چهار مشکل رایج در باغبانی بدون خاک و راهکارهای حل آنها

آیا به دنبال تکنیک های باغبانی در شهر هستید؟ چرا باغبانی بدون خاک را امتحان نکنید؟ ممکن است کسی فکر کند که باغبانی تنها از طریق خاک انجام می شود، اما تکنیک های مختلف کشت تنها محدود به استفاده از خاک نیست. یکی از این روش های باغبانی، هیدروپونیک (آب  کشت) نام دارد. به نظر می رسد کشت بدون خاک یک روش بسیار پیچیده برای رشد محصولات زراعی است، اما به طرز شگفت انگیزی آسان است. هرچند مشکلاتی نیز در این راه وجود دارد. در این مقاله، روش کشت هیدروپونیک توضیح داده شده، بیماری های رایج و روش از بین بردن آن ها ارائه خواهد شد.

کشاورزی بدون خاک یا هیدروپونیک چیست؟

هیدروپونیک که با نام های آب کشت یا کشت در آب، نیز شناخته می شود، یک تکنیک باغبانی است که برای رشد گیاهان به خاک نیاز ندارد. برخلاف روش باغبانی سنتی که به سه جزء آب، نور خورشید و خاک نیاز دارند، هیدروپونیک روش کشت بدون خاک است و بسترهای رشد متفاوتی جدا از خاک دارد.

مزایای سیستم کشت بدون خاک

در باغبانی بدون خاک، گیاهان در آب غنی از مواد مغذی رشد می کنند. به جای خاک، آب مواد مغذی را به ریشه گیاه می رساند. به جای کمپوست یا کودهای جامد، کودهای مایع در آب حل می شوند. از آنجایی که آب در رساندن مواد مغذی به ریشه گیاه کار بسیار خوبی انجام می دهد، محصولات در روش کشت هیدروپونیک سریعتر تکثیر می شوند. علاوه بر این، با استفاده از این تکنیک می توان محصولات خارج از فصل را پرورش داد. دیگر روش باغبانی بدون خاک، روش ایروپونیک یا هوا کشت است که فرآیند رشد گیاهان در هوا یا محیط مرطوب بدون استفاده از خاک یا بستر است.

انواع سیستم های آب کشت

باغبانی بدون خاک، مختلف سیستم های متفاوتی دارند. برخی ریشه های گیاه را در آب غوطه ور می کنند، در حالی که برخی دیگر از نوعی جانشین خاک مانند پیت ماس، الیاف نارگیل، پوست کهنه، پرلیت یا سنگریزه های رسی استفاده می کنند.

کشت هیدروپونیک در منزل

آیا تا به حال شده که بخواهید سبزیجات خود را در خانه پرورش دهید اما به دلیل کمبود جا نتوانستید؟ اگر چنین است، باغبانی هیدروپونیک می تواند پاسخی باشد که به دنبال آن بوده اید.

کشت هیدروپونیک در منزل

 • یک حیاط کوچک، گوشه ای در یک باغ یا یک فضای بلااستفاده در خانه شما به راحتی می تواند به یک مزرعه هیدروپونیک پر رونق برای سبزیجات تبدیل شود. یک سیستم هیدروپونیک یا آب کشت عمدتا محصور، بدون ضایعات و بدون نیاز به کود یا آفت کش است.
 • یک سیستم معمولی هیدروپونیک یا کشت عمودی در اندازه خانگی می تواند در یک منطقه 1 متر در 2 متر قرار گیرد. یک پمپ کوچک آب غنی از مواد مغذی را از مخزن به بالای ستون های عمودی می کشد. آب از طریق ریشه گیاهان پایین می ریزد و با برگشت به مخزن، اکسیژن هوا را جمع آوری می کند.

کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی

در کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی، گوجه ها 30 تا 50 درصد سریعتر از زمانی که در خاک رشد می کنند رشد کنند. تخمین زده می شود که در شرایط مناسب، می توان بین سه تا 10 برابر بازدهی در مقایسه با روش های سنتی انتظار داشت. بسته به نوع گوجه فرنگی و میزان فضای روش کشت هیدروپونیک، ممکن است نیاز به هرس بوته های گوجه فرنگی باشد. گوجه فرنگی های معین به صورت بوته ای رشد می کنند و اغلب برای کشت بدون خاک ترجیح داده می شوند زیرا فشرده تر هستند.

کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی

آفات و بیماری‌ها در کشت هیدروپونیک

در حالی که گیاهان هیدروپونیک نسبتا بدون نگرانی رشد می کنند، ممکن است برخی مشکلات به طور بالقوه ایجاد شود. به هر حال، سیستم کامل نیست. در اینجا چند نکته عیب یابی برای رشد گیاهان هیدروپونیک آورده شده است، این نکات برای مدیریت بیماریهای گلخانه نیز مثمرثمر خواهد بود.

 1. پوسیدگی ریشه

پوسیدگی ریشه زمانی اتفاق می افتد که ناقلان پاتوژن سیستم هیدروپونیک یا کشت بدون خاک را تحت تاثیر قرار دهند. برای جلوگیری از این اتفاق، باید بدانید که چه چیزی باعث شروع عفونت شده است. علل رایج پوسیدگی ریشه در گیاهان کاشت هیدروپونیک عبارتند از:

 • پشه قارچی و سایر آفات
 • پیوندهای آلوده
 • هاگ های خفته

پوسیدگی ریشه

راهکار: برای کاهش خطر پوسیدگی ریشه در باغبانی بدون خاک، باید دمای محلول غذایی را زیر 75 درجه نگاه داشت و ناحیه را هوادهی کرد. سیستم استریل باشد و ضدعفونی گلخانه ها، ابزارها و پیوندها مرتب انجام شود. ریشه های گیاه بررسی شود و از رنگ های تیره یا مواد ضخیم استفاده شود تا نور به سیستم ریشه نرسد و باعث پوسیدگی ریشه نشود.

 1. رشد کپک

کپک در محیط های تاریک و مرطوب رشد می کنند. و هنگامی که کپک وارد می شود، از بین بردن سیستم به طور کامل دشوار خواهد بود زیرا هاگ ها می توانند خاموش شوند و دوباره منطقه را آلوده کنند.

راهکار: برای جلوگیری از این بیماری های گیاهی، جریان هوا را ثابت نگه دارید. با هوادهی به نواحی مرطوب با سیستم تهویه صوتی از آن ها دوری کنید.

 1. بیماری های مربوط به برگ گیاه

بیماری‌های گیاهی که به برگ‌های گیاه حمله می‌کنند، تنها در صورتی مشکل ساز خواهند شد که باغ خود را به طور کامل ضدعفونی نکرده باشید. حفظ گردش هوای عالی، کنترل سطح رطوبت و جلوگیری از آلودگی متقابل در پیشگیری از بیماری ها و آفاتی که به برگ های گیاه حمله می کنند ضروری است.

راهکار:  با استفاده از هیدرومتر، ابزاری که رطوبت اتاق را اندازه گیری می کند، رطوبت باید کنترل شود.  برای کنترل آفات و بیماری‌ها در کشت هیدروپونیک، باید فضا به طور مرتب تمیز گردد تا لجن ها از بین بروند، زیرا می تواند به محل پرورش آفات و قارچ تبدیل شود.

 1. آفات

در حالی که آفات رایج باغ معمولا از طریق خاک منتقل می شوند، برخی در روش کشت هیدروپونیک نیز رشد می کنند.

راهکار: نخست باید از حشره کش های کاملا طبیعی برای دور نگه داشتن حشرات نیش زن استفاده کرد. روغن چریش، روغن سیر و سرکه، حشره کشی موثری را ایجاد می کنند. حشره کش های صابون آلی نیز برای کنترل آفات عالی هستند. موجودات مفید را معرفی کنید تا آنها شروع به شکار آفات کنند. از رطوبت، لجن، جلبک و سایر مسائل ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب اجتناب شود.

سایر آفات و بیماری‌ها در کشت هیدروپونیک به شرح زیر است:

 • کپک پودری (سفیدک سطحی)
 • سفیدک کرکی (سفیدک دروغین)
 • کپک خاکستری
 • کمبود آهن

سفیدک کرکی (سفیدک دروغین)

کلام آخر:

کشت بدون خاک ممکن است برای برخی مفهوم پیچیده ای به نظر برسد، اما یکی از ساده ترین و سریع ترین راه ها برای رشد یک باغ سالم است. با استفاده سیستم باغبانی بدون خاک، امکان رشد محصولات مختلف از جمله گیاهان میوه دار، محصولات ریشه، سبزیجات و گیاهان وجود دارد. روش کشت هیدروپونیک هم در گلخانه های هیدروپونیک و هم در منزل امکان پذیر است. اگر چه کاشت هیدروپونیک، کمتر در معرض ابتلا به بیماری ها و آفات است، اما همچنان پاتوژن های مختلف در کمین محصولات هستند. محصول اگروسیب آرال شیمی، با خاصیت قارچکشی قوی، قادر است کلیه اسپورهای قارچی را از بین ببرد. اگروسیب، بهترین محصول برای ضدعفونی بذرها، خاک پرلیت، کلیه بسترها، سینی ها، سیستم های آب رسانی و غیره در روش کشت هیدروپونیک است.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • اعظم لتیانی
  22 آبان 1401 11:59 ق.ظ

  سلام.وقتتون بخیر با توجه به مطالعه مقالات و محصولات شما متوجه شدم دو محصول اگروسیب و پراکسیدین کشاورزی برای کشاورزی مناسب.ولی من نمیدونم کدوم رو برای گلخونه کوچک خونگیم تهیه کنم. لطفا راهنمایم کنید.

  پاسخ
  • سلام به شما دوست عزیز محصول اگروسیب جهت قارچ کشی و باکتری کش مصرف می گردد و محلول پراکسیدین کشاورزی جهت اکسیژن رسانی و افزایش ریشه زنی و جوانه زنی کاربرد دارد. شما نیز بسته به نیاز خودتون می تونید از این محصولات استفاده نمایید. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • برای شروع کشت کاهو فرانسوی به روش هیدروپونیک، چه موادی لازم است استفاده شوند؟ آیا ضدعفونی کننده و قارچکش فقط قبل از کشت نیازه یا در حین کشت هم باید مرتب استفاده شوند؟

  پاسخ
  • سلام به شما دوست عزیز، در مورد نحوه راه اندازی و ابزار لازم جهت گلخانه هیدروپونیک بهتر است از مهندسین کشاورزی متخصص کمک و راهنمایی بگیرید، اما در مورد ضدعفونی خاک و بستر کشت برای کنترل بیماری های گلخانه و ضد عفونی و پیشگیری از وقوع و انتشار عوامل بیماری زا و به منظور عملیات پاکسازی محیط گلخانه بلافاصله پس از پایان هر دوره کشت شروع و تا پایان مرحله برداشت محصول ادامه خواهد داشت. سپاس از توجه شما.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید