آخر:

ریختن موادی مانند بنزین و نفت و سایر مشتقات آن ها، نه تنها از نظر اشتعال زایی خطرناک است، بلکه بوی آزاردهنده ای دارد. رفع بوی نفت، به علت سنگینی و غلظت آن، عموما به سختی انجام می شود. پیشتر، محصول تانکرجنت، برای شستشوی تانک ها و رفع بوی بد آن ها، معرفی شد. در سایر موارد، می توان از درمان های ساده و خانگی به عنوان از بین برنده بوی نفت بهره جست. برای رفع بوی بنزین و یا سایر مواد نفتی از سطوح و وسایل، نیز می توان از روش های ارائه شده در این نوشتار، استفاده کرد.

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست