همه چیز درباره قارچ دنبلان کوهی

همه ما داستان هایی درباره افرادی می شنویم که برای جمع آوری قارچ دنبلان کوهی به جنگل ها می روند و احتمالا بسیاری از ما تعجب می کنیم که چرا چنین ماده غذایی بسیار ارزشمندی در جنگل رشد می کنند. در واقع، قارچ دنبلان کوهی یا به عبارت دیگر قارچ ترافل سیاه نوع بسیار خاصی است که تنها در یک رابطه همزیستی با ریشه های گیاهان خاص رشد می کنند. آنها به تنهایی نمی توانند رشد کنند، بنابراین شما برای پرورش قارچ ترافل کوهی در گلخانه، به باغ ترافل نیاز دارید. در این مقاله، به معرفی قارچ کوهی و خواص آن می پردازیم. سپس محصول اگروسیب را بعنوان یک قارچکش موثر برای گندزدایی محیط و بستر پرورش قارچ کوهی معرفی می کنیم.

پرورش قارچ دنبلان کوهی-قارچ ترافل

 


همچنین بخوانید:

آموزش جامع پرورش قارچ در منزل در سال ۱۴۰۰

پرورش قارچ در خانه و سالن چه اطلاعاتی را می خواهد؟


تعریف قارچ ترافل (Truffle Mushroom)

امروزه قارچ دنبلان را به عنوان “ترافل سیاه” می شناسند. پرورش قارچ ترافل، یکی از سرمایه گذاری های کشاورزی با بیشترین ارزش افزوده است، که دلیل آن از بین رفتن جنگل های ترافل طبیعی به دلیل شهرنشینی است. کشور ما در این زمینه بسیار خوش شانس است و امکان پرورش قارچ ترافل در ایران وجود دارد. در درختان بلوط، میکوریزای قارچ ترافل رشد می کند. بنابراین، امکان رشد طبیعی قارچ کوهی در سراسر کشور ما وجود دارد.

خواص قارچ دنبلان کوهی

 این قارچ به عنوان یک ماده غذایی لذیذ و همچنین به دلیل خواص بهداشتی و درمانی خود معروف است. برخی از خواص قارچ دنبلان کوهی یا ترافل عبارتند از:

 1. غنی از مواد مغذی: قارچ ترافل حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها و فیبرهای غذایی است که برای سلامتی عمومی بسیار مفیدند.

 2. تقویت سیستم ایمنی: ترافل‌ها دارای خواص ضد التهابی و آنتی‌باکتریال است که می‌توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند و در مقابل عفونت‌ها و بیماری‌ها مقاومت بخشند.

 3. حفظ سلامتی معده و دستگاه گوارش: مصرف منظم قارچ ترافل می‌تواند به بهبود عملکرد دستگاه گوارش و حفظ سلامتی معده کمک کند.

 4. موثر در کاهش استرس:  مصرف ترافل‌ها ممکن است به کاهش استرس و افزایش روحیه کمک کند.

 5. کمک به کنترل قند خون: ترافل‌ها می‌توانند به کنترل قند خون کمک کنند و در مدیریت بیماری دیابت مفید باشند.
 6. منبع عالی پروتئین: قارچ کوهی حاوی مقادیر قابل توجهی از پروتئین است که برای رشد و نمو سلول‌ها و بازسازی بافت‌های بدن ضروری است.

قارچ دنبلان در کجا یافت می شود؟

در مناطق طبیعی، این قارچ، اغلب در جنگل های برگریز رشد می کند و با ریشه های بلوط و راش، تشکیل میکوریزا می دهد. در حال حاضر، قارچ دنبلان در بسیاری از کشورها مانند جنوب فرانسه، سوئیس، شمال ایتالیا  رشد می کنند. کشورهایی همچون فرانسه، اسپانیا، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا نیز پرورش قارچ دنبلان کوهی را انجام می دهند. قارچ ترافل در ایران، در جنگل های شمال کشور یافت می شود، هرچند پرورش قارچ کوهی نیز در بسیاری از مناطق انجام می شود. بخصوص در سال های اخیر شاهد پرورش قارچ دنبلان در گلستان هستیم.

پرورش قارچ دنبلان در گلخانه

مردم تصور می کنند قارچ های ترافل وحشی هستند و رشد آنها دشوار است. اما دقیقاً اینطور نیست، آنها را می توان در “truffle beds” با گیاهان میکوریزه کشت کرد. کشت قارچ کوهی در گلخانه، بسیار ظریف و پیچیده است. بنابراین ،کنترل کیفیت قارچ ها در طول دوره کشت، موردنیاز است. به همین دلیل، آنها در یک محیط کنترل شده در برابر آلاینده های آنتاگونیست قرار می گیرند، در نهایت محصول با کیفیت بسیار بالایی از میکوریزاسیون بدست می آید.

پرورش قارچ دنبلان در گلخانه، پرورش قارچ ترافل

 

الف) شرایط محیطی لازم برای پرورش قارچ دنبلان کوهی

باغ ترافل جهت پرورش قارچ دنبلان را می توان در داخل یک گلخانه بسیار بزرگ پرورش داد. اما سعی کنید از گلخانه ای استفاده کنید که دارای شیشه شفاف و همچنین در جهت ضلع جنوبی باشد تا نور کامل را در اختیار داشته باشد و گرما و محافظت لازم را فراهم کند. همچنین دارای فضای زیادی باشد تا درختان زیادی را در خود جای دهد و در نهایت یک محیط مناسب جهت پرورش قارچ فراهم گردد.

ب) خاک مناسب برای پرورش قارچ دنبلان کوهی

نخست باید خاک گلخانه خود را از سنگ یا علف های هرز پاک کنید، تا قارچ های دنبلان در یک محیط تمیز رشد کنند. خاک مناسب پرورش قارچ کوهی باید مخلوطی از 50 درصد خاک باغچه، 40 درصد کمپوست و 10 درصد آهک باشد. البته این نکته جالب است، بدانید که درختان بلوط نیاز به اصلاح خاصی در خاک خود ندارند.

راز و رمز های کشت و پرورش قارچ دنبلان کوهی در گلخانه

به جز نکات بالا، نکات تکمیلی برای پرورش قارچ دنبلان کوهی در گلخانه، به شرح زیر است:

 • خاک تحت یک فرآیند استریلیزاسیون با بخار، در دمای 120 درجه سانتیگراد قرار می گیرد، تا هاگ ها و قارچ های موجود در زمین بدون تغییر ساختار آن از بین برود.
 • درختانی که برای گونه های مختلف قارچ دنبلان انتخاب می شوند، عبارتند از: بلوط هلم (Holm oaks)، بلوط پرزدار (downy oaks) و کاج سنگی (stone pines). این درختان با گونه های ترافل ترکیب می شوند.
 • گونه هایی از قارچ های ترافل که می توان نام برد، شامل قارچ سیاه تابستانی (summer black truffle)، ترافل شرابی (burgundy truffle)، ملانوسپوروم (melanosporum) و ترافل سفید (whitish truffle) هستند.

آموزش پرورش قارچ دنبلان کوهی در منزل

در مناطقی با آب و هوای نامساعد، می توان پرورش قارچ دنبلان کوهی را در زیرزمین منزل پرورش داد. ولی در مناطقی با تابستان های گرم و زمستان های معتدل، به آسانی می توان پرورش قارچ ترافل را زیر ریشه درخت انجام داد. جهت این کار، شما نیاز به کاشت نهالی دارید که میسلیوم ترافل قارچ قبلاً در ریشه آن تلقیح شده است. در صورت شرایط مناسب می توان قارچ را 3 تا 5 سال بعد برداشت کرد.

قارچ دنبلان کوهی

چگونه دنبلان کوهی پیدا کنیم؟

اغلب اوقات، آگاهی از اینکه کدام گیاهان با قارچ ترافل همزیست هستند، یا اینکه در کدام مناطق (اغلب مکان هایی با پوشش گیاهی کم) وجود دارند، جهت دستیابی به جمع آوری قارچ ترافل کافی نیست. بلکه باید زمین (سطح خاک با pH قلیایی و آهکی) را بشناسیم. هرچند، این قوانین برای همه انواع قارچ های ترافل صدق نمی کند. اما این نکات ساده می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که جستجوی خود را از کجا شروع کنید.


همچنین بخوانید:

ضدعفونی کننده مناسب برای سالن پرورش قارچ

انواع بیماری های گلخانه


نکات عملی برای جستجوی دنبلان کوهی

جستجوی قارچ کوهی به تجربه زیادی نیاز دارد. بسیاری از افراد محلی، چگونگی جستجوی قارچ دنبلان را توسط بستگان با تجربه خود، یاد می گیرند. البته شناخت دقیق جنگل بسیار موثر است برای مثال:

 • منطقه اطراف ترافل، گیاهان رشد بسیار کمی دارند؛ زیرا تمام ترافل های سیاه، ماده ای از هاگ های خود آزاد می کنند که PH خاک را به گونه ای تغییر می دهد که از رشد گیاهان دیگر جلوگیری می کند.
 • تجزیه و تحلیل رویدادهای اقلیمی روزهای قبل و بعد از برداشت محصول بسیار مفید است.

قیمت قارچ دنبلان در سال ۱۴۰۲

قارچ ترافل به دلیل خواص اعجاب انگیزی که دارد، دارای قیمت به نسبت بالایی است. برای خرید بذر قارچ دنبلان باید به کیفیت و قوه نامیه ی آن دقت کنید. چون بذرهای آلوده و بی کیفیت، می توانند خسارات جبران ناپذیری برای گلخانه داشته باشند. قیمت قارچ ترافل در نقاط مختلف ایران متفاوت است. به نقل از اعتماد آنلاین، قیمت قارچ دنبلان در تهران و البرز در سال 1401 بین 425 هزار تا دو میلیون تومان گزارش شد. این در حالی است که قیمت دنبلان کوهی در گلستان، رنج پایین تری داشت. قیمت قارچ دنبلان در سال ۱۴۰۲، بسته به فروش جزء یا عمده، و کیفیت و سایز آن، نرخ های متغیری دارد.

کلام آخر

پرورش قارچ دنبلان در منزل و یا گلخانه، به عنوان یک کسب و کار خانگی پرسود و ارزشمند به حساب می آید. با توجه به اهمیت پاکیزگی سطوح بستر ترافل، لازم است کلیه ابزار و تجهیزات، در حین پرورش ضدعفونی و گندزدایی شود. آرال شیمی، تولید کننده محصول اگروسیب برای ضدعفونی بستر قارچ ترافل است. این محلول دوستدار محیط زیست است که کلیه اسپور قارچ ها را از بین می برد و مانع رشد کپک می شود. همچنین می توان از محلول سرفوسیب، برای ضدعفونی کلیه سطوح و تجهیزات گلخانه از جمله ظروف بستر و بیلچه مخصوص پرورش قارچ ترافل استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید