ضدعفونی کشتارگاه های دام و طیور

آلودگی های موجود در کشتارگاه های دام و طیور

صنعت کشتارگاه طیور، در فرایند تولید خود، به مقدار زیادی آب نیاز دارد. همین امر باعث می­ شود مقایر فراوانی فاضلاب تولید شود. غالباً در این فاضلاب ها، درصد زیادی مواد آلی با غلظت بالا، نیتروژن و فسفر به صورت ذرات معلق یا حل شده در آب وجود دارد. خون باقی­مانده، چربی و مدفوع حیوانات کشتار شده، منابع اصلی مواد آلی هستند.

ضدعفونی کشتارگاه

خون و فضولات حیوانی نیز، حاوی مقدار زیادی نیتروژن می­ باشند که به­ عنوان نیتروژن آلی شناخته می­ شود. خون باقی­مانده، کود و ترکیبات تمیزکننده و ضدعفونی ­کننده نیز به ­عنوان فسفات آلی معدنی، منبع قابل توجهی از فسفر می باشند. در کشورهای پیشرفته، که مطابق دستورالعمل­ های جهانی مدیریت آب و انرژی عمل می­ کنند، جهت تصفیه فاضلاب صنایع غذایی از راکتورهای بی هوازی  به عنوان فناوری اصلی بهره می­ گیرند. با این حال، پساب­ های راکتورهای بی­ هوازی عمدتاً الزامات قانونی و محیط زیستی را مراعات نمی­ کنند. لذا ضرورت وجود یک فرایند پسادرمانی، بمنظور حذف مواد آلی، نیتروژن و فسفر بسیار اهمیت دارد.


بیشتر بدانیم:

آب و فاضلاب را ضدعفونی کنیم

کاربرد پراستیک اسید در صنعت دام وطیور

شستشوی کشتارگاه ها و کارخانه های غذایی با شوینده های صنعتی


مصرف آب در کشتارگاه های دام و طیور

صنعت کشتارگاه دام و طیور حجم زیادی آب مصرف می کنند. شستشوی دام و طیور، شستشوی سبدها، شستشوی خط تولید(نوارنقاله، قلاب ها و …) با شوینده های اسیدی و قلیایی با کف فراوان، شستشوی سرویس های بهداشتی با جرمگیرهای صنعتی و … بخش هایی هستند که آب زیادی مصرف می کنند. بنابراین میزان حجم فاضلابی که در این صنایع تولید می شود زیاد است. علی رغم این مسائل توجه چندانی به ضدعفونی کشتارگاه های دام و طیور، براساس رویکردهای مدیریت آب طبق استانداردهای یکپارچه جهانی در فرایند صنعتی نشده است.

چه بخش هایی در کشتارگاه های دام و طیور به ضدعفونی نیاز دارند؟

به­ طور کلی، فرایند ضدعفونی کشتارگاه­ های دام و طیور، طیف بسیار وسیعی دارد. این فرایند شامل ضدعفونی فاضلاب دامداری و کشتارگاه، تجهیزات و ماشین­ آلات از قبیل سبدشور، خط تولید، نوار نقاله، قلاب، کولینگ تاور، سیستم­ های RO، دیگ بخار و همچنین سطح و سطوح سالن ­ها، راهروها، ضدعفونی ماشین آلات حمل و نقل مواد غذایی و کارگران فعال در محدوده کشتارگاه می­ باشد.در این خصوص می توان از پراکسیدین ویژه دامداری ها استفاده نمود.

انجام ضدعفونی کشتارگاه دام و طیور

سطوحی که در تماس با فرآورده ­های گوشتی هستند بعلت وجود باکتری­های موجود در هوا و گرد و غبار، به شدت آلوده هستند. هنگام تماس افراد در فرایند برش، بسته­ بندی و توزیع، سطح خارجی گوشت در معرض آلودگی­ های میکروبی فراوانی قرار می­ گیرد. در برخی حالات، آلودگی­ های سطحی گوشت و انواع باکتری­های اورگانوترافیک(Organotrophic)، هپاتیسیس(Hepatitis)، لیستریا(Listeria) و کلریا(Cholera) به داخل آن نفوذ می­ کنند.

با توجه به این­که سازمان­های USEPA،EPA ، FDA  و ADEC استفاده از اکسیژن فعال را به­ عنوان یک ماده ضدعفونی کننده در پروسه تولید و بسته­ بندی انواع مواد غذایی از جمله میوه و سبزیجات، فرآورده­های گوشتی شامل گوشت قرمز، مرغ و ماهی و … را توصیه نموده اند لذا لازم است جهت ضدعفونی کشتارگاه­ های دام و طیور به جای استفاده از موادی که امروزه به­ صورت رایج در این صنعت استفاده می­ شوند و غالباً باقی­مانده­ های مضر از خود بجا می­ گذارند، از ضدعفونی­ کننده های ارگانیک و استاندارد استفاده شود.

محصولات صنایع آرال شیمی در کشتارگاه

شرکت آرال شیمی در این زمینه با تولید محصولات ارگانیک داموسیب بر پایه پراستیک اسید که از خود هیچ­گونه باقیمانده مضری بجا نمی­ گذارند و کاملاً سازگار با محیط زیست می­ باشند در کنار فعالان صنعت کشتارگاهی دام و طیور می­ باشد.

جهت ضدعفونی کشتارگاه های دام و طیور، تجهیزات و ماشین ­آلات از قبیل سبدشور، خط تولید، نوار نقاله، قلاب،  و سایر ابزارهایی که در تماس مستقیم با فرآورده­ های غذایی می­ باشند و هچنین ضدعفونی کارگران فعال در محدوده کشتارگاه می­ توانید از محصول فودگرید شرکت آرال شیمی به نام فوداسیب استفاده کنید.

همچنین برای ضدعفونی کولینگ تاور، سیستم­های RO، دیگ بخار و همچنین ضدعفونی سطح و سطوح سالن­ ها، راهروها، ضدعفونی ماشین­ آلات حمل و نقل مواد غذایی از محصول سرفوسیب استفاده  کنید.

همانطور که پیش­تر نیز اشاره شد، با توجه به اهمیت ضدعفونی فاضلاب­ ها، لازم است جهت به حداقل رساندن اثرات مضر زیست محیطی، حتما فرایند ضدعفونی سیستم فاضلاب و پسماند به دقت انجام پذیرد که در این راستا، توصیه می­ شود از محصول اگوسیب و مطابق با دستورالعمل دوزهای مصرفی که به همراه محصول به شما عزیزان عرضه می گردد استفاده کنید.

ضدعفونی کننده پراکسیدین- اگوسیب

روش­های استفاده از محصولات ضدعفونی کننده آرال شیمی:

  • پاک­سازی دستی با استفاده از پارچه، اسفنج و برس
  • پاک­سازی بصورت محلول پاشی به مدت 15 الی 30 دقیقه بر روی سطوح برای اماکن بزرگ
  • اسپری
  • مه­ پاشی (Fogging): با استفاده از فوگر و دستگاه مه ­پاش
  • شستشوی درجا یا cleaning in place

همانطور که قبلا اشاره شد، به منظور ضدعفونی کشتارگاه های دام و طیور می توانید از خانواده پراکسیدین استفاده کنید. برای تهیه این مواد با آرال شیمی تماس بگیرید.

فهرست