بررسی آفات و بیماری های توت فرنگی

توت فرنگی، این میوه خوشگل و خوشمزه، اگر مورد محافظت قرار نگیرد، به زودی از پا در خواهد آمد. بیماری توت فرنگی نیاز به شناسایی و درمان دارد.  مطمأناً دغدغه بسیاری از کشاورزان و گلخانه داران و همچنین سایر فعالان این حوزه، آشنایی با راه های پیشگیری و درمان بیماری های رایج توت فرنگی و بوته توت فرنگی می باشد. در این مقاله ما قصد داریم به این مهم، بیشتر بپردازیم.

حتماً بخوانید: انواع بیماری های گلخانه

بهترین سم و قارچ کش برای توت فرنگی

قارچ کش مخصوص بیماری های توت فرنگی شامل عناصری مانند قلع، فنل ها، مشتقات کلروبنزن و همینطور تری آزول ها هستند. در این ترکیبات از تیازول ها و پیریدین ها و ری دین ها استفاده شده است. این مدل از قارچ کش ها در لیست سم های آلی قرار دارند.

نوع دیگر از قارچ کش ها وجود دارد که مشهور به قارچ کش های معدنی کشاورزی هستند و شامل ترکیبات گوگرد، ترکیبات معدنی جیوه، فلزی، و همینطور روی و نیکل و کروم و کادمیوم است و یک سری ترکیبات مسی نیز در آن استفاده شده است.

برای کاشت توت فرنگی می بایست گیاهی انتخاب شود که از هر نوع مریضی دور باشد و دارای ریشه های قوی و سالم باشد در صورتی که این موارد رعایت نشود شاهد بیماری توت فرنگی خواهیم بود. به طور کلی انتخاب خاک مناسب از دیگر مواردی است که برای کاشت توت فرنگی نیاز است. نیاز است که زمین به درستی شخم زده شود و از کودهای حیوانی و شیمیایی استفاده شود که برای کاشت توت فرنگی گزینه مناسبی است. نیاز به مقدار 80 الی 100 کیلو ازت در سه مرحله بوده و باید 100 الی 1500 کیلو پتاس خالص نیز استفاده شود. همینطور به میزان 60 الی 80 کیلو فسفر نیز برای هر هکتار نیاز است.

کودی که برای توت فرنگی نیاز است باید شامل کلسیم، فسفر، مولیبدن، بر، آهن و ریزمغذی ها و همینطور آمینواسیدها باشد. سمی که برای بیماری های توت فرنگی استفاده می شود باید از نظر عناصر موجود و مقدار هر یک بررسی شوند. بارها دیده شده که استفاده از سم به مقدار زیاد دردسرساز است و سبب می شود که میوه در برابر آفات مورد کنترل قرار نگیرد. اینطور که مشخص است بسیاری از میوه ها هستند که وابسته به سم های خاصی می توانند نجات یابند. بیماری توت فرنگی نیاز به بررسی دقیق سبک کاشت و نوع خاک دارد و باید موارد دیگری نیز رعایت شود.

حتماً بخوانید: انواع سموم و کودهای کشاورزی را بشناسید.

حشرات و آفات توت فرنگی

زنجره های برگی توت فرنگی یکی از آفات مهمی هستند که سبب بروز بیماری توت فرنگی می شوند، در واقع این بیماری به گلبرگ سبز توت فرنگی منتقل می شود و نیاز است که ساقه های روند و بسترها با استفاده از یک حشره کش مناسب در چندین نوبت در فاصله های دو هفته ای مورد حفاظت قرار بگیرد.

سوسک های توت فرنگی مشهور به سوسک های خاکزی هستند که به نوبه خود نوعی حشرات و مهره داران کوچک محسوب می شود و شامل چنین گونه بوده و به شکل برجسته نوعی سوسک های گیاهخوار محسوب می شوند. برای خلاصی از این حشرات باید بوته های مسن در فصل پاییز حذف شوند و سایر بقایای گیاهان نیز تمیز شود.

طوقه خوارهای توت فرنگی از مهمترین آفات و بیماری توت فرنگی محسوب می شوند که شامل سه گونه مختلف هستند و سبب بروز بیماری بوته توت فرنگی شده و بوته ها خشک می شوند. لارو طوقه گیاه را تو خالی می کند و سبب می شود که همه یا بخشی از گیاه خشک شود. لاروها وارد طوقه می شوند و مغز طوقه را سوراخ می کند.

سن لیگوس ها سبب می شود که میوه دهی گیاه بسیار کاهش یابد و به طور کلی توت فرنگی ظاهر بد فرمی در نهایت داشته باشد. قهوه ای شدن بذرهای عقیم نشانه خوبی است در برابر از بین بردن سن لیگوس ها و البته که باید علف های هرز نیز کنترل شود.

مقالات مرتبط: انواع بیماری های برنج

سفیدک پودری توت فرنگی

سفیدک های پودری روی برگ ها، گل ها و میوه ها نمایان شده و بسیار رشد می کنند. این سفیدک ها پشت برگ های جوان به صورت تورهای سفید رنگ کرکی دیده می شوند. رطوبت حاصل از شبنم، باران و یا محلول پاشی اگر بیش از اندازه کافی باشد سبب می شود که بیماری سفیدک پودری بیشنر شود و شیوع این بیمار با رطوبت نسبتاً بالا و دمای متوسط رابطه مستقیمی دارد. به طور کلی در کشت توت فرنگی در گلخانه احتمال سفیدک های پودری شدیدتر است و دلایل آن نیز شدت نود پایین بوده و همینطور میزان رطوبت بالاتر است. اولین و اصلی ترین راه مقابله با بیماری توت فرنگی مربوط به سفیدک های پودری پرورش ارقامی است که به صورت ژنتیکی در برابر بیماری سفیدک پوردی مقاومت دارند. می بایست از زمان تولید نشا، بیماری سفیدک پوردی مورد کنترل قرار بگیرد. این برنامه ها به واسطه سمپاشی و ضدعفونی کردن سبب افزایش مقاومت می شود و بیماری توت فرنگی را کاهش می دهد.

کمبود مس از مواردی است که سبب ایجاد کپک های خاکستری و سفید رنگ می شود. علائم کمبود مس مانند کمبود گوگرد است و سبب می شود که بخشی از برگ ها به رنگ سفید در آید و یا یک سری دانه های پودری سفید روی برگ ها و رگبرگ ها ایجاد شود و در کناره های برگ نیز رشد داشته باشد. حد بحرانی برای این بخش 5 پی پی ام ارزیابی شده است.

سفیدک پودری توت فرنگی

سفیدک پودری توت فرنگی

کپک خاکستری توت فرنگی

وجود کپک های خاکستری بر روی توت فرنگی که به نوبه خود مهمترین بیماری توت فرنگی محسوب می شود به واسطه کمبود روی صورت می گیرد. به طوری که هاله سبز رنگی در امتداد کناره های دندانه دار شده پهنگ ههای برگ ها ایجاد می شود و برگ ها باریک شده و طویل می شوند و یک سری لکه های خاکستری را در خود ایجاد می کنند.

منگنز از دیگر مواردی است که کمبود آن سبب بیماری توت فرنگی می شود.


بیشتر بدانید:

نقش عنصر روی در گیاهان

آشنایی با انواع روش های قلمه زنی


رگبرگ های اصلی به رنگ سبز تیره باقی می ماند و بخش های بین رگبرگی به رنگ سبز روشن تا زر در می آید و در نهایت کناره های پهنک نیز به واسطه برگ های نابالغ جوان ظاهر می شود. بخش هایی که خاکستری شده اند اغلب دچار سوختگی می شون و نیاز است که بیش از 30 پی پی ام برای منگنز در نظر گرفته شود.

بیماری توت فرنگی

کپک خاکستری توت فرنگی

 

بیشتر بدانید: بیماری های گندم و راه های مقابله با آفات آن

علائم کمبود عناصر در توت فرنگی

ازت یکی از عناصری است که در رشد توت فرنگی بسیار مهم است و در صورت کمبود ازت شاهد بیماری توت فرنگی خواهیم بود. کمبود ازت سبب می شود تا برگ های مسن به رنگ سبز روشن درآید و در نهایت دمبرگ ها و کلاهک های میوه نیز به رنگ قرمز باشد. حد بحرانی ازت ها برای برگ توت فرنگی 2/5  درصد اعلام شده است و حد مطلوب این عنصر نیز بین 2/5 الی 4 درصد ارزیابی شده است و کمتر از دو نیم نشان از بیماری توت فرنگی بوده و مشکل ساز خواهد بود.

گوگرد دومین عنصر مهم در رشد توت فرنگی است و اگر با کمبود روبرو شود سبب بیماری توت فرنگی می شود. همه برگ هایی که دارای کمبود گوگرد هستند به صورت غیر یکنواخت زرد می شوند و در مراحل پیشرفته سبب می شود که روی پهنک های برگ ها نیز توسعه یابند و شدیدترین بیماری توت فرنگی را رقم می زنند.

مولیبدن ها از عناصری هستند که علائم اولیه کمبود آنها بسیار مشابه با علائم کمبود ازت است. به طور کلی علائم کمبود ازت سبب می شود که روی پهنک های برگ ها یک سری خطوط ایجاد شود که گاه به کناره های بالاتر پهنک ها نیز گسترش می یابد. به طور کلی این جبران این عنصر می تواند سبب کاهش بیماری توت فرنگی شود.

در صورت کم بودن عنصر فسفر سبب می شود که پهنک های پایین تر از به رنگ قرمز در آمده و مایل به ارغوانی باشد. حد بحرانی برای این عنصر در برگ های توت فرنگی 0.25 درصد اعلام شده است و البته که باید حد مطلوب آن حفظ شود.

یکی از رایج ترین انواع بیماری توت فرنگی، قهوه ای شدن و خشک شدن کناره های پهنک های برگ ها است که این موضوع به دلیل کمبود پتاسیم صورت می گیرد.  حد بحرانی این گزینه 1/3 درصد بوده و حد مطلوب آن نیز بین 1/3 الی 3 درصد ارزیابی شده است که برای تغذیه توت فرنگی بسیار مهم است. وقتی این عنصر به میزان کافی استفاده شود سبب می شود که قند بیشتر شود و مزه میوه نیز بهبود یابد و در نهایت توت فرنگی سرشار از ویتامین ث تهیه شود.

بیماری توت فرنگی

علائم کمبود توت فرنگی در عناصر

علت رشد نکردن توت فرنگی

یکی از دلایل رشد نکردن توت فرنگی کمبود منیزیم است. کمبود منیزیم سبب قهوه ای شدن پهنک های برگ توت فرنگی می شود و بر روی بوته های توت فرنگی اثر گذار است. فقر منیزیم سبب بیماری توت فرنگی می شود و در نهایت بین رگبرگ ها نیز توسعه می یابد و لکه هایی ایجاد می کند. به گونه ای که مانع از رشد درست توت فرنگی می شود. حد بحرانی برای این محصول 0.25 درصد بوده و حد مطلوب آن نیز بین 0.25 الی 1 درصد ارزیابی شده است.

در صورتی که انتهای برگ های توت فرنگی بسوزد نشان از بیماری توت فرنگی بوده و در واقع با کاهش قابل توجه میزان کلسیم همراه است. کاهش کلسیم سبب پیچیده و چروکیده شدن برگ ها می شود و در نهایت رشد گیاه عادی نبوده و میوه و بوته به رنگ سیاه در می آید. در برخی از بافت های میوه سختی زیادی دیده می شود و در صورت توسعه با مزه اسیدی همراه است. حد مطلوب کلسیم باید بیش از 1 درصد ارزیابی شود.

بارها دیده شده است که برگ های جوان توت فرنگی زرد می شوند. این در حالی است که رگبرگ ها هنوز سبز باقی مانده اند و این موضوع به دلیل کاهش آهن در این محصول است. حد بحرانی برای آن 50 پی پی ام است که برای وضعیت نرمال، بیش از این مقدار باشد.

بیماری توت فرنگی

علل رشد نکردن توت فرنگی

 

کودهای محبوب کشاورزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست