روش های پیشگیری و درمان لکه موجی گوجه فرنگی (بلایت زودرس گوجه)

برای نخستین بار، اتل ام. دویج در سال 1920، بیماری لکه موجی گوجه فرنگی را در آفریقای جنوبی گزارش داد. گوجه فرنگی یکی از مهمترین محصولات گیاهی هستند، که در سراسر جهان کشت می شوند. یکی از مهمترین محدودیت ها در تولید گوجه فرنگی، حمله عوامل بیماریزا است، که می تواند منجر به از بین رفتن کامل محصول گردد، بخصوص اگر در آنها اقدامات کنترلی به خوبی اجرا نشود. یکی از روش های کنترل بیماری ها در گوجه فرنگی، استفاده از قارچکش ارگانیک و کود مناسب جهت اکسیژن رسانی به آن است. در این مقاله، بیماری لکه موجی یا بلایت زودرس گوجه فرنگی را بررسی می کنیم. سپس، محصولات اگروسیب و پراکسیدین کشاورزی را بعنوان قارچکش موثر و کود مقوی برای پیشگیری از عوامل بیماری زا، معرفی می کنیم.

بیماری لکه موجی گوجه فرنگی (بلایت زودرس گوجه فرنگی)

 

لکه موجی یا بلایت زودرس گوجه فرنگی چیست؟

لکه موجی، سوختگی زودرس یا بلایت زودرس گوجه فرنگی (Early blight)، یک بیماری قارچی شایع در گوجه فرنگی است (هرچند که بیماری لکه موجی سیب زمینی هم رایج است). این بیماری، توسط قارچ Alternaria solani ایجاد می شود. سوختگی اولیه معمولاً به صورت لکه های کوچک و تیره روی برگ های پایینی گیاهان گوجه فرنگی ظاهر می شود. این لکه ها ممکن است دارای حلقه های متحدالمرکز باشند و به مرور زمان بزرگ شوند و باعث زرد شدن، پژمرده شدن و در نهایت مرگ برگ ها شوند. در صورت عدم درمان، بلایت زودرس می تواند به قسمت های بالایی گیاه از جمله ساقه و میوه سرایت کند و منجر به کاهش قابل توجه عملکرد شود.

قارچ Alternaria Solani: عامل بیماری بلایت زودرس گوجه فرنگی

سوختگی زودرس، توسط Alternaria solani ایجاد می شود. این قارچ خطرناک، در شرایط گرم و مرطوب رشد می کند و آن را به یک مشکل رایج در بسیاری از مناطق پرورش گوجه فرنگی تبدیل می کند. اسپورهای قارچ در حد چند میکرومتر هستند که به صورت منفرد یا به صورت زنجیره های دوتایی یافت می شوند و می تواند در خاک و بقایای گیاهی زمستان گذرانی کنند. قارچ Alternaria solani بین محصولات زراعی، در بقایای گیاهی و روی بذر زنده می ماند. همچنین می تواند بر روی بوته های گوجه فرنگی (آب و هوای گرم)، و سایر گیاهان مانند بوته های سیب زمینی و بادمجان نیز زنده بماند.


همچنین بخوانید:

بیماری بوته میری و روش های پیشگیری از آن

چهار مشکل رایج در باغبانی بدون خاک و راهکارهای حل آنها


علائم بیماری لکه موجی گوجه فرنگی

اولین علائم روی برگ و میوه ها، به صورت ضایعات ریز به شکل نامنظم (بیش از 1 میلی متر) ظاهر می شود، و ممکن است حاشیه زرد داشته باشد. در اواخر مرحله بیماری، اندازه ضایعات تا 10 میلی متر افزایش می یابد و دارای خطوط حلقه ای شکل هستند. لکه ها در سراسر بوته ها پخش می شوند، و باعث زرد شدن و نکروز شدن برگ ها می شوند. ضایعات کوچکی نیز ممکن است روی میوه ایجاد شود. بنابراین شناسایی سریع و دقیق پاتوژن گیاهی، برای اجرای به موقع روش های مدیریت و درمان لکه موجی گوجه فرنگی، ضروری است.

راه های درمان لکه موجی گوجه فرنگی

 

راه های کنترل و درمان لکه موجی گوجه فرنگی

درمان لکه موجی گوجه فرنگی می تواند قدرت، عملکرد و قابلیت فروش گیاه را افزایش دهد. لکه موجی گوجه فرنگی، بر برگ، ساقه و میوه تأثیر می گذارند و در نتیجه بر عملکرد گوجه فرنگی تأثیر منفی می گذارند. پرورش دهندگان برای مدیریت این بیماری ها به استفاده به موقع از قارچکش و باکتری کش ها متکی هستند. سایر روش ها شامل موارد زیر هستند:

 1. تناوب زراعی: از کاشت گوجه فرنگی و سایر محصولات مستعد سال به سال در همان منطقه خودداری کنید تا از تجمع اسپور قارچ در خاک بکاهید.
 2. بهداشت: برای جلوگیری از زمستان گذرانی قارچ، بقایای گیاهی آلوده را در پایان فصل رشد حذف و از بین ببرید.
 3. فاصله مناسب بوته: گوجه فرنگی را با فاصله مناسب بکارید تا گردش هوا را بهبود بخشد و رطوبت اطراف گیاهان را کاهش دهد.
 4. مالچ پاشی: مالچ را در اطراف بوته های گوجه فرنگی بمالید تا از پاشیدن خاک جلوگیری شود. زیرا می تواند هاگ های قارچ را روی برگ های پایینی پخش کند.
 5. قارچ کش ها: در موارد شدید، ممکن است برای کنترل بیماری زودرس قارچ کش ها لازم باشد. قارچ کش های حاوی مواد فعال مانند کلروتالونیل یا مس می توانند به جلوگیری از گسترش بیماری کمک کنند.
 6. هرس: برگ‌های پایینی گیاه گوجه‌فرنگی را در صورت آلوده شدن جدا کنید تا از انتشار قارچ به قسمت‌های بالایی گیاه جلوگیری شود.

انواع قارچکش گوجه فرنگی

اگر آفات به بوته های گوجه فرنگی حمله کرد، راه های زیادی برای نجات آنها وجود دارد. اما اکثر عفونت های قارچی، آنقدر شدید هستند که پس از عبور از مرحله خاصی قابل درمان نیستند. بنابراین، شما باید اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید و از قارچکش های گیاهی مناسب استفاده کنید. برخی از بهترین قارچکش ها برای پیشگیری از ابتلای گوجه فرنگی به بلایت زودرس به شرج زیر است:

 • قارچکش مانکوزب Bonide Mancozeb
 • قارچ کش مس بونید RTU
 • انواع قارچ کش های ایمن آماده به مصرف
 • قارچ کش روغن چریش Neem Bliss
 • قارچ کش داکونیل
 • کلروتالونیل، قارچکش لکه موجی گوجه فرنگی
 • قارچ کش بردوفیکس برای گوجه فرنگی

همچنین بخوانید:

معرفی پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی

گیاهان گلخانه و نکات مربوط به نگهداری گلخانه در زمستان


بهترین سم لکه موجی گوجه فرنگی

عامل آلترناریا، باعث ایجاد بیماری بلایت زودرس گوجه فرنگی می شود، که سبب از بین رفتن اندام سبز بوته ها می شود. قارچکش های زیادی از برند و فرمولاسیون شرکت های مختلف، جهت از بین بردن این بیماری وجود دارند که از بین موارد بهترین سم برای لکه موجی گوجه فرنگی، می توان کابریودو را نام برد، که توسط هیات نظارت بر سموم در کشور به ثبت رسید. این قارچکش، ترکیبی از دو قارچکش دی متو مورف 2/7 و پیراکلو استروبین 4 درصد است، که به صورت حفاظتی، درمانی و سیستمیک جهت از بین بردن بیماری عمل می کند.

درمان لکه موجی گوجه فرنگی

یکی از مشکلات بزرگی که پرورش دهندگان با آن مواجه هستند، حمله قارچ ها به برگ های مسن تر در پایه گیاه است که به سرعت به سمت برگ های جوان حرکت می کنند. بیماری قارچی در نهایت می تواند کل گیاه را از بین ببرد. تشخیص گیاهان آلوده، جزء ضروری مدیریت آفات است که نیازمند تخصص، در تشخیص بیماری است. بنابراین مدیریت استفاده از قارچکش و باکتری کش های مناسب در دوره آلودگی گیاه برای پیشگیری از گسترش بلایت زودرس گوجه فرنگی، بسیار مهم است.

کلام آخر

بلایت زودرس گوجه فرنگی توسط اسپورهای قارچی که توسط حشرات، باد، آب و حیوانات از گیاهان آلوده حمل می شود، سپس روی خاک رسوب می‌کنند و پخش می‌شود. وقتی شبنم یا باران با هاگ های قارچ موجود در خاک تماس پیدا می کند، تولید مثل می کنند. در حالی که هیچ راهی برای درمان لکه موجی گوجه فرنگی روی گیاهان یا در خاک وجود ندارد، راه های ساده ای برای کنترل این بیماری وجود دارد. یکی از این راه ها، استفاده از قارچکش ارگانیک است. شرکت آرال شیمی با تولید محلول اگروسیب بعنوان یک قارچکش قوی، می تواند کلیه اسپورهای قارچی تولید شده از بلایت را از بین ببرد و از گسترش بیشتر آن خودداری کند. همچنین، محصول پراکسیدین کشاورزی، بعنوان یک کود تقویتی، می تواند اکسیژن رسانی گوجه فرنگی را افزایش می دهد و سیستم ایمنی آن ها را در مقابل حمله قارچ ها، تقویت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید