ضدعفونی تجهیزات پزشکی

ضد عفونی کردن تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی  و ابزارآلات آزمایشگاهی:

بالا بودن آلودگی تجهیزات پزشکی و میزان انتقال عفونت از طریق آن ها ضرورت ضدعفونی را بیان می کند. این ابزار و تجهیزات باید پس از استفاده برای هر بیمار، استریلیزه شده و یا بطور کل امحاء شوند. جهت استریل و ضدعفونی تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی، آندوسکوپ ها، کلونوسکوپ، سیگموئیدوسکوپ، سیتوسکوپ، لاپاراسکوپ، آرتروسکوپ،  ظروف و لوازم آزمایشگاهی و همچنین سطوح عمومی حساس و ظریف می توان از محلول ضدعفونی کننده استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: کاربرد پراستیک اسید در داروسازی و پزشکی

ضدعفونی تجهیزات پزشکی

محلول مناسب برای ضدعفونی تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و ابزارآلات آزمایشگاهی

بر اساس مطالعات تجربی و پژوهش­های صورت گرفته در خارج از کشور، محلول ضدعفونی کننده پراکسیدین- سرفوسیب که بر پایه پراستیک اسید می باشد، از بین برنده باکتری، قارچ ، اسپور، باسیل سرئوس ، انواع ویروس ها نوروویروس­های انسانی (hNoVs) ژنوتایپ یک (GI) و ژنوتایپ 2 (GII)، باکتریوفاژ MS2 و نوروویروس مورین (MNV)، باکتری­های کولیفرم[1]، کلستریدیوم پرفرینوژن ها[2] و تک یاخته هایی مانند کریپتوسپوریدیوم[3] و گیاردیا[4]، می باشد. همچنین در کاهش عفونت ناشی از کالسیو ویروس گربه (FCV) و نورو ویروس موش نقش به­سزایی دارد(جهت دریافت اطلاعات دقیق به مقاله مدیریت آب، فاضلاب، بهداشت و پسماند در مقابل کوید-۱۹ مراجعه فرمایید).

سرفوسیب مطابق دستور العمل گندزدايی و ضدعفونی تجهیزات پزشکی و غیر پزشکی در بیمارستانها در طبقه­ بندی گندزدایی سطح بالا قرار دارد. تجهیزات نیمه بحرانی حساس به دما مانند آندوسکوپ­های فایبراپتیک و قابل انعطاف نیز توسط سرفوسیب ضدعفونی می شوند.

مکانیزم اثرگذاری سرفوسیب چگونه است؟

محلول ضدعفونی کننده سرفوسیب بر پایه پراستیک اسید توانایی از بین بردن میکروارگانیسم ها شامل ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها را دارد. آب اکسیژنه یا پروکسید هیدروژن موجود در این ترکیب بسیاری از گروههای عملکردی سلولی و بین سلولی اعم از پروتئین ها و آنزیم های موجود در میکروارگانیسم ها و ویروس ها  را اکسید و غیر فعال می سازد. در اثر اکسیداسیون باندهای پروتئینی، دیواره سلولی پاره شده و به علت اکسیداسیون آنزیم ها، فعالیت بین سلولی در کمترین زمان ممکن از بین می رود.


موضوعات مشابه:

ضدعفونی کننده پزشکی و بیمارستانی

♣ شرکت های خرید و فروش مواد و لوازم آزمایشگاهی

تاثیر پراکسیدین بر انواع میکروب، باکتری و ویروس ها

آشنایی یا انواع محلول های ضدعفونی کننده سطوح


سرفوسیبدستورالعمل مصرف:

سرفوسیب محلول ضدعفونی کننده سطح بالا و بر پایه پراستیک اسید است. این محلول فاقد هرگونه ترکیب شیمیایی و غیر ارگانیک می­باشد. جهت ضدعفونی تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، آندوسکوپ، لوازم آزمایشگاهی وغیره، بعد از شستشوی اولیه در محلول سرفوسیب غوطه ور می شوند. همچنین محلول را می توان به صورت مستقیم روی سطح مورد نظر اسپری نموده و یا نیز با اغشته نمودن گاز استریل و یا پنبه به محلول سرفوسیب و کشیدن آن روی سطوح مورد نظر از محیطی استریل و کاملا ضدعفونی شده برخوردار شد..

چگونه سرفوسیب را نگهداری کنیم؟

محلول سرفوسیب را در ظروف اصلی و در بسته در جای خشک و دور از آفتاب و حرارت مستقیم در دمای طبیعی محیط به مدت 12 ماه نگهداری نمایید. دقت نمایید که حتماً ظروف محلول به صورت ایستاده و به سمت بالا در محل مورد نظر قرار داده شود.

منابع:

  • دستور العمل شستشو و گندزدايی تجهیزات پزشکی وغیر پزشکی در بیمارستانها، كارشناسان بهداشت محیط بیمارستانهاي شیراز،شهريور1391.
  • راهنماي كشوري نظام مراقبت عفونت هاي بیمارستانی،تالیف و تدوين دكتر حسین معصومی اصل و همکاران، چاپ اول 1385، ناشر: مرکز مدیریت بیماری­ها.
  • پیشگیري و كنترل عفونت هاي بیمارستانی ، تالیف دكتر حسین اصل سلیمانی؛ دكتر شیرين افهمی، ناشر:انتشارات تیمورزاده ، چاپ چهارم بهار، .1380

با خرید ضدعفونی کننده های استاندارد و ارگانیک آرال شیمی، سلامت خود و دیگران را در محیط کار و منزل تامین کنید.

فهرست