موارد کاربرد جرم گیر صنعتی

آب حاوی مواد معدنی است، اما برخی از منابع آبی سخت و نیمه سخت، حاوی مواد معدنی بیشتری هستند. بر اساس گزارش سازمان آب و فاضلاب کشور، بیش از 70% از آب کشور، آب سخت یا بسیار سخت است. این مواد با گذشت زمان، تجمع می‌یابند و رسوبات را روی بدنه و داخل وسایل، باقی می‌گذارند. عموما برای نظافت این جرم ها در منزل، از مایع جرمگیر استفاده می شود. اما این رسوبات در کارخانه های تولیدی و صنایع، مشکلات بزرگتری را به دنبال دارد. رسوبات آهکی می تواند به لوازم، تجهیزات و تاسیسات آسیب رسانده و یا حتی باعث افزایش مصرف انرژی شود. دور نگه داشتن جرم و رسوب آهکی یک نبرد همیشگی است و معمولا از جرم گیر صنعتی استفاده می شود. در این مقاله، نخست وجود جرم و رسوبات در بخش های مختلف معرفی شده و سپس محلول جرم گیر صنعتی همه کاره فراکلین آرال شیمی معرفی خواهد شد.

مشکلات ناشی از تجمع جرم و رسوبات

با گذشت زمان، رسوبات معدنی از بخار و آب باعث تشکیل رسوب در برج های خنک کننده، چیلرها، کندانسورها، مبدل های حرارتی، بویلرها، خطوط لوله، تجهیزات دریایی، مراکز داده، تجهیزات فاضلاب و سایر تجهیزات صنعتی می شود. یافتن هر رسوبی از جمله رسوب آب سخت، رسوب آهک، کربنات کلسیم، استروویت، ویویانیت یا زنگ در کارخانه یا تولیدی، می تواند یک مشکل بزرگ و پرهزینه برای عملیات و اپراتورها باشد. پس از قرار گرفتن در معرض رسوب، باید فورا با استفاده از از جرم گیر صنعتی، با آن مقابله کرد تا کارایی به 100% بازگردد.

از بین بردن رسوب و جرم در کف استخرها با محلول جرم گیر
وجود رسوب و جرم در کف استخرها

لزوم استفاده از جرم گیر صنعتی در کارخانجات

تمیز نگه داشتن سیستم ها برای حفظ کارایی فرآیند مهم است. به طور کلی، این بدان معنی است که سیستم‌های تصفیه، از رسوب آب جلوگیری می کنند. اما در کنار این سیستم ها، استفاده از محصولات تمیزکننده تخصصی از جمله پاک کننده ها و جرم گیرهای صنعتی نیز ضرورری به نظر می رسد.

جرم گیر صنعتی چیست؟

رسوب زدا یا محلول جرم گیر صنعتی، یک ماده شیمیایی است که می تواند اشکال مختلف رسوب از جمله رسوب آهک، کربنات کلسیم، استروویت، ویویانیت، زنگ و سایر تجمعات آب سخت را پاک یا حذف کند. این مواد شیمیایی جرم گیر صنعتی با حل کردن انباشته های معدنی سخت کار می کنند و در صورت استفاده به عنوان بخشی از برنامه نگهداری پیشگیرانه، می توانند از تشکیل آینده رسوب جلوگیری کنند. محلول جرم گیر، رسوب را از سطوح مختلف مانند فولاد، آهن، پلاستیک، شیشه و غیره از تجهیزات صنعتی، خطوط و سایر مناطق پاک می کند.


جهت مطالعه بیشتر:

آشنایی با مبانی فرایندهای شستشو در صنایع لبنی و غذایی

سختی آب و کیفیت آن


آنتی اسکالانت ها و رسوب زدا ها در صنعت

از آنجایی که نمک های محلول (معمولا کلسیم و منیزیم) از محلول رسوب می کنند، می تواند بر روی سطوح رسوب کند. این “حلالیت معکوس” با گرم شدن آب رخ می دهد و بنابراین رسوب یک مشکل رایج در بویلرها، مبدل های حرارتی و لوله کشی است. از مواد شیمیایی پراکنده (مایع جرمگیر) استفاده می شود که دو عملکرد دارند، یعنی واکنش با سختی باقیمانده موجود در آب ورودی و جلوگیری از رسوب بر روی سطح دیگ.

وجود رسوب و جرم بر سطوح لوله ها و شیرآلات، محلول جرم گیر
وجود رسوب و جرم بر سطوح لوله ها و شیرآلات

 

 • معمولا از تیمارهای فسفات و کلات استفاده می شود. رسوب زداهای اسیدی یا محلول شوینده جرم گیر نیز برای کاربردهای خاص و انواع فلزات مناسب هستند.
 • استفاده از محصولات پاک کننده در کارخانه ای که در آن تجمعی از بیوفیلم، رسوبات خوردگی یا کثیفی کلی وجود دارد، به کارکرد یکنواخت و کارآمد کارخانه کمک می کند. تمیز کردن قبل از راه اندازی سیستم های گرمایش آب گرم و سرد در سال های اخیر اهمیت بیشتری پیدا کرده است زیرا تجهیزات مورد استفاده در برابر انسداد صافی ها، شیرهای کنترل و مبدل های حرارتی با سوراخ کوچک حساس تر هستند.

تمیزکردن کف و سطوح با محلول جرم گیر

رسوبات آهکی اگر روی سطوح جمع شوند می توانند یک مشکل واقعی باشند. آنها اغلب شیرها، سینک ها، حوضچه های دستی و سطوح کاشی شده کف و دیوار را تحت تأثیر قرار می دهند. ذخایر معدنی به یک آشفتگی ناخوشایند تبدیل می شود و سطحی را که به آن می چسبد فرسایش می دهد.

لزوم استفاده از مایع جرمگیر برای از بین بردن رسوب کف

 • تمیز کردن منظم هر سطحی که به طور منظم با منبع آب سخت در تماس است با یک محصول پیشگیری کننده از آهک یا مایع جرمگیر به جلوگیری از بروز این مشکل کمک می کند.
 • اغلب اتفاق می افتد که رسوبات آهکی در طی یک دوره زمانی بدون توجه ایجاد می شوند. بسیاری از مسائل مربوط به رسوبات آهکی تا زمانی که در هنگام بروز مشکل آشکار شوند، نادیده می مانند.
 • رسوبات سطحی که معمولا قابل مشاهده هستند با تجمع سفید متمایز کربنات کلسیم روی دیوارها و کف میزهای سرویس بهداشتی قابل توجه هستند.
 • برخی از سطوح کف بیش از سایرین در معرض آسیب هستند. کف سنگ و تخته سنگ صیقلی یا مهر و موم شده اغلب در اثر رسوب آهک در منبع آب، محافظت از سطح خود را از دست می دهند و در صورت درمان نشدن، رسوب آهک به سطح سنگ نفوذ کرده و به آن آسیب می زند.

کلام آخر:

رسوب آهک یک مشکل بزرگ است که این رسوبات پوسته‌دار گچی در همه جا دیده می‌شود، از کتری گرفته تا صفحه‌های دوش و حتی مکان‌هایی که دیده نمی شوند مانند ماشین لباسشویی‌. اگر جرم و رسوب بیش از حد از دست خارج شود، می تواند به وسایل آسیب برساند و لوله کشی را مسدود کند. برای از بین بردن این رسوبات، از مایع جرمگیر استفاده می شود. اما در نیروگاه ها، تاسیسات و صنایع که حجم رسوبات سنگین است، علاوه بر محلول جرم گیر، برای حذف رسوب، به درمان های مکانیکی و حرارتی هم نیاز است. مایع جرم گیر صنعتی همه کاره فراکلین آرال شیمی، توانایی بالایی در حذف سخت ترین جرم ها و رسوبات را از سطوح، کف، دیواره های سالن های تولیدی، بدنه های رسوب گرفته دستگاه ها و غیره دارد.

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مرسى از مقالتون واقعا از بين بردن رسوبات آهكى خيلى توى طول عمر تجهيزات تاثيرگذاره اونم با جرم گيرى كه با كيفيت باشه. ممنون از شما.

  پاسخ
  • سلام به شما دوست عزیز، بله کاملا درسته رسوب زدایی و از بین بردن رسوبات آهکی با استفاده از جرم گیری که خوردگی در سطوح آلومینیومی ایجاد نکند از جمله موارد مهم در افزایش طول عمر تجهیزات صنعتی است. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • مریم تاتاری
  6 مهر 1401 10:10 ق.ظ

  ببخشید برای تمیز کردن کتری روی هم محصولی دارید؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز،محصول جرم گیر فراکلین بیشتر جنبه صنعتی دارد اما جهت از بین بردن رسوبات خانگی هم نیز قابل استفاده می باشد، و میتونید برای از بین بردن رسوبات کتری استفاده کنید. سپاس از توجه شما.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید